•  

WILLA KOLIBA ZNÓW OTWARTA DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Od 1 lipca 2020 Muzeum Tatrzańskie znów udostępniło część ekspozycji w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Tatr, Zakopanego i Podhala.

Warto przypomnieć, że willa Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim i szczególny zabytek Muzeum Tatrzańskiego. Budowa willi Koliba, którą nadzorował osobiście autor projektu – Stanisław Witkiewicz, jest datowana na lata 1892-1893. Od 1993 roku funkcjonuje w budynku Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. W latach 2018–2019 przeprowadzono remont konserwatorski połączony z gruntowną modernizacją.

zobacz więcej

Heart by Amaro - otwiera się 4 lipca w zabytkowej części hotelu Nosalowy Park w Zakopanem,

1 lipca ruszył nowy, 5* Nosalowy Park  Hotel & Spa w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się słynna Willa Marillor. Budynek z ogromną historią został zachowany, odtworzony ale i wzbogacony o gustowne detale inspirowane stylem secesji i art. deco. W Willi Marillor swoje miejsce znalazła restauracja, która jest absolutnie wyjątkowym projektem na lokalnej i ogólnopolskiej scenie kulinarnej. Wystarczy wspomnieć, że prowadzić ją będzie sam Wojciech Modest Amaro – najbardziej uznany na świecie, polski Szef kuchni. Oto wywiad z Szefem Amaro, którego autorska restauracja -  Heart by Amaro  - otwiera się  4 lipca w zabytkowej części hotelu Nosalowy Park w Zakopanem, przy ul. Kościuszki 18.

zobacz więcej

Nowoczesne metody leczenia operacyjnego w Szpitalu im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Oddział Położniczo-Ginekologiczny w zakopiańskim szpitalu to wyjątkowe miejsce. Zapewne zawsze kojarzy się nam z narodzinami nowego dziecka w rodzinie, tymczasem oddział to również leczenie ginekologiczne, także w zakresie zabiegów operacyjnych. I tutaj lekarze systematycznie wprowadzają nowe, mniej inwazyjne metody działania oczywiście przy użyciu wysokospecjalistycznego sprzętu.

zobacz więcej

Przed nami XI edycja Europejskich Targów Produktów Regionalnych.

Już teraz zapraszamy Was na kolejną edycję Europejskich Targi Produktów Regionalnych. Mimo czasu pandemii, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury podjęła decyzję o zorganizowaniu imprezy, choć w nieco okrojonej formie. 

zobacz więcej

XIX Tatrzańskie Wici w przestrzeni wirtualnej

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury i poszczególni organizatorzy imprez w ramach „Tatrzańskich Wici” podjęli decyzję, że w tym roku XIX edycja wydarzeń odbędzie się tylko w przestrzeni wirtualnej. Ostatnie miesiące to czas pandemii koronawirusa i walki o zmniejszenie do minimum ryzyka zakażenia. Przez długie tygodnie pozostawaliśmy dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich w społecznej izolacji. Teraz krok po kroku ograniczenia są poluźniane, ale nadal, jeśli chodzi o imprezy masowe obowiązuje limit maksymalny 150 osób. 

zobacz więcej

Prezydent wręczył Marki Tatrzańskie

Za nami już uroczysta gala, podczas której zostały wręczone Marki Tatrzańskie. Na wydarzeniu obecny był sam Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda, który podkreślał że konkurs na Markę Tatrzańską ma ważne znaczenie dla Zakopanego i całego Podhala. I jest połączniem dwóch ważnych elementów: nowoczesności z tradycją. Prezydent RP wręczył też tegorocznym laureatom statuetki i dyplomy Marki Tatrzańskiej. 

 

zobacz więcej

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda z wizytą na Podhalu

Strategiczne deklaracje Prezydenta Andrzeja Dudy na Podhalu. Dzisiaj podczas serii spotkań z mieszkańcami tego regionu Polski padły ważne słowa dla całej branży turystycznej. Ale również ważne dla tych którzy czekają na sportowe odrodzenie Zakopanego. Prezydent swoją wizytę na Podhalu rozpoczął od Poronina, potem spotkał się jeszcze z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz z mieszkańcami Zakopanego.

zobacz więcej

Akcja: zachowaj dystans – niestety turyści zapominają o niezbędnych środkach ostrożności

Polska jest w okresie, który eksperci określają jako: „wypłaszczenie ilości zachorowań”.  Ilość zachorowań wciąż jest niestety wysoka i stąd akcja społeczna „zachowaj dystans”, która przypomina wszystkim o niezbędnych w najbliższych miesiącach środkach ostrożności. Niestety długi czerwcowy weekend pokazał, że wyjeżdżając na wypoczynek zapominamy o tym jak trzeba się zachować. Rozmowa z dr Łukaszem Błońskim kierujących Oddziałem Wewnętrznym Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Bezcenna pomoc dla zakopiańskiego szpitala

O tym, jak ciężka jest sytuacja w polskich szpitalach w związku z pandemia COVID-19 nie trzeba nikogo przekonywać. Rząd wciąż stara się jak najlepiej wesprzeć szpitale, w których lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki walczą o zdrowie i życie Polaków. I w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej został uruchomiony tzw. Pakiet medyczny. Dzięki niemu do 46 partnerów projektu – m.in. wojewódzkich i powiatowych szpitali oraz służb ratunkowych mają trafić m.in. karetki, środki do dezynfekcji, sprzęt medyczny o łącznej wartości ok. 120 mln zł. Środki te pochodzą m.in. z Funduszy Europejskich. Jest to duże wsparcie dla małopolskich szpitali i jednostek zdrowia na walkę z pandemią. Wśród wyróżnionych pomocą placówek jest Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Podhale czeka komunikacyjny skok do przodu – są w tej sprawie konkretne decyzje Rady Ministrów.

Na początku trzeba przypomnieć, że w ubiegłym roku, w marcu Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury wspólnie ze Starostwem Tatrzańskim zorganizowała XI Międzynarodowe Forum Górskie nad którym patronat honorowy objął Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przypomina Helena Buńda dyrektor agencji, a Minister Infrastruktury pan Andrzej Adamczyk był przewodniczącym Rady Patronaciej. Tematem przewodnim Forum były potrzeby systemu transportowego w powiecie tatrzańskim i nowotarskim na tle analizy funkcjonalnej obecnego stanu. I właśnie pokłosiem, a jednocześnie sukcesem tego Forum są decyzje podjęte przez Radę Ministrów podczas posiedzenia we wtorek 16 czerwca.

zobacz więcej

Inwestycje drogowe w Powiecie Tatrzańskim bez opóźnień

Ambitny plan remontów i modernizacji dróg ma w 2020 roku Powiat Tatrzański. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele z dróg należących do samorządu wymaga czasem nawet gruntownej przebudowy, najważniejsze jednak jest to, że stan pandemii nie wpłynął na opóźnienia w realizacji poszczególnych inwestycji. Władze Powiatu Tatrzańskiego podkreślają również wpływ lokalnych inwestycji jako pomocy dla miejscowych przedsiębiorców którzy często wykonują przynajmniej część prac.

zobacz więcej

Powstanie Muzeum Palace, a Muzeum Tatrzańskie stanie się Muzeum Narodowym

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem stanie się częścią Muzeum Narodowego. Poinformował o tym w sobotę pod Tatrami wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Informacja została przekazana w symbolicznym miejscu - przed gestapowską „Katownią Podhala”.  Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego chce, aby główną częścią przyszłego muzeum była ekspozycja poświęcona martyrologii Podhala w czasie wojny, ale swoje miejsce może tutaj znaleźć także inna ekspozycja dotycząca historii Zakopanego, ludzi gór, przewodników tatrzańskich, historii związanej z narciarstwem.

zobacz więcej

Tragiczny bilans ostatnich dni w Tatrach, jeśli chodzi o zdarzenia turystyczne

W piątek doszło do ośmiu wypadkach na tatrzańskich szlakach. Dwa z nich miały bardzo podobny scenariusz: wycieczka w strefę wysokogórską, poślizgnięcie się na śniegu i upadek z dużej wysokości. Z kolei dzisiaj przed południem ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli w żlebie pod Zawratem zwłoki dwojga turystów.

