•  

Płyta „Nie było jak downo” Rodzinnej Muzyki Poloków

Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu wydał płytę „Nie było jak downo” Rodzinnej Muzyki Poloków. Znajdują się na niej niezwykłe nagrania trzech pokoleń słynnej na Podhalu, pochodzącej z Białego Dunajca rodziny muzykanckiej. Prymistą i autorem koncepcji albumu jest Andrzej Polak, jeden z najwybitniejszych współczesnych muzyków góralskich, wraz z nim grają jego brat Piotr oraz syn Bartek i córka Małgorzata, w śpiewie zaś wspierają rodzice – Stanisława i Władysław, a także brat ojca, Stanisław. Zarejestrowane zostały na niej wiązanki nut drobnych, ozwodnych, krzesanych i sabałowych granych w tradycyjnym składzie trojga skrzypiec i basów, a także przepięknie prowadzonych przy wtórze akordeonu, zwanego na Podhalu harmonią albo organami, pieśni wierchowych. Poziom muzyki Poloków doceniony został przez jury wszystkich bodaj liczących się przeglądów muzyki góralskiej – kapela Andrzeja Polaka wygrała Konkurs Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu, a także konkursy w Czarnym Dunajcu („Na Duchową nutę”), Kościelisku („Przednówek w Polanach”) i Bukowinie Tatrzańskiej („Dziadońcyne Granie”). Płyta do nabycia w białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury (także wysyłkowo) oraz wybranych sklepach podhalańskich.

zobacz więcej

Stanowisko samorządów Powiatu Tatrzańskiego w sprawie obostrzeń pandemicznych na najbliższy sezon zimowy

Jak już informowaliśmy w reakcji na zapowiedź wprowadzenia drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie nadchodzącej zimy, przedstawiciele samorządów Powiatu Tatrzańskiego przygotowali propozycje, które mogą spowodować, że sezon zimowy jednak się odbędzie. Samorządowcy podkreślili, że brak jednego z elementów klucza: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży. Jednocześnie zaproponowali, aby umożliwienie funkcjonowania poszczególnych obiektów turystycznych było oparte na przedstawianiu przez gości aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych, dla osób posiadających status ozdrowieńca i dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim. Jednocześnie wskazano, że najbardziej właściwe wydaje się zorganizowania ferii zimowych w okresie od 04 stycznia do 14.03.2020 r. w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez zasad - wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego. Samorządowcy przypominają, że polscy turyści wobec sytuacji zamrożenia sezonu zimowego w kraju w dużej części zdecydują się na wyjazd poza granice kraju. I w efekcie rodzimi turyści korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Już w tej chwili dochodzą do nas sygnały mówiące o tym, że Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria planują udostępnienie swoich atrakcji, na podstawie opracowanych zasad. Aby sezon mógł rozpocząć się od Świąt Bożego Narodzenia samorządowcy podkreślają również, że obecny etap walki z pandemią powinien zostać zakończony 20 grudnia.

zobacz więcej

XXI Konkurs "Jesień Tatrzańska" za nami posiedzenie Jury. Niebawem oficjalne ogłoszenie wyników

Tegoroczna aura dostarczyła nam mnóstwa powodów, aby po pierwsze wyjść w Tatry, a po drugie uwiecznić panoramę gór i tatrzańską przyrodę na kliszy. Co prawda obecnie kliszę zastępuje już karta pamięci w cyfrowym sprzęcie, ale nadal najważniejsze jest nasze oko i wybór chwili, a czasami i talent. W poniedziałek 23 listopada Jury konkursu „Tatrzańska Jesień” dokonała wyboru najlepszych prac – wyniki ogłosimy niebawem.

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić sezon 2. odcinek 1.

W imieniu Małopolskiej Organizacji Turystycznej zachęcamy do obejrzenia pierwszego odcinka drugiej serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: # NajważniejszeWrócić

zobacz więcej

Są szanse na wstrzymanie wzrostu zachorowań

 

Walka z pandemią cały czas trwa – i to nie tylko jeśli chodzi o obostrzenia, które obowiązują nas na razie do 29 listopada. Chodzi również o samodyscyplinę i odpowiedzialność za siebie i za innych. Dystans, dezynfekcja i maseczka – to podstawowe zasady, które musimy pamiętać i przestrzegać. Ostatnie dane, jeśli chodzi o Powiat Tatrzański mogę dawać nam nadzieje na poprawę sytuacji. Rozmowa z Andrzejem Łęckim naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego Powiatu Tatrzańskiego.

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza - Justyna Górowska. Krzysztof Gil. Helena Siemińska. Performatywne rozmowy z duchami

Mimo pandemii Muzeum Tatrzańskie wraz z przyjaciółmi zaprasza na kolejne wydarzenia on-line: W ramach wirtualnych seansów Justyna Górowska przywoła słowiańskie widma pamiętające tropikalną aurę prehistorycznych Tatr: brzeginki – wodne nimfy strzegące górskich jezior, ale też skrzelopływki – zakopiańskie krewetki, o których wszyscy słyszeli, ale których nikt nie widział. Krzysztof Gil oprowadzi nas po wystawie, która zainstalowana zostanie w jego kuchni i w kamerowym performensie ugotuje to co duchy lubią najbardziej: kuchnię fusion. Góralsko-cygańskie danie zaprawione odrobiną mleczy australijskich i z wyciśniętym z głowonoga atramentem. Na koniec Helena Siemińska stawiając tarota i grzejąc się w cieple czerwonego słońca, odsłoni przed nami przyszłość. Podobno w 2021 czeka nas kolejny wybuch w gwiazdozbiorze mściwego Skorpiona. „Tak jest. Kolacja na stole. Nie ma już widm między nami. Są tylko trupy i ludzie żyjący. Zaczynamy nowe życie”. Mówi jedna z bohaterek „W małym dworku”.

zobacz więcej

Lockdown daje się we znaki branży turystycznej

Kolejne wprowadzone przez rząd ograniczenia związane z pandemią dają się coraz mocniej we znaki praktycznie całej branży turystycznej. Widać to wyjątkowo dokładnie na Podhalu, gdzie przychody większości z nas uzależnione są właśnie od tej części gospodarki. Tak jest m.in. w branży hotelarskiej, która teraz może przyjmować jedynie osoby podróżujące w sprawach służbowych, indywidualnego wypoczynku nie ma. Rozmowa z Wojciechem Budzowskim dyrektorem generalnym Nosalowy Dwór Resort &Spa w Zakopanem.

zobacz więcej

Konkurs o przyznanie certyfikatu znaku Marki Tatrzańskiej

 

Szanowni Państwo, lokalni producenci, usługodawcy, rękodzielnicy oraz  inicjatorzy regionalnych przedsięwzięć, uprzejmie informujemy, że rozpoczyna się kolejna edycja konkursu o przyznanie znaku Marki Tatrzańskiej.

zobacz więcej

Za nami obchody 11 listopada Święta Niepodległości

Ze względu na pandemię i obostrzenia sanitarne w tym roku obchody rocznicy odzyskania niepodległości pod Tatrami były symboliczne. Pierwsza część odbyła się na zakopiańskim cmentarzu, przy Kwaterze Legionistów, druga w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie m.in. odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Przy tej okazji warto przypomnieć podhalański wątek tamtych wydarzeń w tym – powstanie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej jeszcze przed 11 listopada. Według historyków był to jeden z pierwszych skrawków wolnej Polski.

zobacz więcej

Nareszcie jest zgoda w sprawie tatrzańskich schronisk

We wtorek 3 listopada Powiat Tatrzański, Tatrzański Park Narodowy oraz PTTK podpisało historyczne porozumienie. Chodzi o wieloletni spór o własność gruntów m.in. pod schroniskami turystycznymi w polskich Tatrach. Spór o tak strategiczne lokalizacje jak np. Morskie Oko czy Dolina Roztoki momentami był emocjonujący. Teraz dzięki podpisanemu porozumieniu wszystko zostało uregulowane. Chociaż z drugiej strony dokument tak naprawdę zaczyna wprowadzać ład w wiele spraw od lat niezałatwionych.

zobacz więcej

Wirtualny Bieg Hasiora – zapisy trwają!

