Piękno i niepowtarzalność Tatr ma swoje odzwierciedlenie w tradycji i dziedzictwie kulturowym mieszkających u ich podnóży Górali. Obok Tatr i różnorodności ich przyrody, największą atrakcją Powiatu Tatrzańskiego jest autentyczny i żywy folklor góralski, który jest kultywowany w wielu podhalańskich rodzinach. Jego barwność i niepowtarzalność ukształtowała się w czasie kilkusetletniego ruchu osadniczego i zawiera elementy tradycji polskiej, rusińskiej i bałkańskiej/wołoskiej. Ostateczną formą nadało mu osadnictwo pasterskie /wołoskie/ i włączyło folklor górali tatrzańskich do dziedzictwa kulturowego Karpat.
Muzykowanie jest tradycją wielu rodzin góralskich. Śpiew, muzyka jest nieodłącznym elementem ich codziennego życia, towarzyszy wszystkim uroczystościom i obrzędom rodzinnym oraz dorocznym. Na weselach i chrzcinach rozbrzmiewają piękne góralskie melodie. Przy pracy górale śpiewają , a jej zakończenie uświetniane jest zabawą przy góralskiej muzyce.
Muzyka i taniec góralski, jak za dawnych czasów, towarzyszą wszystkim obrzędom i uroczystościom obywającym się pod Giewontem. Ważną rolę przy pokoleniowym przekazie tych umiejętności odgrywają zespoły regionalne,
gdyż gwara, muzyka i taniec, poddawane są próbie „góralskości”.W czasie olbrzymich wpływów przybywających tu turystów oraz różnych mediów i środków przekazu, tradycja góralska trwa.
W dobie wyraźnego podziału na artystów i widzów, zespoły regionalne odgrywają bardzo ważną w zachowaniu i przekazaniu innym wielu obrzędów i zwyczajów tego regionu. Występy regionalne najpełniej pokazują piękno i bogactwo folkloru Podhala. Na scenie prezentują śpiew, muzykę i taniec, jak również najpiękniejsze zwyczaje i obrzędy góralskie oraz pewne elementy związane z tradycją pasterską – życie juhasów na hali, budownictwem i innymi charakterystycznymi elementami dla tego regionu.
W Powiecie Tatrzańskim jest 59 zespołów regionalnych i artystycznych.