•  

Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi

Schronisko PTTK „Murowaniec” Wtorek, 4 lutego 2020 roku, godzina 19 Pierwszy wieczór górskich wspomnień o Mariuszu Zaruskim w Murowańcu już za nami. Drugi będzie poświęcony postaci łączącej Zakopane z Warszawą. Głównym motywem prezentacji multimedialnej będzie nietuzinkowa, zakopiańska postać - Józef Oppenheim.

zobacz więcej

Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych w Zakopanem

Pod Tatrami cyklicznie odbywają się koncerty w ramach Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył” . W ostatnią niedzielę odbył się koncert Magdaleny Steczkowskiej. Zapraszamy na kolejny – już w czwartek 23 stycznia – do kościoła Świętego Krzyża przy ulicy Chałubińskiego w Zakopanem. Koncert, a raczej wspólne kolędowanie z zespołem Blue Note rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 17.00 . Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

zobacz więcej

FERIE W MUZEUM TATRZAŃSKIM 14 stycznia – 27 lutego

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza do skorzystania z oferty warsztatów tematycznych przygotowanych przez Dział Edukacji Muzeum Tatrzańskiego. Czas ferii zimowych można spędzić nie tylko na nartach, ale i na ciekawych zajęciach o różnej tematyce. Uwaga – na większość warsztatów obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

zobacz więcej

Wawel Truck w Białce Tatrzańskiej już 15, 22 i 30 stycznia. Zapraszamy!

Już 15, 22 i 30 stycznia w Białce Tatrzańskiej przy stacji narciarskiej Kaniówka na wszystkich odwiedzających czekać będzie moc słodyczy, gier, zabaw, interaktywnych aplikacji i… dużo, dużo więcej! Marka Wawel przygotowała dla swoich fanów wyjątkową atrakcję – pierwszą tego typu interaktywną ciężarówkę, która jeździ po całej Polsce. Wszystkim eventom z Wawel Truckiem towarzyszy moc atrakcji, niezapomniana zabawa i oczywiście słodycze dla każdego! Zapraszamy do Białki Tatrzańskiej w środy 15 i 22 stycznia oraz piątek 30 stycznia w godzinach od 10 do 17. 

zobacz więcej

Przed nami koncert w "Atmie" Maciej Kiełpiński- fortepian

Przed nami koncert muzyki poważnej, zaplanowany na 16 stycznia br. (czwartek) od godz. 18:00 w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystąpi pianista Maciej Kiełpiński. Program koncertu oraz fotografie do wykorzystania znajdują się  na naszej stronie internetowej. Wstęp na koncert jest wolny.

zobacz więcej

XI Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył”

Pod Tatrami trwa kolejna edycja festiwalu podczas, którego do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek zapraszają znani wykonawcy, nie tylko z Podhala. Repertuar zaspokoi gusta i oczekiwania nawet najbardziej wybrednych melomanów – są bowiem znani góralscy wykonawcy jak Hanka Rybka i ci z Polski, jak Eleni, Magdalena Steczkowska czy zespół Dikanda. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, a organizatorzy zaplanowani szereg wydarzeń aż do 2 lutego.

zobacz więcej

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego zamknięty

Niedziela 5 stycznia była ostatnim dniem funkcjonowania gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego. Ostatni dzień zwiedzania ekspozycji był jednakwyjątkowy –  gości oprowadzali wraz z góralskim komentarzem Zofia Stanuch i Marcin Zubek. Następnie wszyscy zebrani wraz z kapelą góralską zaśpiewali wspólnie kolędy, nie tylko góralskie. To wyjątkowy moment bowiem gmach główny Muzeum Tatrzańskiego przy zakopiańskich Krupówkach będzie zamknięty przez najbliższe dwa lata. W planach jest generalny remont konserwatorski samego budynku jak i zmiany ekspozycji, które do tej pory były udostępnione dla zwiedzających. Ale jak zapewnia dyrekcja placówki zmiany będą, ale nie rewolucyjne – charakter i atmosfera muzeum będzie taka jak dawniej.

zobacz więcej

48. "Góralski Karnawał" Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Popis Par Tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Kumoterki

6 - 9 lutego 2020 r. 

48. „Góralski Karnawał”

Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Popis Par Tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Kumoterki

http://goralskikarnawal.pl/

zobacz więcej

Oficjalne Otwarcie Sezonu Narciarskiego w Małopolsce 2020

Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zaprasza 10 stycznia 2020 do Kasiny Wielkiej. Gospodarzem wydarzenia będzie Stacja Narciarska Kasina Ski - nowoczesny, całoroczny ośrodek sportowo-rekreacyjny.

zobacz więcej

Parada Gazdowska i Kumoterki na Podhalu 2020r.

Parada Gazdowska i Kumoterki na Podhalu 2020r.  Przed nami cykl niezwykłych zawodów – Kumoterskiej Gońby – na Podhalu powszechnie mówi się, że to góralska Formuła 1. Widowiskowe zawody oraz wspaniała atmosfera – to części składowe tej wyjątkowej atrakcji. Serdecznie zapraszamy na Kumoterską Gońbę zawody organizowane przez poszczególne gminy, mamy już harmonogram poszczególnych zawodów.

 

 

zobacz więcej

Prawosławne Boże Narodzenie

Wtorek 7 stycznia to w kościele prawosławnym Boże Narodzenie i święta te pod Tatrami spędzało je  kilkanaście tysięcy gości ze Wschodu. Głównie jest to Ukraina a gości z Rosji jest tej zimy niewielka liczba osób. To znamienne zjawisko, że od czasu wojny na Ukrainie a wcześniej załamania kursu rubla wobec dolara, gości ze wschodu w Zakopanem jest o wiele mniej niż jakiś czas temu. I niestety wszystko wskazuje na to, że na powrót do dawnej sytuacji w najbliższym czasie raczej nie ma szans.

zobacz więcej

Ostatnia okazja przed zamknięciem gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego

Niedziela 5 stycznia to ostatni dzień, kiedy ekspozycja stała w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego będzie udostępniona dla zwiedzających. Potem aż do końca przyszłego roku trwać będzie generalny remont konserwatorski – podczas którego zostaną wykonane nie tylko prace budowlane, ale i zmieniona zostanie ekspozycja stała w gmachu głównym. I w ostatnim dniu zwiedzania Muzeum Tatrzańskie przygotowało sporo atrakcji: wśród nich oprowadzanie z góralskim komentarzem w wykonaniu znanego gawędziarza Marcina Zubka. Następnie wszystko skończy się wspólnym gwarowym kolędowaniem wraz z zamówioną na ten dzień kapelą góralską. Organizatorzy proszą o wcześniejsze przybycie ze względu na ograniczoną przestrzeń muzealną w gmachu głównym – początek godzina 16.00

zobacz więcej

Co dalej z modernizacją Goryczkowej?

W pierwszej połowie stycznia Rada Naukowa Tatrzańskiego Parku ma podjąć decyzję, która zdecyduje o losach kolei krzesełkowej i trasy narciarskiej w kotle Goryczkowym w rejonie Kasprowego Wierchu. Właściciel, Polskie Koleje Linowe złożyły wniosek o zgodę na modernizację istniejących tam urządzeń narciarskich, ale również na ich rozbudowę. Inwestor chciałby więc  również zmienić lokalizację dolnej stacji kolejki oraz przynajmniej część trasy sztucznie naśnieżać.  Tutaj jednak ostateczna decyzja zależy od dyrektora parku narodowego, a ten na pewno przychyli się do opinii wspomnianej już Rady. A ta 13 stycznia chce poznać kolejne szczegóły inwestycji, zawnioskowała do PKL o dostarczenie trzech innych wariantów modernizacji kolei w kotle Goryczkowym i zbierze się 13 stycznia.  Wtedy też znane już będą wyniki badań geologicznych, które przeprowadzono w ostatnim czasie.

zobacz więcej

Zapowiada się huczny sylwester pod Tatrami

Z jednej strony darmowa impreza plenerowa w Zakopanem, z drugiej dla bardziej wymagających klientów ekskluzywne bale sylwestrowe. Tak właśnie będzie wyglądać witanie Nowego Roku pod Tatrami i każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Na największym na Podhalu balu sylwestrowym w zakopiańskim Hotelu Grand Nosalowy Dwór bawić się będzie ponad 600 osób. I co znamienne mimo sporej ceny za zabawę, biletów nie ma już od dawna. Wybrańcy będą więc witać Nowy Rok w weneckim stylu, a gwiazdą wieczoru będzie Andrzej Piaseczny.  Tutaj jak zapewniają organizatorzy nawet najbardziej wybredni goście nie będą mieli powodów do narzekań.

zobacz więcej

Za nami 199 urodziny Dra Tytusa Chałubińskiego patrona Muzeum Tatrzańskiego

Niedziela 29 grudnia była nie tylko ostatnią w roku, ale i wyjątkową dla Muzeum Tatrzańskiego. A to ze względu na niezwykłą rocznicę – 199 urodzin Dra Tytusa Chałubińskiego. Jak już informowaliśmy z tej okazji w willi Koliba dla wszystkich chętnych przygotowano szereg wydarzeń.

zobacz więcej

URODZINY DRA TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO W WILLI KOLIBA - niedziela 29 grudnia godzina 16.00 serdecznie zapraszamy

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na: URODZINY DRA TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO W WILLI KOLIBA 29 grudnia 2019 (niedziela), godz. 16:00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba filia Muzeum Tatrzańskiego ul. Kościeliska 18. Wśród atrakcji zwiedzanie willi Koliba tuż po remoncie konserwatorskim, promocja najnowszych wydawnictw Muzeum Tatrzańskiego oraz możliwość ich nabycia po promocyjnej cenie. Na uczestników czeka również projekcja filmu - organizatorzy serdecznie zapraszają ! 

zobacz więcej

Uwaga - lawinowa trójka w Tatrach - warunki turystyczne są ekstremalnie trudne

W Tatrach spadło bardzo dużo śniegu i obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne i TPN odradza wszelkich wyjść powyżej schronisk. Szlaki są nieprzetarte. Przetarte są jedynie szlaki dojściowe do schronisk. W wyższych partiach niski pułap chmur w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.

zobacz więcej

"Na Hali Pisanej" za nami promocja najnowszej książki Józefa Pitonia

Gminny Ośrodek Kultury w Kościelisku zorganizował promocją najnowszej książki Józefa Pitonia "Na Hali Pisanej".  Autor to człowiek legenda, góral z Podhala, który w swojej książce zatytułowanej „Na Hali Pisanej” opisuje historię tego tatrzańskiego miejsca w czasie II wojny światowej.  Licznie odwiedzający Dolinę Kościeliską turyści nie wiedzą nic o tych dramatycznych wydarzeniach jakie miały miejsce na Hali Pisanej w czasie wojny i chodzi o to, aby historię tę zachować od zapomnienia. 

zobacz więcej

Święta Bożego Narodzenia - życzenia od Dyrekcji i Zespołu TARPIK

Przed nami wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia i najbliższe dni będziemy starać się spędzać z osobami nam niezwykle bliskimi.  Z tej okazji Zdrowych, spokojnych świąt Narodzenia Pańskiego składa wszystkim naszym przyjaciołom Dyrekcja oraz cały Zespół Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

zobacz więcej

Nowoczesne karetki dla zakopiańskiego szpitala

Trzy nowoczesne karetki dla Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. W poniedziałek 23 grudnia odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie zakupionych samochodów dla placówki. Łącznie na zakup trzech pojazdów – dwóch karetek reanimacyjnych w standardzie „P” oraz jednej transportowej  wydano 1,2 mln złotych, z czego 400 tysięcy złotych na jedną z karetek przekazało Ministerstwo Zdrowia – reszta, około 800 tysięcy złotych  to środki własne zakopiańskiego szpitala. Pojazdy razem z zespołami ratownictwa medycznego już rozpoczęły dyżury pod Tatrami.

zobacz więcej

Jarmark Świąteczny w gminie Poronin - inauguracja wyjątkowego czasu pod Tatrami

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Pod Tatrami z tej okazji odbywa się wiele imprez i wydarzeń, które już teraz wprowadzają nas w atmosferę świąt. W gminie Poronin wspólne ubieranie choinki tak naprawdę rozpoczęło okres świąteczny w tej części Podhala. Wójt gminy Anita Żegleń na drzewko przywiozła specjalną bombkę wprost z …Kijowa.

zobacz więcej

Zapraszamy na wernisaż wystawy w Czerwonym Dworze: 50 lat pracy twórczej Stanisława Gąsienicy - Wawrytko

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na wernisaż wystawy w Czerwonym Dworze: 50 lat pracy twórczej Stanisława Gąsienicy - Wawrytko Góralskie kożuchy i serdaki 20 grudnia 2019 r., godz. 17:00 Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27, 34-500 Zakopane

zobacz więcej

Pluszaki dla dzieci z zakopiańskiego szpitala

Dar serca nowotarskich hokeistów dla najmłodszych pacjentów szpitala w Zakopanem. Każde z nich w środę zostało obdarowane przez Świętego Mikołaja wspaniałą zabawką pluszową. Ale to nie koniec prezentów – zapas zabawek dla dzieci został zarówno na Oddziale Pediatrycznym placówki jak i na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Zabawki łącznie dla dzieci z całego Podhala – 773 zebrano podczas meczu charytatywnego nowotarskich szarotek. Teraz trafiły do najbardziej potrzebujących dzieci w placówkach medycznych, dla których największym marzeniem są święta w domu – i tego właśnie podczas wizyty życzyli im nowotarscy sportowcy.

zobacz więcej

Uwaga termin składania wniosków do kolejnej edycji konkursu o przyznanie Marki Tatrzańskiej 2019 dobiega końca.