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza do skorzystania ze swojej oferty zajęć on-line

Muzeum Tatrzańskie proponuje akcję: Spędzajmy atrakcyjnie, ciekawie i pożytecznie czas, który pozostał do wakacji. i zaprasza do skorzystania z oferty zajęć on-line Przygotowane zajęcia, składają się z prezentacji multimedialnej, która jest na bieżąco omawiana i komentowana przez prowadzących. Prezentacja podczas zajęć to m.in. przygotowana wcześniej dokumentacja fotograficzna zbiorów muzealnych. Ponadto prezentowane są również filmy nagrane przykładowo w magazynie muzealnym lub w góralskiej chałupie. I one są na żywo komentowane uczestnikom przez edukatorów.

zobacz więcej

Powiatowy Urząd Pracy – realna pomoc dla przedsiębiorców.

Ostatnie miesiące to z powodu pandemii szczególnie ciężki czas dla polskiej gospodarki. Wiele branż przez całe tygodnie nie mogło normalnie funkcjonować, inne zostały czasowo, ale całkowicie zamknięte. Dla nich Rząd RP przygotował szereg działań w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Spora część pomocy trafia do przedsiębiorców za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy. Rozmowa z dyrektorem PUP Powiatu Tatrzańskiego Andrzejem Buńdą.

zobacz więcej

Porody rodzinne znów możliwe w zakopiańskim szpitalu

Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem powraca do normalnego trybu pracy. To bardzo ważne szczególnie w tej specjalizacji, bowiem to tutaj odbywają się m.in. porody rodzinne, świeżo upieczeni rodzice ojcowie mogą też zobaczyć swoje nowonarodzone dzieci. Odwiedzać i wspierać przebywające na oddziale mamy wraz z maluchami. Niestety ze względów bezpieczeństwa Szpital musiał na jakiś czas zaostrzyć zasady odwiedzin i zrezygnować z rodzinnych porodów. Teraz na szczęście wszystko już wróciło do normy i rodziny powiększają się w pełnym gronie. Rozmowa z dr hab. nauk medycznych Hubertem Wolskim ordynatorem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego zakopiańskiego szpitala.

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie po remoncie otwiera swoją pierwszą filię.

Uwaga już w najbliższą środę 3 czerwca Muzeum Tatrzańskie otwiera pierwszą, wyremontowaną filię. Od jutra więc czynna będzie dla zwiedzających – Chałupa Gąsieniców Sobczaków.

zobacz więcej

Warsztaty pisania ikon

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty pisania ikon do Zakopanego, które planujemy w ostatnim tygodniu wakacji. Tematem warsztatów będzie ikona Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych. Zapoznaj się ze szczegółami. Termin: 24-28. sierpnia 2020 r. Godziny : 9.00 – 17.00. 

zobacz więcej

Zakopane powoli szykuje się do nadchodzących wakacji

Praktycznie już tylko miesiąc został do rozpoczęcia tegorocznego sezonu wakacyjnego. I wszyscy pot Tatrami zadają sobie pytanie jak po okresie pandemii będą wyglądać wakacje. Czy turyści krajowi dopiszą w tym roku pod Tatrami i będzie szansa choć w części odrobić straty z ostatnich ponad 2 miesięcy.

zobacz więcej

Rejestrujemy wymarzone auto

Rejestracja naszych wymarzonych samochodów i odbieranie praw jazdy, to tylko niektóre sprawy, które załatwiamy w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Tatrzańskiego. Mamy dla wszystkich, kilka pożytecznych porad i informacji. 

zobacz więcej

Zapraszamy w imieniu Muzeum Tatrzańskiego: wystawa czasowa: „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”

W imieniu dyrekcji Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Muzeum Tatrzańskiego mamy przyjemność poinformować o otwarciu wystawy czasowej „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organizatorzy nie mogli sobie pozwolić na tradycyjny wernisaż, dlatego m.in. przygotowano materiał filmowy, który ma zachęcić do obejrzenia otwartej właśnie ekspozycji. Mamy nadzieję, że po ustabilizowaniu się sytuacji wystawa będzie również udostępniona dla zwiedzających. Muzeum Tatrzańskie jest jednym z partnerów tego ważnego wydarzania.

zobacz więcej

Za nami już XIV Sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego.

W dniu 21 maja 2020 r. odbyła się XIV Sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego. W programie sesji był między innymi przedstawiony raport o stanie Powiatu Tatrzańskiego oraz było przyjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium za rok 2019 dla Zarządu Powiatu Tatrzańskiego.

zobacz więcej

"Tarcza Antykryzysowa dla biznesu turystycznego"

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje kolejną już edycję konferencji dla przedsiębiorców pn. „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”. Pan Minister Andrzej Gut - Mostowy wraz Departamentem Turystyki, zaprasza do udziału w wideokonferencji, która odbędzie się 26 maja 2020 r. o godz. 13.00 - „Pozyskiwanie środków finansowych dla branży turystycznej”

zobacz więcej

Górale czekają na turystów.

Nie tylko górale, ale cała Małopolska czeka na upragnionych turystów. Tylko wtedy będzie bowiem szansa na odrobienie ogromnych strat wywołanych przez pandemię. Co prawda odmrażanie branży turystycznej rozpoczęło się już 4 maja, ale powrót do normalności postępuje powoli.  Część dużych hoteli planuje otwarcie dopiero w czerwcu, inne już działają, ale ruch turystyczny jest stosunkowo niewielki. Cała nadzieja w tym, że w związku z obecną sytuacją ogromna większość osób zdecyduje się na wypoczynek w kraju, a więc m.in. w Małopolsce.

zobacz więcej

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II (1920-2005) – 18 maja obchodzimy setną rocznicę Jego urodzin

Na stronie https://malopolskapoleca.pl/quiz/ przygotowany został specjalny Quiz wiedzy o św. Janie Pawle II. Odpowiadając na 30 pytań, można sprawdzić swoją wiedzę o św. Janie Pawle II. Pytania dotyczą jego młodości, rodziny, pontyfikatu, pielgrzymek, encyklik i ważnych wydarzeń związanych ze sprawowaną funkcją Ojca Kościoła. Quiz potrwa do 8 czerwca 2020 r. Trójka najlepszych Uczestników, która uzyska największą liczbę punktów w quizie, otrzyma cenne upominki. Pytania do quizu powstały dzięki współpracy z instytucjami kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II  w Wadowicach  oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego w Krakowie.  

