W czwartkowy wieczór podczas uroczystej gali w zakopiańskim „Jasnym Pałacu” oficjalnie ogłoszono kto zdobył statuetki w kolejnej edycji Marka Tatrzańska 2012.
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły
Andrzej Skupień: Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Wojciech Gach: Prezes PSS Społem w Zakopanem, Członek Kapituły
Zofia Górska: Prezes Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo Turystycznego, Członek Kapituły
Maciej Krokowski: Radca Prawny, Członek Kapituły
Ryszard Sikora: Prezes Małopolskiej Izby Turystycznej, Redaktor Polskiego Radia Kraków Pr.1, Członek Kapituły
Krzysztof Król-Łęgowski: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Promocji, Rozwoju i Kultury, Członek Kapituły
Liczba nominowanych: 21
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe
IV Twórcy ludowi i kulturowi
V Kategoria dla przedsięwzięć i imprez kulturalnych oraz ważnych społecznie inicjatyw y i działacze kulturowi
Marka Tatrzańska przyznana została za „chleb domowy” o wadze 5kg, wykonywany na zamówienie, oraz „chleb domowy” o wadze 2,20kg będący w ciągłej sprzedaży.
Piekarnia „Dańca” w Zakopanem to jedna z nielicznych piekarni rzemieślniczych, gdzie wytwarza się chleb dzięki zastosowaniu tradycyjnych metod produkcji. Wszystkie produkty robione są w najwyższej jakości produktów, bez żadnych środków ulepszających, konserwantów, czy sztucznych barwników.
Kontakt:
Kościeliska 5,
34-500 Zakopane
Tel.: 18 2014801
Otrzymał Markę Tatrzańską za tradycyjne góralskie sanie i “kumoterki”.
Ludowy twórca o dużej wrażliwości na formę, proporcje i styl. Choć korzysta ze starych wzorów, udostępnionych m.in. w fachowej literaturze, to nie pozostaje biernym odtwórcą dzieł lecz traktuje je „na swoją modłę”
Kontakt:
Wierch Spiski 36,
34-530 Bukowina Tatrzańska
Spółka wyróżniła się swoim społecznym wkładem i umiejętnościami pozyskiwania funduszy europejskich. Ponadto posiada mocno zróżnicowaną ofertę narciarską, w której skład wchodzi, aż 7 tras łącznie 4,5 km, zróżnicowanych pod względem trudności, nachylenia oraz długości. Na pewno każdy narciarz znajdzie tutaj coś dla siebie. Ośrodek może poszczycić się jedną z najtrudniejszych tras narciarskich na Podhalu – trasą czarną i czerwoną, które są przeznaczone dla posiadających spore umiejętności narciarzy czy też snowboardzistów.
Kontakt:
ul. Podokólne 1,
34-532 Jurgów
Tel.: 696232312
Certyfikat Marki Tatrzańskiej przyznany został za pracę społeczną, promowanie regionu i pracę z dziećmi i młodzieżą.
Krzysztof Trebunia-Tutka jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Swoją wiedzę w zakresie muzyki ludowej stale pogłębia pełniąc funkcję jurora na festiwalach i konkursach muzyki ludowej i folkowej (m.in. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja" w Warszawie, „Mikołajki Folkowe” w Lublinie) również jako konferansjer, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (od 1989), Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu .
Kontakt:
Impreza kulturalna o charakterze przeglądu regionalnego. Organizowana od 1978 roku przez oddział Podhalan w Kościelisku, Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku. Podczas wydarzenia Jurorzy oceniają grę na instrumentach pasterskich, śpiew pasterski, twórczość rodzin i muzyk góralskich. Impreza skupia ok. 150 uczestników, której towarzyszy wystawa tematyczna dotycząca twórczości regionalnej, fotografii itp. Promuje Region Podhalański poprzez śpiew, muzykę i taniec góralski, które dzięki takim przeglądom mają możliwość przetrwać w tradycyjnej formie.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku
ul. Stanisława Nędzy-Kubińca 76e,
34-511 Kościelisko,
Tel.:18 20 700 51