17 listopada w Jasnym Pałacu odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały ogłoszone nominacje oraz przedstawieni laureaci kolejnej edycji konkursu Marka Tatrzańska 2010.
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły
Andrzej Skupień: Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Wojciech Gach: Prezes PSS Społem w Zakopanem, Członek Kapituły
Zofia Górska: Prezes Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo Turystycznego, Członek Kapituły
Ryszard Sikora : Prezes Małopolskiej Izby Turystycznej, Redaktor Polskiego Radia Kraków Pr.1, Członek Kapituły
Krzysztof Król-Łęgowski: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Promocji, Rozwoju i Kultury, Członek Kapituły
Liczba nominowanych: 16
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe
IV Twórcy i działacze kulturowi
Marka Tatrzańska przyznana została za Torcik Hiszpański.
Cukiernia jest firmą rodzinną, która od 1927 roku wytwarza słodkości i lody w Zakopanem. Można je znaleźć w sklepach na terenie miasta, a także w sąsiednim Kościelisku gdzie znajduje się zakład słodkiej produkcji. Torcik Hiszpański jest produkowany od ponad 18 lat. Nie zawiera konserwantów ani sztucznych barwników. Jego głównym składnikiem jest śmietana, wytwarzana w Zakopanem.
Kontakt:
Ul. Rysulówka 8a,
Kościelisko 34-511
Tel.: 18 2079149
Pochodzi ze starych rodów góralskich, które od pokoleń tworzą kulturę Podhala i kultywują tradycje przodków. Słynny grajek Bartuś Obrochta był jej prapradziadkiem. Zofia Majerczyk-Owczarek jest współorganizatorką spotkań kapel "Muzyka Karpat", „Zoduski Muzykanckie" i „Dudaskie Ostatki". Od roku 1979 zajmuje się również haftem i szyciem strojów regionalnych, które prezentowała na 22 wystawach zbiorowych i 9 indywidualnych. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych została przyjęta w roku 1986, a od 1991 prowadzi program radiowy „Z hol i dziedzin” w lokalnym Radiu "Alex" w Zakopanem.
Początek działalności artystycznej Mieczysława Króla-Łęgowskiego przypadł na rok 1978, związany był ze stolarstwem i rzeźbieniem w drewnie. W 1983 roku został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Równolegle z pracami stolarskimi i rzeźbieniem Mieczysław Król-Łęgowski zaczął pisać wiersze w gwarze podhalańskiej. Zaprezentował je publicznie po raz pierwszy w czasie stanu wojennego, na Posiadach w Biołej Izbie, cyklicznych spotkaniach, organizowanych przez Związek Podhalan w Zakopanem.
W Termach BUKOVINA znajdują się baseny rekreacyjne i pływackie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Termy położone są z dala od zgiełku w otoczeniu podhalańskich lasów, co pozwala cieszyć się kojącymi właściwościami wody termalnej w ciszy i spokoju. W Termach BUKOVINA znajdują się liczne sauny i łaźnie parowe. Są tam również fantastyczne jacuzzi i setki metrów szalonych, wodnych zjeżdżalni. Placówka organizuje również cykliczne Noce Basenów, które zapewniają dobrą zabawę w wodzie, przy dźwiękach muzyki klubowej, z udziałem najlepszych Dj-ów oraz gwiazd.
Kontakt:
ul. Sportowa 22,
34-530 Bukowina Tatrzańska
Tel.: 18 2020070
Podhalańska artystka ludowa, która sprawiła, że malarstwo na szkle zyskało zupełnie nowy wymiar. Spopularyzowała tę sztukę na Podhalu, przyczyniając się również do jej rozpoznawalności poza regionem. W roku 2010 za całokształt pracy twórczej otrzymała złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany jej przez Ministra Kultury. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się podczas wernisażu wystawy retrospektywnej w Galerii Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem.
Celem grupy jest działalność na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, w tym przede wszystkim: działanie na rzecz wzrostu lokalnej tożsamości i więzi, rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej, wspieranie lokalnych inicjatyw.
Kontakt:
ul. Orkana 37c,
34-424 Szaflary
Tel:. 18 20 11 543