Muzeum Tatrzańskie zaprasza wszystkich do udziału w Wirtualnym Biegu Hasiora! W tym roku każdy zawodnik przebiega trasę indywidualnie. Wystarczy pokonać biegiem lub marszem, dowolną trasę w miejscu zamieszkania lub w innym wybranym terenie na dystansie 5 km między 9 a 22 listopada i zarejestrować ją w aplikacji. Do udziału w wydarzeniu Muzeum Tatrzańskie zachęca wszystkich – biegających i lubiących spacery na świeżym powietrzu, oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego i obowiązujących obostrzeń.

 

zobacz więcej

Ostatnia szansa na podjęcie jesiennego wyzwania!

Konkurs fotograficzny Tatrzańska Jesień 2020 zbliża się ku końcowi,  dotarło do nas  wiele wyjątkowych fotografii, które ukazują szczególny charakter gór o tej porze roku.

zobacz więcej

Szpital w Zakopanem coraz bardziej zaangażowany w walkę z Covid-19

Wojewoda Małopolski podjął decyzję, że Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od 6 listopada ma zapewnić pacjentom z koronawirusem 174 łóżka z czego 16 miejsc intensywnej terapii. Informacja, która obiegła już media wywołała uzasadnione zaniepokojenie wśród pacjentów i mieszkańców całego regionu. Chcemy Państwu przekazać rzetelne informację i wiedzę, którą mamy obecnie – oczywiście będziemy na bieżąco przekazywać wszelkie kolejne informacje. Rozmowa z wicedyrektor ds. medycznych dr Małgorzatą Czaplińską.

zobacz więcej

Gminy Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu: projekt w ramach programu "Kultura w sieci".

Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci „2020 Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu oddaje do Państwa dyspozycji stronę internetową „Od gen. Galicy do Trebuniów Tutków. Galeria dawnych zdjęć”. Zapraszamy do jej oglądania – umożliwia ona wyszukiwanie zdjęć według kategorii tematycznych, dat, słów kluczowych (tagów) itp. 

zobacz więcej

To jeszcze nie koniec konkursu fotograficznego. Przedłużamy „Tatrzańską Jesień”

Za oknami złote liście i upstrzone jesiennymi barwami Tatry. Chociaż październik już się kończy to „Tatrzańska Jesień” będzie trwać!  Uprzejmie informujemy, iż przedłużamy termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny. Na Wasze fotografie czekać będziemy do 13 listopada 2020r.

zobacz więcej

Tatrzańska pamiątka bez wychodzenia z domu? Mamy dla Was propozycję.

Od pewnego czasu w sklepie internetowym PolscyProjektanci.com można zakupić wyjątkową  pamiątkę spod samiutkich Tatr: monetę o nominale  „4 Marki Tatrzańskie”.

zobacz więcej

W imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy na internetowy wykład o Tytusie Chałubińskim

Już w najbliższy wtorek o godzinie 18.00 (27.10.2020), będziecie Państwo mogli wysłuchać wykładu doktora Marcin Warchałowskiego z Muzeum Tatrzańskiego dotyczącego życia i działalności dra Tytusa Chałubińskiego. Uczestnictwo w wykładzie jest zupełnie darmowe i możliwe jest za pomocą każdego komputera oraz smartfona. Wykład jest formą wirtualnego oprowadzanie po wystawie, którą możecie Państwo zobaczyć w willi Koliba. Wykład ma być formą kuratorskiego komentarza w dobie panującej pandemii.

zobacz więcej

Przed nami decydujące dwa tygodnie walki z pandemią

Sytuacja robi się coraz bardziej poważna – w piątek poinformowano o ponad 13 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem. W związku z tym decyzją Rządu RP cały kraj znalazł się w tzw. czerwonej strefie i wprowadzane są nowe obostrzenia. Eksperci nie mają wątpliwości tylko od naszej samodyscypliny zależy w dużej części powstrzymanie rozwoju pandemii. Dezynfekcja, dystans i maseczki – to elementarz walki z koronawirusem. 

zobacz więcej

Tatrzańska Jesień w chłodniejszych barwach

Za nami połowa października, a do Tatrzańskiej Agencji zaczynają docierać wyjątkowe prace fotograficzne, z czego ogromnie się cieszymy.

zobacz więcej

Przed nami stopniowa poprawa pogody - wg synoptyków od środy

Mamy realne szanse na poprawę pogody. Ostatnie dni w Tatrach przyniosły spore ochłodzenie, a nawet opady deszczu i śniegu. Taka kiepska pogoda nie nastraja zbyt do pieszych wędrówek po górskich szlakach. Ale są szanse, że to się zmieni i już od połowy tygodnia będzie w górach i na Podhalu więcej słońca. Temperatura również wzrośnie – choć tutaj na upały nie ma co liczyć – wtorek niestety przyniesie jeszcze kiepską aurę i w ciągu dnia w Zakopanem temperatura wyniesie tylko +5 stopni. Ale z każdym dniem będzie coraz cieplej.

zobacz więcej

Za nami otwarcie wystawy "Podhalanie"

 

Podhalanie to tytuł wystawy przybliżającej życie i kulturę mieszkańców Podhala – regionu usytuowanego na południu Polski w górskiej kotlinie pomiędzy pasmem Tatr i Gorców.

zobacz więcej

Europejskie Targi Produktów Regionalnych 2021, czyli pokaż nam swoją tradycję.

Rozpoczynamy przygotowania do Europejskich Targów Produktów Regionalnych 2021! To szczególna okazja, by spotkać się z żywą kulturą, a także zaprezentować wyjątkową i niepowtarzalną tradycję swojego regionu.

zobacz więcej

Pierwszy atak zimy w Tatrach, ale i na Podhalu - śnieg utrudnił dzisiaj życie mieszkańcom i turystom

W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Odradzamy wyjść. Zarówno w partiach reglowych, jak i graniowych mamy świeży opad śniegu. Warunki trudne i niebezpieczne. Śnieg mokry, ciężki. Szlaki nieprzetarte. W wyższych partiach Tatr, w miejscach zacienionych mogą występować oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w tej części gór jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Pod wpływem ciężaru śniegu (okiść) gałęzie łamią się, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na niektórych szlakach są powalone i połamane drzewa. Z powodu złych warunków na trasie Palenica Białczańska - Włosienica fasiągi nie kursują. Zima dała się również we znaki kierowcom w Zakopanem i na Podhalu - i tutaj przez część dnia zalegał śnieg na drogach jak i łamał gałęzie drzew. 

zobacz więcej

Teren wokół budynku Palace pod lupą archeologów

W 2023 roku powstanie nowa filia Muzeum Tatrzańskiego – która będzie mieścić się w willi Palace. Do tego czasu trzeba przeprowadzić remont konserwatorski budynku, przygotować ekspozycję, ale i uporządkować teren wokół Palace. Tymczasem z relacji wielu świadków pamiętających czasy II Wojny Światowej bardzo możliwe jest, że w ogrodzie budynku mogą być pochowane szczątki ludzkie. Mogą to być osoby zamordowane przez Gestapo, które właśnie tutaj miało swoją siedzibę w czasie okupacji. Ale również lata po 1945 roku są do tej pory mało znane – wiadomo np. że przez jakiś czas Palace było siedzibą służb bezpieczeństwa kolejnego reżimu totalitarnego. I teraz archeolodzy pod nadzorem Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli pierwszy etap prac na terenach wokół budynku. Podczas dotychczasowych prac nie natrafiono jednak na żadne ludzkie szczątki. 

