W dniu 26 czerwca w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury odbyła się konferencja prasowa poświęcona XVII edycji Tatrzańskich Wici 2017 .W spotkaniu –prócz Nośwarrniyjsej Górolecki i Harnasia roku 2017- wzięli udział organizatorzy Tatrzańskich Wici. W obecności dziennikarzy spotkanie prowadziła Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji Kultury - pani Helena Buńda.
Tatrzańskie Wici otworzą tzw.” Bustrycańskie Nomowiny”. Organizatorzy imprezy zapraszają Państwa na rozpalenie tegorocznej Watry, rozpoczynającej tradycyjnie Tatrzańskie Wici, która upamiętnia wizytę Jana Pawła II pod Tatrami. W programie miedzy innymi konkurs na dobrą gaździnę i sykownego chłopa oraz zabawa przy muzyce i tańcu wraz z zespołem góralskim.
Zapraszamy Państwa, kolejno, na następujące wydarzenia:
Festyn Czarnogórski ” Czarna Góra
„Festyn Czarnogórski” to impreza, podczas której można posłuchać przebojów muzyki popularnej w wykonaniu gwiazd. Oprócz doskonałej oprawy muzycznej zaletą festynu
są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, smaczne, regionalne jedzenie oraz
pokazy artystyczne.” Kabaret TRUEŃ zakończy dzień swym występem.
Memoriał Stanisława Trebuni – Tutki „ XV Dunajeckie Granie” Biały Dunajec
Piknik rozwija wśród ludności wiejskiej zamiłowanie do uprawiania sportu - udział amatorów w meczach piłki nożnej. Drużyny grają o puchar Starosty Powiatu Tatrzańskiego. Piknik sprzyja rozwojowi kultury fizycznej mieszkańców Podhala oraz przebywających u nas turystów i gości. Imprezie towarzyszą występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów muzycznych, ukazujące bogactwo kulturalne regionu.
„XVII Witowiańsko Watra” Witów
Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, spotykamy się w Witowie przy watrze - symbolu ciepła, siły i jedności w naszej pięknej tatrzańskiej miejscowości.
Witowiańsko Watra jest imprezą kulturalną organizowaną od 2001r. przez Oddział Związku Podhalan w Witowie ; dzień rozpoczynamy mszą świętą odpustową, koncelebrowaną przez księży Salezjanów na Płazówce ( od 1891r. stoi tu kaplica pod wezwaniem św. Anny). Po mszy świętej uczestnicy Watry jadą wozami do Witowa z muzyką, śpiewem góralskim i banderią na przedzie.
„XVII Dzień Pstrąga” Biały Dunajec
„Dzień Pstrąga” jest najważniejszą białodunajecką imprezą wędkarsko-gastronomiczno – kulturalną. Odbywa się zawsze w lipcu, cieszy się wielkim zainteresowaniem zarówno mieszkańców Podhala, jak i gości wypoczywających w tym czasie w górach. Nazwa „Dzień Pstrąga” nawiązuje do herbu gminy Biały Dunajec, starego herbu sołtysiego rodu Pawlikowskich (przedstawia srebrną rybę i trzy złote gwiazdy na błękitnym polu), nobilitowanych przez króla Stefana Batorego za zasługi w wojnie przeciw Moskwie.
„XIX Ogólnopodhalańskie Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki” Biały Dunajec
Wybory "Nojśwarniyjsyj Górolecki” organizuje Oddział Związku Podhalan w Białym Dunajcu. Jest to impreza autorska, organizowana od kilku lat, która wpisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych promujących region Podhala, jego kulturę, tradycje i zwyczaje.
Impreza ma charakter otwarty. W czasie wyborów odbywać się będą konkursy, których zwyciężczynie otrzymują tytuły:
„Nojśwarniyjsyj", - „Nojparadniyjsyj” - „Nojsykowniyjsyj” – - „Nojlepsyj śpiywocki” – „Nojlepsyj toniecnicy” – „Nojśwarniyjsych posiadników" i - „Nojrzetelniyjsyj górolecki.