Szanowni państwo,

pragniemy poinformować, że termin składania wniosków  kolejnej edycji konkursu o przyznanie Marki Tatrzańskiej dobiega końca, tym samym zachęcamy do zgłaszania kandydatów z Państwa Gminy. O przyznanie  certyfikatu starać się można w trzech kategoriach: artykuły spożywcze; wyroby i produkty rękodzielnicze; usługi gastronomiczne, handlowe, noclegowe i inne na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane będą przez powołaną  w tym celu  Kapitułę.

zobacz więcej

Wystawa Katarzyny Józefowicz "Bez końca"

Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego serdecznie zapraszają na wystawę prac wybitnej polskiej rzeźbiarki, profesor, dziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.  Wystawa czynna będzie w dniach 13.12.2019–16.02.2020 Wernisaż: 13 grudnia 2019 o godzinie 17:00 Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem ul. Krupówki 41

zobacz więcej

Tysiące gości spędzi spędzi Święta Bożego Narodzenia pod Tatrami

Tradycyjna kolacja wigilijna czy Święty Mikołaj wręczający dzieciom prezenty, to tylko jedne z wielu atrakcji, jakie ośrodki hotelowe przygotowały dla gości w czasie  Świąt Bożego Narodzenia pod Tatrami. Z jednej strony na stołach królować będą tradycyjne potrawy regionalne z Podhala, z drugiej jednak goście mają też czasem ochotę na  nietypowe pozycje w menu. Do tego góralskie kuligi, zorganizowany wypoczynek na nartach czy całodzienne zajęcia dla dzieci – tak będą wyglądać świąteczne dni w Zakopanem i okolicach.

zobacz więcej

Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy w Kościelisku - oto co działo się w pierwszym dniu imprezy

Zapraszamy Was na kolejny dzień niezwykłego wydarzenia w Kościelisku - Jarmark Bożonarodzeniowy. Gmina Kościelisko i Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury zorganizowały pierwszą tego typu imprezę na Podhalu. Wzorem wielu innych europejskich miejscowości również pod Tatrami odbywa się ta tradycyjna impreza. Można na niej nie tylko posłuchać muzyki ale i kupić ręcznie wytwarzane ozdoby choinkowe czy kupić smakołyki na świąteczne stoły. Napojów związanych ze świętami też nie zabraknie a organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. 

 

 

 

zobacz więcej

9 Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, w tym roku pod hasłem: "Archiwa. Spisane (?) będą czyny i rozmowy".

Maciej Krupa w imieniu swojej fundacji serdecznie zaprasza na 9 Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, w tym roku pod hasłem: "Archiwa. Spisane (?) będą czyny i rozmowy". Z powodu remontu w Galerii Hasiora spotykać się będziemy w Willi Oksza przy ulicy Zamoyskiego 25. Czas: 5 - 8 grudnia. Już mamy dla Was zaproszenie i pełny program wystąpień.

zobacz więcej

Pierwsze opady śniegu w Zakopanem, w Tatrach już kolejne - zima nadchodzi

Prognozy pogody sprawdziły się jeśli chodzi o Tatry i Zakopane w 100 procentach. I już w niedzielę wieczorem nie tylko w górach ale i w Zakopanem zaczął padać śnieg. Podobnie było w poniedziałek i stolica Tatr pierwszy raz w tym roku zrobiła się biała. Co prawda na razie ilość śniegu jest symboliczna, ale miasto już zyskało świąteczną oprawę.

zobacz więcej

Jeśli jesień to tylko w Zakopanem

Władze miasta i Zakopiańskie Centrum Kultury organizuje nowatorską kampanie promocyjną „Zakopane na jesień”. To projekt, który zachęca turystów do przyjazdu pod Tatry poza dużym sezonem turystycznym. Co prawda w stolicy Tatr martwego sezonu praktycznie już nie ma, ale zawsze np. w listopadzie czy na początku grudnia jest mniej gości niż jeszcze we wrześniu. Stąd specjalna oferta, aby zachęcić do przyjazdu do Zakopanego właśnie teraz.

zobacz więcej

Przed nami Jarmark Bożonarodzeniowy w Kościelisku - mamy dla Was więcej informacji

Gmina Kościelisko i Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury organizują pierwszy świąteczny Jarmark w tej części Podhala. Wzorem wielu innych miejscowości również pod Tatrami w tym roku odbędzie się ta tradycyjna impreza. Będzie można na niej nie tylko posłuchać muzyki ale i kupić ręcznie wytwarzane ozdoby choinkowe czy kupić smakołyki na świąteczne stoły. Napojów związanych ze świętami też nie zabraknie a organizatorzy zapewniają, że i zimowa aura jest zamówiona.

zobacz więcej

Jubileusz Muzeum Tatrzańskiego

130-lecie działalności obchodzi w tym roku szeroko rozumiane Muzeum Tatrzańskie. Ta najznamienitsza na południu Małopolski Instytucja Kultury to tak naprawdę oprócz doskonale znanego wszystkim turystom Gmach Główny zlokalizowany przy Krupówkach to również dziesięć innych filii – każda z nich niezwykle ciekawa opowiadająca inną część historii Tatr, Zakopanego i całego szeroko rozumianego Podhala. W ostatni poniedziałek w Hotelu Mercure Kasprowy odbyła się uroczysta Gala z okazji 130-lecia Muzeum Tatrzańskiego.

zobacz więcej

Za nami wieczornica poetycka KA ta STROFA wraz z otwarciem wystawy fotograficznej i wręczeniem nagród w XXI Konkursie Fotograficznym „Tatrzańska Jesień”.

Za nami  wieczornica poetycką KA ta STROFA z udziałem Andrzeja Czernika, Mateusza Nędzy – Kubińca, Andrzeja Rusnaka oraz Ewy Stoch. Spotkanie było jednocześnie wernisażem wystawy nagrodzonych prac w konkursie "Tatrzańska Jesień" oraz wręczeniem nagród. Impreza odbyła się w bukowiańskim Domu Ludowym. Wydarzenie prowadzili Helena Buńda dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Bartek Koszarek dyrektor Domu Ludowego - oto fotorelacja. 

 

Partnerem tegorocznego konkursu fotograficznego „Tatrzańska Jesień” jest  Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice sp. z o.o.

Dziękujemy za wsparcie.

zobacz więcej

Jarmark Świąteczny Kościelisko Scena Plenerowa 6 – 8 grudnia 2019

Wielkimi krokami zbliża się grudzień, a wraz z nim Boże Narodzenie. Pozostały czas warto przeznaczyć na świąteczne przygotowania w wyjątkowym miejscu. W tym celu zorganizowany zostanie Jarmark Świąteczny w Kościelisku, który wprowadzi każdego w świąteczny nastrój.

 

zobacz więcej

20-lecie istnienia Powiatu Tatrzańskiego za nami uroczysta sesja Rady Powiatu.