zobacz więcej

Branża turystyczna z niepokojem obserwuje rozwój sytuacji

Tegoroczny tzw. długi sezon, czyli wakacje i wrzesień był udany dla całej branży turystycznej na Podhalu. Pojawiały się nawet opinie, że turystów jest więcej niż rok temu, choć to nieco przesadzone szacunki. Teraz jednak bardzo wiele zależy od tego, jak będą wyglądać najbliższe dwa miesiące. Przyzwoity ruch turystyczny poprawiłby sytuację wielu podmiotów gospodarczych, część z nich właśnie na jesieni bazowała na konferencjach i szkoleniach, których w tym roku praktycznie nie ma. Rozmowa z Wojciechem Budzowskim dyrektorem generalny Nosalowy Dwór Resort & SPSA.

zobacz więcej

Nowoczesne metody leczenia w zakopiańskim szpitalu

 

Szpital im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od lat systematycznie wdraża nowoczesne metody leczenia. Wśród nich jest również tracheostomia przezskórna wykonywana przez lekarzy anestezjologów. Zabieg jest znany i stosowany od bardzo dawna, ale lekarze w Zakopanem zastosowali szczególny sposób przeprowadzenia tego zabiegu. Rozmowa z dr n. med. Dawidem Aleksandrowiczem specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii zakopiańskiego szpitala.

zobacz więcej

XXVI Kongres EUROREGIONU TATRY

 

W dniu 17.09.2020 roku podczas XXVI Kongresu EUROREGIONU TATRY w Liptowskim Mikulaszu podpisano list intencyjny o wsparcie dla utworzenia międzynarodowego regionu Tatry jako znaczącego, niezależnego i zintegrowanego regionu geograficznego. Celem utworzenia regionu jest opracowanie i przyjęcie planu ochrony i rozwoju, współpracy dla dobra mieszkańców po obu stronach Tatr ze wsparciem ze strony Unii Europejskiej w ramach Europejskich Funduszy Strukturalnych w okresie budżetowania na lata 2021-2027.

zobacz więcej

W Tatrach wciąż wieje silny wiatr. Informacje TPN

Na wielu szlakach zalegają powalone przez wiatr drzewa, które utrudniają przejście. Są one na bieżąco usuwane. Drogi prowadzące dnem dolin do schronisk zostały już udrożnione. Na szlakach jest miejscami mokro i ślisko, na odcinkach leśnych występuje błoto. Prowadzone są remonty szlaków: Morskie Oko – Świstówka oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka - Hala Gąsienicowa - dla rowerzystów mogą pojawić się tam utrudnienia – konieczność przejścia na odcinkach remontowanych. Niewielkie utrudnienia związane z remontem mogą wystąpić również pod Nosalową Przełęczą oraz na szlaku z Kuźnic w stronę Kalatówek - przekop łączy. Szlaki te są otwarte, prosimy zachować ostrożność.

zobacz więcej

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”

Wystawy czasowe oraz stałe organizowane w nawet największych budynkach mają swoje ograniczenia, przestrzenne i techniczne. Istnieją bowiem takie eksponaty, które trudno jest zaprezentować bez specjalnych i bardzo drogich urządzeń lub ich rozmiar i ilość nie pozwalają na prezentowane całej kolekcji. Bariery te możemy przełamać dzięki internetowi, który umożliwia nam na pokazanie rzeczy do tej pory nigdy nie prezentowanych.

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to wirtualna wystawa dająca unikatową szansę zapoznania się z kompletną kolekcją okazów geologicznych Muzeum Tatrzańskiego, zebranych przez Chałubińskiego w Tatrach. Na wystawie prezentowane są mikroskopowe zdjęcia preparatów mchów oraz szereg dokumentów związanych z eksponatami, których zazwyczaj się nie pokazuje na tradycyjnych ekspozycjach. Czasami dokumenty te są równie interesujące co same eksponaty. Świetnym przykładem są tak zwane „sygnaturki”, czyli małe karteczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych eksponatów.

zobacz więcej

Aparaty w dłoń! Rozpoczynamy XXII edycję konkursu fotograficznego Tatrzańska Jesień!

Tegoroczną ideą tego wydarzenia jest ujęcie różnorodności tatrzańskich krajobrazów, zatrzymanie perfekcyjnej chwili i odkrycie własnego, indywidualnego punktu widzenia na otaczające nas piękno tatrzańskiej jesieni.

zobacz więcej

Pandemia nie zwalnia tempa - działalność zakopiańskiego szpitala

Eksperci nie mają wątpliwości: najbliższe dni i tygodnie przyniosą jeszcze wzrost ilości zachorowań na koronawirusa. Choć już teraz liczba osób u których wykryto groźnego wirusa jest znacznie większa niż na początku pandemii. Cała sytuacja jest niezwykle trudnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia. W szpitalach powiatowych systematycznie będą się pojawiać sytuacje w których zamykane będą poszczególne oddziały ze względu na wykrycie u kogoś groźnego wirusa. Ale jak mówią eksperci najważniejsze jest to, aby bez względu na całą sytuację szpitale nadal leczyły. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Czy zatańczymy w najbliższego Sylwestra?

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza noc w roku – Sylwester. Co roku Nowy Rok pod Tatrami witało nawet ćwierć miliona osób. Tym razem zapewne rekordu nie pobijemy, ale i tak ilość rezerwacji na ten okres czasu jest dla branży turystycznej na Podhalu bardzo duża. Większe obiekty już ogłosiły też, że jak co roku tak i teraz zorganizują Bale Sylwestrowe. Tak naprawdę jednak nie do końca wiadomo, jak będą one tym razem wyglądać. Do tej chwili bowiem Główny Inspektor Sanitarny nie wydał żadnych wytycznych w tym zakresie, co powoduje dezorientację całej branży hotelarskiej. Nie wiadomo więc czy możliwy będzie „odbijany” czy też taniec będzie dozwolony tylko z osobami z którymi przyszliśmy na zabawę czy też być może dopuszczalne będzie jedynie spędzenie nocy przy stoliku oddając się rozkoszom kulinarnym i słuchając koncertów np. zespołów. Oczywiście nikt pod Tatrami nie oczekuje, że GIS proroczo przewidzi jak sytuacja pandemiczna będzie wyglądać pod koniec grudnia, ale wiele podmiotów chciałoby mieć już na stole pierwsze, wstępne wytyczne.

zobacz więcej

TAJEMNICE TATRZAŃSKICH WYPRAW DOKTORA CHAŁUBIŃSKIEGO

Od niedzieli 16 sierpnia 2020, w Willi Koliba można oglądać wystawę czasową poświęconą doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, patronowi Muzeum Tatrzańskiego. Otwarcie wystawy zaplanowano na dzień w którym przypadają imieniny Tytusa. Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą na ten rok 200. rocznicą urodzin doktora Chałubińskiego.

Choć nie jest to pierwsza wystawa poświęcona doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, to w czasie jej trwania można będzie po raz pierwszy zobaczyć niektóre eksponaty związane z tą wybitną postacią. Do najciekawszych przedmiotów pokazywanych na wystawie możemy zaliczyć, uznawaną do niedawna za zaginioną, szafę na kolekcję mchów. Na uwagę zasługuje też barometr używany przez Chałubińskiego w czasie pobytów w Zakopanem oraz bogato zdobiona ciupaga. W czasie wystawy można też zobaczyć wybrane okazy geologiczne oraz botaniczne z kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego. Natomiast układ ekspozycji odwołuje się do górskiej wędrówki „śladami” doktora Tytusa Chałubińskiego.

