W środowy wieczór 20 listopada 2013 roku w Zakopanem odbyła się po raz kolejny uroczysta gala, podczas której wręczono statuetki „Marki Tatrzańskiej”. W „Jasnym Pałacu”, siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury prestiżowym certyfikatem jakości zostali uhonorowani najlepsi z najlepszych z Powiatu Tatrzańskiego.
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły
Andrzej Skupień: Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Krzysztof Król - Łęgowski : Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Członek Kapituły
Zofia Górska: Artysta Ludowy, Członek Kapituły
Wojciech Gach: Prezes PSS „Społem”, Członek Kapituły
Ryszard Sikora: Redaktor Polskiego Radia Programu I, Członek Kapituły
Liczba nominowanych: 16
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe,
IV Twórcy ludowi i kulturowi
V kategoria dla przedsięwzięć i imprez kulturalnych oraz ważnych społecznie inicjatyw y i działacze kulturowi
Marka Tatrzańska przyznana została za „Pulpety jagnięce z sosem borowikowym w kosorze z oscypka”.
Mięso jagnięce, wcześniej marynowane, doprawiane jest świeżym tymiankiem, cebulą, rozmarynem i czerwonym winem. Sos biały z kapeluszami borowików z dodatkiem białego wina. Kosorek smażony jest z oscypków białcańskich i studzony na szklance
Kontakt:
ul. Szymkówka 1,
34-532 Brzegi
Tel.: 513022551
Otrzymał certyfikat Marki Tatrzańskiej za ludową działalność rękodzielniczą.
Urodził się w 1955r. w Kościelisku. Jest samoukiem, człowiekiem wielu talentów. Rzeźbi od 17 roku życia w drewnie i kamieniu. Inspiracje do swojej twórczości czerpie z motywów regionalnych, podhalańskich krajobrazów, życia codziennego, twarzy i sylwetek rodzimej ludności. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1988 r. Swoje prace pokazuje na zbiorowych wystawach w wielu miastach Polski. Uczestniczył również w wystawie w Lille.
Bazar Polski otrzymał Markę Tatrzańską za przedsięwzięcie o charakterze kompleksowym kulturalno-usługowym, które podkreśliło szczególne zakończenie uhonorowania roku Władysława hr. Zamoyskiego. Bazar Polski pełni niezwykle ważną rolę łączącą w sobie działalność usługową i kulturalną. Jest to również główna siedziba Zarządu Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”.
Zespół kultywuje bogate tradycje obyczaju rodzimego występując w strojach góralskich. Promuje rodzimą miejscowość okazując miłość do stron ojczystych i wierność tradycji. Członkowie zespołu wywodzą się z rodzin, w których tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Do zespołu należą mieszkańcy całego skalnego Podhala, a jego trzon stanowią Poronianie. Członkowie zespołu kilkakrotnie zdobywali prestiżowe tytuły Harnasia Roku oraz Nośwarniyjsyj Górolecki i Podhalańskiej Królowej Miodu
Kontakt:
https://www.facebook.com/ZespolRegionalnyImJanaJedrolaReglePoronin
Impreza kulturalna, która organizowana jest od 2000 roku w Białym Dunajcu przez Związek Podhalan . Dziewczyna, która chce wygrać musi nie tylko imponować pięknym wyglądem czy strojem, ale też być bardzo pracowita. 16 kandydatek, które ubiegają się o tytuł Nośwarniyjsyj Górolecki musi wykazać się sprytem i szybkością w takich konkurencjach gospodarskich jak: grabienie siana i kręcenie z niego powrósła, deptanie kiszonej kapusty. Kandydatki muszą również pięknie śpiewać, tańczyć po góralsku i wykazać się wiedzą o regionie.
Kontakt:
Związek Podhalan Oddział Biały Dunajec
Ul. Jana Pawła II 308,
34-426 Biały Dunajec