Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu i Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu serdecznie zapraszają dzieci i rodziców do udziału w XXV Konkursie na "Wielkanocnom Kosołecke", na najpiękniejszy i najbardziej zgodny z tradycją koszyczek ze święconym.
Z pierwszym dniem wiosny zaczynamy II Konkurs Śpiewaków Ludowych "Góralskie Śpiywanie", na które serdecznie zapraszamy wraz z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ z Nowego Sącza.
Szanowni Państwo! Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na promocję najnowszej książki Józefa Pitonia pt. „Moja Dziedzina” oraz zbioru opowiadań „Ku jesieni”, a także spotkanie z autorem.
Już w najbliższą sobotę - 5. marca 2022 r. o godz. 8:00 na Stacji Narciarskiej Szymoszkowa w Zakopanem odbędzie się BGK Memoriał Józefa Oppenheima w narciarstwie skitourowym, biegowym, biegach oraz nordic walking.
Już 19 lutego rusza Red Bull Szybka Tura, wirtualne wyzwanie dla miłośników skitouringu. W tym roku Andrzej Bargiel wyznaczył trasy w trzech lokalizacjach: Tatrach, Beskidach i Karkonoszach. Na każdego, kto pokona na nartach lub splitboardzie wybrany segment, zarejestruje aktywność za pomocą aplikacji Strava i wypełni formularz na stronie wydarzenia, czeka nagroda gwarantowana. Wydarzenie zakończy wyścig na żywo na szczyt Kasprowego Wierchu.
Serdecznie zapraszamy do Kościeliska, na widowiskowe wydarzenie w ramach cyklu PARADA GAZDOWSKA. W Kościelisku spotykamy się na Polanie Sywarne w niedzielę 6 lutego o godzinie 12.00. Serdecznie zapraszamy do udziału zarówno osoby, które będą czynnie chciały uczestniczyć w wydarzeniu jak i widzów!
Wyjątkowe sportowe widowisko powraca do Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska. W dniach 11 i 12 lutego br. odbędzie się 19. edycja Garmin Winter Sports Festival, w ramach którego rozegrane zostaną narciarskie i snowboardowe zawody w olimpijskiej konkurencji Big Air.
W imieniu Związku Podhalan tradycyjnie zapraszamy na Kumoterki i Parady Gazdowskie 2022! Za oknami powoli przybywa śniegu więc z nadzieją wypatrujemy rozpoczęcia cyklu tych zimowych wydarzeń. Przy okazji warto przypomnieć, że Wyścigi Kumoterek w 2017 roku zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” informuje o zmianie terminu 15. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”. Wydarzenie odbędzie się 5 grudnia 2021 r.
Starostwo Powiatowe w Zakopanem wraz z Tatrzańską Agencją Rozwoju, Promocji i Kultury pragnie zaprosić Państwa na XIII Międzynarodowe Forum Górskie pn. „160 Rocznica Objawienia na Wiktorówkach”, które odbędzie się w dniach 8-10 października 2021r. w Zakopanem.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim im. Stanisława Nędzy-Kubińca. Przesłuchania odbędą się już 18 listopada 2021 r. (czwartek), w Domu Ludowym w Kościelisku na Chotarzu. Zgłoszenia przyjmowane będą do czwartku - 4 listopada.
XX Tatrzańskie Wici dobiegają końca. Przed nami ostatnie wydarzenie - XV Festyn Bacowski odbywający się w Domu Kultury "Walusiówka" w Leśnicy - Groniu. Jest to na Podhalu oficjalne zakończenie sezonu wypasowego, podczas którego zostanie wybrany Gazda Roku 2021.
Tatrzańska Agencja wraz z Gminą Kościelisko, Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej w Kościelisku oraz Związkiem Podhalan Oddział Kościelisko serdecznie zaprasza na XVII Polaniarski Osod!
46 Konkurs Muzyk Podhalańskich odbędzie się w dniu 17.10.2021r Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu ul. Parkowa 12. Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 11.10.2021 r.
Wraz z Gminą Kościelisko, Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej w Kościelisku i Związkiem Podhalan Oddział Dzianisz serdecznie Państwa zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu XX Tatrzańskich Wici. Już 5 września, na Scenie Plenerowej odbędą się Wykopki w Dzianiszu, których przedsmak mieliście okazję poznać podczas XII Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Na uczestników wydarzenia czekać będzie wiele atrakcji, a w tym degustacja potraw z ziemniaków. Zapraszamy!
Przed nami kolejna impreza z cyklu XX Tatrzańskich Wici. W tym roku podczas wydarzenie odbędą się wybory na "Podhalańską Królową Miodu"! Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.
W imieniu wszystkich organizatorów pragniemy serdecznie zaprosić na "Strażackie Śpasy", które odbędą się już 8 sierpnia w Zębie na Bartolskim Wierchu. Podczas wydarzenia będą miały miejsce XIII Małopolskie Międzynarodowe Zawody Sikawek Konnych oraz występ zespołu regionalnego "Mały Zbójnicek" z Zębu.