 

Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.

zobacz więcej

Polski Bon Turystyczny – to działa!

Od kilku miesięcy rodzice na każde dziecko otrzymali Bon Turystyczny, którym mogą „płacić„ we wszystkich obiektach turystycznych które dopisały się do specjalnie stworzonego rejestru. Koordynatorem projektu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który co ważne dla przedsiębiorców – w ciągu 14 dni musi przekazać pieniądze za wykorzystany bon. Dzięki temu np. właściciel pensjonatu ma pewność szybkiego otrzymania pieniędzy a jego użytkownik, że przy realizacji bon nie zostanie zakwestionowany.

zobacz więcej

Odział Położniczo-Ginekologiczny – rok działania czas na pierwsze podsumowania

To już praktycznie rok od zmian na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Od października ubiegłego roku pomoc medyczną oferuje zespół lekarski, którym kieruje dr hab. nauk medycznych Hubert Wolski. Jak sam podkreśla – cały personel medyczny to profesjonaliści, którzy stworzyli nową jakość. Rozmowa z dr hab. nauk medycznych Hubertem Wolskim Ordynatorem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego zakopiańskiego szpitala.

 

zobacz więcej

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICHW MUZEUM TATRZAŃSKIM

Po raz kolejny w imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy serdecznie do udziału w ogólnopolskim wydarzeniu promującym zmiany dokonane dzięki Funduszom Europejskim. Muzeum Tatrzańskie, jako beneficjent projektów unijnych, zaprasza serdecznie do dwóch nowo otwartych filii, w których odbędą się oprowadzania kuratorskie:

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić cz.5 „Idziesz w Tatry? Poznaj statystyki TOPR!”

W ostatnim, piątym odcinku letniego cyklu #NajważniejszeWrócić zaprezentujemy statystyki TOPR dotyczące wypadków w Tatrach. Tylko w samym 2019 roku Tatry przyjęły prawie 4 mln turystów. Odpowiemy na pytania: Jak często ratownicy TOPR udzielili pomocy w ostatnim czasie? Jakiego typu wypadki miały miejsce w sezonie letnim 2020 roku? I najważniejsze o czym warto pamiętać aby bezpiecznie wrócić z gór? O tym opowiedzą Andrzej Marasek - ratownik TOPR, Edward Lichota - zastępca naczelnika TOPR oraz Grzegorz Biedroń - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

 

zobacz więcej

Zespół Góralski “Zornica” wraz z kapelami z “Jutrzenki” otrzymał Nagrodę im.Oskara Kolberga - najwyższe wyróżnienie w dziedzinie folkloru w Polsce.

To wyjątkowe wyróżnienie, bowiem bardzo rzadko laureatami nagrody są zespoły dziecięco-młodzieżowe. Warto przypomnieć, że Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana jest za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Patron Oskar Kolberg to etnograf folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne, które stworzyły podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej.

zobacz więcej

Czas na wrześniową wędrówkę!

Na Podhalu zaczęło robić się jesiennie, a jak wiadomo „jesienią góry są najszczersze”.  Z tego względu warto ambitnie zaplanować weekend i skorzystać z niepowtarzalnego tatrzańskiego klimatu. Na swoje wrześniowe wędrówki koniecznie zabierzcie aparat, ponieważ już wkrótce ogłoszony zostanie XXII konkurs fotograficzny. Poprzednia edycja zachwyciła nas niebanalnymi ujęciami Tatrzańskiej Jesieni. Dlatego pragniemy podzielić się z Wami tymi wspomnieniami, mając nadzieję, że zachęci to Was do podjęcia tegorocznego  jesiennego wyzwania.

 

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić

#NajważniejszeWrócić - szczególnie z wędrówek po górskich szlakach. Małopolska Organizacja Turystyczna od lat konsekwentnie promuje małopolskie góry, a teraz razem z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym - TOPR podejmujemy niezwykle ważny temat edukacji o bezpieczeństwie w górach.

W dzisiejszym, czwartym odcinku #NajważniejszeWrócić dowiecie się jak Tatrzański Park Narodowy działa w czasach pandemii, jakie zasady są wprowadzone celem zapewnienia bezpieczeństwa turystom w kolejce PKL na Kasprowy Wierch. Co zmienił koronawirus dla turystów i służb tatrzańskich? 

zobacz więcej

Zapraszamy do głosowania ! Europejskie Targi Produktów Regionalnych kandydatem w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury pragnie zachęcić Państwa do głosowania w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”. Nasze Europejskie Targi Produktów Regionalnych kandydują do nagrody w kategorii „wydarzenie cykliczne”. Aby zagłosować należy wypełnić formularz, a następnie zatwierdzić swój głos klikając w link aktywujący, który otrzymacie Państwo na swój adres e-mail. Głosowanie trwa do 29 września, a laureaci konkursu zostaną ogłoszeni już w październiku. Za wszystkie Państwa głosy bardzo dziękujemy!

zobacz więcej

W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni. Zakopane i historia dzikiej przyrody.

W imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy Was na niezwykłe wydarzenie związane z wernisażem wystawy "Sen Tropikalnego Słońca. Witkacy i Zakopane" (otwarcie 10 września). W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni. Zakopane i historia dzikiej przyrody. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) 11.09.2020 godz.16.00-18.00. 

zobacz więcej

Rocznica wydarzeń na Giewoncie.

Dokładnie 22 sierpnia minął rok od tragicznej w skutkach burzy na Giewoncie. Przypomnijmy: liczne uderzenia piorunów zabiły cztery osoby w tym dwoje dzieci. Ponad 150 osób zostało poszkodowanych i wymagało pilnej pomocy medycznej. Spora część z nich odniosła poważne obrażenia – połamane kończyny, urazy głowy na skutek upadków jak i rozległe oparzenia. Warto przypomnieć, że Szpital Powiatowy w Zakopanem stał się wtedy miejscem, w którym poszkodowani otrzymywali pierwszą pomoc i w zależności od obrażeń albo zostawali hospitalizowani na miejscu, albo byli wysyłani do specjalistycznych placówek. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Przed nami wernisaż wystawy: "Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane"

w imieniu Muzeum Tatrzańskiego informujemy, że wernisaż wystawy odbędzie się w willi Oksza w czwartek 10 września 2020 roku. Początek o godzinie 18.00 – serdecznie zapraszamy! Uwaga – ilość miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację pod adresem promocja@muzeumtatrzanskie.pl. Wystawa jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

zobacz więcej

Sytuacja epidemiologiczna – bieżąca sytuacja w Powiecie Tatrzańskim

Powiat Tatrzański nie jest zagrożony wejściem w czerwoną strefę – urzędnicy zapewniają, że tendencja jest odwrotna i liczba osób zakażonych z każdym dniem maleje. Część osób jest w szpitalu jednoimiennym, cześć w izolacji domowej lub na kwarantannie. Rozmowa z Andrzejem Łęckim naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego Powiatu Tatrzańskiego.

 

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić - szczególnie z wędrówek po górskich szlakach.