Z okazji 20-lecia istnienia Powiatu Tatrzańskiego, 13 listopada 2019 r. w sali konferencyjnej Hotelu Mercure Kasprowy odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu. W trakcie uroczystej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Metropolity Krakowskiego o ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem powiatu. W niedzielę 17 listopada w Sanktuarium Maryjnym Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, której wizerunek znajduje się w herbie powiatu odprawiona została przez Ojca Mateusza Jacukiewicza Msza Święta w intencji mieszkańców naszego Powiatu. W trakcie uroczystej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Metropolity Krakowskiego o ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem powiatu.

zobacz więcej

LAUREACI XXI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "TATRZAŃSKA JESIEŃ 2019"

ZNAMY ZWYCIĘZCÓW XXI KONKURSU  FOTOGRAFICZNEGO  "TATRZAŃSKA  JESIEŃ 2019"

zobacz więcej

Kolejne wydarzenie z cyklu "Czarne na białym"

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Czarne na białym". Gościem będzie Wojciech Nowicki, autor książki "Cieśniny". Szczegóły na naszej stronie. Przybywajcie i zabierzcie swoich przyjaciół. Spotkanie rozpocznie się 23 listopada, a więc sobota o godzinie 18.00 w kawiarni Kmicic w Zakopanem przy ulicy Staszica 11a. 

zobacz więcej

Zapraszamy na wieczornicę poetycką KA ta STROFA oraz otwarcie wystawy i wręczenie nagród w konkursie fotograficznym "Tatrzańska Jesień" 2019

Starosta Tatrzański Piotr Bąk, Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Andrzej Pietrzyk wraz z Dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiejem Koszarkiem oraz Dyrektorem Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury Heleną Buńdą mają zaszczyt zarosić na wieczornicę poetycką KA ta STROFA z udziałem Andrzeja Czernika, Mateusza Nędzy – Kubińca, Andrzeja Rusnaka oraz Ewy Stoch.  Wieczornica odbędzie się wraz z otwarciem wystawy fotograficznej  i wręczeniem nagród w  XXI Konkursie Fotograficznym „Tatrzańska Jesień”.

 

 

 

Spotkanie odbędzie się w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” ul. Tadeusza Kościuszki 87, 34-530 Bukowina Tatrzańska w czwartek 21.11.2019 o godz. 17:00.

 

 

 

Tegorocznym partnerem konkursu fotograficznego „Tatrzańska Jesień” jest:  Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice sp. z o.o.

zobacz więcej

Przegląd Pieśni Patriotycznej i spektakl „Twierdzą nam będzie każdy próg”

Na zakończenie cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem ”Na samym przedzie Galica jedzie... Białodunajczanie w walce o Niepodległą dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” odbył się w auli przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu Przegląd Pieśni Patriotycznych.

zobacz więcej

XVIII Majowe Granie

Serdecznie zapraszamy na XVIII Majowe Granie, które odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 23.11.2019 o godzinie 18.00 w Domu Ludowym w Kościelisku. Tegoroczna edycja imprezy jest niezwykle unikalna i inna od wcześniejszych. Tam po prostu trzeba być - zapraszamy !

zobacz więcej

Wystawa prac plastycznych podsumowująca projekt "Dojrzeć swoją Małą Ojczyznę"

Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na wystawę przedstawiającą prace dzieci i młodzieży powstałe podczas odbywających się we wrześniu    i październiku warsztatów „Dojrzeć swoją Małą Ojczyznę”, dofinansowanych ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2019.

zobacz więcej

Dwa wydarzenia realizowane w Białym Dunajcu z Programu Dotacyjnego Niepodległa w ramach projektu „Na samym przedzie Galica jedzie”…Białodunajczanie w walce o Niepodległą

Przed nami spektakl „Twierdzą nam będzie każdy próg” w  wykonaniu  grupy  teatralnej  działającej  przy  V  Batalionie  Strzelców  Podhalańskich  w Przemyślu, formacji nawiązującej do przedwojennej tradycji wojsk podhalańskich i bardzo dbającej o zachowanie spuścizny generała brygady Andrzeja Galicy. Sztuka wystawiona zostanie w dniu 16 listopada 2019 roku (sobota) o godz. 18.00 - serdecznie zapraszamy. Jednocześnie Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na Przegląd Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się 16 listopada 2019 r. od. godz. 15.00 w auli przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu. Przegląd, w którym w repertuarze patriotycznym zaprezentują się dzieci i młodzież z gminy Biały Dunajec uświetni występ grupy wokalnej działającej przy V Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

 

zobacz więcej

Zapowiada się rekordowy weekend pod Tatrami

Przed nami polska specjalność, kolejny długi weekend. Od lat właśnie w czasie 11 listopada pod Tatry zjeżdżają tłumy turystów i tym razem też tak będzie. Większość hoteli nie dysponuje na najbliższe dni wolnymi pokojami – szczególnie te o wyższym standardzie. Wszystko wskazuje więc na to, że najbliższy weekend na szeroko rozumianym Podhalu spędzi nawet 100 tysięcy osób.

zobacz więcej

"Zakopiański Sokół - dawniej i dziś" - wernisaż już 7 listopada

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Towarzystwo Gimnastyczne Gniazdo Sokół w Zakopanem zapraszają na wystawę plenerową w Czerwonym Dworze: "Zakopiański Sokół - dawniej i dziś" - wernisaż już 7 listopada 

zobacz więcej

Bieg Przedni 2019 - do zobaczenia 9 listopada w Witowie

W weekend odbędą się zawody biegowe - Bieg Przedni. Pierwotnie impreza miała się odbyć w ramach Spotkań Górskich w Zakopanem, ale podjęta została decyzja o organizacji imprezy w nowym terminie. Jesteśmy zdania, że to był bardzo dobry pomysł. Bieg Przedni to nie tylko zawody, to spotkania, element edukacji, a przede wszystkim piękna trasa. Oto szczegóły..

zobacz więcej

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża

Przed nami Festiwal Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża. Impreza odbędzie się 7 listopada w Odrowążu a 9 listopada w Czarnym Dunajcu. Organizatorem jest Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec oraz Szkoła Podstawowa imienia świętego Jana Kantego w Odrowążu. 

zobacz więcej

XX Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu - przyjmujemy zgłoszenia!

Przed nami XX Jubileuszowy Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu, który odbędzie się w dniach 16 i 17 listopada 2019 r. (sobota-niedziela) w auli przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego nr 1.  Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci i młodzież tańczącą w podhalańskich zespołach regionalnych. Jak co roku jury oceniać będzie taniec solowy, a także grupy zbójnickie. Przesłuchania od godziny 10.00. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 listopada bieżącego roku.

zobacz więcej

2 listopada - Dzień Zaduszny wizyta na nowym zakopiańskim cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej

Kościół katolicki wspomina 2 listopada wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest “przedsionkiem nieba”. W tym dniu odwiedziliśmy nowy zakopiański cmentarz przy ulicy nowotarskiej. 

zobacz więcej

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny pod Tatrami -XXVIII Kwesta Zaduszkowa w Zakopanem

1 listopada, jak co roku na Starym i Nowym w godz. 8.00 do 19.00 odbędzie się XXVIII Kwesta Zaduszkowa na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków.  To wyjątkowy dzień i  święto integrujące całe nasze społeczeństwo wokół wspólnego dziedzictwa. W Zakopanem przyświeca temu aura wyjątkowej życzliwości, zaufania społecznego i poczucie wspólnego dzieła, z czego możemy być naprawdę dumni.