„XVI Dzień Polowaca” Jurgów
Dzień Polowaca, odbędzie się w pięknie położonym nad rzeką Białką w amfiteatrze w Jurgowie; impreza co roku przyciąga prawdziwe rzesze widzów. Jedni przychodzą zobaczyć występy zespołów, tak tutejszych, jak i zagranicznych, inni, aby spróbować swoich sił w konkursie strzeleckim „O jurgowską flintę”, a także aby posmakować specjałów kuchni regionalnej – popularnych gałusek, gulaszu z kotła, jurgowskich wypieków.
„VI Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych” Kościelisko-Kiry
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Zakopanem, organizowana przez Związek Kynologiczny w Polsce, Oddział Zakopane, odbędzie się na stadionie biatlonowym w Kościelisku – Kirach. Wystawa ma na celu popularyzację kynologii oraz umożliwia miłośnikom psów wymianę doświadczeń. Ponadto cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, zarówno mieszkańców Podhala, jak i przebywających w naszym regionie turystów. Od wielu lat największą popularnością na wystawie cieszą się owczarki podhalańskie, których ocena wzbudza zawsze duże emocje. Gościmy u siebie wielu hodowców oraz właścicieli psów różnych ras, również z zagranicy, m. in. Słowacji, Węgier, Rosji, Austrii, Hiszpanii. Góralska oprawa uatrakcyjnia wystawę i nadaje jej niepowtarzalny klimat.
„Wybór Cepra i Ceperki Roku” Białka Tatrzańska
„Wybór Harnasia Roku” Białka Tatrzańska
W tych dniach wszyscy nie górale mogą ubiegać się o zaszczytne tytuły w „Wyborach Cepra i Ceperki Roku”, a górale o tytuł „Harnasia Roku”. Imprezy organizowane są na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej. Atrakcyjny program - występy profesjonalnych artystów i zespołów gwarantują dobrą zabawę w sezonie wakacyjnym. Kandydaci na Harnasia Roku muszą wykonać szereg zadań, m.in. próbę siły i sprytu oraz próbę ciupagi. Innymi konkurencjami są: śpiew pytacki, znajomość topografii Tatr i Podhala, a także jazda konna. Ceper Roku musi wykazać się umiejętnością perfekcyjnego cięcia i rąbania drewna, a Ceperka Roku – musi świetnie sznurować góralski gorset. Trzeba też zdać egzamin ze znajomości zwrotów gwarowych. Ceper i Ceperka oraz Harnaś Roku nosić będą te zaszczytne tytuły aż do kolejnych wyborów.
XIII Festyn „Brzegowskie Nucicki” Brzegi
Impreza odbywa się na scenie plenerowej w Brzegach. Podczas festynu odbywa się Konkurs na Gaździnę Roku - kandydatki muszą wykazać się umiejętnością śpiewu i tańca góralskiego, wiedzą o regionie oraz umiejętnością wykonywania różnego rodzaju prac gospodarskich.. Podczas festynu występują zespoły regionalne, można kupić wyroby z sera owczego. Wieczorem - zabawa taneczna.
„ Strażackie Śpasy” Ząb
W Zębie będzie można przyjrzeć się zmaganiom strażaków. Druhowie zmierzą się w licznych konkurencjach i zabawach na starym sprzęcie strażackim podczas swojego święta nazwanego „Strażackie Śpasy”. Rozgrywane konkurencje to przebiegnięcie zawodników wyznaczoną trasą przeszkód, przygotowanie sprzętu, rozwiniecie węży i pompowanie ręczne wody i jeden z zawodników miał za zadanie trafić strumieniem wody w tarczę. Nie zabraknie także atrakcji dla publiczności: napełnienie na czas zbiornika z wodą i przeciąganie węża strażackiego.