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wirtualną Noc Muzeów. Mamy dla Was szczegółowy program

 

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza na tegoroczną, inną niż wszystkie Noc Muzeów. W związku z pandemią aktywność tej nocy przeniesiona zostaje do przestrzeni wirtualnej, ale Muzeum zapewnia, że atrakcji i tym razem nie zabraknie. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a oferta na Noc Muzeów jest naprawdę bardzo różnorodna.

zobacz więcej

Bezcenna pomoc w czasie pandemii – wsparcie zakopiańskiego szpitala.

Księża Pallotyni sfinansowali zakup urządzenia do dezynfekcji dla zakopiańskiego szpitala. Za kwotę 16 tysięcy złotych zakupiony został Fumigator z przeznaczeniem na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Już działa i służy do odkażania zarówno karetek Zespołu Ratownictwa Medycznego jak i pomieszczeń i urządzeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To gest, za który oficjalnie dziękuje Dyrekcja Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Zakopiański szpital - stopniowy powrót do normalności

Mamy dobre informacje dla Pacjentów Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Swoją działalność wznowiły już Poradnie Specjalistyczne, ale z przestrzeganiem norm sanitarnych. Podobnie jest z tzw. zabiegami planowymi – tutaj po przerwie również już ponownie są wykonywane. I jest dobra informacja – przesunięcie terminów takich zabiegów nie w większości przypadków nie przekroczy 30 dni.

zobacz więcej

WIRTUALNA NOC MUZEÓW W MUZEUM TATRZAŃSKIM JUŻ 16 MAJA

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na tegoroczną, inną niż wszystkie Noc Muzeów. W związku z pandemią aktywność tej nocy przeniesiona będzie do przestrzeni wirtualnej, ale jak zapewnia Muzeum atrakcji i tym razem nie zabraknie. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a oferta na Noc Muzeów pod Tatrami jest naprawdę bardzo różnorodna.

zobacz więcej

Wirtualna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce 2020 Schronisko „Koliba” na Łapsowej Polanie, 16 maja 2020 r.

Co roku Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zapraszają na Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce! Tym razem wyjątkowo, w związku z zaistniałymi okolicznościami zagrożenia pandemicznego, spotykamy się wirtualnie, a towarzyszyć nam i prowadzić wydarzenie będzie Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka, góralka z Zakopanego.

zobacz więcej

Wciąż jesteśmy w stanie pandemii - jak będzie wyglądać tegoroczna turystyka?

Stan pandemii dał się we znaki polskiej gospodarce, ale wyjątkowo dotkliwie branży turystycznej. Na ponad półtora miesiąca zamknięte zostały m.in. hotele, pensjonaty jak i gastronomia. Teraz rozpoczęło się powolne odmrażanie gospodarki, ale efekty będą zależne od tego czy turyści przyjadą do ulubionych miejscowości. Jak będzie wyglądać turystyka? Jaki rząd ma pomysł na pomoc tej branży.

zobacz więcej

Letni sezon wakacyjny - trzeba myśleć optymistycznie

Puste Zakopane podczas tegorocznej pandemii koronawirusa, to niezwykły i niezwykle rzadki widok. Kurort zazwyczaj pełen turystów i narciarzy tym razem przez ponad półtora miesiąca był totalnie pusty. A to niesie za sobą dla branży turystycznej określone konsekwencje. 

zobacz więcej

Kaplica św. Jana Chrzciciela w kościele pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem

Siedemnastego maja mija sto dwudziesta rocznica poświęcenia kaplicy św. Jana Chrzciciela, ufundowanej przez rodzinę Gnatowskich w zakopiańskim kościele pw. Świętej Rodziny w Zakopanem [obecnie pw. Najświętszej Rodziny]. Muzeum Tatrzańskie w publikacji dr Zbigniewa Moździerza przypomina tę część historii sakralnej Zakopanego.

zobacz więcej

Święto Konstytucji 3 Maja

To właśnie 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. W okresie zaborów Polski, celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli surowo karani przez policję. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy]. Święto Narodowe Trzeciego Mają przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa obchody (również na Podhalu) są kameralne – wiązanki kwiatów składane są przez kilkuosobowe delegacje.

zobacz więcej

Świętujmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!

Już po raz kolejny zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga, organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zainicjowanej przez Biuro Niepodległa. Zachęcamy również do zapoznania się z miniprzewodnikiem „Biało-Czerwona”, opracowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ciekawą ofertę na „majówkę” przygotowało również Narodowe Centrum Kultury, a także Polska Opera Królewska. Świętujmy razem!

zobacz więcej

Od 4 maja hotele i pensjonaty znów będą czynne – ważne wiadomości dla turystów

Kończy się przynajmniej częściowo czas kwarantanny społecznej. Zgodnie z decyzją rządu od 4 maja wznawiają działalność m.in. hotele i pensjonaty. Tatrzański Park Narodowy również udostępnił już pierwsze dolinki reglowe. A to oznacza, że po przerwie pod Tatrami znów pojawią się turyści. Część z nich podczas pobytu w Zakopanem i okolicach zapewne będzie wymagać pomocy medycznej. Mamy dla nich ważne informacje o tym jak postępować w sytuacji, gdy będą musieli skorzystać z opieki medycznej. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Na długi weekend majowy TPN nie przewiduje zmian

Przed nami majówka – czas który zazwyczaj pod Tatrami spędzały tłumy turystów. W tym roku ze względu na stan pandemii na pewno tak nie będzie. Wiadomo już, że branża hotelowa na pewno nie ruszy wcześniej niż 4 maja, są też podawane późniejsze terminy. Co ważne ci co przyjadą nawet na jeden dzień w Tatry muszą liczyć się z ograniczeniami. 

zobacz więcej

Za nami Święto Bacowskie w Ludźmierzu - inauguracja sezonu pasterskiego

To były smutne Święta Bacowskie ze względu na pandemię koronawirusa, w Ludźmierzu w uroczystościach w przeciwieństwie do poprzednich lat uczestniczyła niewielka garstka gości jak i baców, juhasów i hodowców owiec. W tym roku jedynie czterdziestu przedstawicieli owczarskiej branży mogło uczestniczyć w Mszy św. tradycyjnie rozpoczynającej wypasowy sezon i w uroczystości zapoczątkowanej przez śp. ks. kustosza Tadeusza Juchasa.

zobacz więcej

Dzień Wolnej Sztuki 2020

W sobotę 25 kwietnia przypada Dzień Wolnej Sztuki, organizowany od 2011 roku. Idea projektu to przekonanie zwiedzających, że wchodząc do muzeum warto postawić na jakość zwiedzania, a nie na ilość. Statystycznie większość z nas przed każdym eksponatem spędza… zaledwie osiem sekund!

zobacz więcej

XVII Konkurs Plastyczny "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka"

Organizatorzy konkursu plastycznego „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka” - edycja 2020, informują, że termin przesyłania prac został przedłużony do 15 maja bieżącego roku. Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem "Góralski barok Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka".

zobacz więcej

"Styl zakopiański - inspiracje" trwają prace w chałupie Gąsieniców-Sobczaków, fili Muzeum Tatrzańskiego

„Styl zakopiański – inspiracje” – to tytuł stałej ekspozycji w chałupie góralskiej Gąsieniców Sobczaków, położonej przy Drodze do Rojów w Zakopanem. Góralska, drewniana chałupa została gruntownie odnowiona, zyskała też nocne oświetlenie. Teraz pracownicy Muzeum Tatrzańskiego krok po kroku przygotowują stałą ekspozycję.  Prace cały czas trwają i są szanse, że już wkrótce chałupa Gąsieniców-Sobaczaków będzie udostępniona dla zwiedzających.

zobacz więcej

Solidarność w czasie pandemii koronawirusa.

