•  

Chwała Bohaterom! - Zakopane uczciło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych - to jedni z tych wielkich, którzy swoją postawą, swoim bohaterstwem i swoimi czynami dyktowanymi przez niezachwianą wierność i miłość do Ojczyzny na zawsze zapisali się na kartach polskiej historii, a tym samym na zawsze pozostaną już w naszych sercach i pamięci wszystkich Polaków. Podhale ma szczególne powody by pamiętać o tym dniu – 1 marca w Zakopanem przy pomniku majora Józefa Kurasia Ognia złożono wiązanki kwiatów i wspominano tą bolesną część polskiej historii. Na uroczystości obecna była m.in delegacja Powiatu Tatrzańskiego ze starostami – Piotrem Bąkiem i Jerzym Zacharko oraz Tomasz Filar Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane.

zobacz więcej

Internetowy konkurs fotograficzny

Związek Euroregion „Tatry” w Nowym Targu we współpracy ze Zdruzeniem Euroregion Tatry w Kieżmarku zaprasza Państwa do udziału w internetowym konkursie fotograficznym pt. „Bogactwo kultur pogranicza polsko-słowackiego”.

zobacz więcej

Porozumienie o współpracy z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich

W zeszłym tygodniu w "Jasnym Pałacu"  podpisane zostało porozumienie o współpracy z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich.

zobacz więcej

Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku przygotował wyjątkowe filmy edukacyjne

Tradycja i dziedzictwo  przekazywane z pokolenia na pokolenie to bardzo istotny i  nieodłączny element naszej kultury podhalańskiej. Dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z cyklem filmów przygotowywanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kościelisku "Zatrzymane w pamięci...".

zobacz więcej

Obchody 127 rocznicy urodzin generała brygady Mieczysława Boruty Spiechowicza

  W sobotę, 20 lutego br. minęła 127 rocznica urodzin generała brygady Mieczysława Boruty Spiechowicza, patrona 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Z tej okazji przy grobie Generała na zakopiańskim cmentarzu odbyły się uroczystości z udziałem dowództwa oraz Kompanii Honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W uroczystościach rocznicowych wzięli udział:  Piotr Bąk Starosta Tatrzański oraz Jerzy Zacharko Wicestarosta Tatrzański, natomiast Gminę Miasta Zakopane reprezentowali Zastępcy Burmistrza: Agnieszka Nowak – Gąsienica i Tomasz Filar.  

zobacz więcej

Poznajcie wystawców tegorocznych Targów

Przygotowania do Europejskich Targów Produktów Regionalnych stają się coraz bardziej dynamiczne. Zgłaszają się do nas kolejni wystawcy, których z radością chcemy Wam przedstawić.

zobacz więcej

Uważajcie na trudne warunki w Tatrach

Zimowe Tatry chociaż piękne wciąż pozostają niebezpieczne.  Wszelkie górskie wyprawy należy planować ze szczególną uwagą.

zobacz więcej

#TatrzańskieOstatki

Narty czy zimowe wędrówki? W jaki sposób spędzacie ostatnie dni karnawału w Powiecie Tatrzańskim? Czekamy na Wasze relacje.

zobacz więcej

Trwa 49. Góralski Karnawał!

Z Tłustym Czwartkiem rozpoczynamy ostatki, a wraz nimi 49. Góralski Karnawał. W tym roku dosłownie w zasięgu ręki ponieważ w formie online. Wydarzenie odbywać się będzie od 11 do 14 lutego, a organizowane jest przez Bukowiańskie Centrum Kultury. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem i zapraszamy do wirtualnego uczestnictwa w tym niezwykle wartościowym i niepowtarzalnym przedsięwzięciu!

 

zobacz więcej

Sekretne Smaki Targów już czekają by je poznać!

Na naszej stronie Europejskich Targów Produktów Regionalnych, od teraz można zapoznać się z wyjątkowymi i oryginalnymi przepisami. Sprawdźcie sami!

zobacz więcej

Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem apeluje do pacjentów o przestrzeganie zasad szczepienia

Pod Tatrami trwają szczepienia przeciwko COVID19. Wbrew wcześniejszym obawom chętnych jest znacznie więcej niż dostępnych szczepionek, a sytuację komplikuje jeszcze problem z ich dostawami od producentów. Zasady szczepienia przeciwko koronawirusowi są proste i jasne, tymczasem wciąż zdarzają się osoby, które liczą, że przychodząc do punktu zostaną zaszczepieni poza kolejnością. Inni z kolei, aby dowiedzieć się więcej na temat prowadzonych szczepień postanawiają towarzyszyć przy zabiegu bliskim, których terminy przypadły na styczeń i luty. To nie ułatwia i tak już trudnej pracy bowiem praktycznie codziennie zdarzają się sytuacje w których nie przychodzą osoby na umówiony termin szczepienia. Wtedy trzeba z listy zorganizować szybko kolejnych czekających pacjentów, akcja w powiatowym szpitalu jest niezwykle skuteczna bowiem do dzisiaj nie zmarnowała się ani jedna dawka. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem koordynującym akcję szczepień przy Szpitalu im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Co przyniesie Dzień Świstaka?

Drugi luty znany jest jako Dzień Świstaka i chociaż nasz tatrzański zwierz zapewne wciąż smacznie śpi nie możemy tego powiedzieć o kulturze na Podhalu. Nowy miesiąc przynosi bowiem znacznie więcej możliwości niż styczeń.

zobacz więcej

Kulig i jego źródła

"Ciągną, ciągną sanie, góralskie koniki" jak śpiewali Skaldowie, to wciąż atrakcja budząca ogromne zainteresowanie. Warto jednak rozważyć skąd wzięły się tradycje związane z kuligiem i czy od początku związane były z Podhalem?

zobacz więcej

A może biegówki?

Chociaż stoki narciarskie i ślizgawki są zamknięte ze względu na stan epidemii, miłośnicy sportów zimowych wciąż mogą znaleźć na Podhalu atrakcyjne sposoby na aktywne spędzanie czasu.

zobacz więcej

Przewodnik po Zakopanem

Nowy rok, nowy INFOGRAM, a właściwie ZAKOPLAN. Zakopiański informator zmienia nazwę i urozmaica swoje działania!

zobacz więcej

Morsuj rozważnie!

Media społecznościowe zapełniają się zdjęciami, filmikami, a także memami o "morsowaniu". Niezależnie jednak czy "morsujemy"  zażywając krótkiej kąpieli w zimnej wodzie, czy też idąc w góry w lekkim ubraniu zawsze należy się do tego odpowiednio przygotować.

zobacz więcej

Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem 2021

Już w ten weekend w Zakopanem odbędą się dwa konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zmagania naszych skoczków będziemy mogli obserwować w sobotę 16 stycznia w konkursie drużynowym, a także w niedzielę 17 stycznia w konkursie indywidualnym.

zobacz więcej

Styczeń w tatrzańskich gminach

Kultura na Podhalu zawsze tętni  życiem i nawet pomimo obecnych utrudnień inicjatorzy i kulturowi działacze znajdują wspoósb by móc się nią dzielić z inymi.

zobacz więcej

Styczniowe przysłowia, czyli jaka pogoda nas czeka?

