W dniach 12-14 sierpnia 2016 r. po raz pierwszy odbędzie się Zakopiański Festiwal Literacki pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką”. Zakopane w ten sposób nawiązuje do swoich bogatych tradycji artystycznych i literackich, tym razem organizując wyjątkowe wydarzenie – spotkanie z ciekawymi książkami, ich wydawcami i przede wszystkim autorami. Dla miłośników literatury będzie to więc jedyna okazja, by na tle inspirującego górskiego krajobrazu i w otoczeniu bogatego góralskiego dziedzictwa podyskutować o poezji i prozie – zarówno tej dawnej jak i współczesnej.
Dawne Zakopane to przecież takie nazwiska jak Stanisław Witkiewicz, Witkacy, Jan Kasprowicz, Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Tuwim. Natomiast już za kilkanaście dni współczesne literackie Zakopane będzie głośne dzięki znanym i cenionym autorom, takim jak Wojciech Jagielski (dziennikarz, reportażysta i pisarz, długoletni publicysta „Gazety Wyborczej” zajmujący się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia), Mariusz Szczygieł (reporter, dziennikarz, założyciel Instytutu Reportażu, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej), Angelika Kuźniak (w 2016 r. nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „Stryjeńska. Diabli nadali”), Krzysztof Varga (pisarz, krytyk literacki i dziennikarz, autor powieści "Chłopaki nie płaczą", „Śmiertelność”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko”), Anna Janko (krytyk literacki, poetka, pisarka i felietonistka współpracująca m.in. z magazynem „Zwierciadło”) i Anna Czerwińska-Rydel (autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej).
Zakopane cały czas przyciąga artystów, poetów i pisarzy, a inaugurowany w tym roku Festiwal ma stać się okazją do zademonstrowania związków tego pięknego zakątka Polski z literaturą i sztuką oraz do bardziej lub mniej oficjalnych spotkań z autorami, dyskusji i zdobywania autografów. Festiwal, wpisując się we wciąż żywą tradycję, będzie więc tworzył własną – przyciągając kolejne nazwiska zarówno znanych jak i debiutujących pisarzy oraz wspaniałą publiczność. Celem przyjazdu do Zakopanego są więc w tym roku nie tylko szczyty górskie, ale także Szczyty Literatury, gdyż pod taką nazwą skrywa się festiwalowy cykl spotkań autorskich.
Ważnym punktem programu będą także trwające trzy dni Targi Książki na Placu Niepodległości z udziałem aż dwudziestu dwóch wydawnictw. Festiwalowi towarzyszyć będą także warsztaty dla dzieci, koncert zespołu Trebunie-Tutki, akcja bookcrossingu, a Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego zaprosi wszystkich do swojej Plenerowej Czytelni na Placu Niepodległości. 20-lecie istnienia świętować będzie znane zwłaszcza z współczesnej literatury faktu, tematyki podróżniczej oraz eseistyki Wydawnictwo Czarne, które jest partnerem Festiwalu. Jubileuszowi towarzyszyć będzie premiera książki Kuby Szpilki, Piotra Mazika i Macieja Krupy "Nieobecne miasto" wydanej wspólnie z Muzeum Tatrzańskim w „serii zakopiańskiej”.
Festiwal wypełni więc wiele atrakcji i wspaniałych wrażeń. Organizatorzy serdecznie zapraszają do Zakopanego, by tu sięgnąć po najciekawsze książki i miło spędzić wakacje pod Tatrami z literaturą.
Organizatorzy:
Partner:
Patronat:
Patronat medialny:
Wydawnictwa biorące udział w Targach Książki: