Tegoroczna, dziewiąta już odsłona festiwalu "Muzyka na Szczytach" odbędzie się w Zakopanem w dniach od 9 do 16 września. Także i tym razem nie zabraknie gwiazd światowej kameralistyki, takich jak m.in. Łukasz Długosz, Jadwiga Rappe, Lutosławski Quartet, czy Eva-Maria Zimmermann i Keisuke Nakagoshi tworzący Duet fortepianowy ZOFO. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Paweł Mykietyn.
http://www.muzykanaszczytach.com/pl/
Duża część programu koncentruje się na muzyce polskiej różnych epok. Poza dziełami patrona Stowarzyszenia Mieczysława Karłowicza i jego ojca, Jana Karłowicza, zabrzmią także utwory Stanisława Moniuszki oraz Pawła Szymańskiego i Marcina Markowicza. W stolicy Tatr goście "Muzyki na Szczytach" będą mieli także możliwość wysłuchania przekroju arcydzieł muzyki europejskiej, w tym utworów takich kompozytorów, jak Giovanni Pierluigi da Palestrina, Jan Sebastian Bach, czy Edward Elgar. Festiwal ponownie zagości w dobrze już znanych publiczności miejscach - koncerty odbywać się będą w nowoczesnym gmachu kościoła św. Krzyża, zaś "Klub rozmów na Szczytach" powróci w niezwykłym Domu pod Jedlami. Rozmowy poprowadzą Violetta Rotter-Kozera i Agata Kwiecińska, a wstęp na wszystkie spotkania "Klubu" jest wolny.
Inauguracyjny koncert festiwalu odbędzie się 9 września o godzinie 19.00. W Kościele św. Krzyża wystąpią fleciści Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz oraz Orkiestra
Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, którą zadyryguje Juri Gilbo. W programie utwory Edwarda Elgara, Pawła Mykietyna i Ludwiga van
Beethovena. Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Wraz z żoną Agatą Kielar-Długosz wykonają "Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę symfoniczną" Pawła Mykietyna. Utwór miał swoje prawykonanie 20 maja 2016 roku w Gdańsku, a w tym roku podczas festiwalu zagości także pod Tatrami.
W niedzielę 10 września o godzinie 19:00 organizatorzy zaproszą publiczność festiwalową do
Kina Miejsce przy ul. Orkana 2 na projekcję filmu "Śmierć na pięć głosów". Reżyser Werner Herzog stara się w swoim dokumencie przybliżyć widzom postać XVI-wiecznego kompozytora Carla Gesualda da Venosa, postaci niezwykle tajemniczej, ale również bardzo kontrowersyjnej. Projekcja zostanie poprzedzona prelekcją na temat kompozytora. Prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska.
Gwiazdami drugiego koncertu IX edycji "Muzyki na Szczytach" będą wielokrotnie nagradzana śpiewaczka Urszula Kryger (mezzosopran) oraz jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich Jadwiga Rappe (alt). W ich wykonaniu usłyszymy pieśni i duety Pawła Szymańskiego, Johannesa Brahmsa, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Roberta Schumanna, Jana Karłowicza i Mieczysława Karłowicza. Przy fortepianie towarzyszyć im będzie Mariusz Rutkowski.
Dzień później zakopiańska publiczność o godzinie 19:00 w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przy ul. Chramcówki 15 będzie miała okazję zobaczyć sztukę Patricka Süskinda "Kontrabasista". Reżyserem i odtwórcą tytułowej roli będzie jeden z najznamienitszych polskich aktorów Jerzy Stuhr. "Kontrabasista" to gorzka, ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania "ostatnich skrzypiec" nie tylko w orkiestrze, ale także i w życiu.
Koncert w środę 13 września będzie niezwykłym wydarzeniem dla wszystkich miłośników muzyki kameralnej. Utwory Stanisława Moniuszki, Marcina Markowicza i Pawła Mykietyna wykona jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych Lutosławski Quartet w składzie: Bartosz Woroch (skrzypce), Marcin Markowicz (skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka) i Maciej Młodawski (wiolonczela). Zespół, który w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie, koncertował na takich festiwalach jak "Warszawska Jesień", Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival i Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej. Podczas tegorocznej edycji będą gwiazdami koncertu "Polskie kwartety smyczkowe" oraz gośćmi "Klubu rozmów na Szczycie".
Kolejną atrakcją festiwalową będzie Koncert multimedialny w wykonaniu duetu ZOFO, w skład którego wchodzą Eva-Maria Zimmermann i Keisuke Nakagoshi. Zakopiańskiej publiczności zaprezentują swój projekt ZOFOMOMA - koncert multimedialny na cztery ręce z muzyką kompozytorów z całego świata inspirowaną współczesnym malarstwem. W koncercie obecny będzie polski pierwiastek, a mianowicie muzyka dyrektora festiwalu Pawła Mykietyna i obraz Wojciecha Fangora. Podczas koncertu prezentowane będą źródła inspiracji.
Program piątkowego, przedostatniego już koncertu festiwalu koncentruje się wokół arcydzieł muzyki chóralnej. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak wykona utwory takich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach, Paweł Szymański i Giovanni Pierluigi da Palestrina. Wydarzenie zostanie poprzedzone rozmową o Janie Pawle
II z Jego Eminencją Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Zarówno ten koncert, jak i koncert finałowy odbywa się w ramach obchodów 20. rocznicy wizyty świętego Jana Pawła II w Zakopanem.
Koncert finałowy w sobotę 16 września o 19:00 będzie niezwykłym wydarzeniem w programie festiwalu. Poza występem Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, w składzie Magdalena Kordylasińska-Pękala (perkusja), Miłosz Pękala (perkusja), Emilia Sitarz (fortepian) i Bartłomiej Wąsik (fortepian), którzy zaprezentują "Requiem ludowe", goście festiwalowi będą mieli okazję wysłuchać "Tryptyku rzymskiego" - poematu papieża Jana Pawła II w znakomitej recytacji Jerzego Treli. Koncert jest zorganizowany w partnerstwie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące - cykl wystaw "Sztuka z muzyką", w skład którego wchodzą:
Wystawy "Ponad Szczytami", "Hołd dla Kolorów" oraz "Twórcy Podhala 2" prezentowane będą do 30 września 2017 roku, natomiast prace z wystawy "Poruszenie 2" będzie można oglądać do 8 października 2017 roku.
IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Wydarzenie finansowane jest m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Zakopane. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.