Już wkrótce, 11 sierpnia na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem rozpoczniemy XII edycję Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Tegoroczne wydarzenie obfitować będzie w różnorodne atrakcje: warsztaty rękodzieła, prelekcje, występy zespołów regionalnych, pokazy kulinarne, a także konkursy! Nie zabraknie również wystawców z całej Polski, którzy zaprezentują swoje niepowtarzalne wyroby spożywcze, produkty rękodzielnicze oraz kosmetyki. Bądźcie z nami w dniach 11-15 sierpnia! #SpotkajmySięNaTargach!
Serdecznie zapraszamy na kolejną imprezę z cyklu XX Tatrzańskich Wici. Odbędzie się ona w Jurgowie i jes to XIX Dzień Polowaca! Uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, a przede wszystkim konkurs strzeleckii "O Jurgowską Flintę".
Po roku przerwy pragniemy serdecznie zaprosić Was na Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki w Białym Dunajcu. XXI edycja tego przedsięwzięcia odbędzie się już dzisiaj o godzinie 13:00. Zachęcamy do obserwacji Facebooka "Nośwarniyjso Góralecka" oraz "Tatrzańska Agencja", gdzie udostępniona zostanie relacja na żywo z tego wydarzenia.
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury wraz ze Związkiem Podhalan Oddział Witów, Gminą Kościelisko, Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Witowie, serdecznie zapraszają na XX Witowiańską Watrę czyli kolejne wydarzenie z cyklu Tatrzańskie Wici 2021!
15. edycja Festiwalu na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce zaskoczy wielbicieli Muzyki Zaklętej w Drewnie nową formułą. Po inauguracji Festiwalu, która odbyła się 6 czerwca, spotkamy się w weekend 6-8 sierpnia, by wśród zieleni Beskidu Niskiego i Pogórza odkryć Zagrodę Maziarską w Łosiu i Skansen Pszczelarski w Stróżach, a także kościół pw. św. Michała Archanioła w Szalowej uznany za Pomnik Historii i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jubileuszową, XX edycję Tatrzańskich Wici 2021 rozpoczynamy w tym roku od Memoriału im. Stanisława Trebuni-Tutki "XVIII Dunajeckie Granie" w Białym Dunajcu! Spragnionych sportowych emocji serdecznie zapraszamy na to wydarzenie już w niedzielę 11 lipca!
Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego zapraszają do plenerowego punktu szczepień, który będzie działał w sobotę 12 czerwca w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedzielę 13 czerwca w godzinach 10:00 – 18:00 lub do ostatniej szczepionki na ulicy Krupówki obok poczty. Każdy, kto ukończył 18. rok życia, będzie mógł zaszczepić się przeciwko COVID‑19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Szczepienia będą wykonywane równolegle przez dwa zespoły medyczne. Do ich dyspozycji jest 2.000 szczepionek. Każde szczepienie poprzedzone będzie konsultacją lekarską.
Wstęp na wszystkie wydarzenia oraz zwiedzanie otwartych filii w ramach Nocy Muzeów są bezpłatne w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego. Zwiedzanie odbywa się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego COVID19 w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Liczba uczestników ograniczona – na większość wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy na Przednówek w Polanach, tradycyjne wydarzenie organizowane od 1978 roku!
Z Tłustym Czwartkiem rozpoczynamy ostatki, a wraz nimi 49. Góralski Karnawał. W tym roku dosłownie w zasięgu ręki ponieważ w formie online. Wydarzenie odbywać się będzie od 11 do 14 lutego, a organizowane jest przez Bukowiańskie Centrum Kultury. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem i zapraszamy do wirtualnego uczestnictwa w tym niezwykle wartościowym i niepowtarzalnym przedsięwzięciu!
Muzeum Tatrzańskie informuje, że 14. tom Rocznika Podhalańskiego Muzeum Tatrzańskiego, właśnie dotarł z drukarni do Zakopanego. Ma 532 strony! To już czwarty tom, który jest wydany rok po roku! Nigdy wcześniej w historii Muzeum Tatrzańskiego nie udało się zachować corocznej ciągłości publikacji.
W imieniu Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" oraz pozostałych organizatorów, serdecznie zapraszam na 10 Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, które w dobie zarazy odbędą się w trybie on-line.
Mimo pandemii Muzeum Tatrzańskie wraz z przyjaciółmi zaprasza na kolejne wydarzenia on-line: W ramach wirtualnych seansów Justyna Górowska przywoła słowiańskie widma pamiętające tropikalną aurę prehistorycznych Tatr: brzeginki – wodne nimfy strzegące górskich jezior, ale też skrzelopływki – zakopiańskie krewetki, o których wszyscy słyszeli, ale których nikt nie widział. Krzysztof Gil oprowadzi nas po wystawie, która zainstalowana zostanie w jego kuchni i w kamerowym performensie ugotuje to co duchy lubią najbardziej: kuchnię fusion. Góralsko-cygańskie danie zaprawione odrobiną mleczy australijskich i z wyciśniętym z głowonoga atramentem. Na koniec Helena Siemińska stawiając tarota i grzejąc się w cieple czerwonego słońca, odsłoni przed nami przyszłość. Podobno w 2021 czeka nas kolejny wybuch w gwiazdozbiorze mściwego Skorpiona. „Tak jest. Kolacja na stole. Nie ma już widm między nami. Są tylko trupy i ludzie żyjący. Zaczynamy nowe życie”. Mówi jedna z bohaterek „W małym dworku”.