Każdy z nas zna jakieś przysłowia. Czasami bywają one przestrogą, myślą bądź też wskazówką, która utrwaliła się w tradycji. Z rozmaitych możliwości wiele przysłów dotyczy pogody. Te ludowe prawidła  czasami się sprawdzają, nie raz  zaskakują, ale też bawią.

 

zobacz więcej

Czy zima już z nami zostanie?

Powiat Tatrzański spowiła warstwa białego puchu. Chociaż od kilku dni śnieżna aura zdecydowanie sprzyja styczniowym klimatom, to wciąż trudno określić czy zostanie z nami na dłużej.

zobacz więcej

Kumoterki 2021 w nieco innej formie

W zeszłym miesiącu  w siedzibie Związku Podhalan w Ludźmierzu  podjęto szczególne decyzje w sprawie organizacji Kumoterek, Parad Gazdowskich i Kumoterskich Gońb na 2021 rok.

zobacz więcej

Szczęśliwego Nowego Roku!

Szanowni Państwo, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury pragnie złożyć Wam serdeczne życzenia noworoczne. Mamy nadzieję, że rok 2021 będzie czasem spełniania własnych celów, samorealizacji radości oraz szczęścia.

zobacz więcej

Branża turystyczna zamrożona do 17 stycznia

Pod Tatrami rozpoczął się tzw. lockdown – zamknięte są m.in. wszystkie obiekty hotelarskie jak i wyciągi narciarskie. Na razie zakazy i ograniczenia obowiązują do 17 stycznia, ale nie wiadomo jakie decyzje potem podejmie rząd. Cała branża turystyczna liczy mocno, że w drugiej połowie stycznia możliwe już będą rodzinne pobyty pod Tatrami. Rozmowa z Marzeną Kozłowską z działu marketingu hotelu MERCURE Kasprowy w Zakopanem.

zobacz więcej

Powiało halnym

Od niedzieli Podhale doświadcza silnego wiatru halnego, będącego wynikiem nadejścia niżu Hermiona, który przemieścił się nad środkową część Europy znad Wysp Brytyjskich.

 

zobacz więcej

#KolędowanieNaLudowo

Serdecznie zapraszamy do odsłuchania wyjątkowych kolęd przygotowanych w ramach współpracy między powiatami. Niech kaszubskie, łowickie i tatrzańskie melodie wprowadzą niepowtarzalny świąteczny nastrój do Waszych domów!

zobacz więcej

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Przed nami wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia, z tej okazji pragniemy życzyć Państwu zdrowych, spokojnych chwil spędzonych w gronie najbliższych osób. Niech świąteczny czas  przyniesie ukojenie, a także pełnię wiary i nadziei na nadchodzący rok 2021. W te dni Narodzenia Pańskiego dużo szczęścia i radości życzy Dyrekcja oraz cały Zespół Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

 

zobacz więcej

ROCZNIK PODHALAŃSKI TOM XIV JUŻ WYDANY

Muzeum Tatrzańskie informuje, że 14. tom Rocznika Podhalańskiego Muzeum Tatrzańskiego, właśnie dotarł z drukarni do Zakopanego. Ma 532 strony! To już czwarty tom, który jest wydany rok po roku! Nigdy wcześniej w historii Muzeum Tatrzańskiego nie udało się zachować corocznej ciągłości publikacji.

zobacz więcej

Kolekcja. Rozdział III

Muzeum Tatrzańskie to jedno z największych muzeów regionalnych w Polsce.  Jego zasoby są niezwykle różnorodne i obejmują zarówno materiały o charakterze badawczym, jak też i kolekcje prezentujące sztukę. Od 2018 roku, dzięki wsparciu z  programów Regionalne Kolekcje Sztuk Współczesnej oraz Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego systematycznie powiększa się reprezentacja prac artystów współczesnych.

zobacz więcej

Powiat tatrzański przygotowuje się do szczepień na koronawirusa

Przez ostatnie kilka miesięcy cały świat medyczny oddał się wytężonej pracy związanej z opracowaniem szczepionki na koronawirusa. Cel - istotny z punktu widzenia całej ludzkości został osiągnięty. Szczepionki docierają do naszego kraju i już wkrótce pojawią się także w powiecie tatrzańskim. O przygotowaniach Podhala do pierwszych szczepień opowiada lek. med. Jerzy Toczek, specjalista pediatra, koordynator ds. szczepień w Szpitalu Powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Serdaki, gorsety, kożuchy a nawet bukiet pytaca weselnego – o konserwacji stroju ludowego słów kilka

Mijający rok to czas wielkich podsumowań, na które pokusiło się również Muzeum Tatrzańskie finalizując swoje wieloletnie projekty. Wśród wielkiej trójki na szczególną uwagę zasługuje projekt konserwacji strojów ludowych, realizowany we współpracy ze znakomitymi konserwatorami tkanin i materiałów z Krakowa i Warszawy. Działania te nie byłyby możliwe bez dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – na łączną wartość projektu – 230 tys. zł złożyły się również środki własne Muzeum, pozyskane dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić - odcinek 10 „Bezpieczeństwo Lawinowe"

Małopolska Organizacja Turystyczna przedstawia finałowy odcinek serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić.

zobacz więcej

Konkurs o przyznanie certyfikatu znaku Marki Tatrzańskiej

 

Szanowni Państwo, lokalni producenci, usługodawcy, rękodzielnicy oraz  inicjatorzy regionalnych przedsięwzięć, uprzejmie informujemy, że rozpoczyna się kolejna edycja konkursu o przyznanie znaku Marki Tatrzańskiej.

zobacz więcej

Porody wracają do Zakopanego

 

Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od kilku tygodni funkcjonuje jako szpital covidowy, co w praktyce oznaczał przeorganizowanie pracy całej placówki oraz liczne ograniczenia w działalności poszczególnych oddziałów, między innymi Położniczo-Ginekologicznego. Przez pewien okres czasu przyjmowane były tylko pacjentki tzw, covidowe, teraz oddział wraca do normalnego funkcjonowania. Co ważne dzięki zachowaniu wszelkich procedur i przestrzeganiu reżimu sanitarnego, już teraz mogą się też odbywać porody rodzinne. Rozmowa z dr hab. nauk medycznych Hubertem Wolskim kierującym Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym zakopiańskiego szpitala.

