W maju będzie muzycznie, historycznie i teatralnie. Oto co najciekawszego przygotowaliśmy w tym miesiącu.
Muzycznie powracamy z cyklem „Muzycznych Czwartków w Patio”, czyli koncertów kameralnych i wartościowych zarazem. Na początek 4 maja (czwartek) godz. 19.00 wystąpi w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu duet akustyczny Wowa z Charkowa, czyli Wowa (wokal, gitara) oraz Wołodia (mandolina, wokal) z piosenkami z płyty "Złoty ząb". Wowa z Charkowa to słowiańska energia, okraszona rosyjską nutą i charyzmatycznym wokalem lidera – Wowy. W swoim dorobku zespół ma ponad 400 koncertów, czy muzykę do filmów OFFowych. W projekcie akustycznym stawiamy na rozrywkę z przekazem i kontakt z publicznością, przy akompaniamencie gitar i mandoliny. W repertuarze zespołu, oprócz piosenek autorskich, znajdują się utwory scenicznych autorytetów, takich jak Wysocki czy Okudżawa, nie zabraknie również nut znanych z wykonań grupy Leningrad, 5'nizzy oraz kryminalnego romansu z Odessy. Wowa z Charkowa akustycznie, to koncert bliski każdej słowiańskiej duszy, łączący bardziej niż polityka i naftociągi…Bilety 10zł.
Także z tego cyklu 25 maja (czwartek) o godz. 19.00 w MOK zagrają dla Państwa Agnieszka Cudzich i zespół Body and Soul z projektem „Songs of love". Bilet 20zł.
Historycznie zapraszamy na promocję książki, Noc muzeów i spotkanie z gościem. Na początek 12 maja (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim odbędzie się promocja książki Dagmary Dworak pt. „Kromka chleba”. Wstęp wolny. Są to poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania. Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki. „Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej”. – pisze Dagmara Dworak. W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania. Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki. Dagmara Dworak, córka Bogusława Żukowskiego, współbohatera książki. Zapalona fotografka, autorka zdjęć publikowanych w przewodnikach. Od lat odwiedza nietypowe miejsca, z dala od głównych szlaków. Odbyła dwie wyprawy na Syberię w poszukiwaniu grobu Babci. W pierwszą zabrała także Ojca, umożliwiając mu wzruszający powrót do przeszłości i spotkania ze znajomymi z czasów zesłania.
Po raz siódmy MOK - Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego (Ratusz, Rynek 1) otwiera swoje podwoje i w dniach 20 i 21 maja (sobota i niedziela) włącza się w ogólnoeuropejską Noc Muzeów. W samym Muzeum Podhalańskim tegoroczna noc muzeów będzie przebiegać pod hasłem „Polskie Siły na Zachodzie w 75 rocznicę wyjścia Armii gen. Władysława Andersa z ZSRR”. Będzie można wziąć udział w pikniku edukacyjno-militarnym oraz pokazach pojazdów i sprzętu wojskowego. Odwiedzający muzeum będą mogli również uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie historycznej. Oprócz tego czynne będą: Bursa Gimnazjalna (ul. Nadwodnia 5) - wystawa uczniów I.L.O im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu, oraz inne wystawy historyczne w godz. 17.00-22.00; Sala Tradycji K.S. Podhale (ul. Parkowa 14) - wystawy oraz premiera filmu pt. „Wujek” w godz. 17.00 do 23.00; MCK „Sokół” Galeria BWA „ Jatki” (ul. Kościuszki 4) - wernisaż wystawy malarstwa Heleny Jacyno „Podróże w czasie i przestrzeni” o godz.20.00, a zwiedzanie wystaw od 17.00 do 24.00; Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, filia w Nowym Targu (ul. Kr. Jadwigi 1) - wystawa z zasobów własnych pt. "Od wstępniaka do stopki czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI w" z otwarciem o godz. 21.00 i zwiedzanie w godzinach od 17.00 do 24.00; Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w Urzędzie Miasta Nowy Targ (ul. Krzywa 1) - zwiedzanie oryginalnego schronu z okresu Zimnej Wojny w godz. od 18.00 do 24.00.
