Twórcy teatralni odkrywają na nowo Małopolskę. Festiwal Genius Loci to 9 prapremier i 11 wydarzeń w różnych miejscach regionu. Jednym z nich będzie zakopiański plener, w czasie którego publiczność obejrzy spektakl o podhalańczyku, Józefie Kurasiu „Ogniu”. Bilety w cenie 10 zł!
Festiwal Genius Loci to przedsięwzięcie, w ramach którego teatr wychodzi poza swoje mury, poszukuje nowych przestrzeni i nowych odbiorców. W jego centrum uwagi znajdują się zaś miejsca naznaczone przez wielką historię i wielkich ludzi; miejsca kultowe, oswojone i obce, przestrzenie realne i symboliczne. Mieszkańcy regionu i turyści teraz doświadczą je inaczej, bo po raz pierwszy jako widzowie, uczestnicy teatralnego zdarzenia. Dzięki twórcom oraz artystom, rozmaite małopolskie lokacje objawią potencjał performatywny i sceniczny.
- Gdy miejscu nadaje się nowe niż dotychczas znaczenie to pojawia się natychmiast uwaga i pogłębiona relacja - mówi Bartosz Szydłowski, kurator programu artystycznego w Teatrze im. J. Słowackiego i pomysłodawca festiwalu. - Myślę również, że ta wyprawa po Krakowie i Małopolsce sprowokuje refleksje dotyczącą naszej lokalnej tożsamości. Poza funkcją edukacyjną, odkrywaniem historii, których nikt nie zna lub nie pamięta, pokażemy skomplikowaną sieć znaczeń, bogactwo społeczno-historycznych zawiłości, które na pewno sprowokują pytania, co to znaczy mieszkać tutaj, kim jesteśmy, co określa i co może wzbogacać naszą małopolską tożsamość.
Genius Loci to łącznie 20 teatralnych przedsięwzięć, realizowanych w przestrzeni Krakowa, ale też Ojcowskiego Parku Narodowego, Zakopanego i Nowego Sącza. W tym ostatnim wypadku zostanie wykorzystany parking przy ulicy Nowotarskiej 27, przy rondzie Solidarności.
- Historycznie niejednoznaczną, a na Podhalu wręcz kontrowersyjną postać Józefa Kurasia staramy się osadzić w niejednoznacznej przestrzeni. Takiej jak Podhale, które jako miejsce składa się nie tylko z konkretu, ale i turystycznego lukru, legend czy mitów – mówi reżyser przedstawienia „W ogień!” Wojciech Klemm.
Miejsce przy Nowotarskiej – nic szczególnego, ot parking przy rondzie – posłuży twórcom do zmierzenia się z mitem Józefa Kurasia „Ognia”. Kim był – przestępcą czy bohaterem? Do dziś trwa spór o ocenę jego czynów. Na podstawie jego historii twórcy pytają o to, kim jest bohater, kto bohaterem zostaje i dla kogo? Czy w przypadku bohaterów można mówić o prawdzie historycznej czy o wykreowanym micie?
- W naszym kraju nieustannie zderzamy się z przymusem oglądania współczesności poprzez przeszłość. Nikt nie patrzy do przodu, wszyscy patrzą do tyłu, a to co tam widać jest mocno idealizowane. Razem z autorem tekstu sztuki - Mateuszem Pakułą, zastanawiamy się nad tym, czy to dobry sposób na życie. Jeśli tak, to w którą stronę owej przeszłości powinniśmy bardziej spoglądać i jak? – zastanawia się Klemm.
Spektakl “W ogień” powstał we współpracy z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego i Teatrem im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.
Organizatorzy zapraszają 15 i 16 września, bilety w specjalnej cenie 10 zł można będzie kupić w Teatrze Witkacego lub za pośrednictwem strony Teatru Słowackiego www.slowacki.krakow.pl .
W OGIEŃ!
Tekst: Mateusz Pakuła
Reżyseria: Wojciech Klemm
Scenografia: Anna Maria Karczmarska
Muzyka: Dominik Strycharski
Obsada: Karolina Kazoń, Natalia Strzelecka, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Wojciech Skibiński
***
Organizatorem Festiwalu Genius Loci jest Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa oraz instytucjami: Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem i Małopolskim Instytutem Kultury.
Mecenasami festiwalu są: Województwo Małopolskie, Prezydent Miasta Krakowa oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2017”.
- Dziękuję organizatorom Festiwalu Genius Loci za zaangażowanie i pomysłowość włożoną w jego przygotowanie. Twórcom i realizatorom spektakli życzę dobrego przyjęcia zarówno przez widzów, jak i znawców sztuk teatralnych, a wszystkim uczestnikom – niezapomnianych wrażeń – zachęca Jacek Krupa, marszałek Województwa Małopolskiego.
Tekst i foto: Teatr Słowackiego