Małopolska Organizacja Turystyczna od lat konsekwentnie promuje małopolskie góry, a teraz razem z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym - TOPR podejmujemy niezwykle ważny temat edukacji o bezpieczeństwie w górach.

zobacz więcej

Już teraz zapraszamy do udziału w XXII Edycji Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2020”

Rusza kolejny konkurs fotograficzny z cyklu „Tatrzańska Jesień”. To już XXII edycja, a jej celem jest mikrozachwyt chwilą ujętą w obiektywie aparatu, odkrycie własnej niepowtarzalnej wrażliwości na piękno jesiennych, tatrzańskich pejzaży i podzielenie się swoim wyjątkowym punktem widzenia z innymi. Prace będzie można nadsyłać już od 20 września, już teraz więc warto wyruszyć na fotograficzne polowanie. 

zobacz więcej

45 Konkurs Muzyk Podhalańskich, który odbędzie się w październiku br.

W związku z pandemią Konkurs przeprowadzony zostanie w formule on-line. Nagrania muzyk oraz instrumentalistów grających na instrumentach pasterskich przyjmowane będą do dnia 5 października 2020r. 

zobacz więcej

Szkoły średnie prowadzone przez Powiat Tatrzański startują normalnie 1 września.

Uwaga - ważne informacje dla uczniów i ich rodziców ze szkół średnich prowadzonych przez Powiat Tatrzański. Pojawiało się tutaj wiele sprzecznych informacji, dlatego Starostwo Tatrzańskie wydało w tej sprawie specjalny komunikat, który publikujemy. W obecnej sytuacji rok szkoly w trzech szkołach prowadzonych przez Powiat Tatrzański rozpocznie się normalnie, 1 września. 

zobacz więcej

Wirtualne Tatrzańskie Wici - Dzień Misia Miodu i Bartników w Poroninie

Przed nami wyjątkowy dzień - wirtualny Dzień Misia, Miodu i Bartników w Poroninie. Tym razem jednak niedzielę spędzimy wirtualnie - przypominając sobie imprezy z lat poprzednich. Nigdy nie zabrakło na nich miodu i wyrobów pszczelarskich, ale również występów zespołów regionalnych, konkursów i na koniec wybór Podhalańskiej Królowej Miodu. Przed nami kolejna odsłona wirtualnych, Tatrzańskich Wici. 

 

 

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić - akcja edukacyjna bezpieczeństwa w Tatrach

Był czwartek, 22 sierpnia 2019 r., wczesne popołudnie, na tatrzańskich szlakach tłumy. W kolejce, aby wejść na Giewont  stało kilkaset osób… Nad Tatrami przechodziła gwałtowna burza, w kopułę Giewontu uderzyły liczne pioruny…, ratownicy TOPR niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową. Rok po tamtych tragicznych wydarzeniach, w których 4 osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych, Małopolska Organizacja Turystyczna prezentuje pierwszy odcinek serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić.

zobacz więcej

Nagroda Starosty Tatrzańskiego dla Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku

Za nami już XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych oraz imprezy towarzyszące. Wśród wydarzeń, które odbywają się co roku w czasie trwania targów jest również wręczenia Nagrody Starosty Tatrzańskiego za wybitne osiągnięcia dla regionu. I w tym roku nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku. 

 

zobacz więcej

Za nami kolejny dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych

W Zakopanem przed nami kolejny dzień XI Europejskich Targów Produktów Regionalnych. W poprzednich latach na imprezę zjeżdżali wystawcy z całej Europy, w tym roku z powodu pandemii trzeba było jednak ograniczyć targi do produktów z Polski. Mimo to kilkunastu wystawców pojawiło się na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej ze swoimi wyrobami. Zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji z tego, co działo się w czwartek.

zobacz więcej

Zapraszamy na kolejny dzień XI Europejskich Targów Produktów Regionalnych

W Zakopanem przed nami kolejny dzień XI Europejskich Targów Produktów Regionalnych.  W poprzednich latach na imprezę zjeżdżali wystawcy z całej Europy, w tym roku z powodu pandemii trzeba było jednak ograniczyć targi do produktów z Polski. Mimo to kilkunastu wystawców pojawiło się na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej ze swoimi wyrobami. Zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji z tego, co działo się w środę. 

 

zobacz więcej

XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych pod Tatrami

W Zakopanem rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń w czasie wakacji – targi produktów regionalnych. W poprzednich latach na imprezę zjeżdżali wystawcy z całej Europy, w tym roku z powodu pandemii trzeba było jednak ograniczyć targi do produktów z Polski. Mimo to kilkunastu wystawców pojawiło się na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej ze swoimi wyrobami.

zobacz więcej

XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych

XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych rozpoczęte. Od samego rana miasteczko targowe przez najbliższych kilka dni czeka na wszystkich chętnych na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej. Na stoiskach (tym razem wystawcy tylko z Polski) tylko i wyłącznie certyfikowane produkty regionalne.

 

zobacz więcej

Wirtualne XIX Tatrzańskie Wici - przypominamy "Święto lasu"

Właściwie to zaczęło się w 2000 roku od I Światowego Zjazdu Górali a już w roku 2001 w tym samym miejscu na Siwej Polanie zorganizowano w ramach Euroregionu Tatry imprezę pod nazwą "Tatry bez granic". Impreza odbywa się w pięknej scenerii na 3-hektarowej polanie otoczonej dookoła lasem świerkowym. W tym roku z powodu pandemii impreza została odwołana - całe XIX Tatrzańskie Wici są tylko wirtualnie. Zapraszamy do obejrzenia relacji z poprzednich lat. 

zobacz więcej

XIX Tatrzańskie Wici - wydanie wirtualne przypominamy poprzednie lata

Rok temu, dokładnie 11 sierpnia 2019 roku w Zębie  odbyły się  Międzynarodowe Małopolskie Zawody Sikawek Konnych pod nazwą Strażackie Śpasy. Przypomnijmy: zawody to nie tylko rywalizacja poszczególnych drużyn zgłoszonych w zawodach, ale przede wszystkim integracja strażaków z całej Polski, ludzi którzy z pasji i pro publico bono w Ochotniczych Strażach Pożarnych niosą pomoc innym. Niestety w tym roku z powodu pandemii imprezę przeniesiono w sferę wirtualną - ale właśnie tutaj możemy przypomnieć Wam wydarzenia z poprzednich dwóch lat. 

 

zobacz więcej

XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych

Przed nami kolejna edycja Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Po raz kolejny zapraszamy Was do odwiedzenia naszego miasteczka targowego, oczywiście pamiętając o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego. Do zobaczenia już od 11 sierpnia na zakopiańskiej, górnej Równi Krupowej. Oto dokładniejsze informacje na ten temat.  

zobacz więcej

XII edycja konkursu „Cudowna moc bukietów”

Instytut Dziedzictwa ogłasza XII edycję konkursu „Cudowna moc bukietów”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, konkurs odbędzie się w formie internetowej. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2020 r. o godzinie 15.30 w czasie transmisji na żywo na platformie YouTube oraz Facebook, więcej informacji na stronie www.cudownamocbukietow.pl.

zobacz więcej

W imieniu Ministerstwa Rolnictwa zapraszamy na Polski Bazarek

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z jednostkami doradztwa rolniczego realizuje kampanię informacyjną pod nazwą „Cudze chwalicie, swoje poznajcie”, która promuje polskiebazarek.pl.

Polskiebazarek.pl jest odpowiedzią na utrudnienia występujące w dobie koronawirusa z tradycyjnym sposobem sprzedaży produktów -  pomaga w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów przez rolników i producentów żywności z konsumentami.

Można na nim bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży swoich produktów a konsument płaci dokładnie tyle, ile proponuje rolnik - nie ma marży pobieranej przez pośredników.

zobacz więcej

1 sierpnia - 76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

To wyjątkowa dla naszej Ojczyzny rocznica, o której nie sposób zapomnieć. Dokładnie 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie, o godzinie 17.00 wybiła godzina „W”. Walcząca Warszawa była symbolem walki Polski z niemieckim okupantem, wolnej i dumnej Ojczyzny. To właśnie wyzwolona stolica stała się punktem centralnym ruchu oporu.