Podczas wędrówki pomiędzy poszczególnymi miejscami będzie można zebrać komplet pieczęci na specjalnie przygotowanych na tę okazję kartach. Kulminacją i zakończeniem 7 Nowotarskiej Nocy Muzeów w Nowym Targu będzie pokaz filmu fabularnego pt. „Wielka droga” (1946, reż.: Michał Waszyński, Vittorio Cottafavi), który nigdy nie doczekał się premiery w Polsce. Pokaz rozpocznie się o godzinie 0.10 w budynku nowotarskiego ratusza. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów. Wstęp na wszystkie wystawy i atrakcje wstęp wolny.
Polecamy także odwiedzić także MOK - Muzeum Podhalańskie (Ratusz, Rynek 1) w dniu 24 maja (środa) o godz. 19.00 gdzie odbędzie się spotkanie z cyklu „Świadkowie historii”. Gościem nowotarskiego ratusza będzie Joel Schneider – ocalały z holokaustu mieszkaniec Nowego Targu, który opowie o przedwojennym „Mieście” i swoich losach. Spotkanie poprowadzi Karolina Panz – badaczka i autorka tekstów o losach ofiar Holokaustu oraz stypendystka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk. Wstęp wolny.
W części teatralnej polecamy trzy spektakle teatralne dla trzech różnych wiekowo publiczności. W dniu 19 maja (piątek) o godz. 10.00 i 12.00 w MOK (al. Tysiąclecia 37) spektakl teatralny pt. “Teen Angel” w języku angielskim w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Targu. Wstęp wolny. Autorem sztuki jest kanadyjski twórca D. M. Larson, który w swoim dorobku ma wiele scenariuszy dla dzieci i młodzieży. Sztuka zatytułowana “Teen Angel” jest skierowana do młodzieży, a jej główne przesłanie to czynienie dobra i odpowiedzialność za swoje postępowanie. Główna bohaterka otrzymała szansę naprawienia swoich błędów i wykorzystała ją. Sztuka utrzymana jest w klimacie współczesnej baśni, ponieważ bohaterce towarzyszą anioły. Jednak nie treść stanowi istotę przedsięwzięcia. Główmy celem jest atrakcyjna forma pracy nad doskonaleniem umiejętności językowych. Sztuka wystawiona jest w języku angielskim (poziom średniozaawansowany) co jest wyzwaniem zarówno dla młodych artystów, jak i dla widowni. Praca nad spektaklem daje młodzieży również możliwości rozwijania zdolności artystycznych, oraz nie pozostaje bez wpływu na kształtowanie osobowości oraz charakteru młodych ludzi. Nasze wcześniejsze doświadczenia z tego typu formą pracy potwierdzają pozytywny wpływ na rozwój młodego człowieka.
Dla najmłodszych już od 8 miesięcy przygotowaliśmy 28 maja (niedziela) o godz. 11.00 w MOK (al. Tysiąclecia 37) spektakl najnajowy „Witajki i Papatki” w wykonaniu Teatr Chrząszcz w Trzcinie. Bilet: 5zł/osoba, ale uwaga: ilość miejsca ograniczona – zapisy. Mogą się Państwo spodziewać przyjaznej atmosfery, akcji dostosowanej do wieku odbiorców, spokojnych kolorów i naturalnych dźwięków, zabaw sensorycznych i działań wspomagających rozwój dziecka. Spektaklowi towarzyszy grana na żywo muzyka. Motywem przewodnim spektaklu „Witajki i Papatki” są... dłonie. Służą do witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania.... Do czego jeszcze? Sprawdźcie sami już w niedzielę 28 maja i zafundujcie swoim szkrabom pierwsze spotkanie z teatrem! Czas trwania: 30 min + 15 min zabawy.
A na koniec w dniu 28 maja (niedziela) o godz. 19.00 w MOK spektakl "A w piątek to już koniec" w wykonaniu Teatr Sporadycznego działającego przy Parafii NSPJ w Nowym Targu. Wstęp wolny.