zobacz więcej

Nowatorski zabieg w zakopiańskim szpitalu

Kolejny raz lekarze i personel medyczny Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem pokazali, że nowoczesne zabiegi i procedury to nie tylko domena klinik. W Zakopanem dokonano ostatnio jednoczesnego pobrania narządów, które poprzez przeszczep uratowały życie innych osób. Serce trafiło do Kliniki Kardiochirurgii w Zabrzu i krótko po pobraniu zostało wszczepione osobie, dla której to była ostatnia szansa na normalne życie. Trzeba przypomnieć, że temat transplantologii od wielu lat traktowany jest w Polsce po macoszemu. Z jednej strony to przyszłość medycyny, ratująca ludzkie istnienie, z drugiej strony nie jest to żadne novum – to są procedury medyczne znane od wielu lat, a wciąż w Polsce niedostatecznie wykorzystywane. Wciąż brakuje nam dawców, bo wielu nie tylko, że boi się śmierci to jeszcze nie jest w stanie o niech na chłodno myśleć. Podobnie jest z rodzinami osób u których stwierdzono np. komisyjnie śmierć mózgu – naturalna rozpacz i żałoba zasłaniają fakt, że czyjaś śmierć może uratować czyjeś życie. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych zakopiańskiego szpitala oraz Hubertem Szurmiakiem, szpitalnym koordynatorem ds. transplantacji.

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić - odcinek 9 „Bezpiecznie na skiturach i nartach biegowych”

Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza na kolejny, zimowy odcinek serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić.

zobacz więcej

X Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne

W  imieniu Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" oraz pozostałych organizatorów, serdecznie zapraszam na 10 Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, które w dobie zarazy odbędą się w trybie on-line.

zobacz więcej

Podsumowanie XXI Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2020”.

Konkurs Fotograficzny „Tatrzańska Jesień 2020” dotarł do swego finału. Jury  oceniło fotografie i przyznało nagrody najbardziej wyjątkowym pracom.

zobacz więcej

Poznaj Moją Naturę

Tatry inspirowały twórców od dawna. Były miejscem spotkań, zadumy, źródłem inspiracji, miejscem wielu radości i tragedii. Stanowiły "scenografię" i były "świadkiem" wielu wydarzeń historycznych. Muzeum Tatrzańskie wyrasta z Tatr i Podhala, od 130 lat kolekcjonuje to co najlepsze zarówno w naturze jak i kulturze regionu.

zobacz więcej

Wyniki XXI Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2020”

Konkurs Fotograficzny „Tatrzańska Jesień 2020” dotarł do swego finału. Jury  oceniło prace i przyznało nagrody najbardziej wyjątkowym pracom.

Tegoroczne nagrody zostały ufundowane przez Partnera Strategicznego Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Zakopanem.                  

zobacz więcej

Zbliża się finał XXI Konkursu Fotograficznego "Tatrzańska Jesień" 2020

 

Szanowni Państwo XXI edycja  Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2020”  dociera do swojego finału. Ze względów bezpieczeństwa, w tym roku nie mogliśmy zorganizować uroczystego wręczenia nagród, zatem  pragniemy Państwa zaprosić do śledzenia naszej strony internetowej, Facebooka, a także Instagrama,  ponieważ za pomocą tych platform ogłoszone zostaną wyniki konkursu.

 

Tegorocznym Partnerem Strategicznym Konkursu Fotograficznego „Tatrzańskiej Jesień 2020” został Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

 

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić odcinek 8 „Bezpieczeństwo na stokach narciarskich w czasie pandemii”

Małopolska Organizacja Turystyczna prezentuje w tym tygodniu wyjątkowy odcinek serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić, poruszając jakże aktualny temat zasad zachowania na stokach narciarskich w czasie pandemii.

zobacz więcej

Ważą się losy tegorocznego sezonu zimowego

Zimowy sezon turystyczny w rejonach górskich stoi pod wielkim znakiem zapytania. Z jednej strony rząd zapowiada działania mające ograniczyć coroczne tłumy pod Tatrami, z drugiej strony lokalne samorządy robią wszystko, by wypracować zasady umożliwiające przyjazd gości na Podhale. Mimo, iż ostatecznej decyzji jeszcze nie ma to życie nie znosi próżni. Co krok pojawiają się nowe pomysły na to jak ominąć obowiązują zakazy –niektóre z nich mogą zaskoczyć nawet najstarszych górali.

zobacz więcej

Od 1 grudnia zmiany w zakopiańskim szpitalu

Starania dyrekcji zakopiańskiego szpitala i władz Powiatu Tatrzańskiego zakończyły się sukcesem. Placówka po okresie funkcjonowania jako szpital covidowy wraca do normalności. A to oznacza szybką, profesjonalną pomoc medyczną na miejscu dla każdego potrzebującego – pacjenci ponownie są przyjmowani na wszystkich oddziałach.  To ważna i dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego jak i turystów czy narciarzy. Rozmowa z Reginą Tokarz, dyrektor Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem,

zobacz więcej

Płyta „Nie było jak downo” Rodzinnej Muzyki Poloków

Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu wydał płytę „Nie było jak downo” Rodzinnej Muzyki Poloków. Znajdują się na niej niezwykłe nagrania trzech pokoleń słynnej na Podhalu, pochodzącej z Białego Dunajca rodziny muzykanckiej. Prymistą i autorem koncepcji albumu jest Andrzej Polak, jeden z najwybitniejszych współczesnych muzyków góralskich, wraz z nim grają jego brat Piotr oraz syn Bartek i córka Małgorzata, w śpiewie zaś wspierają rodzice – Stanisława i Władysław, a także brat ojca, Stanisław. Zarejestrowane zostały na niej wiązanki nut drobnych, ozwodnych, krzesanych i sabałowych granych w tradycyjnym składzie trojga skrzypiec i basów, a także przepięknie prowadzonych przy wtórze akordeonu, zwanego na Podhalu harmonią albo organami, pieśni wierchowych. Poziom muzyki Poloków doceniony został przez jury wszystkich bodaj liczących się przeglądów muzyki góralskiej – kapela Andrzeja Polaka wygrała Konkurs Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu, a także konkursy w Czarnym Dunajcu („Na Duchową nutę”), Kościelisku („Przednówek w Polanach”) i Bukowinie Tatrzańskiej („Dziadońcyne Granie”). Płyta do nabycia w białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury (także wysyłkowo) oraz wybranych sklepach podhalańskich.

zobacz więcej

Stanowisko samorządów Powiatu Tatrzańskiego w sprawie obostrzeń pandemicznych na najbliższy sezon zimowy