zobacz więcej

1 Listopada Dzień Wszystkich Świętych zakopiański Pęksowy Brzyzek

1 Listopada Dzień Wszystkich Świętych. Kościół a więc wszyscy wierni obchodzą dzień pamięci o bliskich którzy odeszli. I dzięki swojej ziemskiej drodze i dokonywanym wyborom osiągnęli świętość. Każdy z nas w tym dniu pielgrzymuje do grobów bliskich aby dać świadectwo swojej wiary i pamięci. Oto fotorelacja z najmniej ze smutnych cmentarzy zakopiańskiego Pęksowego Brzyzka.

zobacz więcej

"Bardzo różnie i bardzo dobrze. Grafiki z kolekcji Zachęty - część I"

W piątek 25 października 2019 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Bardzo różnie i bardzo dobrze. Grafiki z kolekcji Zachęty - część I”. Wszystkich chętnych gorąco namawiamy do odwiedzenia wystawy - naprawdę warto!

zobacz więcej

Przedłużenie terminu nadysłania prac do kolejnej, już XXI edycji Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień”.

Szanowni Państwo, uprzejmie  informujemy,  że  termin nadsyłania prac na Konkurs  Fotograficzny „Tatrzańska Jesień” został  przedłużony do dnia   8 listopada 2019 r.

 

Zachęcamy Państwa  by, korzystając  wciąż trwającej  jesiennej pogody, wybrać się na spacer i zatrzymać  w  kadrze  najpiękniejsze  obrazy i ulotne chwile; czekamy na Państwa prace.

zobacz więcej

Mistrzynie kuchni czyli smak kołem się toczy - impreza w Murzasihlu

W niedzielę odbył się I Przegląd „Mistrzynie kuchni czyli smak Kołem się toczy” który odbył się w ostatnią niedzielę w Murzasichlu. Koła Gospodyń Wiejskich z całego Podhala stanęły w szranki konkursowe prezentując to co tradycyjne, ale i nowoczesne w potrawach. Oprócz więc słynnych góralskich moskalików była też sałatka „fit”, dla tych którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jury oceniało nie tylko smak potraw, ale i to z jakich produktów zostały wykonane, ich wygląd jak i to jak prezentowało się samo stoisko.

zobacz więcej

Uwaga turyści - przeglądy kolejek, część z nich nadal jest nieczynna

Polskie Koleje Linowe prowadzą właśnie okresowe przeglądy kolejek na Podhalu. Do 25 października nieczynna jest z tego powodu kolej linowo terenowa na Gubałówkę. Jeszcze dłużej poczekamy na wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch, bo aż do 23 listopada. Ale tutaj tegoroczny przegląd to między innymi wykonywane raz na 12 lat przesuwanie lin nośnych. Warto pamiętać o przestojach planując ewentualne eskapady w Tatry. 

zobacz więcej

Kolejne spotkanie z cyklu "Czarne na białym" - serdecznie zapraszamy

Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem AGNIESZKI LISAK, autorki książki SIELANKOWANIE POD TATRAMI. Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku, zatytułowane: „Kobieta i moda na szlakach Tatr w XIX wieku”. Rozmowę z autorką poprowadzi Maciej Krupa. Spotkanie odbędzie się 26 października 2019 roku, w sobotę, o godzinie 18:00, w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, przy ulicy Krupówki 10. Wstęp wolny – Zapraszamy!

zobacz więcej

"Bardzo różnie i bardzo dobrze". Grafiki z kolekcji Zachęty - część I

Przed nami w piątek 25 października wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem coś dla prawdziwych konsererów "Bardzo różnie i bardzo dobrze"  z Galerii Zachęty - wstęp wolny serdecznie zapraszamy. 

 

 

zobacz więcej

Koncert “Viva la Cinema!” w Białym Dunajcu - serdecznie zapraszamy

Serdecznie zapraszamy na koncert pt. “Viva la Cinema!” w ramach XIII sezonu  "Muzycznych Impresji - cyklu koncertów wędrownych ", który odbędzie się 19 października o godz. 17:00 w Auli Gminnej w Białym Dunajcu przy ul. Jana Pawła II 184a. WSTĘP WOLNY.

 

zobacz więcej

IX Zwyczajna Sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego - ZAPROSZENIE

Zakopane, dnia 16 października 2019 r.

ZAPROSZENIE
 

Na podstawie art.l5 ust.l ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. - o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 511 z późn. zm.) zwołuję IX Zwyczajną Sesję Rady Powiatu Tatrzańskiego, z następującym porządkiem obrad:

 

zobacz więcej

Ósmy Festiwal Inspirowane górami im. Ewy i Macieja Berbeków

W czwartek w Zakopanem rozpoczyna się kolejna edycja Festiwal Inspirowane górami im. Ewy i Macieja Berbeków. Festiwal Inspirowane górami... wpisuje się od 2012 roku w panoramę ważnych imprez kulturalnych Zakopanego. Rocznica nadania Zakopanemu praw miejskich w 1933 roku, przypadająca 18 października, jest okazją, by przez rozmaite wydarzenia poznawać, na czym polega fenomen tego miejsca, które dla kolejnych pokoleń jest atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym, sportowym i artystycznym.

zobacz więcej

Ogłoszenie wyników konkursu na pamiątkę z Zakopanego - przed nami uroczysta gala

Muzeum Tatrzańskie ogłosiło konkurs na najlepszą, najpiekniejszą i najbardziej gustowną pamiątkę z Zakopanego. Każdy, kto przyjeżdża na kilka dni w góry, chce zabrać ze sobą z powrotem coś dla siebie i swoich bliskich. Pamiątkę, która będzie mu przypominać niezapomniane chwile spędzone w Zakopanem i w Tatrach. Stąd i konkurs ogłoszony przez Muzeum Tatrzańskie na najlepszy projekt - 19 października poznamy laureatów projektu. 

zobacz więcej

Zapraszamy do udziału w XXI Edycji Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2019”

 

Przed nami kolejny konkurs fotograficzny z cyklu „Tatrzańska Jesień”. To już XXI edycja, a jej celem jest mikrozachwyt chwilą ujętą w obiektywie aparatu, odkrycie własnej niepowtarzalnej wrażliwości na piękno jesiennych, tatrzańskich pejzaży i podzielenie się swoim wyjątkowym punktem widzenia z innymi.

