W roku 2014, w "Jasnym Pałacu" odbyło się uroczyste przyznanie Marek Tatrzańskich, dla wyróznienia szczególnych ludzi, którzy poprzez swoją działalność, pracę i pomysły przyczyniają się do poprawy wizerunku i rozwoju Powiatu Tatrzańśkiego.
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły
Andrzej Skupień: Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Wojciech Gach: Prezes PSS Społem w Zakopanem, Członek Kapituły
Zofia Górska: Prezes Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo Turystycznego, Członek Kapituły
Maciej Krokowski: Radca Prawny, Członek Kapituły
Ryszard Sikora: Prezes Małopolskiej Izby Turystycznej, Redaktor Polskiego Radia Kraków Pr.1, Członek Kapituły
Krzysztof Król-Łęgowski: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Promocji, Rozwoju i Kultury, Członek Kapituły
Liczba nominowanych: 23
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe,
IV Twórcy ludowi i kulturowi
V kategoria dla przedsięwzięć i imprez kulturalnych oraz ważnych społecznie inicjatyw y i działacze kulturowi
Marka Tatrzańska przyznana została za Litworówkę z kwiatem czarnego bzu.
Nalewka wytwarzana według tradycyjnych góralskich receptur, wywodzących się z Doliny Małej Łąki. Jest wytwarzana na bazie litworu- niezwykle rzadkiej rośliny, spotykanej w Tatrach. Charakteryzuje się wyjątkowym korzennym aromatem, wzbogaconym smakiem naturalnego miodu.
Kontakt:
Ul. Tatrzańska 90,
34-520 Poronin
Tel.: 691 166 005
Otrzymała Markę Tatrzańską za kilimy regionalne.
Bronisława Obrochta, z domu Tatar, prawnuczka Bartusia Obrochty, urodzona w 1956 roku w Kościelisku. W 1973 roku ukończyła Zasadniczą Szkołę im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem o kierunku tkactwo artystyczne. Regionalne kilimy i hafty Bronisławy Obrochty nawiązują do korzeni tradycji podhalańskich. Posiadają one niepowtarzalne, barwne wzory.
Kompleks basenów termalnych Saunarium oraz SPA, łączący w sobie zalety wodnego parku rozrywki z filozofią termalnego wypoczynku. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne baseny napełnione są wodą termalną o temperaturze 34°C-38°C, charakteryzującą się korzystnym stopniem mineralizacji, czyli zawierającą między innymi takie mikroelementy jak siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Tak zróżnicowany skład wody to idealne źródło zdrowia, poprawiające kondycję fizyczną i pozytywnie wpływające na komfort życia. W Termie Bania zadbano zarówno o potrzeby rodzin z dziećmi jak i osób starszych, nastawionych na odpoczynek w ciszy i spokoju.
Kontakt:
ul. Środkowa 181,
34-405 Białka Tatrzańska
Tel.: 18 2657490
Zespół regionalny „Zbójnicek” został założony w Zębie w 1964 roku przez Marię Stoch. Pomysł założenia zespołu zrodził się zupełnie przypadkowo, kiedy to przygotowała szkolną akademię i dobierała dzieci do recytowania wierszy i gawęd i śpiewania piosenek. Zachwyt nad wielkim talentem tych małych dzieci i gorąca miłość do góralszczyzny, kazała jej założyć, a potem przez wiele lat prowadzić szkolny zespół regionalny „Zbójnicek”. Początkowo Maria Stoch sama szyła dla dzieci ubrania i czapki zbójnickie. Jej poetycki talent sprawił, że sama układała programy występów, dobierała wiersze i piosenki. W jej pracy pomagał jej mąż Jan Stoch Gronkowion, wybitny prymista podhalański.
Kontakt:
Marka Tatrzańska przyznana została za Dni Lawinowo – Skiturowe.
Przedsięwzięcie jest wydarzeniem cyklicznym i odbywa się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W programie tradycyjnie już darmowe szkolenia: lawinowe, skiturowe, z turystyki zimowej, nawigacji i wiedzy przyrodniczej TPN; wycieczki narciarskie i piesze z przewodnikiem oraz testy sprzętu sportowego. Ideą wydarzenia jest szerzenie bezpiecznej górskiej turystyki zimowej. Skierowana jest zarówno do początkujących jak i osób stale związanych z górskim sportem.
Kontakt:
Ul. Kiry 38,
34-511 Kościelisko
Tel.: 535 184 435