Jak już informowaliśmy w reakcji na zapowiedź wprowadzenia drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie nadchodzącej zimy, przedstawiciele samorządów Powiatu Tatrzańskiego przygotowali propozycje, które mogą spowodować, że sezon zimowy jednak się odbędzie. Samorządowcy podkreślili, że brak jednego z elementów klucza: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży. Jednocześnie zaproponowali, aby umożliwienie funkcjonowania poszczególnych obiektów turystycznych było oparte na przedstawianiu przez gości aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych, dla osób posiadających status ozdrowieńca i dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim. Jednocześnie wskazano, że najbardziej właściwe wydaje się zorganizowania ferii zimowych w okresie od 04 stycznia do 14.03.2020 r. w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez zasad - wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego. Samorządowcy przypominają, że polscy turyści wobec sytuacji zamrożenia sezonu zimowego w kraju w dużej części zdecydują się na wyjazd poza granice kraju. I w efekcie rodzimi turyści korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Już w tej chwili dochodzą do nas sygnały mówiące o tym, że Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria planują udostępnienie swoich atrakcji, na podstawie opracowanych zasad. Aby sezon mógł rozpocząć się od Świąt Bożego Narodzenia samorządowcy podkreślają również, że obecny etap walki z pandemią powinien zostać zakończony 20 grudnia.

zobacz więcej

XXI Konkurs "Jesień Tatrzańska" za nami posiedzenie Jury. Niebawem oficjalne ogłoszenie wyników

Tegoroczna aura dostarczyła nam mnóstwa powodów, aby po pierwsze wyjść w Tatry, a po drugie uwiecznić panoramę gór i tatrzańską przyrodę na kliszy. Co prawda obecnie kliszę zastępuje już karta pamięci w cyfrowym sprzęcie, ale nadal najważniejsze jest nasze oko i wybór chwili, a czasami i talent. W poniedziałek 23 listopada Jury konkursu „Tatrzańska Jesień” dokonała wyboru najlepszych prac – wyniki ogłosimy niebawem.

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić sezon 2. odcinek 1.

W imieniu Małopolskiej Organizacji Turystycznej zachęcamy do obejrzenia pierwszego odcinka drugiej serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: # NajważniejszeWrócić

zobacz więcej

Są szanse na wstrzymanie wzrostu zachorowań

 

Walka z pandemią cały czas trwa – i to nie tylko jeśli chodzi o obostrzenia, które obowiązują nas na razie do 29 listopada. Chodzi również o samodyscyplinę i odpowiedzialność za siebie i za innych. Dystans, dezynfekcja i maseczka – to podstawowe zasady, które musimy pamiętać i przestrzegać. Ostatnie dane, jeśli chodzi o Powiat Tatrzański mogę dawać nam nadzieje na poprawę sytuacji. Rozmowa z Andrzejem Łęckim naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego Powiatu Tatrzańskiego.

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza - Justyna Górowska. Krzysztof Gil. Helena Siemińska. Performatywne rozmowy z duchami

Mimo pandemii Muzeum Tatrzańskie wraz z przyjaciółmi zaprasza na kolejne wydarzenia on-line: W ramach wirtualnych seansów Justyna Górowska przywoła słowiańskie widma pamiętające tropikalną aurę prehistorycznych Tatr: brzeginki – wodne nimfy strzegące górskich jezior, ale też skrzelopływki – zakopiańskie krewetki, o których wszyscy słyszeli, ale których nikt nie widział. Krzysztof Gil oprowadzi nas po wystawie, która zainstalowana zostanie w jego kuchni i w kamerowym performensie ugotuje to co duchy lubią najbardziej: kuchnię fusion. Góralsko-cygańskie danie zaprawione odrobiną mleczy australijskich i z wyciśniętym z głowonoga atramentem. Na koniec Helena Siemińska stawiając tarota i grzejąc się w cieple czerwonego słońca, odsłoni przed nami przyszłość. Podobno w 2021 czeka nas kolejny wybuch w gwiazdozbiorze mściwego Skorpiona. „Tak jest. Kolacja na stole. Nie ma już widm między nami. Są tylko trupy i ludzie żyjący. Zaczynamy nowe życie”. Mówi jedna z bohaterek „W małym dworku”.

zobacz więcej

Lockdown daje się we znaki branży turystycznej

Kolejne wprowadzone przez rząd ograniczenia związane z pandemią dają się coraz mocniej we znaki praktycznie całej branży turystycznej. Widać to wyjątkowo dokładnie na Podhalu, gdzie przychody większości z nas uzależnione są właśnie od tej części gospodarki. Tak jest m.in. w branży hotelarskiej, która teraz może przyjmować jedynie osoby podróżujące w sprawach służbowych, indywidualnego wypoczynku nie ma. Rozmowa z Wojciechem Budzowskim dyrektorem generalnym Nosalowy Dwór Resort &Spa w Zakopanem.

zobacz więcej

Za nami obchody 11 listopada Święta Niepodległości

Ze względu na pandemię i obostrzenia sanitarne w tym roku obchody rocznicy odzyskania niepodległości pod Tatrami były symboliczne. Pierwsza część odbyła się na zakopiańskim cmentarzu, przy Kwaterze Legionistów, druga w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie m.in. odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Przy tej okazji warto przypomnieć podhalański wątek tamtych wydarzeń w tym – powstanie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej jeszcze przed 11 listopada. Według historyków był to jeden z pierwszych skrawków wolnej Polski.

zobacz więcej

Nareszcie jest zgoda w sprawie tatrzańskich schronisk

We wtorek 3 listopada Powiat Tatrzański, Tatrzański Park Narodowy oraz PTTK podpisało historyczne porozumienie. Chodzi o wieloletni spór o własność gruntów m.in. pod schroniskami turystycznymi w polskich Tatrach. Spór o tak strategiczne lokalizacje jak np. Morskie Oko czy Dolina Roztoki momentami był emocjonujący. Teraz dzięki podpisanemu porozumieniu wszystko zostało uregulowane. Chociaż z drugiej strony dokument tak naprawdę zaczyna wprowadzać ład w wiele spraw od lat niezałatwionych.

zobacz więcej

Wirtualny Bieg Hasiora – zapisy trwają!

Muzeum Tatrzańskie zaprasza wszystkich do udziału w Wirtualnym Biegu Hasiora! W tym roku każdy zawodnik przebiega trasę indywidualnie. Wystarczy pokonać biegiem lub marszem, dowolną trasę w miejscu zamieszkania lub w innym wybranym terenie na dystansie 5 km między 9 a 22 listopada i zarejestrować ją w aplikacji. Do udziału w wydarzeniu Muzeum Tatrzańskie zachęca wszystkich – biegających i lubiących spacery na świeżym powietrzu, oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego i obowiązujących obostrzeń.

 

zobacz więcej

Ostatnia szansa na podjęcie jesiennego wyzwania!