Święto Lasu” Siwa Polana
Właściwie to zaczęło się w 2000 roku od I Światowego Zjazdu Górali a już w roku 2001 w tym samym miejscu na Siwej Polanie zorganizowano w ramach Euroregionu Tatry imprezę pod nazwą „Tatry bez granic”.
Impreza odbywa się w pięknej scenerii na 3-hektarowej polanie otoczonej dookoła lasem świerkowym. W ciągu całego popołudnia jest wiele atrakcji, konkursów, występów a oprócz tego różne stoiska kulinarne, rożna, kuchnie polowe itp. czyli jednym słowem jest wszystkiego dosyć dla ucha i dla brzucha.
XVII Dzień Misia Miodu i Bartników” Poronin
Poronin już po raz jedenasty w ramach Tatrzańskich Wici będzie organizatorem Dnia Misia, Miodu i Bartników. Impreza już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Podhala. Stanowi doskonałą okazję do promocji regionu oraz niewątpliwą atrakcję turystyczną. Impreza rozpoczyna się otwarciem targów miodowych i kiermaszu Twórców Ludowych.
XIV Wykopki w Dzianiszu” Dzianisz
„Wykopki w Dzianiszu” to nazwa imprezy plenerowej odbywającej się jesienią na scenie plenerowej w Dzianiszu - Borki. Przed zgromadzonymi gośćmi występują miejscowe zespoły góralskie „Mali Dzianiszanie” i „Dzianiszanie”, przygrywa kapela góralska. Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko organizuje „Konkurs potraw z rzepy”, w którym gaździny przygotowują wyśmienite potrawy, oczywiście wszystkie na bazie ziemniaków.
„XIV Polaniarski Osod” Kościelisko – Kiry
Impreza w Kościelisku corocznie przepełniona jest akcentami pasterskimi związanymi
z powrotem bacy z owcami z hal składa sie z kilku elementów: widowiska przedstawianego przez zespół Polaniorze, części pn.:Nuty ze sałasa gdzie muzycy prezentują typowe instrumenty pasterskie: dudy i piscołki, konkursu dla karczm z terenu Podhala na najlepsze potrawy z baraniny i jagnięciny "O Baranie Rogi", zawodów sportowych w postaci biathlonowej sztafety rodzinnej, występów zespołów regionalnych, koncertu i zabawy na świeżym powietrzu, co powoduje, ze każdy znajdzie tu coś dla siebie.
„ XIII Festyn Bacowski” Leśnica – Groń
zakończenie Tatrzańskich Wici
Impreza odbywa się na obiekcie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. Atrakcją festynu jest redyk owiec prowadzony ze śpiewem przez baców z Leśnicy, Gronia oraz Białki Tatrzańskiej. Podczas imprezy odbywa się także Konkurs na Gazdę Roku, a kandydaci muszą wykazać się umiejętnością śpiewu i tańca góralskiego, wiedzą o regionie oraz różnego rodzaju pracami w gospodarstwie. Wybrany Gazda Roku prezentuje się z Gazdziną Roku wybraną w Brzegach w tańcu góralskim. Podczas festynu występują zespoły regionalne, można nabyć wyroby z sera owczego, a wieczorem zapraszamy na zabawę taneczną.
Tatrzańskie Wici, jak co roku, będą integrować i jednoczyć ludzi z różnych pokoleń, o różnych upodobaniach, pochodzących z różnych miejsc; Wici mają walor kulturotwórczy i edukacyjny. Z wielką determinacją przedstawiciele gmin dbają o dziedzictwo kultury (akcentując nie tylko muzykę góralską, w której można się zasłuchać), pokazują ogromną różnorodność, jednocześnie wspólnotę – bo wszyscy biorący udział w Tatrzańskich Wiciach w pewien sposób przyczyniają się do kultywowania piękna.
Tekst: Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury
Foto: Marcin Szkodziński Zakopane.Info
Foto: Piotr Duraj Góral Info