W dniu 6 listopadzie 2015 po raz kolejny przyznano Markę Tatrzańską najbardziej wyróżniającym się rękodzielnikom, usługodawcom, artykułom spożywczym, działaczom kultururowym oraz inicjatywom. Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbyła się w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, zakopiańskim "Jasnym Pałacu".
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły
Andrzej Laszczyk: Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Helena Buńda: p.o. Dyrektora Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury, Członek Kapituły
Maciej Krokowski: Radca Prawny Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Ryszard Sikora: Dziennikarz Polskiego Radia, Członek Kapituły
Zofia Górska: Wiceprezes Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo Turystycznego, Członek Kapituły
Liczba nominowanych: 16
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe,
IV Twórcy ludowi i kulturowi
V kategoria dla przedsięwzięć i imprez kulturalnych oraz ważnych społecznie inicjatyw y i działacze kulturowi
Marka Tatrzańska została przyznana za artykuł spożywczy „Miód Malina”.
Miód malinowy odznaczył się wyjątkowym smakiem, konsystencją i kolorem. Miód malinowy pozyskiwany jest na terenie Białego Dunajca. Rzadziej spotykany w innych regionach Polski. Jest pozyskiwany według starych zasad. Produkt naturalny z terenów ekologicznych.
Kontakt:
Jana Pawła II 21,
34-425 Biały Dunajec
Tel.: 602638618
Twórca otrzymał Markę Tatrzańską za malarstwo na desce oraz rzeźbę.
Andrzej Ferenczak jest twórcą, który promuje region Powiatu Tatrzańskiego poprzez swoją sztukę. Tworzy rzeźby figuralne, płaskorzeźby, meble artystyczne oraz ikony, które można podziwiać na prestiżowych wystawach w całym kraju i za granicą.
Kontakt:
Ul. St. Nędzy Kubińca 37,
34-511 Kościelisko
Tel.:18 2070523
Szałasy pasterskie otrzymały Markę Tatrzańską za oryginalny projekt bazy noclegowej opartej na kopiach XIX -wiecznych szałasów pasterskich, które znajdują się przy drodze do Łysej Polany i Morskiego Oka. Wyposażenie stanowią kopie XIX-wiecznych mebli góralskich, których projekty udostępniło Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W każdym są drewniane półki z naczyniami zawieszone na łańcuchach, jak w dawnych kuchniach góralek. Szałasy są dopełnieniem wiedzy o kulturze i tradycji pasterskiej regionu tatrzańskiego, są one dostępne całorocznie dzięki wykorzystaniu ekologicznego systemu grzewczego. Budynek zaprojektował Krzysztof Trebunia Tutka, znany muzyk, z zawodu architekt.
Kontakt:
ul. Szymkówka 1,
34-532 Brzegi
Tel.: 513022551
Pani Zofia otrzymała Markę Tatrzańską za całokształt swojej twórczości.
Zofia Fortecka tworzy sztukę niebywałą i unikalną, inspirowaną sztuką bizantyjską, romańską i gotycką. W swoich miniaturach przedstawia wątki biblijne, fascynujące żywoty świętych, średniowieczne legendy, wizerunki Madonn oraz średniowieczne sceny rodzajowe.
Wydarzenie otrzymało certyfikat Marki Tatrzańskiej za ochronę dziedzictwa kulturowego, umacnianie tożsamości regionalnej wśród najmłodszego pokolenia oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku regionu od ponad 40 lat.
„Poroniańskie Lato” jest największą imprezą promocyjno-kulturalną na terenie Gminy Poronin. Swoją historię rozpoczęło w roku 1978, której inicjatorem był nieżyjący już Jan Jędrol. Na jej początek przez ulice Poronina przejeżdża barwny korowód weselny, który przedstawia fragmenty wesela góralskiego z udziałem "Regli" -najsłynniejszego zespołu z Poronina oraz dawnych członków zespołów regionalnych z tego terenu.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie
ul. Józefa Piłsudskiego 2,
34 - 520 Poronin
Tel.: 18 2074074