Konkurs fotograficzny Tatrzańska Jesień 2020 zbliża się ku końcowi,  dotarło do nas  wiele wyjątkowych fotografii, które ukazują szczególny charakter gór o tej porze roku.

zobacz więcej

Szpital w Zakopanem coraz bardziej zaangażowany w walkę z Covid-19

Wojewoda Małopolski podjął decyzję, że Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od 6 listopada ma zapewnić pacjentom z koronawirusem 174 łóżka z czego 16 miejsc intensywnej terapii. Informacja, która obiegła już media wywołała uzasadnione zaniepokojenie wśród pacjentów i mieszkańców całego regionu. Chcemy Państwu przekazać rzetelne informację i wiedzę, którą mamy obecnie – oczywiście będziemy na bieżąco przekazywać wszelkie kolejne informacje. Rozmowa z wicedyrektor ds. medycznych dr Małgorzatą Czaplińską.

zobacz więcej

Gminy Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu: projekt w ramach programu "Kultura w sieci".

Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci „2020 Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu oddaje do Państwa dyspozycji stronę internetową „Od gen. Galicy do Trebuniów Tutków. Galeria dawnych zdjęć”. Zapraszamy do jej oglądania – umożliwia ona wyszukiwanie zdjęć według kategorii tematycznych, dat, słów kluczowych (tagów) itp. 

zobacz więcej

To jeszcze nie koniec konkursu fotograficznego. Przedłużamy „Tatrzańską Jesień”

Za oknami złote liście i upstrzone jesiennymi barwami Tatry. Chociaż październik już się kończy to „Tatrzańska Jesień” będzie trwać!  Uprzejmie informujemy, iż przedłużamy termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny. Na Wasze fotografie czekać będziemy do 13 listopada 2020r.

zobacz więcej

Tatrzańska pamiątka bez wychodzenia z domu? Mamy dla Was propozycję.

Od pewnego czasu w sklepie internetowym PolscyProjektanci.com można zakupić wyjątkową  pamiątkę spod samiutkich Tatr: monetę o nominale  „4 Marki Tatrzańskie”.

zobacz więcej

W imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy na internetowy wykład o Tytusie Chałubińskim

Już w najbliższy wtorek o godzinie 18.00 (27.10.2020), będziecie Państwo mogli wysłuchać wykładu doktora Marcin Warchałowskiego z Muzeum Tatrzańskiego dotyczącego życia i działalności dra Tytusa Chałubińskiego. Uczestnictwo w wykładzie jest zupełnie darmowe i możliwe jest za pomocą każdego komputera oraz smartfona. Wykład jest formą wirtualnego oprowadzanie po wystawie, którą możecie Państwo zobaczyć w willi Koliba. Wykład ma być formą kuratorskiego komentarza w dobie panującej pandemii.

zobacz więcej

Przed nami decydujące dwa tygodnie walki z pandemią

Sytuacja robi się coraz bardziej poważna – w piątek poinformowano o ponad 13 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem. W związku z tym decyzją Rządu RP cały kraj znalazł się w tzw. czerwonej strefie i wprowadzane są nowe obostrzenia. Eksperci nie mają wątpliwości tylko od naszej samodyscypliny zależy w dużej części powstrzymanie rozwoju pandemii. Dezynfekcja, dystans i maseczki – to elementarz walki z koronawirusem. 

zobacz więcej

Tatrzańska Jesień w chłodniejszych barwach

Za nami połowa października, a do Tatrzańskiej Agencji zaczynają docierać wyjątkowe prace fotograficzne, z czego ogromnie się cieszymy.

zobacz więcej

Przed nami stopniowa poprawa pogody - wg synoptyków od środy

Mamy realne szanse na poprawę pogody. Ostatnie dni w Tatrach przyniosły spore ochłodzenie, a nawet opady deszczu i śniegu. Taka kiepska pogoda nie nastraja zbyt do pieszych wędrówek po górskich szlakach. Ale są szanse, że to się zmieni i już od połowy tygodnia będzie w górach i na Podhalu więcej słońca. Temperatura również wzrośnie – choć tutaj na upały nie ma co liczyć – wtorek niestety przyniesie jeszcze kiepską aurę i w ciągu dnia w Zakopanem temperatura wyniesie tylko +5 stopni. Ale z każdym dniem będzie coraz cieplej.

zobacz więcej

Za nami otwarcie wystawy "Podhalanie"

 

Podhalanie to tytuł wystawy przybliżającej życie i kulturę mieszkańców Podhala – regionu usytuowanego na południu Polski w górskiej kotlinie pomiędzy pasmem Tatr i Gorców.

zobacz więcej

Europejskie Targi Produktów Regionalnych 2021, czyli pokaż nam swoją tradycję.

Rozpoczynamy przygotowania do Europejskich Targów Produktów Regionalnych 2021! To szczególna okazja, by spotkać się z żywą kulturą, a także zaprezentować wyjątkową i niepowtarzalną tradycję swojego regionu.

zobacz więcej

Pierwszy atak zimy w Tatrach, ale i na Podhalu - śnieg utrudnił dzisiaj życie mieszkańcom i turystom

W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Odradzamy wyjść. Zarówno w partiach reglowych, jak i graniowych mamy świeży opad śniegu. Warunki trudne i niebezpieczne. Śnieg mokry, ciężki. Szlaki nieprzetarte. W wyższych partiach Tatr, w miejscach zacienionych mogą występować oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w tej części gór jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Pod wpływem ciężaru śniegu (okiść) gałęzie łamią się, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na niektórych szlakach są powalone i połamane drzewa. Z powodu złych warunków na trasie Palenica Białczańska - Włosienica fasiągi nie kursują. Zima dała się również we znaki kierowcom w Zakopanem i na Podhalu - i tutaj przez część dnia zalegał śnieg na drogach jak i łamał gałęzie drzew. 

zobacz więcej

Teren wokół budynku Palace pod lupą archeologów

W 2023 roku powstanie nowa filia Muzeum Tatrzańskiego – która będzie mieścić się w willi Palace. Do tego czasu trzeba przeprowadzić remont konserwatorski budynku, przygotować ekspozycję, ale i uporządkować teren wokół Palace. Tymczasem z relacji wielu świadków pamiętających czasy II Wojny Światowej bardzo możliwe jest, że w ogrodzie budynku mogą być pochowane szczątki ludzkie. Mogą to być osoby zamordowane przez Gestapo, które właśnie tutaj miało swoją siedzibę w czasie okupacji. Ale również lata po 1945 roku są do tej pory mało znane – wiadomo np. że przez jakiś czas Palace było siedzibą służb bezpieczeństwa kolejnego reżimu totalitarnego. I teraz archeolodzy pod nadzorem Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli pierwszy etap prac na terenach wokół budynku. Podczas dotychczasowych prac nie natrafiono jednak na żadne ludzkie szczątki. 

