Zdobnictwo stroju podhalańskiego- Anna Sieczka
Kategoria II wyroby, produkty rękodzielnicze
Anna Sieczka pochodząca z Białego Dunajca młoda mama, utalentowana reprezentantka twórców ludowych młodego pokolenia. Pochodzi z góralskiej rodziny, gdzie zarówno mama jak babcia zajmowały się rękodziełem, wykonywaniem swetrów, skarpet, beretów z naturalnej wełny.
Anna Sieczka z wielka pasją zajmuje się doczepianiem frędzli tzw. strzępków do góralskich chust oraz szali.
Śledząc wzory podhalańskie – wyjątkowo bogate wzornictwo zdobi kobiece chusty i szale góralskie, których wykończeniem są ,,strzępki” czyli frędzle. W większości kultur na całym świeci kobiety noszą chusty i szale, ale tylko na Podhalu te frędzle strzępki są przyprawianie ręcznie – przez co góralskie chusty i szale są unikatowe. Jest to bardzo misterna praca, wymagająca wiedzy, ogromnej cierpliwości, spokoju, opanowania.
Anna Sieczka zajmuje się doczepianiem strzępek do chust i szali góralskich od ponad 10 lat. Sztuki doczepiana strzępek do chust góralskich nauczyła się na warsztatach, które zorganizowane były w Gminnej Bibliotece Publicznej w Białym Dunajcu w 2012 roku. Zajęcia prowadziła Maria Molek.
W roku 2023 jej szale i chusty góralskie brały udział w wystawie Młodych Twórców Podhalańskich podczas Sabałowych Bajań. W styczniu 2023 roku wzięła udział w nagraniu filmu dokumentującego jej pracę, który wykonany był przez Związek Podhalan w Polsce. Seria nagrań nosiła tytuł Kultywowanie i podtrzymywanie rodzimych tradycji przez młodych twórców ludowych na Podhalu.
KONTAKT
Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu
18 20 738 98