Ze względu na pandemię i obostrzenia sanitarne w tym roku obchody rocznicy odzyskania niepodległości pod Tatrami były symboliczne. Pierwsza część odbyła się na zakopiańskim cmentarzu, przy Kwaterze Legionistów, druga w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie m.in. odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Przy tej okazji warto przypomnieć podhalański wątek tamtych wydarzeń w tym – powstanie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej jeszcze przed 11 listopada. Według historyków był to jeden z pierwszych skrawków wolnej Polski.
Muzeum Tatrzańskie zaprasza wszystkich do udziału w Wirtualnym Biegu Hasiora! W tym roku każdy zawodnik przebiega trasę indywidualnie. Wystarczy pokonać biegiem lub marszem, dowolną trasę w miejscu zamieszkania lub w innym wybranym terenie na dystansie 5 km między 9 a 22 listopada i zarejestrować ją w aplikacji. Do udziału w wydarzeniu Muzeum Tatrzańskie zachęca wszystkich – biegających i lubiących spacery na świeżym powietrzu, oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego i obowiązujących obostrzeń.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci „2020 Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu oddaje do Państwa dyspozycji stronę internetową „Od gen. Galicy do Trebuniów Tutków. Galeria dawnych zdjęć”. Zapraszamy do jej oglądania – umożliwia ona wyszukiwanie zdjęć według kategorii tematycznych, dat, słów kluczowych (tagów) itp.
Już w najbliższy wtorek o godzinie 18.00 (27.10.2020), będziecie Państwo mogli wysłuchać wykładu doktora Marcin Warchałowskiego z Muzeum Tatrzańskiego dotyczącego życia i działalności dra Tytusa Chałubińskiego. Uczestnictwo w wykładzie jest zupełnie darmowe i możliwe jest za pomocą każdego komputera oraz smartfona. Wykład jest formą wirtualnego oprowadzanie po wystawie, którą możecie Państwo zobaczyć w willi Koliba. Wykład ma być formą kuratorskiego komentarza w dobie panującej pandemii.
Podhalanie to tytuł wystawy przybliżającej życie i kulturę mieszkańców Podhala – regionu usytuowanego na południu Polski w górskiej kotlinie pomiędzy pasmem Tatr i Gorców.
Wystawy czasowe oraz stałe organizowane w nawet największych budynkach mają swoje ograniczenia, przestrzenne i techniczne. Istnieją bowiem takie eksponaty, które trudno jest zaprezentować bez specjalnych i bardzo drogich urządzeń lub ich rozmiar i ilość nie pozwalają na prezentowane całej kolekcji. Bariery te możemy przełamać dzięki internetowi, który umożliwia nam na pokazanie rzeczy do tej pory nigdy nie prezentowanych.
„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to wirtualna wystawa dająca unikatową szansę zapoznania się z kompletną kolekcją okazów geologicznych Muzeum Tatrzańskiego, zebranych przez Chałubińskiego w Tatrach. Na wystawie prezentowane są mikroskopowe zdjęcia preparatów mchów oraz szereg dokumentów związanych z eksponatami, których zazwyczaj się nie pokazuje na tradycyjnych ekspozycjach. Czasami dokumenty te są równie interesujące co same eksponaty. Świetnym przykładem są tak zwane „sygnaturki”, czyli małe karteczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych eksponatów.
Od niedzieli 16 sierpnia 2020, w Willi Koliba można oglądać wystawę czasową poświęconą doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, patronowi Muzeum Tatrzańskiego. Otwarcie wystawy zaplanowano na dzień w którym przypadają imieniny Tytusa. Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą na ten rok 200. rocznicą urodzin doktora Chałubińskiego.
Choć nie jest to pierwsza wystawa poświęcona doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, to w czasie jej trwania można będzie po raz pierwszy zobaczyć niektóre eksponaty związane z tą wybitną postacią. Do najciekawszych przedmiotów pokazywanych na wystawie możemy zaliczyć, uznawaną do niedawna za zaginioną, szafę na kolekcję mchów. Na uwagę zasługuje też barometr używany przez Chałubińskiego w czasie pobytów w Zakopanem oraz bogato zdobiona ciupaga. W czasie wystawy można też zobaczyć wybrane okazy geologiczne oraz botaniczne z kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego. Natomiast układ ekspozycji odwołuje się do górskiej wędrówki „śladami” doktora Tytusa Chałubińskiego.
Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.
To wyjątkowe wyróżnienie, bowiem bardzo rzadko laureatami nagrody są zespoły dziecięco-młodzieżowe. Warto przypomnieć, że Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana jest za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Patron Oskar Kolberg to etnograf folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne, które stworzyły podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej.
W imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy Was na niezwykłe wydarzenie związane z wernisażem wystawy "Sen Tropikalnego Słońca. Witkacy i Zakopane" (otwarcie 10 września). W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni. Zakopane i historia dzikiej przyrody. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) 11.09.2020 godz.16.00-18.00.
w imieniu Muzeum Tatrzańskiego informujemy, że wernisaż wystawy odbędzie się w willi Oksza w czwartek 10 września 2020 roku. Początek o godzinie 18.00 – serdecznie zapraszamy! Uwaga – ilość miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację pod adresem promocja@muzeumtatrzanskie.pl. Wystawa jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W związku z pandemią Konkurs przeprowadzony zostanie w formule on-line. Nagrania muzyk oraz instrumentalistów grających na instrumentach pasterskich przyjmowane będą do dnia 5 października 2020r.
Był czwartek, 22 sierpnia 2019 r., wczesne popołudnie, na tatrzańskich szlakach tłumy. W kolejce, aby wejść na Giewont stało kilkaset osób… Nad Tatrami przechodziła gwałtowna burza, w kopułę Giewontu uderzyły liczne pioruny…, ratownicy TOPR niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową. Rok po tamtych tragicznych wydarzeniach, w których 4 osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych, Małopolska Organizacja Turystyczna prezentuje pierwszy odcinek serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić.
Instytut Dziedzictwa ogłasza XII edycję konkursu „Cudowna moc bukietów”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, konkurs odbędzie się w formie internetowej. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2020 r. o godzinie 15.30 w czasie transmisji na żywo na platformie YouTube oraz Facebook, więcej informacji na stronie www.cudownamocbukietow.pl.
Uwaga już w najbliższą środę 3 czerwca Muzeum Tatrzańskie otwiera pierwszą, wyremontowaną filię. Od jutra więc czynna będzie dla zwiedzających – Chałupa Gąsieniców Sobczaków.
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty pisania ikon do Zakopanego, które planujemy w ostatnim tygodniu wakacji. Tematem warsztatów będzie ikona Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych. Zapoznaj się ze szczegółami. Termin: 24-28. sierpnia 2020 r. Godziny : 9.00 – 17.00.
W imieniu dyrekcji Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Muzeum Tatrzańskiego mamy przyjemność poinformować o otwarciu wystawy czasowej „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organizatorzy nie mogli sobie pozwolić na tradycyjny wernisaż, dlatego m.in. przygotowano materiał filmowy, który ma zachęcić do obejrzenia otwartej właśnie ekspozycji. Mamy nadzieję, że po ustabilizowaniu się sytuacji wystawa będzie również udostępniona dla zwiedzających. Muzeum Tatrzańskie jest jednym z partnerów tego ważnego wydarzania.
Co roku Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zapraszają na Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce! Tym razem wyjątkowo, w związku z zaistniałymi okolicznościami zagrożenia pandemicznego, spotykamy się wirtualnie, a towarzyszyć nam i prowadzić wydarzenie będzie Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka, góralka z Zakopanego.
To właśnie 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. W okresie zaborów Polski, celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli surowo karani przez policję. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy]. Święto Narodowe Trzeciego Mają przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa obchody (również na Podhalu) są kameralne – wiązanki kwiatów składane są przez kilkuosobowe delegacje.
To były smutne Święta Bacowskie ze względu na pandemię koronawirusa, w Ludźmierzu w uroczystościach w przeciwieństwie do poprzednich lat uczestniczyła niewielka garstka gości jak i baców, juhasów i hodowców owiec. W tym roku jedynie czterdziestu przedstawicieli owczarskiej branży mogło uczestniczyć w Mszy św. tradycyjnie rozpoczynającej wypasowy sezon i w uroczystości zapoczątkowanej przez śp. ks. kustosza Tadeusza Juchasa.
W sobotę 25 kwietnia przypada Dzień Wolnej Sztuki, organizowany od 2011 roku. Idea projektu to przekonanie zwiedzających, że wchodząc do muzeum warto postawić na jakość zwiedzania, a nie na ilość. Statystycznie większość z nas przed każdym eksponatem spędza… zaledwie osiem sekund!
Organizatorzy konkursu plastycznego „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka” - edycja 2020, informują, że termin przesyłania prac został przedłużony do 15 maja bieżącego roku. Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem "Góralski barok Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka".