zobacz więcej

Branża turystyczna z niepokojem obserwuje rozwój sytuacji

Tegoroczny tzw. długi sezon, czyli wakacje i wrzesień był udany dla całej branży turystycznej na Podhalu. Pojawiały się nawet opinie, że turystów jest więcej niż rok temu, choć to nieco przesadzone szacunki. Teraz jednak bardzo wiele zależy od tego, jak będą wyglądać najbliższe dwa miesiące. Przyzwoity ruch turystyczny poprawiłby sytuację wielu podmiotów gospodarczych, część z nich właśnie na jesieni bazowała na konferencjach i szkoleniach, których w tym roku praktycznie nie ma. Rozmowa z Wojciechem Budzowskim dyrektorem generalny Nosalowy Dwór Resort & SPSA.

zobacz więcej

Nowoczesne metody leczenia w zakopiańskim szpitalu

 

Szpital im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od lat systematycznie wdraża nowoczesne metody leczenia. Wśród nich jest również tracheostomia przezskórna wykonywana przez lekarzy anestezjologów. Zabieg jest znany i stosowany od bardzo dawna, ale lekarze w Zakopanem zastosowali szczególny sposób przeprowadzenia tego zabiegu. Rozmowa z dr n. med. Dawidem Aleksandrowiczem specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii zakopiańskiego szpitala.

zobacz więcej

XXVI Kongres EUROREGIONU TATRY

 

W dniu 17.09.2020 roku podczas XXVI Kongresu EUROREGIONU TATRY w Liptowskim Mikulaszu podpisano list intencyjny o wsparcie dla utworzenia międzynarodowego regionu Tatry jako znaczącego, niezależnego i zintegrowanego regionu geograficznego. Celem utworzenia regionu jest opracowanie i przyjęcie planu ochrony i rozwoju, współpracy dla dobra mieszkańców po obu stronach Tatr ze wsparciem ze strony Unii Europejskiej w ramach Europejskich Funduszy Strukturalnych w okresie budżetowania na lata 2021-2027.

zobacz więcej

W Tatrach wciąż wieje silny wiatr. Informacje TPN

Na wielu szlakach zalegają powalone przez wiatr drzewa, które utrudniają przejście. Są one na bieżąco usuwane. Drogi prowadzące dnem dolin do schronisk zostały już udrożnione. Na szlakach jest miejscami mokro i ślisko, na odcinkach leśnych występuje błoto. Prowadzone są remonty szlaków: Morskie Oko – Świstówka oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka - Hala Gąsienicowa - dla rowerzystów mogą pojawić się tam utrudnienia – konieczność przejścia na odcinkach remontowanych. Niewielkie utrudnienia związane z remontem mogą wystąpić również pod Nosalową Przełęczą oraz na szlaku z Kuźnic w stronę Kalatówek - przekop łączy. Szlaki te są otwarte, prosimy zachować ostrożność.

zobacz więcej

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”

Wystawy czasowe oraz stałe organizowane w nawet największych budynkach mają swoje ograniczenia, przestrzenne i techniczne. Istnieją bowiem takie eksponaty, które trudno jest zaprezentować bez specjalnych i bardzo drogich urządzeń lub ich rozmiar i ilość nie pozwalają na prezentowane całej kolekcji. Bariery te możemy przełamać dzięki internetowi, który umożliwia nam na pokazanie rzeczy do tej pory nigdy nie prezentowanych.

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to wirtualna wystawa dająca unikatową szansę zapoznania się z kompletną kolekcją okazów geologicznych Muzeum Tatrzańskiego, zebranych przez Chałubińskiego w Tatrach. Na wystawie prezentowane są mikroskopowe zdjęcia preparatów mchów oraz szereg dokumentów związanych z eksponatami, których zazwyczaj się nie pokazuje na tradycyjnych ekspozycjach. Czasami dokumenty te są równie interesujące co same eksponaty. Świetnym przykładem są tak zwane „sygnaturki”, czyli małe karteczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych eksponatów.

zobacz więcej

Aparaty w dłoń! Rozpoczynamy XXI edycję konkursu fotograficznego Tatrzańska Jesień!

Tegoroczną ideą tego wydarzenia jest ujęcie różnorodności tatrzańskich krajobrazów, zatrzymanie perfekcyjnej chwili i odkrycie własnego, indywidualnego punktu widzenia na otaczające nas piękno tatrzańskiej jesieni.

zobacz więcej

Pandemia nie zwalnia tempa - działalność zakopiańskiego szpitala

Eksperci nie mają wątpliwości: najbliższe dni i tygodnie przyniosą jeszcze wzrost ilości zachorowań na koronawirusa. Choć już teraz liczba osób u których wykryto groźnego wirusa jest znacznie większa niż na początku pandemii. Cała sytuacja jest niezwykle trudnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia. W szpitalach powiatowych systematycznie będą się pojawiać sytuacje w których zamykane będą poszczególne oddziały ze względu na wykrycie u kogoś groźnego wirusa. Ale jak mówią eksperci najważniejsze jest to, aby bez względu na całą sytuację szpitale nadal leczyły. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Czy zatańczymy w najbliższego Sylwestra?

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza noc w roku – Sylwester. Co roku Nowy Rok pod Tatrami witało nawet ćwierć miliona osób. Tym razem zapewne rekordu nie pobijemy, ale i tak ilość rezerwacji na ten okres czasu jest dla branży turystycznej na Podhalu bardzo duża. Większe obiekty już ogłosiły też, że jak co roku tak i teraz zorganizują Bale Sylwestrowe. Tak naprawdę jednak nie do końca wiadomo, jak będą one tym razem wyglądać. Do tej chwili bowiem Główny Inspektor Sanitarny nie wydał żadnych wytycznych w tym zakresie, co powoduje dezorientację całej branży hotelarskiej. Nie wiadomo więc czy możliwy będzie „odbijany” czy też taniec będzie dozwolony tylko z osobami z którymi przyszliśmy na zabawę czy też być może dopuszczalne będzie jedynie spędzenie nocy przy stoliku oddając się rozkoszom kulinarnym i słuchając koncertów np. zespołów. Oczywiście nikt pod Tatrami nie oczekuje, że GIS proroczo przewidzi jak sytuacja pandemiczna będzie wyglądać pod koniec grudnia, ale wiele podmiotów chciałoby mieć już na stole pierwsze, wstępne wytyczne.

zobacz więcej

TAJEMNICE TATRZAŃSKICH WYPRAW DOKTORA CHAŁUBIŃSKIEGO

Od niedzieli 16 sierpnia 2020, w Willi Koliba można oglądać wystawę czasową poświęconą doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, patronowi Muzeum Tatrzańskiego. Otwarcie wystawy zaplanowano na dzień w którym przypadają imieniny Tytusa. Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą na ten rok 200. rocznicą urodzin doktora Chałubińskiego.

