Zbliżamy się do finałowych wydarzeń muzycznych, które odbywają się w ramach corocznego cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”. W tym roku całość wydarzeń artystycznych dedykowana jest ratownikom górskim w 110. rocznicę powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Honorowy patronat nad koncertami w tym roku objęli: Jan Krzysztof – taternik i naczelnik TOPR, ks. Jerzy Grzyb – kustosz sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider – prezes oddziału tatrzańskiego PTTK i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich.
Za kilka dni pod Tatrami wystąpi chór młodzieżowy Schola Cantorum Misericordis Christi pod dyrekcją dr Piotra Karwowskiego z Białej Podlaskiej. W dniu 30 sierpnia (piątek) 2019 roku o godzinie 20.45 młodzi wykonawcy wystąpią w kościele M.B. Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem - Olczy. Chór wykona opracowane pieśni maryjne, utwory muzyki klasycznej, np. Cesarego Francka, Carlosa Rosa, Edwarda Stuligrosza, Kamila Przygrodzkiego. Zabrzmi również muzyka organowa w wykonaniu Piotra Arseniuka. Gościnnie wystąpią poeci podhalańscy, którzy recytować będą własne utwory. Wyjątkowo jedna z części koncertu – in memoriam - dedykowana jest ofiarom wydarzeń w dniu 21 sierpnia b.r. na Giewoncie (zginęły 4 osoby, a wiele było poszkodowanych).
Natomiast dzień później, tj. 31 sierpnia 2019 roku o godzinie 18.30 w kościele M.B. Nieustającej Pomocy na „Górce”, ul. Kaszelewskiego w Zakopanem młodzi artyści z Podlasia wykonają koncert wdzięczności ratownikom górskim. Tego wieczoru wybrzmią cykle chóralne z różnych epok.
Młodzieżowy Chór Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI powstał w grudniu 1996 r. Chór, którego założycielem i dyrygentem jest dr Piotr Karwowski, liczy 110 osób w wieku od 7 do 30 lat. Chór koncertował w wielu miastach Polski, m.in. Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Gliwicach, Kaliszu, Radomiu, Legnicy, Płocku, Toruniu, Sandomierzu, Koszalinie, Słupsku, Hajnówce, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Zakopanem i in. Poza granicami Polski we Francji (1997,2002), na Litwie (1998), Białorusi (1999) , Rosji (1999), Włoszech (2000, 2011), Ukrainie (2001, 2006), Słowacji (2008), Szwecji (2009), Grecji (2015) i Macedonii (2015). Chór śpiewał podczas uroczystej Mszy świętej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II 10 czerwca 1999 roku w Siedlcach i Ojcem Świętym Franciszkiem 28 lipca 2016 roku na Jasnej Górze. Od czerwca 2000 roku Chór należy do Polskiej i Międzynarodowej Federacji Chórów „Pueri Cantores”. Chór uczestniczył w siedmiu Krajowych Kongresach Chórów „Pueri Cantores”: w Krakowie (2000), Poznaniu (2003), Toruniu (2006), Nowym Sączu (2008), Białej Podlaskiej i Siedlcach (2010), Częstochowie (2012), Poznaniu (2015) oraz w Międzynarodowych Kongresach Chórów „Pueri Cantores” w Lyonie (2002), Krakowie (2007) i Sztokholmie (2009). We wrześniu 2004 r. chór śpiewał podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Muzyki Liturgicznej w Krakowie. W lipcu 2006 r. chór śpiewał podczas głównych uroczystości 400-lecia sanktuarium maryjnego w Latyczowie na Ukrainie. W październiku 2011 roku pełnił posługę muzyczną podczas II Światowego Kongresu Miłosierdzia Bożego w Krakowie. W swoim dorobku Chór ma nagranie dziesięciu płyt CD oraz cykl audycji radiowych pt. „Szkoła śpiewu liturgicznego”. Chór jest laureatem wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą.
