Dudy Podhalańskie Mistrza Piotra Majerczyka „Tyrlitego”
Kategoria II wyroby, produkty rękodzielnicze
Piotr Majerczyk „Tyrlity” to mistrz i autorytet muzyczny na Podhalu. Jego instrumenty wykonane z niezwykłą starannością, cieszą się uznaniem podhalańskich tradycyjnych muzyków i kolekcjonerów m.in. na Węgrzech, Litwie Kanadzie i USA.
Artysta rozpoczął grę na dudach podhalańskich od 1988 roku pod okiem Tomasza Skupnia z Kuźnic . Przez wiele lat grywał w zespole regionalnym im. Bartusia Obrochty w Zakopanem. Od 2014 zajmuje się ich budową na szeroką skale. Obecnie w swoim dorobku budowniczego posiada 74 wybudowane przez siebie instrumenty. Egzemplarze dud znajdują się w największych muzeach instrumentów ludowych w Polsce ( Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, Muzeum Tatrzańskim, Muzeum w Połajewie).
W 2016 roku Piotr Majerczyk zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Budowniczych Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, a w 2022 wyróżnienie ( obydwie nagrody za dudy podhalańskie). W 2021 roku założył szkółkę dudziarską przy zespole dziecięcym „Majeranki” .
W 2023 r. przez 9 miesięcy w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazywał tradycje muzyczne uczniom w projekcie „Kultura ludowa i tradycyjna”, który miał na celu popularyzację muzyki ludowej regionu Podhala oraz dokumentację i archiwizację zjawiska kultury ludowej – tradycji dudziarskiej.
Dudy podhalańskie to instrument nieco zapomniany, a niegdyś wiodący instrument na Podhalu, bardziej nawet popularny niż skrzypce. W ubiegłych latach dudziarze pod kierunkiem Piotra Majerczyka uświetniali Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz „Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania ” w Bukowinie Tatrzańskiej .
Podczas wystaw „Dusza na dłoni” w Bukowinie Tatrzańskiej, Targów Instrumentów Ludowych św. Cecylii w Zakopanem w ramach MFFZG, Poroniańskiego Lata, „Kształtowanie dźwięku” w Muzeum Tatrzańskim, Piotr
Majerczyk prezentował bogatą kolekcję swoich instrumentów. We wrześniu 2023 roku razem ze swoją rodziną Majerczyków zaprezentował grę na dudach podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbyły się w Willi Koliba w Zakopanem.
Piotr Majerczyk dokłada wszelkich starań, aby pasterska kultura muzyczna została przywrócona i kultywowana przez młodepokolenia oraz aby dudy podhalańskie ponownie stały się popularnym instrumentem w tradycyjnej muzyce Podhala. Buduje on samodzielnie te niezwykłe instrumenty, które jak mówi najlepiej brzmią w górach: „kiedy patrzysz na orły, smreki..., bo dudy, to muzyka gór i lasów”. Piotr Majerczyk jest Członkiem STL w Lublinie jako budowniczy dud podhalańskich.