Choć nie jest to pierwsza wystawa poświęcona doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, to w czasie jej trwania można będzie po raz pierwszy zobaczyć niektóre eksponaty związane z tą wybitną postacią. Do najciekawszych przedmiotów pokazywanych na wystawie możemy zaliczyć, uznawaną do niedawna za zaginioną, szafę na kolekcję mchów. Na uwagę zasługuje też barometr używany przez Chałubińskiego w czasie pobytów w Zakopanem oraz bogato zdobiona ciupaga. W czasie wystawy można też zobaczyć wybrane okazy geologiczne oraz botaniczne z kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego. Natomiast układ ekspozycji odwołuje się do górskiej wędrówki „śladami” doktora Tytusa Chałubińskiego.

 

Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.

zobacz więcej

Polski Bon Turystyczny – to działa!

Od kilku miesięcy rodzice na każde dziecko otrzymali Bon Turystyczny, którym mogą „płacić„ we wszystkich obiektach turystycznych które dopisały się do specjalnie stworzonego rejestru. Koordynatorem projektu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który co ważne dla przedsiębiorców – w ciągu 14 dni musi przekazać pieniądze za wykorzystany bon. Dzięki temu np. właściciel pensjonatu ma pewność szybkiego otrzymania pieniędzy a jego użytkownik, że przy realizacji bon nie zostanie zakwestionowany.

zobacz więcej

Odział Położniczo-Ginekologiczny – rok działania czas na pierwsze podsumowania

To już praktycznie rok od zmian na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Od października ubiegłego roku pomoc medyczną oferuje zespół lekarski, którym kieruje dr hab. nauk medycznych Hubert Wolski. Jak sam podkreśla – cały personel medyczny to profesjonaliści, którzy stworzyli nową jakość. Rozmowa z dr hab. nauk medycznych Hubertem Wolskim Ordynatorem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego zakopiańskiego szpitala.

 

zobacz więcej

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICHW MUZEUM TATRZAŃSKIM

Po raz kolejny w imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy serdecznie do udziału w ogólnopolskim wydarzeniu promującym zmiany dokonane dzięki Funduszom Europejskim. Muzeum Tatrzańskie, jako beneficjent projektów unijnych, zaprasza serdecznie do dwóch nowo otwartych filii, w których odbędą się oprowadzania kuratorskie:

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić cz.5 „Idziesz w Tatry? Poznaj statystyki TOPR!”

W ostatnim, piątym odcinku letniego cyklu #NajważniejszeWrócić zaprezentujemy statystyki TOPR dotyczące wypadków w Tatrach. Tylko w samym 2019 roku Tatry przyjęły prawie 4 mln turystów. Odpowiemy na pytania: Jak często ratownicy TOPR udzielili pomocy w ostatnim czasie? Jakiego typu wypadki miały miejsce w sezonie letnim 2020 roku? I najważniejsze o czym warto pamiętać aby bezpiecznie wrócić z gór? O tym opowiedzą Andrzej Marasek - ratownik TOPR, Edward Lichota - zastępca naczelnika TOPR oraz Grzegorz Biedroń - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

 

zobacz więcej

Zespół Góralski “Zornica” wraz z kapelami z “Jutrzenki” otrzymał Nagrodę im.Oskara Kolberga - najwyższe wyróżnienie w dziedzinie folkloru w Polsce.

To wyjątkowe wyróżnienie, bowiem bardzo rzadko laureatami nagrody są zespoły dziecięco-młodzieżowe. Warto przypomnieć, że Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana jest za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Patron Oskar Kolberg to etnograf folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne, które stworzyły podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej.

zobacz więcej

Czas na wrześniową wędrówkę!

Na Podhalu zaczęło robić się jesiennie, a jak wiadomo „jesienią góry są najszczersze”.  Z tego względu warto ambitnie zaplanować weekend i skorzystać z niepowtarzalnego tatrzańskiego klimatu. Na swoje wrześniowe wędrówki koniecznie zabierzcie aparat, ponieważ już wkrótce ogłoszony zostanie XXII konkurs fotograficzny. Poprzednia edycja zachwyciła nas niebanalnymi ujęciami Tatrzańskiej Jesieni. Dlatego pragniemy podzielić się z Wami tymi wspomnieniami, mając nadzieję, że zachęci to Was do podjęcia tegorocznego  jesiennego wyzwania.

 

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić

#NajważniejszeWrócić - szczególnie z wędrówek po górskich szlakach. Małopolska Organizacja Turystyczna od lat konsekwentnie promuje małopolskie góry, a teraz razem z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym - TOPR podejmujemy niezwykle ważny temat edukacji o bezpieczeństwie w górach.

W dzisiejszym, czwartym odcinku #NajważniejszeWrócić dowiecie się jak Tatrzański Park Narodowy działa w czasach pandemii, jakie zasady są wprowadzone celem zapewnienia bezpieczeństwa turystom w kolejce PKL na Kasprowy Wierch. Co zmienił koronawirus dla turystów i służb tatrzańskich? 

zobacz więcej

Zapraszamy do głosowania ! Europejskie Targi Produktów Regionalnych kandydatem w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury pragnie zachęcić Państwa do głosowania w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”. Nasze Europejskie Targi Produktów Regionalnych kandydują do nagrody w kategorii „wydarzenie cykliczne”. Aby zagłosować należy wypełnić formularz, a następnie zatwierdzić swój głos klikając w link aktywujący, który otrzymacie Państwo na swój adres e-mail. Głosowanie trwa do 29 września, a laureaci konkursu zostaną ogłoszeni już w październiku. Za wszystkie Państwa głosy bardzo dziękujemy!

zobacz więcej

W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni. Zakopane i historia dzikiej przyrody.

W imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy Was na niezwykłe wydarzenie związane z wernisażem wystawy "Sen Tropikalnego Słońca. Witkacy i Zakopane" (otwarcie 10 września). W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni. Zakopane i historia dzikiej przyrody. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) 11.09.2020 godz.16.00-18.00. 

zobacz więcej

Rocznica wydarzeń na Giewoncie.