Założyciel i dyrygent Młodzieżowego Chóru Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej – Piotr Karwowski w 1997 roku ukończył wyższe studia magisterskie w Instytucie Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na Wydziale Artystycznym. Następnie ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na Akademii Muzycznej w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Stefana Stuligrosza. Od 1996 roku pełni funkcję organisty w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. W latach 2004-2013 pełnił funkcję wiceprezydenta Polskiej Federacji “Pueri Cantores”.
W ramach letnich wydarzeń można także obejrzeć wystawę plastyczną „Wołanie w górach”, którą uświetniły prace malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne artystów zakopiańskich, nowotarskich i słowackich, prace uczniów ZSP im. A. Kenara w Zakopanem oraz fotografie z archiwum TOPR. Wystawa jest czynna codziennie od połowy lipca do końca września w dolnym kościele Księży Misjonarzy na Olczy. W związku z tragedią w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w masywie Czerwonych Wierchów i tragedią na Giewoncie ta ekspozycja nabiera symbolicznego wyrazu - in memoriam.
Sponsorami koncertów i wydarzeń towarzyszących są: KIA Wadowski – autoryzowany dealer, Społem Zakopane Sp. z o.o. oraz Cafe Piano – Krupówki, a partnerami: TOPR, Aqua Park Zakopane, PTTK o/ Tatrzański, Księgarnia Poraj – Krupówki, natomiast organizatorami są: stowarzyszenie TKN i Zakopiański Klub Literacki „Trawers”. Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenie towarzyszące jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.
Adam Kitkowski – dyrektor projektu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”
110. ROCZNICA POWSTANIA TATRZAŃSKIEGO OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO
KONCERTY W ZAKOPANEM – LATO 2019, edycja XX
CONCERTS IN ZAKOPANE – SUMMER 2019, XX edition
Honorowy patronat / Honorary patronage
Jan Krzysztof - naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
ks. Jerzy Grzyb - kustosz Sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik,
kapelan przewodników tatrzańskich
Jan Palider - prezes oddziału tatrzańskiego PTTK w Zakopanem
Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich
23 czerwca /niedziela/ 2019, godzina 19.30 – sanktuarium M.B. Objawiającej
Cudowny Medalik, Olcza - Piszczory
MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA NOR 39 – Norwegia
16 lipca /wtorek/ 2019, godzina 19.00 - kościół św. Krzyża, ul. Zamoyskiego
CHÓR CBSO SO VOCAL – Wielka Brytania
21 lipca/niedziela/ 2019, godzina 20.00 - kościół św. Krzyża, ul. Zamoyskiego
NORTHAMPTONSHIRE COUNTY YOUTH CONCERT BAND & BRASS BAND – Wielka Brytania
30 sierpnia /piątek/ 2019, godzina 20.45 - sanktuarium M.B. Objawiającej
Cudowny Medalik, Olcza – Piszczory
CHÓR SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI – Polska KONCERT IN MEMORIAM
31 sierpnia /sobota/ 2019, godzina 18.30 – kościół M.B. Nieustającej Pomocy na „Górce”, ul. Kaszelewskiego
CHÓR SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI – Polska
Imprezy towarzyszące:
15 lipca – 30 września 2019 – wystawa plastyczna „Wołanie w górach”
15.07.2019, godzina 18.00 - wernisaż wystawy i pokaz w 3D „ Orla Perć”
Sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza – Piszczory (dolny kościół)
9 sierpnia /piątek/ 2019, godzina 18.00 - prezentacja multimedialna „Początki ratownictwa w Tatrach” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej działalności TOPR Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12
30 września /poniedziałek/ 2019, godzina 19.15 finisaż wystawy „Wołanie w górach” i wieczór literacki o Tatrach Sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza – Piszczory (dolny kościół)
WSTĘP WOLNY / ENTRANCE FREE
organizatorzy: partnerzy: patroni medialni: sponsorzy:
Stowarzyszenie TOPR Goral Info, Watra, KIA Wadowski
TKN PTTK – oddział tatrzański Radio Alex, Infogram, Autoryzowany Dealer
Zakopiański Klub Księgarnia Poraj Podhale 24, Radio Kraków Społem Zakopane
Literacki TRAWERS Aqua Park Zakopane Podhale Region, Radio RMF Cafe Piano
WYSTAWA – WOŁANIE W GÓRACH
15 LIPCA – 30 WRZEŚNIA 2019 KOŚCIÓŁ KSIĘŻY MISJONARZY
Witamy Państwa na wystawie „Wołanie w górach” w parafii p.w. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem i zapraszamy do jej obejrzenia.