Ostatnie ciężkie tygodnie walki z pandemią groźnego wirusa, wywołującego chorobę COVID19 to nie tylko walka szeroko rozumianej służby zdrowia, ale i gesty wsparcia, solidarności i jednocześnie pojawiają się w przestrzeni publicznej. Nie inaczej jest na Podhalu – tutaj ochotnicy szyją dla szpitali maseczki, a poszczególne firmy oferują medykom wszelką możliwą pomoc. Teraz do akcji włączyła się Komisja Krajowa NSZZ Solidarność i to w samym Zakopanem. 

zobacz więcej

Przednówek na Polanach w gminie Kościelisko odwołany!

Zbliża się termin, w którym mieliśmy spotkać się na XXVIII Przednówku w Polanach. W związku z tym, że tegoroczna edycja nie może odbyć się w sposób tradycyjny, Gminny Ośrodek Kultury w Kościelisku chce Was zaprosić do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami z Przednówka!

zobacz więcej

TPN otwiera dla turystów kilka tatrzańskich dolinek

Bezprecedensowa decyzja Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie ruchu turystycznego. Podczas gdy inne parki otwiera się na wszystkich chętnych, to TPN udostępnił dla ruchu turystycznego zaledwie kilka tatrzańskich dolin, czyli około 2 procent wszystkich szlaków. 

zobacz więcej

Małopolska Organizacja Turystyczna branża turystyczna w okresie pandemii

 

Po publikacjach danych dotyczących kolejnych rekordów turystycznych w Krakowie i Małopolsce weszliśmy w rok 2020 z nadzieja, że będzie on dla sektora turystyki jeszcze lepszy. Na to wskazywały statystyki z pierwszych dwóch miesięcy roku m.in.: z Kraków Airport czy Kopalni Soli „Wieliczka". Jednakże wydarzenia ostatnich tygodni, wynikające z rozwoju pandemii koronawirusa, spowodowały, że „świat się zatrzymał”. Gospodarka kraju odnotowuje ciągły spadek, a branża, która najbardziej ucierpiała, to właśnie turystyka. Powrót do poziomu turystyki „sprzed koronawirusa" w Małopolsce będzie procesem niełatwym i długotrwałym, ale Małopolska Organizacja turystyczna wierzy, że wspólnie uda się podołać temu zadaniu.

zobacz więcej

Zespoły Ratownictwa Medycznego

Cała, szeroko rozumiana służba zdrowia walczy nieustannie z pandemią koronawirusa. Ale są oczywiście zawody medyczne, które są wyjątkowo narażone na ewentualność zarażenia groźnym wirusem. Zespoły Ratownictwa Medycznego i Szpitalny Oddział Ratunkowy to pierwszy front wojny z zagrożeniem rozszerzania się koronawirusa. Rozmawiamy z Pawłem Mickowskim koordynatorem Ratownictwa Medycznego w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Koronawirus uderza w TPN

Stan pandemii koronawirusa będzie mieć ogromne skutki dla nas wszystkich. Dotyczy to gospodarki, ale i wielu innych dziedzin naszego życia społecznego. Pośrednio obecna sytuacja uderzy też w Tatrzański Park Narodowy, którego znacząca część budżetu, to środki ze sprzedaży biletów wstępu. Już teraz wiadomo, że zamknięcie parku narodowego będzie mieć wymierne skutki np. dla planu inwestycyjnego w roku bieżącym, a może i przyszłym.

zobacz więcej

Zima powróciła w Tatry, w górach obowiązuje lawinowa jedynka

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych. UWAGA! Przypominamy, ze zgodnie z zaleceniem Ministra Środowiska w związku ze stanem epidemii obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty do odwołania.

zobacz więcej

Przed nami Święta Zmartwychwstania Pańskiego - życzenia od dyrekcji i całej załogi TARPIK

 

Przed nami trudne święta Zmartwychwstania Pańskiego. W naszej tradycji czas ten spędza się na skupieniu i modlitwie oraz w gronie rodzinnym. Niestety w tym roku Święta Wielkanocne musimy spędzić sami lub z naszymi domownikami. Na dalsze wyjazdy ze względu na stan epidemii nie możemy sobie pozwolić. Tym większą jednak wymowę mają święta, które przynoszą nadzieję, a spędzimy je oddzielnie. Dyrekcja i cały zespół Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury składa życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.

zobacz więcej

Stan pandemii – zakopiański szpital wprowadza dodatkowe zmiany

Trwa stan pandemii na terenie całego kraju – z tego powodu placówki medyczne wprowadziły wszystkie możliwe zabezpieczenia, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się na zwykłym oddziale szpitalnym (nie zakaźnym) osób z koronawirusem, a z drugiej strony zapewnić pomoc medyczną dla wszystkich innych przypadków. Rozmowa z Reginą Tokarz dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Konkursu na Wielkanocną Kosołeckę niestety odwołane

Niestety nie spotkamy się w tym roku podczas święcenia pokarmów w Wielką Sobotę i konkursu na Wielkanocną Kosołeckę..  Mimo to wierzymy, że i w tych niezwyczajnych czasach znajdziecie chwilę, by ze swoimi pociechami malować jajka, robić baranki z masła, a może uda się i wykopać w ogródku chrzan? Wszystkie zdjęcia, jeśli się Państwo zgodzicie, opublikujemy na naszych stronach.

 

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na premierę filmu pt. „Wielkanoc”

Przed nami wyjątkowe święta Wielkiej Nocy, dla wielu z nas oznaczają one bowiem spędzenie tych zazwyczaj rodzinnych dni samotnie. Trwa społeczna kwarantanna #zostańwdomu” i od początku aktywnie do ogólnopolskiej akcji włączyło się także Muzeum Tatrzańskie. W jej ramach pojawiają się rekomendacje ciekawych książek związanych z regionem, ale nie tylko. Na najbliższe dni przedświąteczne instytucja zapowiada np.  premierę filmu pt. „Wielkanoc”.  Jest to jeden z efektów projektu „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego” realizowanego przez Muzeum Tatrzańskie w ramach Funduszy Europejskich.

zobacz więcej

Zachęcamy do udziału w akcjach wspomagających branżę turystyczną

W związku z epidemią COVID-19 dotknęły nas różne ograniczenia, które w szczególności negatywnie odbijają się na turystyce. Dlatego Małopolska Organizacja Turystyczna stara się podejmować różne inicjatywy, które pozwolą nam na promowanie naszego regionu jako destynacji turystycznej. Zachęcamy do udziału w takich akcjach, a także informowania nas o podejmowanych przez Państwa działaniach, w których możemy Państwa wspierać.