Dokładnie 22 sierpnia minął rok od tragicznej w skutkach burzy na Giewoncie. Przypomnijmy: liczne uderzenia piorunów zabiły cztery osoby w tym dwoje dzieci. Ponad 150 osób zostało poszkodowanych i wymagało pilnej pomocy medycznej. Spora część z nich odniosła poważne obrażenia – połamane kończyny, urazy głowy na skutek upadków jak i rozległe oparzenia. Warto przypomnieć, że Szpital Powiatowy w Zakopanem stał się wtedy miejscem, w którym poszkodowani otrzymywali pierwszą pomoc i w zależności od obrażeń albo zostawali hospitalizowani na miejscu, albo byli wysyłani do specjalistycznych placówek. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Przed nami wernisaż wystawy: "Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane"

w imieniu Muzeum Tatrzańskiego informujemy, że wernisaż wystawy odbędzie się w willi Oksza w czwartek 10 września 2020 roku. Początek o godzinie 18.00 – serdecznie zapraszamy! Uwaga – ilość miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację pod adresem promocja@muzeumtatrzanskie.pl. Wystawa jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

zobacz więcej

Sytuacja epidemiologiczna – bieżąca sytuacja w Powiecie Tatrzańskim

Powiat Tatrzański nie jest zagrożony wejściem w czerwoną strefę – urzędnicy zapewniają, że tendencja jest odwrotna i liczba osób zakażonych z każdym dniem maleje. Część osób jest w szpitalu jednoimiennym, cześć w izolacji domowej lub na kwarantannie. Rozmowa z Andrzejem Łęckim naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego Powiatu Tatrzańskiego.

 

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić - szczególnie z wędrówek po górskich szlakach.

Małopolska Organizacja Turystyczna od lat konsekwentnie promuje małopolskie góry, a teraz razem z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym - TOPR podejmujemy niezwykle ważny temat edukacji o bezpieczeństwie w górach.

zobacz więcej

Już teraz zapraszamy do udziału w XXII Edycji Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2020”

Rusza kolejny konkurs fotograficzny z cyklu „Tatrzańska Jesień”. To już XXII edycja, a jej celem jest mikrozachwyt chwilą ujętą w obiektywie aparatu, odkrycie własnej niepowtarzalnej wrażliwości na piękno jesiennych, tatrzańskich pejzaży i podzielenie się swoim wyjątkowym punktem widzenia z innymi. Prace będzie można nadsyłać już od 20 września, już teraz więc warto wyruszyć na fotograficzne polowanie. 

zobacz więcej

45 Konkurs Muzyk Podhalańskich, który odbędzie się w październiku br.

W związku z pandemią Konkurs przeprowadzony zostanie w formule on-line. Nagrania muzyk oraz instrumentalistów grających na instrumentach pasterskich przyjmowane będą do dnia 5 października 2020r. 

zobacz więcej

Szkoły średnie prowadzone przez Powiat Tatrzański startują normalnie 1 września.

Uwaga - ważne informacje dla uczniów i ich rodziców ze szkół średnich prowadzonych przez Powiat Tatrzański. Pojawiało się tutaj wiele sprzecznych informacji, dlatego Starostwo Tatrzańskie wydało w tej sprawie specjalny komunikat, który publikujemy. W obecnej sytuacji rok szkoly w trzech szkołach prowadzonych przez Powiat Tatrzański rozpocznie się normalnie, 1 września. 

zobacz więcej

Wirtualne Tatrzańskie Wici - Dzień Misia Miodu i Bartników w Poroninie

Przed nami wyjątkowy dzień - wirtualny Dzień Misia, Miodu i Bartników w Poroninie. Tym razem jednak niedzielę spędzimy wirtualnie - przypominając sobie imprezy z lat poprzednich. Nigdy nie zabrakło na nich miodu i wyrobów pszczelarskich, ale również występów zespołów regionalnych, konkursów i na koniec wybór Podhalańskiej Królowej Miodu. Przed nami kolejna odsłona wirtualnych, Tatrzańskich Wici. 

 

 

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić - akcja edukacyjna bezpieczeństwa w Tatrach

Był czwartek, 22 sierpnia 2019 r., wczesne popołudnie, na tatrzańskich szlakach tłumy. W kolejce, aby wejść na Giewont  stało kilkaset osób… Nad Tatrami przechodziła gwałtowna burza, w kopułę Giewontu uderzyły liczne pioruny…, ratownicy TOPR niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową. Rok po tamtych tragicznych wydarzeniach, w których 4 osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych, Małopolska Organizacja Turystyczna prezentuje pierwszy odcinek serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić.

zobacz więcej

Nagroda Starosty Tatrzańskiego dla Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku

Za nami już XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych oraz imprezy towarzyszące. Wśród wydarzeń, które odbywają się co roku w czasie trwania targów jest również wręczenia Nagrody Starosty Tatrzańskiego za wybitne osiągnięcia dla regionu. I w tym roku nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku. 

 

zobacz więcej

Za nami kolejny dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych

W Zakopanem przed nami kolejny dzień XI Europejskich Targów Produktów Regionalnych. W poprzednich latach na imprezę zjeżdżali wystawcy z całej Europy, w tym roku z powodu pandemii trzeba było jednak ograniczyć targi do produktów z Polski. Mimo to kilkunastu wystawców pojawiło się na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej ze swoimi wyrobami. Zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji z tego, co działo się w czwartek.

zobacz więcej

Zapraszamy na kolejny dzień XI Europejskich Targów Produktów Regionalnych

W Zakopanem przed nami kolejny dzień XI Europejskich Targów Produktów Regionalnych.  W poprzednich latach na imprezę zjeżdżali wystawcy z całej Europy, w tym roku z powodu pandemii trzeba było jednak ograniczyć targi do produktów z Polski. Mimo to kilkunastu wystawców pojawiło się na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej ze swoimi wyrobami. Zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji z tego, co działo się w środę. 

 

zobacz więcej

XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych pod Tatrami

W Zakopanem rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń w czasie wakacji – targi produktów regionalnych. W poprzednich latach na imprezę zjeżdżali wystawcy z całej Europy, w tym roku z powodu pandemii trzeba było jednak ograniczyć targi do produktów z Polski. Mimo to kilkunastu wystawców pojawiło się na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej ze swoimi wyrobami.

zobacz więcej

XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych

XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych rozpoczęte. Od samego rana miasteczko targowe przez najbliższych kilka dni czeka na wszystkich chętnych na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej. Na stoiskach (tym razem wystawcy tylko z Polski) tylko i wyłącznie certyfikowane produkty regionalne.

 

zobacz więcej

Wirtualne XIX Tatrzańskie Wici - przypominamy "Święto lasu"

Właściwie to zaczęło się w 2000 roku od I Światowego Zjazdu Górali a już w roku 2001 w tym samym miejscu na Siwej Polanie zorganizowano w ramach Euroregionu Tatry imprezę pod nazwą "Tatry bez granic". Impreza odbywa się w pięknej scenerii na 3-hektarowej polanie otoczonej dookoła lasem świerkowym. W tym roku z powodu pandemii impreza została odwołana - całe XIX Tatrzańskie Wici są tylko wirtualnie. Zapraszamy do obejrzenia relacji z poprzednich lat. 

zobacz więcej