Pod Tatrami trwa kolejna edycja festiwalu podczas, którego do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek zapraszają znani wykonawcy, nie tylko z Podhala. Repertuar zaspokoi gusta i oczekiwania nawet najbardziej wybrednych melomanów – są bowiem znani góralscy wykonawcy jak Hanka Rybka i ci z Polski, jak Eleni, Magdalena Steczkowska czy zespół Dikanda. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, a organizatorzy zaplanowani szereg wydarzeń aż do 2 lutego.
Czas Świąt Bożego Narodzenia w naszym kraju obfituje w wiele pięknych i starych tradycji. Jedną z nich jest wspólne śpiewanie kolęd, przez cały okres świąteczny, a nie tylko w wigilię. Władze Zakopanego, aby umożliwić wspólne spędzanie tego czasu mieszkańcom i turystom, organizują co roku festiwal kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, a zaproszeni są wszyscy bez wyjątku – zarówno mieszkańcy regionu jak i wszyscy turyści spędzający swoje urlopu właśnie pod Tatrami. Koncerty odbywają się od Świąt Bożego Narodzenia aż do 2 lutego. – To właśnie w Zakopanem zawsze Święta Bożego Narodzenia czy okres noworoczny mają wyjątkowy urok i są niepowtarzalne – podkreśla Joanna Staszak naczelnik Wydziału Kultury zakopiańskiego Urzędu Miasta. Ale również teraz w styczniu aż do 2 lutego zgodnie z tradycją wspólnie kolędujemy. Po góralsku, ale i zaprosiliśmy takie znane postacie jak Eleni czy zespół Dikanda. I właśnie najbliższy koncert odbędzie się w piątek 17 stycznia w koścółku Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na którym do wspólnego świętowania i śpiewania zaprosi Eleni. W ten sam weekend, ale w niedzielę w kościele na Olczy wystąpi Magdalena Steczkowska. Koncertów jest naprawdę wiele – i każdy znajdzie dla siebie ciekawe wydarzenie z wyjątkową atmosferą.
- Kochani to jest najpiękniejszy czas, najpiękniejszy moment w którym możemy się wszyscy wspólnie spotkać i kolędować – mówi wokalistka góralska Hanka Rybka zaraz po niedzielnym koncercie w kościele na zakopiańskiej Cyrhli. – Zapraszam Was wszystkich do wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich i góralskich kolęd oraz pastorałek. Cieszę się, że ta tradycja wśród nas ciągle żyje i liczę na obecność wszystkich na kolejnych koncertach. Co ważne cały cykl ma charakter otwarty i jest bezpłatny. Pojawiają się na nim całe rodziny, które chcą okres świąt maksymalnie przedłużyć i wspólnie śpiewać najpiękniejsze polskie kolędy. Z Podhala jak i całej Polski, ale również z całej Europy – podczas niedzielnego koncertu w kościele Miłosierdzia Bożego na zakopiańskiej Cyrhli byli również goście zza wschodniej granicy. Jak podkreślali: prawosławni i katolicy mają tak naprawdę to samo Boże Narodzenia a polskie i góralskie kolędy i sam zwyczaj ich śpiewania jest dla nich czymś wyjątkowym. Kolejne wydarzenia w ramach XI Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył” przed nami podczas kolejnych weekendów i tak aż do niedzieli 2 lutego.