 

zobacz więcej

TPN zamyka teren parku również dla mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego

Uwaga - ważna informacja dla wszystkich miłośników Tatr. Tatrzański Park Narodowy podjął decyzję o bezwzględnym zakazie wstępu na teren polskich Tatr. Oznacza to więc, że również mieszkańcy Powiatu Tatrzańskiego nie mają możliwości wejścia na teren polskich Tatr. Zakaz obowiązuje od 3 kwietnia aż do odwołania - wszystko oczywiście w związku z walką o minimalizację rozprzestrzania się koronawirusa.
 
 
zobacz więcej

Pojawiły się już pierwsze krokusy w Tatrach

Uwaga w Tatrach wreszcie pojawiły się krokusy. Te niewielkie, ale w czasie wiosny wszechobecne kwiatki są jednym z symboli gór. Wiele osób uważa, że to właśnie w tym momencie polskie Tatry są najpiękniejsze, a gra kolorów w przyrodzie jest fenomenalna. W tym roku krokusy mają szczęście – ze względu na ograniczenia w przemieszaniu się nie grozi im zadeptanie przez tłumy turystów. 

zobacz więcej

Mniejsze czynsze za lokale będące własnością Powiatu Tatrzańskiego

Uwaga – ważna informacja dla przedsiębiorców – Zarząd Powiatu Tatrzańskiego w związku z wprowadzeniem stanu epidemii i jej skutkami gospodarczymi, w środę 1 kwietnia podjął uchwałę, która wychodzi naprzeciw potrzebom osób, które dzierżawią lokale od samorządu. I w kwietniu 2020 roku czynsze z tytułu dzierżawy i najmu nieruchomości stanowiących własność Powiatu Tatrzańskiego będą obniżone o 70 procent jego wartości. Ale UWAGA obniżka czynszów za kwiecień 2020 obowiązywać będzie tylko tych przedsiębiorców, którzy złożą stosowne wnioski.

zobacz więcej

Stan epidemii SARS-CoV-2

Trwa stan epidemii na terenie całego kraju, w tym czasie wyjątkową rolę pełnią placówki opieki zdrowotnej. Szpitale to miejsca do których zgłaszają się osoby, które podejrzewają u siebie koronawirusa.  Ale nie tylko, bowiem jak każdego miesiąca tak i teraz na Szpitalne Oddziały Ratunkowe trafiają osoby z różnego rodzaju schorzeniami, urazami po wypadkach czy w stanach zagrożenia życia. 

zobacz więcej

Aktualne zasady i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa

Aktualne zasady i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa Walczymy z koronawirusem – pomóż nam w tym i Ty! Żebyśmy wszyscy zatrzymali rozprzestrzenianie się epidemii, musimy stosować się ściśle do konkretnych zaleceń. Przeczytaj i stosuj !

zobacz więcej

Skutki koronawirusa - również gospodarcze, szczególnie jeśli chodzi o turystykę.

Jakie skutki dla branży turystycznej będą mieć ostatnie wydarzenia związane z koronawirusem? Zagrożenie epidemiologiczne zaatakowało nie tylko zdrowie i życie mieszkańców, ale i paraliżuje gospodarkę co jest również niezmiernie ważne. Obowiązujące już od jakiegoś czasu ograniczenia wyjątkowo boleśnie uderzyły m.in w branżę turystyczną. Najbliższe tygodnie zdaniem ekspertów zadecydują o wszystkim - zarówno jeśli chodzi o rozwój epidemii jak i straty w gospodarce.

zobacz więcej

Apel Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie

Ostatnie decyzje władz centralnych podjęte w związku z koniecznością przeciwdziałania rozprzestrzenianiu koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19  w tym zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków, pociągnęło za sobą  konieczność zaopiekowania się dziećmi wielu osób, w tym farmaceutów. Niezależnie od powyższego, farmaceutki i farmaceuci narażeni na kontakt z chorymi pacjentami i tym samym znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia, być może zmuszeni będą do skorzystania ze zwolnień lekarskich. Powyższe okoliczności mogą skutkować brakami kadrowymi w aptekach.

zobacz więcej

Kolejny powrót zimy, ale synoptycy zapowiadają poprawę pogody już za kilka dni

Ujemna temperatura i opady śniegu - tak rozpoczyna się kolejny tydzień kwaranntany społecznej. Z jednej strony łatwiej w takich warunkach pozostać w domu, ale dla wielu śnieg ogranicza wyjścia do ogródów, gdzie mogą czuć się w miarę bezpieczne, jeśli chodzi o zagrożenie epidemiologiczne. Na szczęscie prognozy pogody zapowiadają, że wiosna wróci do nas już od środy - pozostaje mieć nadzieję, że zapowiedzi te się sprawdzą. 

zobacz więcej

Szpital na Kamieńcu przygotowany na wszelkie scenariusze

Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od początku zagrożenia epidemiologicznego wprowadził wszelkie niezbędne procedury i zabezpieczenia. Placówka zapewnia też całemu personelowi szpitalnemu niezbędnych środków ochrony osobistej. Dla bezpieczeństwa pacjentów zamknięto placówkę dla osób odwiedzających chorych, wstrzymano planowe przyjęcia i operacje. Jedno dostępne wejście czynne całą dobę i przed wpuszczeniem do środka czeka nas wywiad epidemiologiczny, aby ustalić, czy istnieje ryzyko, że ktoś jest zarażony koronawirusem. Ale właśnie wprowadzenie tych wszystkich środków jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom Powiatu Tatrzańskiego. Rozmowa z Reginą Tokarz dyrektor Szpitala Powiatowego imienia dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Informacja dotycząca bieżącego funkcjonowania Starostwa Powiatowego w Zakopanem

Od dnia 24.03.2020r. kiedy wprowadzono nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa Starostwo Powiatowe w Zakopanem nadal umożliwia załatwianie spraw, wprowadzając jednak absolutny zakaz poruszania się interesantów wewnątrz budynku, w którym pozostają jedynie pracownicy. Interesanci obsługiwani są przez zabezpieczony Dziennik podawczy. Do holu budynku mogą wejść tylko 2 osoby potrzebujące załatwić sprawę i pozostać w odległości 2 m od siebie, pozostali interesanci niestety będą musieli poczekać na swoja kolejkę na zewnątrz budynku. Nadmieniamy, że uruchomiono zdalną obsługę geodetów. Interesanci mogą się kontaktować z pracownikami urzędu telefonicznie i mailowo a dane kontaktowe do poszczególnych wydziałów opublikowane są zarówno na stronie internetowej jak i informacjach wywieszonych na zewnątrz budynku oraz w holu Starostwa Powiatowego w Zakopanem.

zobacz więcej

Pasażer z koronawirusem – SANEPID apeluje o zgłaszanie się innych osób

Uwaga – ważna informacja dla pasażerów autokaru FLIXBUS relacji Warszawa – Zakopane w dniu 19 marca. U jednej z osób wykryto koronawirusa co oznacza, że zagrożone jest życie i zdrowie innych pasażerów. Wszystkie osoby podróżujące wskazanym kursem muszą poddać się kwarantannie apeluje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie.

zobacz więcej

Rząd wprowadza dalsze ograniczenia w przemieszczaniu się - stan epidemii

Uwaga do 11 kwietnia obowiązują kolejne ograniczenia, jeśli chodzi o przemieszczanie się. Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedzieli o wprowadzeniu nowych zakazów w przemieszczaniu się. Warto je przestrzegać, nie tylko ze względu na ewentualne sankcje prawne, ale i zagrożenie rozszerzania się epidemii w Polsce. 

zobacz więcej

Zimowy krajobraz w Tatrach - piękny powrót zimy

Uwaga powrót zimy w wielkim stylu i znaczące zwiększenie pokrywy śnieżnej w Tatrach. W samym Zakopanem od niedzieli spadło ponad 20 cm śniegu. Podobnie jest w Tatrach, gdzie miejscami pokrywa śnieżna znacznie przekracza 1 metr. TPN zamknął do odwołania szlaki i wejścia w Tatry dla wszystkich poza mieszkańcami Powiatu Tatrzańskiego. Ale TOPR apeluje do wszystkich, aby bez wyjątku w związku z zaistniałą sytuacją pozostać w najbliższym czasie w domu. Warto dodać, że w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. 

