W Zakopanem 2018 rok ogłoszony został „Rokiem Twórczości Rodzimej” oraz „Rokiem Władysława Hasiora” na mocy podjętych przez Radę Miasta uchwał. Rok Twórczości Rodzimej związany jest z jubileuszem największego festiwalu pod Giewontem – Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, którego Złote Gody świętować będziemy w sierpniu. Z kolei postać wybitnego artysty Władysława Hasiora upamiętniona zostanie z okazji 90-tej rocznicy urodzin.
Uchwała dotycząca „Roku Twórczości Rodzimej” podjęta została na wniosek członków Rady Artystycznej 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i instruktorów zakopiańskich zespołów regionalnych: Zespołu Góralskiego Holny, Parafialnego Regionalnego Zespołu Giewont, Zespołu im. Bartusia Obrochty, Zespołu im. Klimka Bachledy oraz Zespołu Góralskiego Zornica. Inicjatywa ta ma podkreślić rangę jubileuszowego Festiwalu oraz ważną rolę rodzimej twórczości dla zachowania bogatego kulturowego dziedzictwa naszego regionu. - Przez pięćdziesiąt lat uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich stali się jedną wielką rodziną, tworzącą co roku niepowtarzalną atmosferę. Nadchodzący Festiwal, który odbędzie się już po raz pięćdziesiąty, będzie dla nas, zakopiańskich zespołów regionalnych, wydarzeniem szczególnym. Mamy nadzieję, że Złoty Jubileusz stanie się okazją do jeszcze lepszego poznania kultury i tradycji naszych przodków – czytamy w uzasadnieniu wniosku.
Podczas Festiwalu po generalnym remoncie otwarta zostanie także willa "Czerwony Dwór", dedykowana właśnie twórcom rodzimym. Stanie się ona miejscem spotkań, prezentacji wystaw i organizacji warsztatów, które popularyzować będą podhalańską tradycję, sztukę i rzemiosło.
Z kolei uchwała dotycząca „Roku Władysława Hasiora” podjęta została na wniosek Muzeum Tatrzańskiego, którego filią jest m.in. Galeria Władysława Hasiora - autorska galeria prac artysty, który jako absolwent i nauczyciel zakopiańskiego Państwowego Liceum Technik Plastycznych związany jest z Zakopanem. Tutaj tworzył i pracował, brał także czynny udział w organizowaniu imprez poświęconych sztuce – Lutowych Salonów Grafiki, Marcowych Salonów Malarstwa, Przeglądów Filmów o Sztuce. Jest również autorem oryginalnych pomników i rzeźb plenerowych. W grudniu 1984 roku przeniósł się z małej pracowni do galerii przy ul. Jagiellońskiej, mieszczącej się w dawnej leżakowni sanatorium „Warszawianka”. Znalazły tam swoje miejsce sławne sztandary, kompozycje przestrzenne i rzeźby.
Zdjęcie Władysława Hasiora z Archiwum Muzeum Tatrzańskiego