W dniu 18 lutego (czwartek) 2016 roku o godzinie 14.00 w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej przy ulicy Kasprusie 35a odbędzie się druga edycja turnieju szachowego dla dzieci i młodzieży Złota Wieża. Pierwsza edycja zmagań szachowych odbyła się latem ubiegłego roku.
Turniej będzie przeprowadzony w jednej grupie wiekowej. Po rozegraniu wszystkich partii z zegarem szachowym zostaną wyłonieni zwycięzcy. Rozgrywki szachowe mają na celu popularyzację tej dyscypliny sportu wśród najmłodszych, a jednocześnie są propozycją intelektualnego spędzenia czasu w ferie zimowe.
W czasie turnieju będzie można obejrzeć ekspozycję dawnych i współczesnych szachów wyrabianych z drewna, którą zaprezentuje zakopiańczyk - Wawrzyniec Madoń. Jest on właścicielem firmy, która od wielu lat wytwarza szachy i plansze szachowe z drewna, korzystając z umiejętności podhalańskich i beskidzkich rzemieślników. Jest to typowa firma rodzinna, w której pracuje również żona i syn Pana Wawrzyńca.
- Nasza firma powstała w 1981 roku i specjalizuje się w produkcji szachów.Główny nurt naszej działalności koncentruje się na wytwarzaniu szachów rzeźbionych i artystycznych. W tym zakresie jesteśmy wiodącą firmą na rynku zarówno polskim, jak i światowym. Szczególny nacisk kładziemy na jakość wykonania oraz staranność wykończenia każdego kompletu szachowego. Produkowane u nas szachy są oryginalne i w całości wytwarzane w Polsce – mówi Wawrzyniec Madoń.
Obecnie firma produkuje około 80 różnych modeli szachów, od najprostszych, przeznaczonych dla dzieci, wiele wzorów mających wartość artystyczną, aż po stoły szachowe czy duże szachy ogrodowe. W ofercie wyrobów dostępne są kolory: brązowy, zielony, niebieski, wiśniowy i mahoniowy. Obecnie firma proponuje swoim klientom:
Szachy są planszową grą strategiczną znaną na całym świecie, w każdej kulturze czy cywilizacji.
Warto przypomnieć, że szachy są grą o wieloletniej tradycji. Kolebą szachów najprawdopodobniej są to Indie. Prawdopodobnie stosowane obecnie zasady opracowali Persowie, skąd pochodzi nazwa – „szach” to przecież perski król. Inne hipotezy sytuują miejsce powstania gry na Chiny. Fonetycznie „szach mat” to w języku perskim znaczy „król jest martwy”. Po zdobyciu Persji przez Arabów w VII wieku i później chętnie grywali w tę grę i propagowali ją Arabowie; w tym czasie dotarła do Europy, poczynając od Hiszpanii, Portugalii i Sycylii, a nieco później do Anglii, Niemiec, Skandynawii. W XIII wieku szachownica przybrała dzisiejszy wygląd (uprzednio była jednobarwna). W XV wieku ustaliły się nazwy i niezmienne zasady ruchu bierek, wprowadzono roszadę rozszerzono zasięg ruchów gońców, oraz zwiększono siłę królowej (hetmana), z jednego ruchu na skos, do dowolnej liczby ruchów we wszystkich kierunkach. W XVI wieku wprowadzono bicie piona w przelocie i przemianę pionów - reguły gry ostatecznie przybrały formę dzisiejszą. Przypuszcza się, że szachy dotarły do Polski w XII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego. Umiejętność gry w szachy uznawana była za zaletę i zyskała sobie wysoką rangę na dworze królewskim. O wpływie szachów na świat świadczy choćby zwrot w języku polskim: „trzymać kogoś w szachu”. Wiemy, czym jest „patowa sytuacja”, słyszymy, że ktoś „wykonał roszadę” na jakimś stanowisku (na podst. M. Litmanowicz Szachy - Warszawa 1987). Firma „Madoń” ufundowała nagrody rzeczowe dla zwycięzców II edycji turnieju szachowego w ZCE im. H. Modrzejewskiej. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w rozgrywkach i obejrzenia wystawy.
Zapisy na turniej w ZCE pod numerem tel. 1820 127 86, pocztą internetową: zce@zakopane.eu, sekretariat.zce@zakopane.eu lub podsloncem@interia.pl oraz w dniu zawodów (osoba kontaktowa – Adam Kitkowski).