zobacz więcej

Informacje o bieżącym funkcjonowaniu Starostwa Tatrzańskiego

W piątek 20 marca Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii w naszym kraju. Zdecydowano też o przedłużeniu zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy (miały być zamknięte do 25 marca). Zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny: z 5 do 30 tys. zł. Premier zapowiedział także "dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy ludzie przebywają pod adresem, który zadeklarowali". Jakie ograniczenia niesie to ze sobą jeśli chodzi o działalność Starostwa Tatrzańskiego? Postaramy się krótko odpowiedzieć na to pytanie.

zobacz więcej

Zima powróciła w pięknym stylu, ale TOPR ostrzega

Zima powróciła w pięknym stylu :-) W ciągu ostatniej doby spadło w Zakopanem kilkanaście cm śniegu. Krajobraz znów zrobił się zimowy - kierowcy powinni o tym szczególnie pamiętać. W Tatrach, które generalnie są zamknięte, obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. TPN zamknął szlaki dla turystów poza mieszkańcami Powiatu Tatrzańskiego. Mimo to ratownicy apelują do WSZYSTKICH o pozostanie w domu.

zobacz więcej

Ciężki czas dla branży turystycznej, pod Tatrami również

Ostatnie dni i wydarzenia w Polsce jak i na świecie są bez precedensu również, jeśli chodzi o skutki gospodarcze. Pod Tatrami doszło do rzeczy zdaniem wielu niemożliwej, całkowicie załamał się bowiem ruch turystyczny. Wszystko przez społeczną kwarantannę i apel rządu o pozostawanie w domu, ale co najgorsze nie wiadomo, ile będzie trwać taka sytuacja przymusowego siedzenia w domu czy mieszkaniu. Już teraz dla branży turystycznej oznacza to duże straty, a jeśli sytuacja się przeciągnie może dojść do załamania się części branży turystycznej. 

zobacz więcej

Turyści łamią zakaz wstępu do TPN

Tatrzański Park Narodowy od 13 marca wprowadził zakaz wstępu na teren parku. Oznacza to, że nie tylko wyprawa w strefę wysokogórską jest zabroniona, ale i wycieczki np. do tatrzańskich dolin. Zamknięte są schroniska tatrzańskie, nie działa również kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Mimo jednak zakazu wciąż zdarzają się przypadki wchodzenia na górskie szlaki raz nawet doszło do wypadku turystycznego, w którym TOPR musieli udzielić pomocy poszkodowanemu, a to niesie ze sobą określone zagrożenia.

zobacz więcej

Zakopiański szpital mimo sytuacji działa zgodnie z planem

Najbliższe tygodnie są decydujące, jeśli chodzi o skuteczną walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Są ogromne szanse na to, że uda się opanować sytuację, jeśli tylko każdy z nas poważnie podejdzie do wprowadzonych ograniczeń, a część do kwarantanny, jeśli został nią objęty. Niemniej jednak ważne jest sprawne działanie służb sanitarnych i poszczególnych placówek medycznych. I tutaj możemy uspokoić Szpital Powiatowy im dr Tytusa działa sprawnie, a personel medyczny ma zapewnione środki ochrony osobistej.

zobacz więcej

#zostanwdomu – to akcja, do której aktywnie włącza się Muzeum Tatrzańskie

W imieniu Muzeum Tatrzańskiego chcielibyśmy wspólnie uprzyjemnić Wam ten niełatwy czas. Wśród propozycji jakie przygotowało Muzeum jest akcja promowania książek, które warto podczas kwarantanny przeczytać. Wśród tytułów proponowanych przez Muzeum Tatrzańskie są oczywiście książki publikowane przez Muzeum, jak katalog prac Witkacego czy Notatnik Fotograficzny Władysława Hasiora. Na muzealnym Facebooku już toczy się rozmowa z internautami o ulubionych książkach tatrzańskich. Zapraszamy wszystkich do aktywnego włączania się do akcji i składania swoich własnych propozycji. Mocno wierzymy, że kultura czyni życie piękniejszym i pomaga przeżyć trudne chwile.

zobacz więcej

15 marca br. odbyła się skromna uroczystość z okazji jubileuszu 30-lecia Radia Alex.

Z okazji jubileuszu Zarząd Powiatu Tatrzańskiego skierował do redaktora Piotra Sambora, Zespołu i Współpracowników Radia okolicznościowy adres oraz postanowił przyznać panu Piotrowi Samborowi nagrodę rzeczową. Osobiste pismo do Piotra Sambora przesłał Prezydent RP Andrzej Duda, który przekazał Redaktorowi Naczelnemu i wszystkim Współpracownikom rozgłośni jubileuszowy dar: flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

zobacz więcej

Polskie Koleje Linowe - nieczynna kolejka na Kasprowy Wierch

Polskie Koleje Linowe wstrzymują funkcjonowanie wszystkich ośrodków turystycznych Grupy. Informujemy, że w związku z potencjalnym rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce ośrodki Grupy PKL zostają zamknięte do odwołania. Od 13 marca 2020 r. nieczynne są PKL Kasprowy Wierch, PKL Gubałówka, PKL Palenica, PKL Mosorny Groń, PKL Góra Parkowa, PKL Góra Żar, Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Mamy na uwadze konieczność ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa a zdrowie naszych pracowników i klientów jest dla PKL najwyższym priorytetem. Wszystkie zakupione tourpassy i skipassy podlegają 100% zwrotom zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie.

zobacz więcej

TPN zamknięty dla turystów – zagrożenie epidemiczne

W związku z  wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz odpowiadając na apel Premiera RP i Ministra Zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach, nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli jesteśmy zmuszeni zamknąć teren TPN od 13 marca do odwołania. Tym samym wejście na szlaki tatrzańskie jest zabronione - TPN apeluje o przestrzeganie wprowadzonego zakazu. 

zobacz więcej

Tatrzańska Marka - posiedzenie Kapituły i rozpatrzenie wniosków

Za nami posiedzenie Kapituły, która przyznaje znak jakości Tatrzańska Marka. To właśnie od Kapituły zależy czy dany produkt czy usługa zasługuje na ten zaszczytny certyfikat. O przyznanie  certyfikatu starać się można w trzech kategoriach: artykuły spożywcze; wyroby i produkty rękodzielnicze; usługi gastronomiczne, handlowe, noclegowe i inne na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Celem przedsięwzięcia jest pełna identyfikacja artykułów spożywczych, wyrobów, produktów rękodzielniczych, usług gastronomicznych, handlowych, noclegowych oraz innych na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Mamy nadzieję, że konkurs przyczyni się do podniesienia jakości oferowanych produktów, podniesie prestiż i wpłynie na poprawę wizerunku regionu i jego mieszkańców.

zobacz więcej

Wawel Truck w Białce Tatrzańskiej ODWOŁANY

Już 15 marca przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica w Białce Tatrzańskiej podczas zawodów Puchar Reksia na wszystkich odwiedzających czekać będzie moc słodyczy, gier, zabaw, interaktywnych aplikacji i… dużo, dużo więcej! Marka Wawel przygotowała dla swoich fanów wyjątkową atrakcję – pierwszą tego typu interaktywną ciężarówkę, która jeździ po całej Polsce. Wszystkim eventom z Wawel Truckiem towarzyszy moc atrakcji, niezapomniana zabawa i oczywiście słodycze dla każdego! Zapraszamy do Białki Tatrzańskiej w najbliższą niedzielę 15 marca w godzinach 8-14.

