1 sierpnia o godz. 17.00 uczcimy minutą ciszy walczących i poległych za wolność Polski w Powstaniu Warszawskim. Również w Małopolsce w godzinę "W" zabrzmią syreny alarmowe, a następnie odbędą się uroczystości rocznicowe.
W Krakowie uroczystości rozpoczną się o godz. 17 na Placu Matejki przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie o godz. 18.45 w Katedrze Wawelskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i poległych Żołnierzy.
1 sierpnia 1944 roku dokładnie o godz. 17.00 wybiła godzina „W”. Powstańczy zryw pokazał siłę i charakter polskiego podziemia. Młodzi ludzie, nie patrząc na konsekwencje, walczyli o wolność i niepodległość. Wspominając dziś tamte dramatyczne dni, przypominamy przede wszystkim tych, służących Ojczyźnie, którzy oddali za nią życie. Jesteśmy wdzięczni za ich niezłomną postawę i bohaterstwo. Cześć Ich pamięci! Chwała Bohaterom!
– podkreślił marszałek Łukasz Smółka, zachęcając jednocześnie do wywieszenia biało-czerwonych flag w ten szczególny dzień.
W Małopolsce uroczystości poświęcone 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są organizowane w wielu miastach i miejscowościach oraz przez liczne instytucje.
W Tarnowie pod Górą Świętego Marcina zaplanowano uroczystości patriotyczne. W kościele Filipinów o godz. 17:00 zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej. Następnie uroczystości rocznicowe przeniosą się przed Grób Nieznanego Żołnierza. Ponadto w ogrodzie sensorycznym Parku Strzeleckiego o 18:45 odbędzie się wielopokoleniowe śpiewanie, zorganizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
W Nowym Sączu uroczystości rozpoczną się o godz. 17:00 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, przy Alei Batorego.
W Zakopanem, w nowym oddziale Muzeum Tatrzańskiego - Muzeum Palace odbędzie się prelekcja Barbary Węglarz, dyrektor Muzeum Pienińskiego, której tematem będzie „Burza w Szczawnicy” - 80. Rocznica Powstania Szczawnickiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00. Po niej, organizatorzy zapraszają do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z Parafialnym Regionalnym Zespołem Giewont. Koncert uświetnią poezje sanitariuszki Powstania Warszawskiego, Honorowej Obywatelki Zakopanego Barbary Grocholskiej-Kurkowiak.
Powstanie 1 sierpnia 1944 roku było największym i najważniejszym zbrojnym wystąpieniem Armii Krajowej przeciw niemieckiemu okupantowi, w ramach Akcji Burza. Prawie 48 tysięcy działających dotąd w konspiracji Polaków, przez dwa miesiące ścierało się z regularną, dobrze uzbrojoną i wyszkoloną armią niemiecką. Powstanie skapitulowało po 63 dniach walk i pochłonęło po stronie polskiej 15-18 tysięcy zabitych żołnierzy i prawie 200 tysięcy cywilów.
Informacja udostępniona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.