„Styl zakopiański – inspiracje” – to tytuł stałej ekspozycji w chałupie góralskiej Gąsieniców Sobczaków, położonej przy Drodze do Rojów w Zakopanem. Góralska, drewniana chałupa została gruntownie odnowiona, zyskała też nocne oświetlenie. Teraz pracownicy Muzeum Tatrzańskiego krok po kroku przygotowują stałą ekspozycję. Prace cały czas trwają i są szanse, że już wkrótce chałupa Gąsieniców-Sobaczaków będzie udostępniona dla zwiedzających.
Zbliża się termin, w którym mieliśmy spotkać się na XXVIII Przednówku w Polanach. W związku z tym, że tegoroczna edycja nie może odbyć się w sposób tradycyjny, Gminny Ośrodek Kultury w Kościelisku chce Was zaprosić do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami z Przednówka!
Niestety nie spotkamy się w tym roku podczas święcenia pokarmów w Wielką Sobotę i konkursu na Wielkanocną Kosołeckę.. Mimo to wierzymy, że i w tych niezwyczajnych czasach znajdziecie chwilę, by ze swoimi pociechami malować jajka, robić baranki z masła, a może uda się i wykopać w ogródku chrzan? Wszystkie zdjęcia, jeśli się Państwo zgodzicie, opublikujemy na naszych stronach.
Przed nami wyjątkowe święta Wielkiej Nocy, dla wielu z nas oznaczają one bowiem spędzenie tych zazwyczaj rodzinnych dni samotnie. Trwa społeczna kwarantanna #zostańwdomu” i od początku aktywnie do ogólnopolskiej akcji włączyło się także Muzeum Tatrzańskie. W jej ramach pojawiają się rekomendacje ciekawych książek związanych z regionem, ale nie tylko. Na najbliższe dni przedświąteczne instytucja zapowiada np. premierę filmu pt. „Wielkanoc”. Jest to jeden z efektów projektu „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego” realizowanego przez Muzeum Tatrzańskie w ramach Funduszy Europejskich.
W imieniu Muzeum Tatrzańskiego chcielibyśmy wspólnie uprzyjemnić Wam ten niełatwy czas. Wśród propozycji jakie przygotowało Muzeum jest akcja promowania książek, które warto podczas kwarantanny przeczytać. Wśród tytułów proponowanych przez Muzeum Tatrzańskie są oczywiście książki publikowane przez Muzeum, jak katalog prac Witkacego czy Notatnik Fotograficzny Władysława Hasiora. Na muzealnym Facebooku już toczy się rozmowa z internautami o ulubionych książkach tatrzańskich. Zapraszamy wszystkich do aktywnego włączania się do akcji i składania swoich własnych propozycji. Mocno wierzymy, że kultura czyni życie piękniejszym i pomaga przeżyć trudne chwile.
Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Na samym przedzie Galica jedzie”… Białodunajczanie w walce o Niepodległą, 19 września (czwartek), o godz. 18.00 w budynku GOK przy ul. Jana Pawła II 363.
Telewizja FOKUS TV z dumą prezentuje najnowszy serial dokumentalny pod tytułem „PATROL TATRY”, który powstał w ścisłej współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. W sobotę 12 października o godz. 21.00 rozpocznie się emisja premierowego odcinka. Kolejne odcinki można będzie oglądać co tydzień w soboty o godz. 21:00 w telewizji FOKUS TV.
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy rzeźb Ewy Ross- Baczyńskiej 20 września o godzinie 18:00 w sali wystawowej GOKR Kościelisko przy ul. Nędzy - Kubińca 76.
NOWOŚĆ , tego u nas jeszcze nie było !!! Po raz pierwszy w Teatrze Rozrywki RZT spotkanie z cyklu : " MISTRZ ". NASZ JANOSIK - czyli opowieść o Marku Perepeczko , oczami żony Agnieszki Fitkau - Perepeczko . Historie o Marku jakich jeszcze nie znacie , z muzyką na żywo , fragmenty filmów, piosenki. Reżyseria - wokal- HANNA ZBYRYT, Aranżacja muzyczna : Dawid Czernik, Dodatkowo możliwość zakupienia książki . Już 14 września o godz 19:00, ZAPRASZAMY !!!
„CykloFonia” (24-31 sierpnia 2019 roku) to unikalne i nowatorskie zderzenie sportu i turystyki muzycznej. Impreza połączona będzie z edukacją kulturalną i artystyczną. Celem tego wydarzenia jest promocja aktywności fizycznej i zestawienie jej ze sztuką wysoką poprzez udział w planowanym performance rowerowo-muzycznym.
Wystawa to zebrane fotografie, które pochodzą z prywatnych archiwów pasażerów, członków załogi oraz pasjonatów legendarnego transatlantyka. Większość ze zdjęć nie była dotąd nigdzie publikowana. Zaprezentowane teksty to fragmenty wypowiedzi pasażerów, których pamięć o „Batorym” jest wciąż żywa, wzbudza wielkie emocje, czasem śmiech, czasem łzy, pomimo upływu wielu lat. Cytaty zilustrowane fotografiami stanowią spójną opowieść o wyjątkowej podróży, często podróży życia.