 

zobacz więcej

Przed nami słoneczny i dość ciepły weekend

Nareszcie dobre wiadomości meteorologiczne dla turystów – najbliższy weekend będzie słoneczny i ciepły jak na tę porę roku. Temperatury w sobotę i niedzielę na Podhalu mogą przekraczać nawet 19 stopni. Są więc szanse, że przed nami Złota Piękna Polska Jesień, szczególnie że synoptycy dają szansę, że przyszły tydzień będzie pogodowo podobny.

zobacz więcej

Nowe, międzynarodowe połączenie autobusowe

Jeszcze w październiku ruszy pierwsze na Podhalu transgraniczne połączenie autobusowe. Za podróż od słowackiego Dolnego Kubina do Bukowiny Tatrzańskiej, a więc prawie 130 km każdy pasażer któremu nie przysługują ulgi zapłaci około 20 złotych. W październiku połączenie to po jednym kursie dziennie w obu kierunkach, w sezonie turystycznym będą to już trzy. Jednak prywatny przewoźnik nie wyklucza że gdy zainteresowanie połączeniem będzie duże, to ilość kursów zwiększy się proporcjonalnie. W czwartek w słowackiej Suchej Horze przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i prywatnego przewoźnika podpisali umowę w tej sprawie, kursy będą bowiem dotowane z budżetu państwa.

zobacz więcej

Małopolska Organizacja Turystyczna szykuje ofensywę promocyjną w Chinach

Gwiazda chińskiej telewizji Wu Xin rozpoczęła nagrania filmów promujących Małopolskę. Ta powszechnie znana i popularna w kraju środka osoba, mająca ponad 45 mln tzw. followersów wystąpi w serii filmów, które pokażą uroki i atrakcje południowej Polski. Na klipach gwiazda pojawi się m.in.  w Tatrach, na spływie Dunajcem, na zamku w Nowym Wiśniczu, ale i w samym Krakowie. Małopolska Organizacja Turystyczna rusza w ten sposób z akcją promocyjną skierowaną do potencjalnych turystów z Chin – to duży i perspektywiczny rynek na którym zdaniem prezesa organizacji Grzegorz Biedronia – trzeba być obecnym. Zresztą dzięki bezpośrednim połączeniom samolotowym PLL LOT na trasie Pekin Warszawa, w Polsce jest coraz więcej turystów z tego egzotycznego kraju. A ci są zadowoleni z pobytu w Polsce, a Małopolska ma dla nich szczególny urok. Stąd i akcja MOT, aby atrakcje regionu przybliżyć turystom z Chin – jednym ze sposobów będą kręcone właśnie filmy.

zobacz więcej

W Tatrach po raz kolejny spadł śnieg, trudne warunki turystyczne

Uwaga turyści jak informuje TOPR ostatniej nocy w Tatrach spadł śnieg. Na Kasprowym Wierchu przez noc spadło 11 cm. Według prognoz możemy spodziewać się dalszych opadów i nie zanosi się na poprawę pogody. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Szlaki są zasypane, oblodzone. Można spodziewać się wystąpienia zagrożenia lawinowego. Zalecamy rezygnację z wyjść w wyższe partie Tatr.

zobacz więcej

Uwaga turyści - kolejka linowa na Kasprowy Wierch nieczynna aż do 23 listopada

Ważna wiadomość dla turystów, którzy w najbliższych tygodniach będą chcieli skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Aż do 23 listopada urządzenia przechodzą generalny przegląd, część z nich będzie nawet wymieniona. Na razie więc pozostaje nam wejście pieszo na ten legendarny szczyt. Być może początek kursowania kolejki będzie automatycznie oznaczać początek tegorocznego sezonu narciarskiego - wszystko zależy czy zima przyjdzie w tym roku na tyle wcześnie, aby była wystarczająca ilość śniegu w Tatrach. 

zobacz więcej

WIECZÓR GÓRSKI W MUZEUM TATRZAŃSKIM - serdecznie zapraszamy

Zapraszamy na WIECZÓR GÓRSKI W MUZEUM TATRZAŃSKIM "PRZEWODNIK PIERWSZY Z PIERWSZYCH" – WIECZÓR O MACIEJU GĄSIENICY-SIECZCE Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10. Spotkanie  w sobotę 5 października 2019  godz. 18:00

zobacz więcej

Wernisaż wystawy 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Moje Zakopane”.

W piątek 27 września 2019 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się uroczysty wernisaż pokonkursowej wystawy 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Moje Zakopane”. Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia wystawy - naprawdę warto. 

zobacz więcej

Spotkania Twórcze Jazz Camping Kalatówki 2019

Przed nami legendarna i niezwykle klimatyczna impreza, która rokrocznie odbywa się w Tatrach. Chodzi o Jazz Camping Kalatówki 2019 . Wydarzenie odbędzie się w dniach 30.09 (poniedziałek) -do 5.10 (sobota) w Hotelu Górskim PTTK Kalatówki na polanie Kalatówki w Tatrach.

 

zobacz więcej

Bezpłatne lekcje muzealne w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem

Muzeum Narodowe w Krakowie kontynuuje w 2019 roku akcję bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu „Kultura Dostępna”, dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

zobacz więcej

Wernisaż wystawy „Na samym przedzie Galica jedzie”… Białodunajczanie w walce o Niepodległą

"Na samym przędzie Galica jedzie"... Białodunajczanie w walce o Niepodległą. W Gminnym Ośrodku Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu otwarta została wystawa o patronie ośrodka, historii "podhalańczyków" oraz o pochodzących z Białego Dunajca żołnierzach I wojny światowej. Oto fotorelacja z tego wydarzenia - oczywiście zapraszamy do odwiedzenia wystawy. 

zobacz więcej

VIII Zwyczajna Sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego - ZAPROSZENIE

Zakopane, dnia 18 września 2019 r.


ZAPROSZENIE


Na podstawie art.15 ust.l ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. - o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 511 z późn. zm.) zwołuję VIII Zwyczajną Sesję Rady Powiatu Tatrzańskiego, z następującym porządkiem obrad:

 

zobacz więcej

Już dzisiaj - Willa "Atma" zaprasza na niezwykle ciekawy koncert fortepianowy. Początek godzina 18.00 serdecznie zapraszamy

Przed nami koncert Pawła Wojciechowskiego – fortepian, Laureata Grand Prix 4. Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych „Atma 2019”. Koncert rozpocznie się w najbliższy czwartek, 19 września o godz. 18:00 w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy - wstęp wolny. 

zobacz więcej

"Konie na Skalnym Podhalu" promocja niezwykle ciekawej książki

"Konie na Skalnym Podhalu" to świeże wydanie książki autorstwa Szymona Bafii, która opowiada o historii tych szlachetnych zwierząt pod Tatrami". Koń praktycznie od zawsze był związany z Podhalem i góralami - pomagał przy pracach w polu, przy zrywce drewna ale przede wszystkim służył jako forma transportu, chodzi m.in o przewożenie turystów na trasie Kraków - Zakopane. Ale konie to również miłość i pasja górali zarówno do zwierząt jak i wszelkich związanych z tym rzeczy. Uprzęże, różnego rodzaju powozy a do tego zawody jeździeckie i w powożeniu to tylko część tego co związane jest końmi pod Tatrami.

zobacz więcej

„Konie na Skalnym Podhalu” promocja znakomitej książki w Jasnym Pałacu już w najbliższą środę !

