Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” mają zaszczyt zaprosić na koncert z okazji 50. rocznicy śmierci Zoltána Kodály’a IN MEMORIAM KODÁLY ZOLTÁN 2017 w dniu 18 listopada o godz. 18.00 w willi „Atma”, ul. Kasprusie 19.
Wykonawcy: Jeremy Findlay – wiolonczela, Per Rundberg – fortepian
W programie: Z. Kodály, J.S. Bach, J. Brahms
Wstęp wolny!
Koncert realizowany jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce oraz Roku Zoltána Kodály’a.
PER RUNDBERG (fortepian) - urodził się w Skelleftea w Szwecji. Jest absolwentem Royal Academy of Music w Sztokholmie oraz Yehudi Menuhin School w Anglii. Studia muzyczne kontynuował w Ecole Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu oraz w Franz Liszt Akademie w Budapeszcie a ponadto w Rzymie u prof. Murray Perahia.
Per Rundberg prowadzi intensywną działalność koncertową w całej Europie, a także w Azji i USA. Występował wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Konserthuset w Sztokholmie, Tonhalle w Zurychu oraz Konzerthaus w Berlinie.
Jako solista koncertował m.in. z orkiestrami: Orchester Mozarteum Salzburg, Swedish Radio Symphony Orchestra, Morávska Filharmonie, Ostrobothnian Chamber Orchestra Finland i Umea Symphony Orchestra. Pianista był często zapraszany do udziału w festiwalach, takich jak: Salzburger Festspiele, Schleswig - Holstein Festival, Feldkirch Festival, Nuovi Spazi Musicali, Festival di Nuova Consonanza, Festival di Pasqua Rome, Beethovenfest Bonn, Heidelberger Frühling oraz Aspekte Salzburg. Jako kameralista występował z D. Fischer-Dieskau, M. Grubingerem, A. Kontarskym, B. Schmidem i J. Widmannem. Wraz z Martinem Grubingerem został nominowany do udziału w projekcie zainicjowanym przez Konzerthaus Wien Rising Stars - Tour 2008, którego trasa koncertowa obejmowała występy w Philharmonie Cologne, Palais des Beax Arts w Brukseli, Carnegie Hall w Nowym Jorku i Philharmonie Luxemburg.
Ma na swoim koncie nagrania CD i DVD (Accent Music, Deutsche Grammophon, Polymnia Records i KcClassics), transmisje radiowe i telewizyjne. Jest interpretatorem wielu prawykonań muzyki współczesnej, często napisanej specjalnie dla niego przez prominentnych kompozytorów.
JEREMY FINDLAY (wiolonczela) - jako młody i utalentowany wiolonczelista, wystąpił w przeszło czterdziestu krajach świata, w tym w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Rosji, Europie, Azji, Australii i na Bliskim Wschodzie. Pierwsze lekcje gry na wiolonczeli pobierał u swojego ojca, Williama Findlaya, jako stypendysta Royal Conservatory of Music w Toronto. Następnie kontynuował studia pod kierunkiem Daniela Domba na Uniwersytecie w Toronto, które ukończył w roku 1992. Stypendia Canada Council oraz Ontario Arts Council pozwoliły mu na dalsze studia pod opieką Christopha Richtera w Niemczech oraz Josefa Chuchro w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Findlay uczestniczył też w kursach mistrzowskich Borisa Pergamenschikowa i Yo-Yo Ma.
Jako solista, muzyk kameralny i wykonawca recitali artysta wystąpił w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in.: Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Mozarteum w Salzburgu, Rudolfinum w Pradze, Filharmonia Narodowa, Metropolitan Hall w Tokio, Izumi Hall w Osace, Coliseo w Buenos Aires, Teatr Miejski w São Paulo, Roy Thomson Hall w Toronto, Weill Hall w Carnegie oraz Alice Tully Hall w nowojorskim Lincoln Center. Jako solista koncertował z takimi zespołami jak: Toronto Symphony Orchestra, Camerata Salzburg, Filharmonia Praska. Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Północnoczeskiej, Czeska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Południowoczeska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Maltańskiej Filharmonii Narodowej, Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein, Moskiewska Orkiestra Kameralna Ermitażu, Oratorio Sinfonica z Japonii, Orkiestra Symfoniczna Hangzhou w Chinach, Orquestra Sinfonica do Teatro Nacional Claudio Santoro Brasilia czy Orkiestra Symfoniczna Teatru Miejskiego w São Paulo.
W marcu 2010 roku Findlay zaprezentował premierowe wykonanie koncertu wiolonczelowego napisanego dla niego przez czeskiego kompozytora Jiři'ego Gemrota. Towarzyszyła mu Orkiestra Filharmonii Północnoczeskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe. Utwór został także zarejestrowany z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii w Pilźnie. W 2014 roku wiolonczelista nagrał z Orkiestrą Filharmonii Praskiej kolejną zadedykowaną mu kompozycję Gemrota, Lament na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. Sir Roger Norrington wychwalał album nagrany przez Findlaya z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, zawierający I i II koncert wiolonczelowy C. Saint-Saënsa, następującymi słowami: Ten wspaniały młody wiolonczelista wykonuje znakomitą muzykę i zasługuje na to, żeby usłyszał go cały świat. Płyta z wariacjami na wiolonczelę i fortepian Beethovena, Martinu i Gemrota (nagrana z pianistą Perem Rundbergiem) została zrecenzowana przez Magazyn „The Strad”: Grając Beethovena bardzo prostym dźwiękiem, bez udziwnień, Jeremy Findlay wskazuje na rozwój techniki wiolonczelowej od początku XIX wieku do dziś, gdzie można odnaleźć całą gamę brzmień.
Artysta był także gościem takich festiwali, jak: Festival d'Aix-en-Provence we Francji, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie, Festiwal w Mariborze (Słowenia), Międzynarodowe Seminarium Muzyczne w Cornwall (Anglia), Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal w Villach (Austria), festiwale Pietre che cantano, Pontino oraz Incontri di Canna we Włoszech. Jeremy Findlay jest ponadto współautorem Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie. Artysta ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, zarówno z repertuarem solowym, jak i kameralnym. Występował też na antenie radiowej i telewizyjnej między innymi dla takich sieci, jak ORF w Austrii, Czeskie Radio Narodowe, Polskie Radio, NHK w Japonii, CBC w Kanadzie oraz National Public Radio w USA.