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na Wieczór w Czerwonym Dworze: "Zakopane we wrześniu 1939 roku" prowadzenie Lesław Dall 2 września 2019 r., godz. 18:00 Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.
Zbliżamy się do finałowych wydarzeń muzycznych, które odbywają się w ramach corocznego cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”. W tym roku całość wydarzeń artystycznych dedykowana jest ratownikom górskim w 110. rocznicę powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Honorowy patronat nad koncertami w tym roku objęli: Jan Krzysztof – taternik i naczelnik TOPR, ks. Jerzy Grzyb – kustosz sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider – prezes oddziału tatrzańskiego PTTK i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich.
31 filmów z 15 krajów powalczy o Grand Prix i 8 innych nagród w Konkursie Filmowym odbywającym się w ramach 15. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Aż 20 z nich będzie miało swoją polską premierę w Zakopanem. Zestaw filmów konkursowych jest po bardzo zróżnicowany – znalazły się w nim produkcje dokumentalne, krótko i długometrażowe, filmy o górach i wspinaczach, ale także o narciarzach i paralotniarzach. Festiwal potrwa od 5 do 8 września.
CykloFonia” to unikatowe i nowatorskie zderzenie sportu i turystyki muzycznej. Impreza połączona będzie z edukacją kulturalną i artystyczną. W ramach „CykloFonii” promowane będą turystyczne atrakcje regionu południowo-wschodniej Małopolski, szczególnie nowo powstała trasa rowerowa Velo-Dunajec, którą ma przebiegać rajd rowerowy z Tarnowa, przez Stary Sącz, Krościenko nad Dunajcem do Zakopanego.
Zapraszamy w dniach od 29 do 31 sierpnia 2019 r.
Te prestiżowe zawody przyciągną do Zakopanego najlepszych europejskich zawodników w konkurencji bouldering. Bouldering to dyscyplina wspinaczki sportowej, polegająca na pokonywaniu krótkich, kilkumetrowych form, dróg - problemów wspinaczkowych. Zawodnicy mają za zadanie przejście określonej problemu wspinaczkowego, gdzie punktowane są dwa miejsca – mniej więcej w połowie ścianki - ZONA oraz na końcu boulderu - TOP.
Sierpień jest miesiącem, w którym od lat oblegane są Tatry. Pogoda zazwyczaj sprzyja wspinaczkom na szczyty i wycieczkom w doliny. Dawniej wyruszano w tatrzański świat z przewodnikami, tragarzami i muzyką góralską. Od 1909 roku powstało pogotowie górskie, które niosło pomoc turystom, szkoliło następne pokolenia w tym jakże trudnym fachu. Założycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego był Mariusz Zaruski (późniejszy generał WP), a jego zastępcą, góral z Zakopanego – Klimek Bachleda, który w sierpniu następnego roku zginął niosąc pomoc turyście.
W sobotę 3 sierpnia 2019 r. zapraszamy na scenę plenerową w Kościelisku na koncert dwóch zespołów. O godzinie 19.00 będziemy mogli wysłuchać nostalgicznych ballad romskich w wykonaniu Teresy Mirgi z zespołem Kałe Bała, a następnie zaprezentuje się w Kościelisku charyzmatyczna grupa DIKANDA ! Wstęp Wolny ! Organizatorami Koncertu są: Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko i Stowarzyszenie Blisko Tatr. Wydarzenie dofinansowane z funduszy Gminy Kościelisko.
Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim po raz kolejny będzie można wziąć udział w warsztatach Akademii Górskiej z PZU: praktycznych realizowanych w Tatrach i teoretycznych odbywających się w dwóch namiotach w miasteczku festiwalowym. Będą to warsztaty, wykłady i inne aktywności dla dzieci i dorosłych. Tematy warsztatów to m.in. nawigacja, ferraty, wycofywanie się ze ścian, wspinanie czy trekkingi himalajskie. Akademia Górska potrwa od 6 do 8 września.
Miejska Galeria Sztuki serdecznie zaprasza na letnią odsłonę targów sztuki, na których artystyczna oferta i szerokie spektrum gatunków sztuki od malarstwa, rzeźby i grafiki poprzez tkaninę i sztukę użytkową, są niewątpliwie wyjątkową okazją do zakupu prac zakopiańskich twórców i artystów.
Kolejne wydarzenie kulturalne przed nami - tym razem zapraszamy na sobotę 27 lipca. Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa przygotował spektakl: Tangolina live music. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
W niedzielę 11 sierpnia o godzinie 15.00 na Placu Niepodległości w Zakopanem odbędzie się promocja książki „Mewa na patyku” w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Do udziału w wydarzeniu kulturalnym organizatorzy zapraszają wszystkich czytelników – zarówno stałych mieszkańców jak i turystów. Festiwal co roku przyciąga pod Taty rzesze fanów słowa pisanego i dobrej literatury.