Środa 18 września godzina 18.00 Jasny Pałac przy ulicy Tetmajera w Zakopanem. Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zaprasza na promocję niezwykle ciekawej książki. Jak w XIX wieku wyglądała podróż konnym zaprzęgiem pod Tatry, jak zmieniały się upodobania górali do końskich ras czy jakich pojazdów konnych używali górale i wiele innych ciekawostek związanych z chowem i użytkowaniem koni na Podhalu można dowiedzieć się z książki autorstwa Szymona Bafii pt. „Konie na Skalnym Podhalu”.

zobacz więcej

Przed nami II etap konkursu pn. "Turystyczne Skarby Małopolski" - zapraszamy do głosowania

Uwaga - można już głosować na swoich faworytów w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski! Głosowanie online zajmuje tylko chwilę, a pozwoli wyłonić prawdziwe, turystyczne skarby Małopolski. Do głosowania zapraszamy szczególnie tych którzy odwiedzili choć raz Europejskie Targi Produktów Regionalnych bowiem impreza ta jest jednym z kandydatów w kategorii: cykliczne wydarzenia w Małopolsce. Serdecznie zapraszamy do głosowania! 

 

zobacz więcej

XIV Festyn Bacowski w Leśnicy Groniu - zakończenie XVIII Tatrzańskich Wici

Za nami ostatnia już w tegorocznej edycji Tatrzańskich Wici impreza - tym razem w Leśnicy Groniu. Właśnie tam odbył się XIV Festyn Bacowski.  Atrakcją festynu był redyk owiec prowadzony ze śpiewem przez baców z Leśnicy, Gronia  oraz Białki Tatrzańskiej. Podczas imprezy odbył się także  Konkurs na Gazdę Roku, występowały zespoły regionalne, można było nabyć wyroby z sera owczego. Gazdą Roku 2019 został Jan Bafia ze Stasikówki, z kolei Bońtar Roku to Jan Mucha z Gronia z zespołu „Zawaternik”.

zobacz więcej

Wystawa „Na samym przedzie Galica jedzie”… Białodunajczanie w walce o Niepodległą

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Na samym przedzie Galica jedzie”… Białodunajczanie w walce o Niepodległą, 19 września - czwartek, o godz. 18.00 w budynku GOK przy ul. Jana Pawła II 363.

 

zobacz więcej

„ IX Festyn Bacowski” Leśnica – Groń zakończenie Tatrzańskich Wici

Co prawda do ostatniej imprezy w ramach tegorocznych XVIII Tatrzańskich Wici zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto ją zapowiedzieć. Tym razem organizatorzy zapraszają do Leśnicy gdzie odbędzie się IX Festyn Bacowski - w tym m.in wybór Gazdy Roku czyli Harnasia w kategorii wiekowej senior. A już poważnie - gazda to znakomity gospodarz który może być wzorem dla innych - a tutaj kryteriów którymi będzie się kierować Jury będzie sporo. Niezależnie od tego wśród wielu atrakcji będzie redyk czyli przejście baców z owcami przez Leśnicę Groń - już teraz serdecznie zapraszamy. 

zobacz więcej

XV Polaniarski Osod w Kościelisku za nami. To przedostatnia impreza w ramach XVIII Tatrzańskich Wici - oto co się działo

Za nami już XV Polaniarski Osod – impreza w ramach XVIII Tatrzańskich Wici. Tym razem bawiliśmy się wszyscy w Kościelisku przy scenie plenerowej. Nie zabrakło dużej dawki góralskiego folkloru, ale w tym dniu najważniejsze były zwyczaje pasterskie. Osod bowiem to  powrót stad owiec z górskich hal i wszystkie związane z tym bogate zwyczaje. Góralska kultura w dużej części związana jest właśnie z pasterstwem – to nieodłączna część życia na Podhalu szczególnie w minionych dekadach. Andrzej Jakubiec Kubosek tłumaczy czym w kulturze góralskiej jest wspomniany osod.

 

zobacz więcej

XV Polaniarski Osod”Scena plenerowa w Kościelisku na Chotarzu serdecznie zapraszamy

Zapraszamy na kolejną niezwykle atrakcyjną imprezę w ramach XVIII Tatrzańskich Wici  - tym razem do Kościeliska. XV Poloniarski Osod to wydarzenie, które przybliża góralskie zwyczaje związane z powrotem bacy i juhasów z owcami z hal. Było to w kulturze pasterskiej symboliczne zakończenie sezonu wypasu owiec pod Tatrami. Wśród atrakcji m.in. konkurs na najlepsze potrawy z jagnięciny i baraniny, m.in. barani rosół który zdaniem wielu leczy ze wszelkich możliwych dolegliwości.

zobacz więcej

Rozpoczynają się tegoroczne Spotkania z Filmem Górskim

Spotkania z Filmem Górskim rozpoczęte. To jedna z najważniejszych imprez w kalendarium Zakopanego jeśli chodzi o ludzi rozkochanych w górach. W tym roku program Spotkań jak i imprez towarzyszących jest niezwykle bogaty i na pewno każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Oto najnowsze informacje jeśli chodzi o najbliższe wydarzenia w ramach Spotkań z Filmem Górskim - serdecznie zapraszamy. 

zobacz więcej

Wernisaż wystawy "Twórcy Podhala 4" w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy "Twórcy Podhala 4", który odbędzie się 5 września (czwartek), o godzinie 18:00 w sali wystawowej GOK w Białym Dunajcu, przy ul. Jana Pawła II 363.

zobacz więcej

Konkurs na potrawy z rzepy w ramach XV Wykopków w Dzianiszu

XVIII Tatrzańskie Wici tym razem w ostatnią niedzielę zagościły w Dzianiszu. To własnie tutaj odbyły się XV Wykopki w Dzianiszu i wśród wielu atrakcji przygotowano także konkurs na najlepszą potrawę z rzepy. Co ma wspólnego rzepa z wykopkami w dodatku na Podhalu? Nic prostszego otóż  warto wiedzieć, że właśnie w tej podhalańskiej miejscowosci górale na grule czyli ziemniaki mówią rzepa. Dlaczego dokładnie się tak stało, tego nie wiadomo. Jedno jednak wiemy na pewno - tegoroczne potrawy w konkursie były przepyszne - to trzeba zobaczyć.  

zobacz więcej

„XV Wykopki w Dzianiszu” - serdecznie zapraszamy - niedziela 1 września

Przed nami kolejna impreza w ramach XVIII Tatrzańskich Wici. Tym razem zapraszamy na „Wykopki w Dzianiszu”. Co roku do Dzianisza ściągą szczególnie miłośnicy wszelkich potraw z rzepy czy z góralskich gruli czy jak kto woli ceperskich ziemniaków. Co ciekawe wyrabia się z nich m.in. …pączki. Będzie na pewno ciekawie i smacznie, a zapraszamy już w najbliższą niedzielę 1 września.  

zobacz więcej

XI Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Na Szczytach” Zakopane, 7-14 września 2019 r.