Wystawa jest próbą spojrzenia na nasz górski (przede wszystkim tatrzański) świat na wiele sposobów i pod różnym kątem. To, co widzimy za oknem w Zakopanem, Kościelisku czy Bukowinie Tatrzańskiej wywołuje w nas refleksję – świat jest piękny, by więcej piękna zobaczyć, trzeba „wdrapać się” na szczyt góry. Droga na szczyt jest zawsze wielkim wyzwaniem dla każdego śmiertelnika, a sukces zdobycia wierzchołka zależy od jego umiejętności, charakteru czy odwagi. Jeśli dobrze przygotujemy się do tej drogi – sprzęt, nastawienie, warunki pogodowe, to jesteśmy w stanie być w każdej dolinę i zdobyć niejedną górę. Tytuł wystawy jest zapożyczeniem z książki Michała Jagiełły (publicysty, taternika, alpinisty, ratownika TOPR, przewodnika tatrzańskiego), który w kolejnych wydaniach opisywał dramatyczne zdarzenia w Tatrach i ofiarność ratowników górskich.
Każdy z nas chciałby „góry przenosić” i zdobywać codziennie jakiś „Everest”. Jednak wiemy, że jest to trudne, a czasem niemożliwe, ale człowiek (taka już jego natura) od zawsze chciał wejść wyżej, dojść dalej, wyprzedzić światło, pokonać czas. Wielu z nas, mieszkańców dziedzin pod Tatrami i siedlisk odległych od gór, mając świadomość, że droga na szczyt jest mozolna i niebezpieczna, jednak podejmuje to ryzyko w imię … – motywacja bywa różna! Niebezpieczeństwo nas nie zniechęca, czasem wręcz fascynuje. Ale niektórzy płacą wysoką cenę. Ot choćby Tatry, zbierają „żniwo” ludzkich istnień każdego roku. Smutne statystyki odnotowują kroniki wypadków po obu stronach naszych gór, podobnie kroniki wypadków w Alpach czy Himalajach. Wychodzimy rano w tę górską krainę piękna i ciszy z nadzieją szczęśliwego powrotu wieczorem. Ale tragedie zdarzają się … I o tym aspekcie „wołania w górach” jest nasza ekspozycja.
Góry inspirują, fascynuję, mobilizują zarówno mieszkańców podhalańskich wiosek, jak i ludzi z nizin, którzy po wielokroć wracają na tatrzańskie szlaki. Wystawa jest artystyczną podpowiedzią jak można patrzeć na szczyty gór, na szczyty naszych możliwości, oddając się marzeniom, iż być może „za górami, za lasami” jest lepszy, ciekawszy świat.
Wystawa „Wołanie w górach” kieruje nas na wiele refleksyjnych ścieżek. Jej autorzy wybrali zaledwie kilka – wołanie o pomoc, wędrówka w znane i nieznane, wołanie do Boga, juhaskie życie na hali, wspinaczka na grani, impresjonistyczne bądź ekspresjonistyczne zmaganie się z dziełem malarskim.
Od połowy lipca do końca września 2019 roku możecie Państwo oglądać prace malarskie, rzeźbiarskie, rysunkowe zakopiańskich i podhalańskich artystów, prace uczniów ZSP im. A. Kenara w Zakopanem oraz fotografie z archiwum TOPR i PTTK. Wystawa czynne jest codziennie w godzinach 8.00 – 20.00. Wstęp wolny. Finisaż wystawy zaplanowany jest na 30 września b. r. na godzinę 19.15 i połączony będzie z wieczorem literackim o Tatrach.
Adam Kitkowski - kustosz wystawy
ks. Jerzy Grzyb - proboszcz