 

zobacz więcej

Od 1 sierpnia w życie wchodzą bony turystyczne

Program Polskiego Bonu Turystycznego praktycznie dla wszystkich dzieci, to projekt wyjątkowy nawet w skali europejskiej. Z jednej strony pomoże rodzinom sfinansować wakacje poza domem, ale i firmom turystycznym, które uczestniczą w programie. Zasady są proste – wystarczy np. pensjonat czy gospodarstwo agroturystyczne zarejestrować w systemie i już można uczestniczyć w innowacyjnym projekcie. Już w pierwszy weekend sierpnia na platformie ZUS zarejestrowanych było 63 tysiące osób, które chcą skorzystać Polskiego Bonu Turystycznego. Po stronie usługodawców było 7 500 zarejestrowanych obiektów. Co bardzo ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 14 dni na wypłacenie środków finansowych po wykorzystaniu danego bonu.

zobacz więcej

Ratownictwo górskie – wyzwanie na najbliższe lata w Polsce.

Za nami spotkanie Prezydium Sejmowego Zespołu ds. Ratownictwa Górskiego z naczelnikami oraz prezesami TOPR i GOPR oraz szefami grup GOPR. W spotkaniu uczestniczył Andrzej Gut-Mostowy wiceminister ds. turystyki oraz posłowie: Anna Paluch i Marek Kuchciński oraz Piotr Bąk starosta tatrzański.  Podczas spotkania omówione zostały bieżące problemy z jakimi obecnie boryka się ratownictwo górskie. Podkreślono, że zauważalny w ostatnich latach wzrost ruchu turystycznego przekłada się automatycznie na wzrost liczby wypadków. A to oznacza potrzebę większej ilości ratowników zawodowych, odpowiedniego finansowania oraz nowoczesnego sprzętu.  TOPR przypomniał, że w przyszłym roku śmigłowiec SOKÓŁ pogotowia górskiego będzie musiał przejść remont generalny – koszt niezbędnych prac do przedłużenia resursu maszyny to około 18 mln złotych.

zobacz więcej

Zasady pracy Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Tatrzańskiego w Zakopane w okresie epidemii.

Od samego początku całe starostwo, tak zorganizowało przyjmowanie stron, aby było to w pełni zgodne z przepisami sanitarnymi – mówi Jadwiga Gut naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Tatrzańskiego w Zakopanem. – Interesantów przyjmujemy cały czas w trybie normalnym, czyli w godzinach pracy urzędu, można złożyć potrzebne dokumenty na tzw. dzienniku podawczym, a część osób może swoją sprawę załatwić poprzez aplikację internetową, wystarczy się zarejestrować i można załatwić swoje sprawy w naszym wydziale. Cały czas od początku epidemii praca naszego Wydziału przebiega normalnie i bez żadnych zakłóceń.

zobacz więcej

Wirus nie ma wakacji - informacje Powiatu Tatrzańskiego

 

Ostatnie tygodnie na Podhalu to kolejne przypadki koronawirusa. Na szczęście są to konkretne ogniska, które w miarę łatwo jest zlokalizować. Mimo to, trzeba cały czas bezwzględnie zachowywać dystans społeczny jak i używać maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej. Konieczne jest również zgłaszanie się do SANEPID-u w przypadku kontaktu z osobami, których wynik na obecność koronawirusa jest dodatni.

zobacz więcej

Wirtualne XIX Tatrzańskie Wici - przed nami kolejne imprezy

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury i poszczególni organizatorzy imprez w ramach „Tatrzańskich Wici” podjęli decyzję, że w tym roku XIX edycja wydarzeń odbędzie się tylko w przestrzeni wirtualnej. Ostatnie miesiące to czas pandemii koronawirusa i walki o zmniejszenie do minimum ryzyka zakażenia. Przez długie tygodnie pozostawaliśmy dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich w społecznej izolacji. Teraz krok po kroku ograniczenia są poluźniane, ale nadal, jeśli chodzi o imprezy masowe obowiązuje limit maksymalny 150 osób. Dlatego też tegoroczna edycja imprezy jest w formie wirtualnej. Przed nami Biały Dunajec, Jurgów i Witów - filmowe przypomnienie klimaty tych niepowtarzalnych wydarzeń. 

zobacz więcej

Za nami weekend z zabytkowym autobusem

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, rusza ruch graniczny. Tak jest m.in. pomiędzy Polską i Słowacją, gdzie wznowiono połączenia autobusowe., Przypomnijmy: dzięki inicjatywie marszałka województwa małopolskiego od listopada 2019 roku regularna komunikacja autobusowa znów połączyła Podhale z sąsiednim słowackim regionem oraz polskie Tatry ze słowackimi Tatrami Zachodnimi. Niestety na czas pandemii połączenia zostały wstrzymane, teraz wszystko powoli wraca do normy.

zobacz więcej

TATRZAŃSKIE MUSEALIA 2020 – ŚWIĘTO MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Muzeum Tatrzańskie: serdecznie zaprasza 15 i 16 sierpnia (sobota i niedziela) do wspólnego świętowania i zabawy. Tatrzańskie Musealia to wyjątkowy festiwal łączący historię z nowoczesnością. Organizowane są one przez najstarszą instytucję kulturalną w regionie. Tego dnia każdy znajdzie w Muzeum Tatrzańskim coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny, rodzice i dziecko. Tegoroczna edycja Tatrzańskich Musealiów odbywa się w ramach projektu pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

zobacz więcej

XI Europejskie Targi Produktów Regionalnych odbędą się w tym roku, choć nieco w okrojonej formie

Sierpień od wielu lat był szczytem letniego sezonu turystycznego pod Tatrami. I to właśnie w drugiej części wakacji odbywały się najważniejsze wydarzenia o różnym charakterze. Wśród nich Europejskie Targi Produktów Regionalnych, które od wielu lat przyciągają tysiące turystów. Targi to święto nie tylko samych produktów regionalnych, ale i kuchni narodowych jak i kultury poszczególnych krajów biorących udział w imprezie. W tym roku targi odbędą się, ale w okrojonej formie m.in.  bez wystawców spoza Polski, a wszystko ze względu na pandemiczne obostrzenia. Mimo to organizatorzy zapraszają do miasteczka targowego wszystkich miłośników produktów regionalnych, rękodzieła oraz kultury.

zobacz więcej

Opieka medyczna działa bez zakłóceń - zakopiański szpital, ważne informacje

Długie kolejki samochodów z osobami czekającymi na pobranie wymazu niezbędnego do testu na koronawirusa. Tak wyglądał piątek przez zakopiańskim szpitalem, gdzie sznur aut ciągnął się od miejsca pobrań aż do skrzyżowania Kamieńca z ulicą Nowotarską. Ostatnie wydarzenia – wykrycie wirusa  u jednej z osób uczestniczącej w uroczystościach pogrzebowych wywołała ogromne emocje, czasem graniczące z paniką. Nic nadzwyczajnego się nie dzieje – zapewnia dyrekcja zakopiańskiego szpitala i informuje, że praca placówki medycznej odbywa się bez żadnych zakłóceń. 

zobacz więcej

XIX Tatrzańskie Wici w przestrzeni wirtualnej

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury i poszczególni organizatorzy imprez w ramach „Tatrzańskich Wici” podjęli decyzję, że w tym roku XIX edycja wydarzeń odbędzie się tylko w przestrzeni wirtualnej. Ostatnie miesiące to czas pandemii koronawirusa i walki o zmniejszenie do minimum ryzyka zakażenia. Przez długie tygodnie pozostawaliśmy dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich w społecznej izolacji. Teraz krok po kroku ograniczenia są poluźniane, ale nadal, jeśli chodzi o imprezy masowe obowiązuje limit maksymalny 150 osób. 

zobacz więcej

WILLA KOLIBA ZNÓW OTWARTA DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Od 1 lipca 2020 Muzeum Tatrzańskie znów udostępniło część ekspozycji w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Tatr, Zakopanego i Podhala.