zobacz więcej

Spotkanie w sprawie zagrożenia epidemią koronawirusa

We wtorek 10 marca w siedzibie Starostwa Tatrzańskiego odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządów z terenu powiatu, służb ratunkowych i sanitarnych. Podczas spotkania eksperci, specjaliści i przedstawiciele Powiatu przekazali najnowsze informacje jeśli chodzi o ilość osób u których wykryto koronawirusa,, hospitalizowanych z takim podejrzeniem oraz poddanych kwarantannie. Przekazano również bieżące informacje o groźnym wirusie jak i o sposobach zapobiegania rozwinięciu się epidemii w Polsce. O sytuacji związanej z zakażeniami nowym wirusem mówią: dr Łukasz Błoński  kierujący Oddziałem Wewnętrznym Szpitala Powiatowego im. T. Chałubińskiego w Zakopanem oraz Andrzej Łęcki, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego w Powiecie Tatrzańskim.

 

zobacz więcej

Zakończenie Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych

Pod Tatrami zakończyły się już Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Łącznie w zawodach wzięło udział prawie 230 zawodników z całej Polski. W programie igrzysk w Zakopanem było narciarstwo alpejskie i biegowe oraz wyścigi na rakietach śnieżnych. Na szczęście ostatnie opady śniegu w górach umożliwiły rozegranie praktycznie wszystkich konkurencji. Druga część Igrzysk odbędzie się w Bydgoszczy, tutaj rozegrany zostanie m.in. hokej, unihokej i łyżwiarstwo szybkie.

zobacz więcej

Koronawirus - pod Tatrami przyjazdy turystów odbywają się bez zakłóceń

Podhalańska branża turystyczna z niecierpliwością spogląda na doniesienia dotyczące koronawirusa. Hotelarze spod Giewontu już czują wpływ epidemii chińskiej choroby – odwoływane lub przesuwane są terminy dużych konferencji, kolonii i zorganizowanych obozów. Na razie na szczęście klienci indywidualni dopisują. I wszystko wskazuje na to, że to się na szczęście nie zmieni - na pewno wypoczynek w Polsce, w tym w Zakopanem jest o wiele bardziej bezpieczne niż np. do Włoch. Wszyscy natomiast podkreślają, że podstawową zasadą jest przestrzeganie higieny osobistej, zasad które przygotowały odpowiednie instytucje, a przede wszystkim nie uleganie niepotrzebnej i szkodliwej panice. 

zobacz więcej

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Pod Tatrami trwają Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Łącznie w zawodach weźmie udział prawie 230 zawodników z całej Polski. W programie igrzysk w Zakopanem jest narciarstwo alpejskie i biegowe, wyścigi na rakietach śnieżnych. Na szczęście ostatnie opady śniegu w górach umożliwiły rozegranie praktycznie wszystkich konkurencji.

zobacz więcej

Wiosenna ofensywa kulturalna pod Tatrami

Takiej wiosny w Zakopanem jeszcze nie było – najbliższe miesiące to wiele niezwykle ciekawych wydarzeń i imprez kulturalnych. Będą wystawy, prezentacje prac różnych twórców, ale i czeka nas przecież XVII Wiosna Jazzowa czy Pokaz Filmów o Sztuce. Będzie szansa zaprzyjaźnić się z dobrą książką, ale i uczestniczyć w wydarzeniach z okazji 100 rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Władze Zakopanego wprost nawiązują więc do okresu 20-lecia międzywojennego, kiedy to pod Tatrami kultura była na najwyższym poziomi, a wielu artystów większość czasu spędzało w górach. Tegoroczna wiosenna oferta kulturalna zadowoli nawet najbardziej wybrednych miłośników kultury, sztuki i muzyki. Pozostaje po prostu przyjechać do Zakopanego.

zobacz więcej

Zakopiański szpital gotowy na przyjście koronawirusa

Jest już pierwszy potwierdzony badaniami przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent trafił na Oddział Zakaźny Szpitala w Zielonej Górze, ale cała służba zdrowia postawiona jest w stan gotowości. Przygotowane są procedury jak postępować w takich przypadkach, szpitale i zespoły ratownictwa medycznego mają odpowiednie środki ochrony osobistej. W zakopiańskim szpitalu lekarze ze spokojem czekają nas rozwój sytuacji i zapewniają, że nic ich nie zaskoczy. Na razie dla bezpieczeństwa pacjentów aż do odwołania ogłoszono czasowy zakaz odwiedzin pacjentów na Oddziałach Szpitala.

zobacz więcej

Wawel Truck w Białce Tatrzańskiej już 8 marca. Zapraszamy!

Już 8 marca przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica w Białce Tatrzańskiej podczas zawodów Mobilna Ścigacka na wszystkich odwiedzających czekać będzie moc słodyczy, gier, zabaw, interaktywnych aplikacji i… dużo, dużo więcej! Marka Wawel przygotowała dla swoich fanów wyjątkową atrakcję – pierwszą tego typu interaktywną ciężarówkę, która jeździ po całej Polsce. Wszystkim eventom z Wawel Truckiem towarzyszy moc atrakcji, niezapomniana zabawa i oczywiście słodycze dla każdego! Zapraszamy do Białki Tatrzańskiej w najbliższą niedzielę 8 marca w godzinach 10-16.

zobacz więcej

Salon Marcowy 2020 „Andrzej Kreütz-Majewski – Malarstwo, Scenografia”

W ramach tegorocznej edycji Salonu Marcowego jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa w imieniu władz Zakopanego na wystawę prezentującą dorobek jednego z najwybitniejszych twórców polskiej sztuki współczesnej, Andrzeja Kreütz-Majewskiego. Wystawa będzie czynna od 28 lutego 2020 - 19 kwietnia 2020 - Miejska Galeria Sztuki - serdecznie zapraszamy. 

zobacz więcej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Za nami już zakopiańskie uroczystości w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypomnijmy, że jest to święto państwowe poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznych i niepodległościowego podziemia, ustanowione jednogłośnie przez Sejm RP na mocy ustaw z dnia 3 lutego 2011 roku.

zobacz więcej

Brakuje rąk do pracy - pracodawcy mają coraz większe problemy na rynku pracy

Gospodarczy eksperci nie mają wątpliwości – obecnie mamy rynek pracownica, a nie pracodawcy. A to oznacza, że firmy w każdy możliwy sposób szukają osób chętnych do pracy. Sytuację ratują nieco obywatele Ukrainy, ale pracodawcy obserwują, że spora część z nich decyduje się na wyjazd do pracy do Niemiec, gdzie warunki finansowe mają znacznie lepsze. Stąd i pod Tatrami pojawiają się egzotyczni pracownicy m.in. z Filipin czy z Chile. Okazuje się jednak, że część z nich zgodę na pracę w Polsce traktuje po prostu jak wizę wjazdową do Unii Europejskiej.

zobacz więcej

Spotkanie w sprawie potencjalnego ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa

W ostatni piątek 28 lutego w siedzibie Starostwa Tatrzańskiego odbyło się spotkanie dla Dyrektorów: szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem. Rzeczowe, konkretne informacje w tej sprawie przedstawiła Beata Trojańska Powiatowy Inspektor Sanitarny. Chodzi o tematy, które przygotował główny Inspektor Sanitarny związane z objawami choroby na które należy bezwzględnie zwrócić uwagę, zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego.  Bardzo ważną częścią spotkania były metody i zasady które minimalizują ryzyko zakażenia. Częste, dokładne i prawidłowe mycie rąk oraz przestrzeganie zasad które mogą uchronić przed rozprzestrzenieniem się chorób które wywołuje koronawirus. W spotkaniu uczestniczył również Lekarz Łukasz Błoński z Oddziału Wewnętrznego Szpitala Powiatowego im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, który przekazał informacje o przygotowaniu placówek medycznych do ewentualnego leczenia objawowego najczęściej osób zakażonych koranowirusem.

zobacz więcej

Inauguracja X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020

W imieniu organizatorów zapraszamy na  Inaugurację X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020, 4 marca 2020 r. (środa), godz. 13:00, Urząd Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13. Spotkanie dla dziennikarzy i przedstawicieli mediów - serdecznie zapraszamy. 

zobacz więcej

Nakaz rozbiórki szpetnej reklamy

Walka o czystą, uporządkowaną przestrzeń publiczną pod Tatrami trwa. Rażącym przykładem jak wiele można zepsuć w tej dziedzinie, jest ogromna płachta reklamowa, która zasłania jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego. Chodzi o zabytkowy dom Gąsieniców Sobczaków przy ulicy Kościeliskiej, budynek jakiś czas temu został zasłonięty ogromną reklamą masażów tajskich. Wywołało to ogromne poruszenie i protesty tak mieszkańców jak i zbulwersowanych turystów. Muzeum Tatrzańskie zresztą od samego początku robiło wszystko, aby szpecąca okolicę reklama została zdemontowana. Wysiłki opłaciły się i Miejski Konserwator Zabytków wydał już decyzję nakazującą rozbiórkę nielegalnej reklamy. Trzeba bowiem pamiętać, że teren na którym stoi gigantyczny bilbord jest objęty ochroną konserwatorską.

zobacz więcej

Kumoterska Gońba w Zakopanem odwołana. Fatalna aura spowodowała, że zaledwie dwa razy udało się rozegrać zawody.

Niestety i Zakopane odwołuje zawody z cyklu Kumoterska Gońba. Zawodów nie udało się rozegrać ani w Ludźmierzu, Kościelisku ani też w Białym Dunajcu. Fatalna aura nie daje szansy na rozegranie zawodów - brak śniegu, roztopy i dodatnie temperatury w krótkim czasie rozprawiły się z pokrywą śnieżną. Najbliższe dni przyniosą nieco niższe temperatury, ale zimy na razie nie będzie - stąd i decyzja władz Zakopanego o odwołaniu zawodów. 

 

 

zobacz więcej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Starosta Tatrzański i Burmistrz Zakopanego wraz z młodzieżą z zakopiańskich szkół w dniu 2 marca 2020 roku zapraszają gości i mieszkańców do udziały w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warto przypomnieć, że jest to święto państwowe, poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

zobacz więcej

Czas na podsumowanie ferii zimowych w zakopiańskim szpitalu

Za nami już sześć tygodni tegorocznych ferii zimowych. Był to wyjątkowo pracowity czas dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. W tym czasie zostało przyjętych ponad 4,5 tysiąca pacjentów, z czego ponad 3 tysiące to pacjenci z różnego rodzaju urazami. Większość bo aż 60 procent z nich była przywieziona bezpośrednio ze stoków narciarskich z całego Podhala. W tym czasie dla opatrzenia i unieruchomienia połamanych kończyn zużyto praktycznie pół tony gipsu medycznego. Z kolei Zespoły Ratownictwa Medycznego wyjeżdżały do wezwań ponad tysiąc razy. Najciężej poszkodowani to turyści którzy ulegli wypadkom w Tatrach oraz na stokach narciarskich.

zobacz więcej

Relacja z wizyty Wawel Trucka w Jurgowie

Interaktywna ciężarówka pełna słodyczy, aplikacji i gier oraz mnóstwa innych atrakcji odwiedziła w ostatni weekend Jurgów. 22 i 23 lutego przy stacji narciarskiej JURGÓW SKI w Jurgowie za sprawą Wawel Trucka nie brakowało atrakcji i odwiedzających. Każdy miał możliwość wejścia do wnętrza wyjątkowego pojazdu i odkrycia mobilnej strefy zabaw oraz słodkiego świata marki.

zobacz więcej

Słodki Wawel Truck podbił serca mieszkańców Białki Tatrzańskiej!

Interaktywna ciężarówka pełna słodyczy, aplikacji i gier oraz mnóstwa innych atrakcji odwiedziła w ostatni czwartek Białkę Tatrzańską. 20 lutego przy Stacji Narciarskiej Kaniówka za sprawą Wawel Trucka nie brakowało atrakcji i odwiedzających. Każdy miał możliwość wejścia do wnętrza wyjątkowego pojazdu i odkrycia mobilnej strefy zabaw oraz słodkiego świata marki.

zobacz więcej

Aby powietrze było czystsze

Rządowe programy wspierające działania związane z poprawą jakości powietrza mają pomóc w walce ze smogiem. Programy „Czyste Powietrze” i „Stop Smog” skierowane są w dużej części do odbiorców indywidualnych. Tylko masowa wymiana pieców centralnego ogrzewania na ekologiczne może radykalnie poprawić sytuację. A ta nie jest w Zakopanem taka zła – sieć geotermalna i gazowa powodują, że coraz większa liczba odbiorców wykorzystuje do ogrzania swoich budynków ekologiczne źródła energii. Programy rządowe działają już od jakiegoś czasu,  teraz mają być prostsze jeśli chodzi o wszystkie formalności. I w tej sprawie przedstawiciele WFOŚiGW spotkali się w Zakopanem z samorządami.

zobacz więcej

Za nami uroczystości z okazji 126 rocznicy urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza

Oficjalna delegacja 21. Brygady Strzelców Podhalańskich uświetniła zakopiańskie obchody 126 rocznicy urodzin generała  brygady Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Uroczystość odbyła się przy  Kwaterze Legionistów na zakopiańskim cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej. Uczestniczyły w nich delegacje władz Powiatu Tatrzańskiego, miasta Zakopane, poszczególnych urzędów, ale również mieszkańcy regionu i młodzież, do której uroczystość była skierowana szczególnie.

zobacz więcej

Za nami symboliczne „pożegnanie” Okszy na czas krótkiego remontu

W ostatni piątek odbyło się ostatnie wydarzenie przez kilkumiesięczną przerwą w funkcjonowaniu Galerii XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego. Zofia Radwańska wszystkich zebranych oprowadziła po wystawie „Giewont kolekcja niezwyczajna. Obrazy ze zbiorów Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów”. I po prezentacji multimedialnej,  na koniec odbywało się kuratorskie oprowadzanie po wystawie na piętrze: „Kolekcja. Rozdział II” – tym razem w rolę przewodnika wcieliła się Julita Dembowska. Od poniedziałku aż do wakacji willa Oksza będzie zamknięta dla zwiedzających – w planach są prace remontowe, które m.in. ułatwią zwiedzanie wystawy przez osoby niepełnosprawne. Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego zapowiada, że muzeum ponownie zostanie udostępnione dla zwiedzających najpóźniej w połowie lipca.

zobacz więcej