Tatrzańskie Musealia to wyjątkowe wydarzenie organizowane z okazji jubileuszu 130-lecia przez najstarszą instytucję kultury w regionie, łączące historię z nowoczesnością. Tego dnia każdy w Muzeum Tatrzańskim znajdzie coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny. Przewidujemy atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a świętować będziemy w gmachu głównym Muzeum, Galerii Władysława Hasiora, Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Ponadto w trakcie tegorocznych Musealiów zachęcamy do odwiedzenia Dworu w Łopusznej oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego.
Zapraszamy na wernisaż w dniu 15 lipca, poniedziałek 2019 roku o godzinie 18.00 do dolnego kościoła Księży Misjonarzy w Zakopanem – Olczy. Otwarcie wystawy uświetni prezentacja multimedialna zatytułowana Orla Perć przygotowana przez mobilne kino 3D trzeciWYMIAR z Zakopanego. Zapraszamy na wernisaż i na pokaz multimedialny, wstęp wolny.
Tegoroczny program 42 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem w dniach od 28 lipca do 4 sierpnia został zbudowany wokół postaci Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga i Krzysztofa Pendereckiego. Ta trójka wielkich kompozytorów polskich obchodzi w tym roku swoje okrągłe rocznice urodzin, dlatego chcemy ich uhonorować w miejscu ważnym dla polskiej muzyki współczesnej, w miejscu, gdzie ta współczesność się narodziła, bowiem tu tworzył jej twórca Karol Szymanowski. O jego muzyce również nie zapominamy – zamówiliśmy specjalne aranżacje jego utworów, aby wzbogacić możliwość wykonywania jej w innych składach instrumentalnych, a przez to by była bardziej znana i popularna.
W tym roku przypada 110. rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zatem cykl wydarzeń muzycznych i imprez towarzyszących dedykujemy wspaniałym – dawnym i obecnym – ratownikom górskim. To dzięki nim wiele osób uratowało swoje zdrowie, a czasem życie, wielu z nas mogło liczyć na trud i poświęcenie tych odważnych ludzi gór. Z tą dedykacją odbędą się występy chórów z Polski i Anglii oraz orkiestr z Norwegii i Anglii.
W imieniu Komitetu organizacyjnego obchodów 400 lecia Dzianisza zapraszamy wszystkich mieszkańców Dzianisza i osoby z nim związane do udziału w uroczystościach jubileuszowych, które odbędą się 20 i 21 lipca 2019 r. Liczymy na Waszą obecność. Do zobaczenia
Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zaprasza dzieci (10+) i młodzież na warsztaty tkackie do Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, które odbędą się w ramach wystawy "Zakopiańska Kolekcja Sztuki Galerii Pegaz i Miejskiej Galerii Sztuki". Na ekspozycji prezentowane są dzieła najwybitniejszych polskich artystów ostatniego półwiecza z zakresu rzeźby, malarstwa, tkaniny, grafiki i rysunku.
Cykl „Koncerty w Zakopanem – lato 2019” już dwudziesty raz!
Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” realizowany jest już dwadzieścia lat. W tym okresie pod Giewontem prezentowały się zespoły niemal z całego świata. Słuchacze wieczornych koncertów w zakopiańskich kościołach i galeriach sztuki mieli okazję usłyszeć klasykę europejską, począwszy od pieśni średniowiecznych a skończywszy na kompozycjach Szymanowskiego i Góreckiego,, muzykę etniczną z Afryki Południowej, Anglii, Słowacji. jazz nowoorleański, muzykę organową różnych epok czy współczesne ballady polskich bardów. Czasem występowały kapele i śpiewacy z naszego, rodzimego regionu.
Kulturalny Plac Niepodległości stworzony przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury stał się popularnym miejscem wspólnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu. U podstaw pomysłu jego powołania stała pilna potrzeba budowania w Zakopanem miejsc ogólnodostępnych, niekomercyjnych, tworzonych we współpracy z mieszkańcami. Każdy kolejny rok działalności wnosi nową jakość, Kulturalny Plac Niepodległości zaprasza wszystkich gości i mieszkańców Zakopanego do wspólnej aktywności i relaksu. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania, koncerty, pokazy filmowe, Targi Książki – to wszystko i o wiele więcej czeka na Placu Niepodległości mieszkańców Zakopanego oraz turystów odwiedzających Tatry.
Wakacje 2019 w Białce Tatrzańskiej po raz kolejny upłyną pod znakiem najlepszych imprez spod znaku Kultura na Bani! W tym roku już po raz dziewiąty teren przy Hotelu i Termie Bania zamieni się w scenę goszczącą najlepsze zespoły polskiej sceny muzycznej, grupy folkowe i coverowe, a także lokalne młode zespoły. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Kultury na Bani jest bezpłatny. www.kulturanabani.pl
Magda i Marcin Rząsowie serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy
…i pozostała mi ta rzeźba. Antoni Rząsa 1919-2019
29 czerwca 2019 ( w sobotę) godzina 18.00
w Willi OKSZA, filii Muzeum Tatrzańskiego
W dniach 13-16.06.2019 r. w Zakopanem Lambretta Club Polska organizuje imprezę o zasięgu europejskim, pod nazwą „30 EUROLAMBRETTA – Zakopane 2019 r.” Jest to pierwsze takie w Polsce, historyczne spotkanie właścicieli, a zarazem miłośników i pasjonatów zabytkowych skuterów włoskich marki LAMBRETTA, w którym bierze udział ok. 1000 uczestników z całej Europy, USA, Australii i kilka osób z egzotycznych krajów, jak chociażby z Wietnamu.
