26 listopada 2008 to dzień wyjątkowy dla Znaku Marki Tatrzańskiej. Wówczas po raz pierwszy przyznano te szczególne certyfikaty w Karczmie Regionalnej Szymoszkowa przy dolnej stacji kolei krzesełkowej. Wydarzenie było prowadzone przez Agatę Wójtowicz i Stanisława Łukaszczyka.
Kapituła Marki Tatrzańskiej obradowała w składzie:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły
Andrzej Skupień: Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Wojciech Gach: Prezes PSS Społem w Zakopanem, Członek Kapituły
Zofia Górska: Prezes Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo Turystycznego, Członek Kapituły
Maciej Krokowski: Radca Prawny, Członek Kapituły
Ryszard Sikora: Prezes Małopolskiej Izby Turystycznej, Redaktor Polskiego Radia Kraków Pr.1, Członek Kapituły
Krzysztof Król-Łęgowski: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Promocji, Rozwoju i Kultury, Członek Kapituły
Nominowani: 8
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe,
IV Twórcy i działacze kulturowi
Marka Tatrzańska przyznana została za wyjątkowy produkt regionalny: oscypek z certyfikatem, tworzony według zastrzeżonej w Unii Europejskiej receptury, chronionej od 2007 roku.
Ś.P. Kazimierz Furczoń był jednym z pierwszych baców, którzy uzyskali certyfikat unijny na sprzedaż swoich produktów. Zaczynał jako juhas mając 16 lat. Unowocześnił i rozwinął gospodarstwo odziedziczone po ojcu, a także zaczął prowadzić je w ekologiczny sposób. Był liderem w budowaniu wspólnot pasterskich w Polsce. Pasjonatem owczarstwa, ale przede wszystkich wytwórcą wyjątkowych produktów regionalnych serów, bryndzy podhalańskiej, bundzu, żętycy, czy też sera gazdowskiego.
Otrzymał Markę Tatrzańską za odtworzenie i wznowienie szycia czarnej cuchy podhalańskiej w jej pierwotnej formie i zdobieniach.
Firma Zakład Produkcyjny Berda powstała w 1983 roku, jako firma zajmująca się produkcją sukna oraz strojów regionalnych najpierw z terenu Podhala później z terenu całej Polski. Na swoim koncie ma wiele rekonstrukcji odzieży regionalnej z różnych regionów Polski. Oprócz tego firma Berdax realizuje również zamówienia na odzież narciarską, bluzy do paintballa, kombinezony spadochronowe, kolarskie i łyżwiarskie.
Kontakt:
Zakład Produkcyjny BERDA
Tel.: 883555010
Markę Tatrzańska otrzymał PSS Społem w Zakopanem za działalność sklepu spożywczego na Krupówkach. Sklep Podhale powstał w 1939 roku i trwale wpisały się w krajobraz Zakopanego.Jest to najstarszy sklep spożywczy na Podhalu, utrzymywany w stylistyce regionalnej. Towary oferowane przez sklep są dostarczane bezpośrednio od producentów działających na terenie Powiatu Tatrzańskiego. W ofercie znaleźć można oscypki, bundz, korbacze, chleb pasterski i wiele innych regionalnych produktów.
Kontakt:
Społem Zakopane
ul. Krupówki 31,
34-500 Zakopane
Tel:. 182015731
Ośrodek Narciarski Kotelnica Białaczańska, jest jedną największych stacją narciarskich na Podhalu. Swoją ofertę kieruje zarówno do tych którzy dopiero uczą się jeździć na nartach czy snowboardzie, jak i do zaawansowanych pasjonatów tych sportów.
Dysponuje 14 kilometrami tras o różnym stopniu trudności, od tych łagodnie nachylonych aż po trasy posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Na terenie ośrodka znajduje się m.in. szkoła narciarska, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego. Góralski klimat poczuć można w jednej z kilku regionalnych karczm.
Kontakt:
Środkowa 181B,
34-405 Białka Tatrzańska
Tel.: 18 2654133
Rodowity góral, mieszkający i działający w Kościelisku. Od 1952 roku związany z działalnością zespołów regionalnych, autor książek o tematyce regionalnej, honorowany członek związku Podhala. Artysta, gawędziarz, choreograf, ratownik, ale również tancerz i popularyzator folkloru. Laureat wielu nagród i wyróżnień honorujących jego wieloletnią działalność artystyczną (m. in. Otrzymał Nagrodę Ministra Kultury).