Szumią jodły na gór szczycie, szumią sobie w dal...” Ach, nie, to nie ten kompozytor! Ale właściwie... Nie szkodzi. Mieczysław Karłowicz docierał do jodeł, docierał także wyżej, gdzie resztki kosodrzewiny, i wyżej, gdzie gołe skały. Bo, jak to frazesami mawiają, Tatry ukochał, ale i [paradoksalnie] przyziemnie, lubił górskie spacery, piękne krajobrazy albo dobrze widoczną ze szczytów siną dal, z której, jak z obrazów Rothki i Malewicza, wyłaniały się kształty i tworzyły rzeczywistość na jego oczach.
Podążajmy śladem Karłowicza. Spróbujmy jego wspaniałą Serenadę na smyczki nie tylko usłyszeć, ale i usłyszeć w innym, niż sali koncertowej kontekście – w schronisku Murowaniec. Inaczej, niż zdarza się to na co dzień, bo na historycznych instrumentach. Usłyszeć serenadę owianą Halnym, zaburzoną szumiącymi jodłami, na tle Tatr, ostro rysowanych w przejrzystym powietrzu.
A wcześniej przejdźmy w towarzystwie muzyków Capelli Cracoviensis trasę z Kuźnic na Halę Gąsienicową, poznajmy ich, skonfrontujmy z romantycznym mitem artystów-demiurgów. Idźmy na wycieczkę, przewietrzmy się, rozglądajmy i nasłuchujmy.
Karłowicz byłby z nas dumny.
A co w tym Karłowiczu jest extreme, zapytacie Państwo. Odpowiemy pytaniem na pytanie – kiedy ostatnio słuchaliście muzyki na 1500 m n.p.m.?
Zapraszamy 16.04.2016 (sobota) o godz. 12:30 do schroniska Murowaniec w Tatrzańskim Parku Narodowym na koncert "KARŁOWICZ extreme" będącego częścią cyklu spektakularnych koncertów maratonów CC extreme.
W programie:
Mieczysław KARŁOWICZ Serenada na smyczki oraz bogata oferta bisów uzależniona od entuzjazmu publiczności.
CAPELLA CRACOVIENSIS zagra na historycznych instrumentach
Maciej Czepielowski, Jadwiga Czepielowska, Tomasz Góra, Elżbieta Górka, Agnieszka Krawczyk, Beata Nawrocka, Agnieszka Świątkowska, Zofia Wojniakiewicz - skrzypce
Jacek Dumanowski, Mariusz Grochowski, Teresa Wydrzyńska - altówka
Konrad Górka, Agnieszka Oszańca - wiolonczela
Grzegorz Frankowski - kontrabas
Marian Magiera, Paweł Gajewski - trąbka
Plan wycieczki:
godz. 9.00 wyjście z Kuźnic szlakiem do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej
godz. 12.30 koncert
Prosimy, by pamiętać, iż wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny (5 zł bilet normalny, 2,50 zł ulgowy), natomiast dojście oraz zejście ze schroniska Murowaniec uczestnicy odbywają na własny koszt i ryzyko.
Informacja: capellacracoviensis.pl
Zdjęcie pochodzi z albumu “Mieczysław Karłowicz w Tatrach” i zostało udostępnione przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.