4 – 7 lipca 2019 w Białce Tatrzańskiej, w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska, odbędzie się największy w Polsce Festiwal sportowo – muzyczny Hunt Run!
Wspólne drogi malarskie Władysław Jarocki oraz Stanisław Chomiczewski, Adam Marczukiewicz, Paweł Kotowicz, Andrzej Borowski, Tomasz Klimczyk
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa serdecznie zapraszają od 22.06 do 8.09.2019 do pracowni Władysława Jarockiego, będącej częścią ekspozycji Muzeum Jana Kasprowicza, na nową wystawę rozpoczynającą okres wakacji „Wspólne drogi malarskie”.
Serdecznie zapraszamy 16 czerwca 2019 do udziału w II Biegu Hasiora, organizowanym tym razem w ramach jubileuszu 130-lecia Muzeum Tatrzańskiego! W tym roku, oprócz kategorii open oraz kategorii wiekowych, przewidzieliśmy także kategorię specjalną dla pracowników muzeów.
„Początki plakatu polskiego” – 13 czerwca 2019 godz. 18:00 spotkanie towarzyszące wystawie „Zakopane zaprasza. Plakaty 1906-1948”. Galeria Sztuki XX w. Willa Oksza. Oddział Muzeum Tatrzańskiego, Hr. Władysława Zamoyskiego, Zakopane.
8 czerwca 2019 rozmowę z Justyną Bargielską o najnowszym - wydanym po pięcioletniej przerwie - tomie poetyckim "Dziecko z darów" (Wydawnictwo Wolno, 2019) w Domu Poezji poprowadzi Karol Jaworski. Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda, Zakopane, godz. 19:00.
52. Międzynarodowy Turniej Kolarski OKOLO TATIER 2019 organizowany przez Cykloklub Nižná odwiedzi Zakopane 7 czerwca 2019 r. (piątek) w godz. od 10.00 do 13.30.
Jest to coroczne wydarzenie, w którym uczestniczy około 800 rowerzystów. Peleton rowerowy rozpocznie się w słowackiej wsi Nižná, skąd kolarze wyruszą w małych grupach w kierunku Trsteny, na przejście graniczne Sucha Hora i dalej przez Chochołów, Ciche, Czerwienne, Gubałówkę, Kościelisko i Zakopane w kierunku przejścia granicznego Łysa Polana.
Przepraszamy za powstałe utrudnienia i zachęcamy do kibicowania.
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają 3 czerwca 2019 o godz. 18:00 na Wieczór w Czerwonym Dworze: "Wielka Krokiew - od regla do sacrum". Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski - polski historyk sportu, pracownik w Dziale Edukacji, Promocji i Kontaktów Międzynarodowych Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Willa Czerwony Dwór, Kasprusie, Zakopane.
Tatrzańska Agencja Promocji i Kultury zaprasza na promocję książki prof. Jerzego Roszkowskiego pt. „Walka o Morskie Oko w Tatrach 1811-1909” w dniu 5 czerwca 2019 r. godz. 18:00 w domu wczasowym „Jasny Pałac”.
1 czerwca 2019 Goście Harendy porozmawiają o Witkacym w Witkacji (gdzie zaproszą jeszcze kilku innych bohaterów). Odpytają się również wzajem ze swoich najnowszych książek: "Czekając na Golema" (Wydawnictwo NISZA, 2019) i "po drugiej stronie siebie" (Lokator 2018).
2 czerwca 2019 - tylko tego dnia całodniowe bilety wstępu do Strefy Basenów dla dzieci do lat 16 stu dostępne będą w kasach kompleksu za symboliczną kwotę 1 zł. Wszystkie pozostałe osoby za taki sam bilet zapłacą natomiast 30 zł.
1 czerwca 2019 wydarzenie ,,Sprzątanie Potoku Zakopianka" ma na celu oczyszczenie możliwie jak najdłuższego fragmentu potoku Zakopianka ze śmieci. Zaśmiecanie rzek, łąk i lasów jest niestety w dalszym ciągu ogromnym problemem na Podhalu. Dzięki dobremu nagłośnieniu wydarzenia w mediach budujemy świadomość ekologiczną oraz edukujemy, że nie wolno śmiecić. Jako koło PZW realizujemy w ten sposób jeden z celów statutowych jakim jest ochrona środowiska. Organizator: Koło PZW Zakopane, e-mail: mirekwnuk14@gmail.com telefon: 604252393