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza – organizator Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka na Szczytach” – zaprasza na 11. edycję Festiwalu, który potrwa w Zakopanem od 7 do 14 września.

zobacz więcej

Przed nami kolejna sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego

W czwartek 29 sierpnia odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego. Otwarte dla wszystkich zainteresowanych obrady odbywać się będą w sali konferencyjnej siedziby Starostwa. W programie obrad sporo tematów jeśli chodzi o sprawy związane z oświatą - placówkami podległymi samorządowi, ale i np sprawozdanie z działalności Rady Powiatu za pierwsze półrocze 2019 roku. Początek sesji godzina 8.00 serdecznie zapraszamy.  

zobacz więcej

Zakopiańskie Święto ulicy Kościeliskiej, to już 1 września - zapraszamy

Warszawa ma swoją starówkę, a Zakopane ulicę Kościeliską. To bez wątpienia najstarsza zakopiańska ulica, a pewno to miejsce gdzie są najpiękniejsze zabytki. Przede wszystkim Stary Kościółek będący przykładem architektury drewnianej. Do tego liczne góralskie, tradycyjne chałupy będące wszystkie zabytkami jak i remontowana właśnie willa Koliba – znakomity przykład stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza.

zobacz więcej

Tragiczna w skutkach burza przeszła nad Tatrami. Kilka ofiar śmiertelnych i ogromna liczba poszkodowanych

Tragiczna informacja z Tatr - burza która przeszła nad górami w czwartkowe popołudnie okazała się katastrofalna w skutkach. Według informacji z godziny 18.00 cztery osoby nie żyją, a 89 trafiło do zakopiańskiego szpitala z różnego rodzaju obrażeniami. Akcja ratunkowa będzie trwać do późnych godzinc wieczornych - służby ratunkowe sprawdzą czy w górach nie znajdują się ciągle osoby potrzebujące pomocy. Tak katastrofalnej w skutkach burzy w Tatrach w historii chyba jeszcze nie było. Na razie nie wiadomo ile osób to ofiary bezpośredniego rażenia piorunem, a ile następstwa ewentualnej panicznej ucieczki lub tzw. fali uderzeniowej. 

zobacz więcej

Kiepska aura ma się od czwartku poprawiać

Środa nie przywitały turystów pod Tatrami piękną aurą – od rana pada deszcz lub też jest mżawka, a temperatura spadła do zaledwie plus 16 stopni w Zakopanem. Jeszcze gorzej jest w Tatrach tutaj oprócz opadów deszczu pojawiła się również mgła , a temperatura spadła jeszcze bardziej. Ale mamy dobre wiadomości – już do czwartku zapowiadana jest przez synoptyków poprawa pogody.

zobacz więcej

Spotkania z Filmem Górskim 2019 - mamy najnowsze informacje

Spotkania z Filmem Górskim odbędą się 5-8 września w Zakopanem. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Bieg Przedni, Akademia Górska z PZU i Blogórsfera. Po raz drugi przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki, a po raz pierwszy zorganizowane zostaną Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019, w kategorii Bouldering!

 

zobacz więcej

Strażackie Spasy Ząb 2019

W niedzielę 11 sierpnia w Zębie odbyły się XII już Międzynarodowe Małopolskie Zawody Sikawek Konnych pod nazwą Strażackie Śpasy. Zawody to nie tylko rywalizacja poszczególnych drużyn zgłoszonych w zawodach, ale przede wszystkim integracja strażaków z całej Polski, ludzi którzy z pasji i pro publico bono w Ochotniczych Strażach Pożarnych niosą pomoc innym. Niezależnie od tego zawody są zarówno dla uczestników jak i widowni wspaniałą zabawę i tak też było w tym roku w Zębie.

 

zobacz więcej

Klaudia Białoń z Poronina tegoroczną Podhalańską Królową Miodu

Klaudia Białoń z Poronina Podhalańską Królową Miodu – roku 2019. Wybory królowej czy jak inni to określają miss miodu były jedną z atrakcji niedzielnej imprezy w ramach XVIII Tatrzańskich Wici. Chodzi o XVIII Dzień Misia Miodu i Bartników który odbywał się właśnie w Poroninie. Wśród wielu atrakcji był też konkurs na najlepszy miód.

zobacz więcej

XVIII Dzień Misia Miodu i Bartników w Poroninie

Niedziela 18 sierpnia - wszystkich zainteresowanych dobrą zabawą i góralską kulturą oraz....miodem zapraszamy dzisiaj do Poronina. To właśnie tam odbywają się imprezy w ramach XVIII Dnia Misia Miodu i Bartników, jak co roku nie zabraknie miodu i wyrobów pszczelarskich.  Ale również  występów zespołów, konkursów. Punktem kulminacyjnym imprezy będą wybory Podhalańskiej Królowej Miodu. My już mamy dla Państwa prezentację tegorocznych kandydatek.

zobacz więcej

Zapraszamy już w najbliższą niedzielę XVIII Dzień Misia Miodu i Bartników w Poroninie

XVIII Dzień Misia Miodu i Bartników odbędzie się 18 sierpnia 2019. Jak co roku w Poroninie nie zabraknie miodu i wyrobów pszczelarskich. Oraz występów zespołów, konkursów. Punktem kulminacyjnym imprezy będą wybory Podhalańskiej Królowej Miodu. Organizatorzy zapraszają na godzinę 11.00 na Mszę Świętą, a sama impreza rozpocznie się o godzinie 13.00. Wstęp na imprezę jak zawsze jeśli chodzi o XVIII Tatrzańskie Wici jest wolny. 

zobacz więcej

Za nami X Europejskie Targi Produktów Regionalnych - fotorelacja z imprezy

Za nami już niestety X jubileuszowe Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Dziesiątki stoisk i setki produktów regionalnych w miasteczku targowym na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej. A do tego konkursy: na najlepszy oscypek i produkt spożywczy targów. Oscypek to najsłynniejszy polski produkt regionalny, a lokalne produkty spożywcze, wytwarzane ekologicznie przeżywają swój renesans. 

zobacz więcej

Stanisław Barnaś baca z Czerwiennego wygrał tegoroczny Konkurs na najlepszy oscypek. Serdecznie gratulujemy

Stanisław Barnaś wytworzył najlepszego oscypka X Europejskich Targów Produktów Regionalnych. W konkursie pokonał 9 przeciwników z całego Podhala. Jury podkreśliło jednak, że generalnie różnice pomiędzy poszczególnymi oscypkami były niewielkie, a jakość legendarnego owczego sera zgłoszonego do tegorocznego konkursu była rekordowo dobra. Rywalizacja baców w ramach Festiwalu Oscypka i Serów Wszelakich była ostatnim punktem tegorocznych Targów.

zobacz więcej

UWAGA - Ze względu na warunki atmosferyczne impreza Święto Lasu zostaje odwołana

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników cyklicznej imprezy Święto Lasu. Zaplanowane na czwartek 15 sierpnia spotkanie na Siwej Polanie w dolinie Chochołowskiej zostaje odwołane. Intensywne opady deszczu spowodowały że teren polany na której miała odbywać się imprezy jest tak podmokły, że niemożliwe jest jej zorganizowanie. W imieniu organizatorów przepraszamy za zaistniałą sytuację.

zobacz więcej