Warto przypomnieć, że willa Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim i szczególny zabytek Muzeum Tatrzańskiego. Budowa willi Koliba, którą nadzorował osobiście autor projektu – Stanisław Witkiewicz, jest datowana na lata 1892-1893. Od 1993 roku funkcjonuje w budynku Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. W latach 2018–2019 przeprowadzono remont konserwatorski połączony z gruntowną modernizacją.

zobacz więcej

Heart by Amaro - otwiera się 4 lipca w zabytkowej części hotelu Nosalowy Park w Zakopanem,

1 lipca ruszył nowy, 5* Nosalowy Park  Hotel & Spa w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się słynna Willa Marillor. Budynek z ogromną historią został zachowany, odtworzony ale i wzbogacony o gustowne detale inspirowane stylem secesji i art. deco. W Willi Marillor swoje miejsce znalazła restauracja, która jest absolutnie wyjątkowym projektem na lokalnej i ogólnopolskiej scenie kulinarnej. Wystarczy wspomnieć, że prowadzić ją będzie sam Wojciech Modest Amaro – najbardziej uznany na świecie, polski Szef kuchni. Oto wywiad z Szefem Amaro, którego autorska restauracja -  Heart by Amaro  - otwiera się  4 lipca w zabytkowej części hotelu Nosalowy Park w Zakopanem, przy ul. Kościuszki 18.

zobacz więcej

Przed nami XI edycja Europejskich Targów Produktów Regionalnych.

Już teraz zapraszamy Was na kolejną edycję Europejskich Targi Produktów Regionalnych. Mimo czasu pandemii, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury podjęła decyzję o zorganizowaniu imprezy, choć w nieco okrojonej formie. 

zobacz więcej

Nowoczesne metody leczenia operacyjnego w Szpitalu im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Oddział Położniczo-Ginekologiczny w zakopiańskim szpitalu to wyjątkowe miejsce. Zapewne zawsze kojarzy się nam z narodzinami nowego dziecka w rodzinie, tymczasem oddział to również leczenie ginekologiczne, także w zakresie zabiegów operacyjnych. I tutaj lekarze systematycznie wprowadzają nowe, mniej inwazyjne metody działania oczywiście przy użyciu wysokospecjalistycznego sprzętu.

zobacz więcej

Prezydent wręczył Marki Tatrzańskie

Za nami już uroczysta gala, podczas której zostały wręczone Marki Tatrzańskie. Na wydarzeniu obecny był sam Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda, który podkreślał że konkurs na Markę Tatrzańską ma ważne znaczenie dla Zakopanego i całego Podhala. I jest połączniem dwóch ważnych elementów: nowoczesności z tradycją. Prezydent RP wręczył też tegorocznym laureatom statuetki i dyplomy Marki Tatrzańskiej. 

 

zobacz więcej

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda z wizytą na Podhalu

Strategiczne deklaracje Prezydenta Andrzeja Dudy na Podhalu. Dzisiaj podczas serii spotkań z mieszkańcami tego regionu Polski padły ważne słowa dla całej branży turystycznej. Ale również ważne dla tych którzy czekają na sportowe odrodzenie Zakopanego. Prezydent swoją wizytę na Podhalu rozpoczął od Poronina, potem spotkał się jeszcze z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz z mieszkańcami Zakopanego.

zobacz więcej

Akcja: zachowaj dystans – niestety turyści zapominają o niezbędnych środkach ostrożności

Polska jest w okresie, który eksperci określają jako: „wypłaszczenie ilości zachorowań”.  Ilość zachorowań wciąż jest niestety wysoka i stąd akcja społeczna „zachowaj dystans”, która przypomina wszystkim o niezbędnych w najbliższych miesiącach środkach ostrożności. Niestety długi czerwcowy weekend pokazał, że wyjeżdżając na wypoczynek zapominamy o tym jak trzeba się zachować. Rozmowa z dr Łukaszem Błońskim kierujących Oddziałem Wewnętrznym Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Bezcenna pomoc dla zakopiańskiego szpitala

O tym, jak ciężka jest sytuacja w polskich szpitalach w związku z pandemia COVID-19 nie trzeba nikogo przekonywać. Rząd wciąż stara się jak najlepiej wesprzeć szpitale, w których lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki walczą o zdrowie i życie Polaków. I w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej został uruchomiony tzw. Pakiet medyczny. Dzięki niemu do 46 partnerów projektu – m.in. wojewódzkich i powiatowych szpitali oraz służb ratunkowych mają trafić m.in. karetki, środki do dezynfekcji, sprzęt medyczny o łącznej wartości ok. 120 mln zł. Środki te pochodzą m.in. z Funduszy Europejskich. Jest to duże wsparcie dla małopolskich szpitali i jednostek zdrowia na walkę z pandemią. Wśród wyróżnionych pomocą placówek jest Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Podhale czeka komunikacyjny skok do przodu – są w tej sprawie konkretne decyzje Rady Ministrów.

Na początku trzeba przypomnieć, że w ubiegłym roku, w marcu Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury wspólnie ze Starostwem Tatrzańskim zorganizowała XI Międzynarodowe Forum Górskie nad którym patronat honorowy objął Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przypomina Helena Buńda dyrektor agencji, a Minister Infrastruktury pan Andrzej Adamczyk był przewodniczącym Rady Patronaciej. Tematem przewodnim Forum były potrzeby systemu transportowego w powiecie tatrzańskim i nowotarskim na tle analizy funkcjonalnej obecnego stanu. I właśnie pokłosiem, a jednocześnie sukcesem tego Forum są decyzje podjęte przez Radę Ministrów podczas posiedzenia we wtorek 16 czerwca.

zobacz więcej

Inwestycje drogowe w Powiecie Tatrzańskim bez opóźnień

Ambitny plan remontów i modernizacji dróg ma w 2020 roku Powiat Tatrzański. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele z dróg należących do samorządu wymaga czasem nawet gruntownej przebudowy, najważniejsze jednak jest to, że stan pandemii nie wpłynął na opóźnienia w realizacji poszczególnych inwestycji. Władze Powiatu Tatrzańskiego podkreślają również wpływ lokalnych inwestycji jako pomocy dla miejscowych przedsiębiorców którzy często wykonują przynajmniej część prac.

zobacz więcej

Powstanie Muzeum Palace, a Muzeum Tatrzańskie stanie się Muzeum Narodowym

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem stanie się częścią Muzeum Narodowego. Poinformował o tym w sobotę pod Tatrami wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Informacja została przekazana w symbolicznym miejscu - przed gestapowską „Katownią Podhala”.  Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego chce, aby główną częścią przyszłego muzeum była ekspozycja poświęcona martyrologii Podhala w czasie wojny, ale swoje miejsce może tutaj znaleźć także inna ekspozycja dotycząca historii Zakopanego, ludzi gór, przewodników tatrzańskich, historii związanej z narciarstwem.

zobacz więcej

Tragiczny bilans ostatnich dni w Tatrach, jeśli chodzi o zdarzenia turystyczne

W piątek doszło do ośmiu wypadkach na tatrzańskich szlakach. Dwa z nich miały bardzo podobny scenariusz: wycieczka w strefę wysokogórską, poślizgnięcie się na śniegu i upadek z dużej wysokości. Z kolei dzisiaj przed południem ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli w żlebie pod Zawratem zwłoki dwojga turystów.

