Już po raz ósmy w ramach projektu Czyste Tatry wolontariusze ruszą na szlaki, by posprzątać góry. Tatrzańskie trasy zostaną oczyszczone z zalegających śmieci, a tysiące miłośników górskich wędrówek i ambasadorzy wydarzenia ponownie przypomną, że o nasz naturalny krajobraz powinniśmy dbać przez cały rok. Tegoroczny finał, pod hasłem „EkoMałopolska”, odbędzie się w ostatni weekend lipca – 26 i 27.07. w Zakopanem. Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
Projekt Czyste Tatry realizowany jest od 2012 roku i w krótkim czasie stał się jedną z najważniejszych i największych ekologicznych inicjatyw w kraju, stawiając sobie za cel uświadamianie społeczeństwu problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego i edukację w tym zakresie.
W ciągu siedmiu lat liczba chętnych wyruszających sprzątać Tatry przekroczyła 20 tys., a z gór zniknęło już blisko 5 ton odpadów. Jednak nadal, co roku pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego usuwają ze szlaków ok. 40-50 ton śmieci pozostawionych przez turystów. Wiele z nich to tworzywa sztuczne, które rozkładają się setki lat, a zawarte w nich toksyny mogą zatruwać wodę, glebę i powietrze.
Dlatego w ostatni weekend lipca, tysiące wolontariuszy po raz kolejny wyruszą na tatrzańskie szlaki, by posprzątać je z odpadów. Będą im towarzyszyć znani Ambasadorzy, m.in. Rafał Sonik, Beata Pawlikowska, Artur Małek, Aleksandra Kutz, Ada Pałka czy Mateusz Ligocki. Czyste Tatry EkoMałopolska 2019 mogą też liczyć na pomoc youtubuerów w ramach organizowanego spotkania Małopolska Eko MeetUp.
- Tatry to jedno z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajobrazowo miejsc w naszym regionie. Powinniśmy myśleć o nim, jak o naszym skarbie, a nawet naszym salonie! A nikt nie chciałby zapraszać gości do salonu zasypanego śmieciami - mówi Rafał Sonik, biznesmen i rajdowiec, a także założyciel Stowarzyszenia Czysta Polska, organizującego projekt Czyste Tatry. - Z tym, że salon możemy wyremontować, a przyroda bez naszej pomocy nie przetrwa w swoim obecnym kształcie. Dlatego od siedmiu lat w ramach Czystych Tatr spotykamy się, edukujemy i staramy się kształtować właściwe nawyki. Dawać innym dobry przyquad. Pokazujemy, że utrzymanie czystości, to nie jest kwestia wyboru, ale nasz obowiązek - dodaje.
W wydarzeniu może wziąć udział każdy! Także dzieci, bo z myślą o najmłodszych przygotowano specjalną strefę animacji z grami i zabawami edukacyjnymi. Jedną z ciekawszych atrakcji będzie również próba pobicia Rekordu Polski w przeprowadzeniu największej lekcji ekologii.
Piątkowy Blok Górski - pokazy filmowe oraz prelekcje
Na piątkowy (26.07) wieczór zaplanowano Blok Górski z prelekcjami gości specjalnych oraz projekcjami filmów dokumentalnych. O swoich doświadczeniach opowie Janusz Gołąb, wybitny polski himalaista i alpinista, który wspina się od ponad 30 lat. Podczas finału Czystych Tatr dołączy do niego podróżniczka, pisarka i dziennikarka Beata Pawlikowska. Natomiast o wpływie zmian klimatycznych na środowisko i aktualnych zagrożeniach w tym zakresie opowie Kamil Wyszkowski, czołowy ekspert ds. polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, przedstawiciel i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland, które dołączyło do projektu, jako partner instytucjonalny.
Po ich wystąpieniach będzie można obejrzeć dwa filmy o tematyce górskiej. Pierwszy z nich to “Dreamland” opowiadający historię Macieja Berbeki, jednego z najwybitniejszych polskich wspinaczy. Cały blok zakończy pokaz filmu “No Trace Tatra”, autorstwa Bartka Solika. To krótkometrażowy dokument z wędrówki Marka Kamińskiego wokół Tatr.
Energetyczna sobota z Qczajem, znanymi kucharzami i Afromental
Sobota zacznie się bardzo aktywnie. Qczaj - popularny trener i motywator, poprowadzi rozgrzewkę dla wolontariuszy. Odrobina ruchu pomoże się rozbudzić przed wspólnym wyruszeniem w drogę. Po powrocie z wędrówki będzie czekać na uczestników kolejna niespodzianka. Znani z programów telewizyjnych kucharze - David Gaboriaud i Charles Daigneault urządzą wielkie gotowanie, dając pokaz swojego kulinarnego kunsztu i zapraszając do degustacji.
Finałowy weekend zwieńczy występ zespołu Afromental, znanego z charyzmatycznych muzyków i wyrazistej twórczości. Ich muzyka to połączenie rocka i hip hopu. Taka mieszanka dźwięków i wybuchowych temperamentów, to gwarancja żywiołowego koncertu.
Zarejestruj się i dołącz do wydarzenia
Rejestracja na wydarzenie trwa cały czas. Udział w nim jest darmowy. Wystarczy wypełnić formularz online dostępny na stronie https://czystapolska.org.pl/rejestracja/. Pakietowy startowe będą wydawane już od piątku. Każdy z uczestników otrzyma charakterystyczny żółty workoplecak, w którym znajdzie się m.in. oficjalna koszulka tegorocznej edycji z rysunkiem Andrzeja Mleczki oraz rękawice ochronne i worki na śmieci ekoNatura zapewnione przez Jana Niezbędnego, Partnera Strategicznego projektu.