27 listopada 2009 roku po raz drugi przyznano Markę Tatrzańską. Impreza odbyła się w hotelu Mercure Kasprowy
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły
Andrzej Skupień: Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Wojciech Gach: Prezes PSS Społem w Zakopanem, Członek Kapituły
Zofia Górska: Prezes Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo Turystycznego, Członek Kapituły
Maciej Krokowski: Radca Prawny, Członek Kapituły
Ryszard Sikora: Prezes Małopolskiej Izby Turystycznej, Redaktor Polskiego Radia Kraków Pr.1, Członek Kapituły
Krzysztof Król-Łęgowski: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Promocji, Rozwoju i Kultury, Członek Kapituły
Nominowanych: 13
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe,
IV Twórcy i działacze kulturowi
Marka Tatrzańska przyznana została za Chleb Pasterski.
Nominowany Chleb Pasterski o unikatowym smaku i wyglądzie jest produkowany przez piekarnię SZYMONEK, na bazie zakwasu pszennego z dodatkiem jogurtu, mąki pszennej, mąki jęczmiennej słodowej, drożdży, soli i przypraw. Produkowany z naturalnych składników które nie zagrażają życiu i zdrowiu ludzi. Cecha zasługująca na wyróżnienie to unikalny smak i wygląd, długi okres przydatności do spożycia, pełna obróbka ręczna. Pakowany jest w folie spożywczą posiadającą wszelkie atesty. Unikalny a zarazem od razu rozpoznawalny wygląd, który nie mieści się w obowiązujących standardach, stał sie wizytówką podhalańskiego chleba, który sprawdza się w różnych warunkach.
Kontakt:
Społem Zakopane
ul. Krupówki 31,
34-500 Zakopane
Tel:. 182015731
https://www.spolem-zakopane.pl/piekarnia-szymonek
Markę Tatrzańską otrzymał Stanisław Gąsienica-Wawrytko, za wyroby regionalne-kożuchy, serdaki i czapki.
Pan Stanisław fachu nabierał u braci Franciszka i Władysława Ścisłowiczów, zaś serdaki zaczął szyć u Stefana Dziadkowca. W swej kuśnierskiej karierze udało mu się zdobyć pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie twórczości ludowej. Szczególnym przedsięwzięciem było uszycie serdaka dla samego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz dla figury góralki, która stała w szopce w Watykanie. Wyroby Pana Stanisława cechuje duża precyzja wykonania i bogactwo ozdób, które stanowią najbardziej rozpoznawalne symbole kultury ludowej Podhala.
Kontakt:
Piłsudskiego 186,
34-520 Poronin
Tel:. 18 2074379
Karczma położona jest na szlaku do Doliny Kościeliskiej. Mieści się w zabytkowym, prawie stuletnim budynku. Prowadzona jest od dwudziestu lat przez dwa pokolenia góralskiego rodu Styrczula-Maśniak. Potrawy serwowane są tam według przepisów regionalnych, a wystrój nawiązuje do góralskich tradycji. W karczmie organizowane bywają imprezy promujące kulturę Podhala. Rodzinna atmosfera, wieloletnie doświadczenie oraz profesjonalna obsługa, sprawiają, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Warto również dodać, że restauracja zdobyła wielokrotnie wysokie miejsca w konkursach kulinarnych.
Kontakt:
ul. Nędzy-Kubińca 229,
34-511 Kościelisko
Tel.: 660147603
PKL S.A. jest przodująca w Polsce firma świadczącą usługi przewozowe kolejami liniowymi od 1936 roku, która dąży do kompleksowej obsługi w zakresie turystki letniej i zimowej. Geograficzny zakres działalności spółki to przede wszystkim obszar Tatr i Podhala: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Butorowy Wierch, Hala Gąsienicowa i Goryczkowa. Posiadają stacje w Szczawnicy, Krynicy i Międzybrodziu Żywieckim.
Kontakt:
Biura Obsługi Klienta
ul. Na Gubałówkę 1 (dolna stacja KLT Gubałówka)
ul. Kuźnice 14 (dolna stacja KL Kasprowy Wierch)
34-500 Zakopane,
Tel.: 182020300
Niepowtarzalny malarz i charyzmatyczny muzyk. Władysław Trebunia był nie tylko artystą, muzykiem, instrumentalistą, ale również pedagogiem i projektantem. Urodził się 15 lutego 1942 roku w Poroninie. Od najmłodszych lat przejawiał wielki talent muzyczny i plastyczny, rozwijany, między innymi, przy pomocy malarzy bywających w jego domu rodzinnym. Artysta brał udział w 35 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Kanadzie, USA, miał również 30 wystaw indywidualnych.