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza do skorzystania ze swojej oferty zajęć on-line

Muzeum Tatrzańskie proponuje akcję: Spędzajmy atrakcyjnie, ciekawie i pożytecznie czas, który pozostał do wakacji. i zaprasza do skorzystania z oferty zajęć on-line Przygotowane zajęcia, składają się z prezentacji multimedialnej, która jest na bieżąco omawiana i komentowana przez prowadzących. Prezentacja podczas zajęć to m.in. przygotowana wcześniej dokumentacja fotograficzna zbiorów muzealnych. Ponadto prezentowane są również filmy nagrane przykładowo w magazynie muzealnym lub w góralskiej chałupie. I one są na żywo komentowane uczestnikom przez edukatorów.

zobacz więcej

Powiatowy Urząd Pracy – realna pomoc dla przedsiębiorców.

Ostatnie miesiące to z powodu pandemii szczególnie ciężki czas dla polskiej gospodarki. Wiele branż przez całe tygodnie nie mogło normalnie funkcjonować, inne zostały czasowo, ale całkowicie zamknięte. Dla nich Rząd RP przygotował szereg działań w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Spora część pomocy trafia do przedsiębiorców za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy. Rozmowa z dyrektorem PUP Powiatu Tatrzańskiego Andrzejem Buńdą.

zobacz więcej

Porody rodzinne znów możliwe w zakopiańskim szpitalu

Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem powraca do normalnego trybu pracy. To bardzo ważne szczególnie w tej specjalizacji, bowiem to tutaj odbywają się m.in. porody rodzinne, świeżo upieczeni rodzice ojcowie mogą też zobaczyć swoje nowonarodzone dzieci. Odwiedzać i wspierać przebywające na oddziale mamy wraz z maluchami. Niestety ze względów bezpieczeństwa Szpital musiał na jakiś czas zaostrzyć zasady odwiedzin i zrezygnować z rodzinnych porodów. Teraz na szczęście wszystko już wróciło do normy i rodziny powiększają się w pełnym gronie. Rozmowa z dr hab. nauk medycznych Hubertem Wolskim ordynatorem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego zakopiańskiego szpitala.

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie po remoncie otwiera swoją pierwszą filię.

Uwaga już w najbliższą środę 3 czerwca Muzeum Tatrzańskie otwiera pierwszą, wyremontowaną filię. Od jutra więc czynna będzie dla zwiedzających – Chałupa Gąsieniców Sobczaków.

zobacz więcej

Warsztaty pisania ikon

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty pisania ikon do Zakopanego, które planujemy w ostatnim tygodniu wakacji. Tematem warsztatów będzie ikona Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych. Zapoznaj się ze szczegółami. Termin: 24-28. sierpnia 2020 r. Godziny : 9.00 – 17.00. 

zobacz więcej

Zakopane powoli szykuje się do nadchodzących wakacji

Praktycznie już tylko miesiąc został do rozpoczęcia tegorocznego sezonu wakacyjnego. I wszyscy pot Tatrami zadają sobie pytanie jak po okresie pandemii będą wyglądać wakacje. Czy turyści krajowi dopiszą w tym roku pod Tatrami i będzie szansa choć w części odrobić straty z ostatnich ponad 2 miesięcy.

zobacz więcej

Rejestrujemy wymarzone auto

Rejestracja naszych wymarzonych samochodów i odbieranie praw jazdy, to tylko niektóre sprawy, które załatwiamy w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Tatrzańskiego. Mamy dla wszystkich, kilka pożytecznych porad i informacji. 

zobacz więcej

Zapraszamy w imieniu Muzeum Tatrzańskiego: wystawa czasowa: „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”

W imieniu dyrekcji Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Muzeum Tatrzańskiego mamy przyjemność poinformować o otwarciu wystawy czasowej „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organizatorzy nie mogli sobie pozwolić na tradycyjny wernisaż, dlatego m.in. przygotowano materiał filmowy, który ma zachęcić do obejrzenia otwartej właśnie ekspozycji. Mamy nadzieję, że po ustabilizowaniu się sytuacji wystawa będzie również udostępniona dla zwiedzających. Muzeum Tatrzańskie jest jednym z partnerów tego ważnego wydarzania.

zobacz więcej

Za nami już XIV Sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego.

W dniu 21 maja 2020 r. odbyła się XIV Sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego. W programie sesji był między innymi przedstawiony raport o stanie Powiatu Tatrzańskiego oraz było przyjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium za rok 2019 dla Zarządu Powiatu Tatrzańskiego.

zobacz więcej

"Tarcza Antykryzysowa dla biznesu turystycznego"

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje kolejną już edycję konferencji dla przedsiębiorców pn. „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”. Pan Minister Andrzej Gut - Mostowy wraz Departamentem Turystyki, zaprasza do udziału w wideokonferencji, która odbędzie się 26 maja 2020 r. o godz. 13.00 - „Pozyskiwanie środków finansowych dla branży turystycznej”

zobacz więcej

Górale czekają na turystów.

Nie tylko górale, ale cała Małopolska czeka na upragnionych turystów. Tylko wtedy będzie bowiem szansa na odrobienie ogromnych strat wywołanych przez pandemię. Co prawda odmrażanie branży turystycznej rozpoczęło się już 4 maja, ale powrót do normalności postępuje powoli.  Część dużych hoteli planuje otwarcie dopiero w czerwcu, inne już działają, ale ruch turystyczny jest stosunkowo niewielki. Cała nadzieja w tym, że w związku z obecną sytuacją ogromna większość osób zdecyduje się na wypoczynek w kraju, a więc m.in. w Małopolsce.

zobacz więcej

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II (1920-2005) – 18 maja obchodzimy setną rocznicę Jego urodzin

Na stronie https://malopolskapoleca.pl/quiz/ przygotowany został specjalny Quiz wiedzy o św. Janie Pawle II. Odpowiadając na 30 pytań, można sprawdzić swoją wiedzę o św. Janie Pawle II. Pytania dotyczą jego młodości, rodziny, pontyfikatu, pielgrzymek, encyklik i ważnych wydarzeń związanych ze sprawowaną funkcją Ojca Kościoła. Quiz potrwa do 8 czerwca 2020 r. Trójka najlepszych Uczestników, która uzyska największą liczbę punktów w quizie, otrzyma cenne upominki. Pytania do quizu powstały dzięki współpracy z instytucjami kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II  w Wadowicach  oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego w Krakowie.  

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wirtualną Noc Muzeów. Mamy dla Was szczegółowy program

 

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza na tegoroczną, inną niż wszystkie Noc Muzeów. W związku z pandemią aktywność tej nocy przeniesiona zostaje do przestrzeni wirtualnej, ale Muzeum zapewnia, że atrakcji i tym razem nie zabraknie. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a oferta na Noc Muzeów jest naprawdę bardzo różnorodna.

zobacz więcej

Bezcenna pomoc w czasie pandemii – wsparcie zakopiańskiego szpitala.

Księża Pallotyni sfinansowali zakup urządzenia do dezynfekcji dla zakopiańskiego szpitala. Za kwotę 16 tysięcy złotych zakupiony został Fumigator z przeznaczeniem na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Już działa i służy do odkażania zarówno karetek Zespołu Ratownictwa Medycznego jak i pomieszczeń i urządzeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To gest, za który oficjalnie dziękuje Dyrekcja Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

zobacz więcej

Zakopiański szpital - stopniowy powrót do normalności

Mamy dobre informacje dla Pacjentów Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Swoją działalność wznowiły już Poradnie Specjalistyczne, ale z przestrzeganiem norm sanitarnych. Podobnie jest z tzw. zabiegami planowymi – tutaj po przerwie również już ponownie są wykonywane. I jest dobra informacja – przesunięcie terminów takich zabiegów nie w większości przypadków nie przekroczy 30 dni.

zobacz więcej