Uroczyste rozdanie Marki Tatrzańskiej 2016 odbyło się 22 czerwca podczas VIII Międzynarodowego Forum Górskiego w Pensjonacie „Antałówka” – Polskie TATRY S.A.
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły
Jerzy Andrzej Laszczyk: Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego ,Wiceprzewodniczący Kapituły
Helena Buńda: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury, Sekretarz Kapituły
Edward Chyc –Magdzin: Przedstawiciel Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem ,Członek Kapituły
Anna Firas: Przedstawiciel Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo- Turystycznego w Zakopanem, Członek Kapituły
Józefa Kolbrecka: Przedstawiciel Gminy Biały Dunajec, Członek Kapituły
Andrzej Skupień: Przedstawiciel Gminy Bukowina Tatrzańska , Członek Kapituły
Małgorzata Karpiel -Bzdyk: Przedstawiciel Gminy Kościelisko ,Członek Kapituły
Andrzej Buńda: Przedstawiciel Gminy Poronin, Członek Kapituły
Grzegorz Cisło: Przedstawiciel Gminy Miasta Zakopane ,Członek Kapituły
Anna Gąsiorowska: Przedstawiciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w Zakopanem, Członek Kapituły
Liczba nominowanych: 18
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I artykuły spożywcze
II wyroby rękodzielnicze
III bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe
Marka Tatrzańska została przyznana za Chleb Gazdowski.
Chleb Gazdowski, ma unikatowy smak, a jego receptura jest ściśle przestrzegana – produkt powstaje na naturalnym zakwasie, zawiera rozmrożone bakterie kwasu mlekowego, krystaliczną czystą wodę oraz najlepszą mąkę.
Kontakt:
ul. Chyców Potok 8,
34-500 Zakopane
Tel.:18 2062001
Marka Tatrzańska przyznana została za Nalewkę Tatrzańską – Litworówkę.
Tradycja produkcji nalewki sięga lat 30-tych XX w. Pomysł wyrobu nalewek zrodził się z potrzeby kultywowania rodzinnych tradycji. Do produkcji używa się miodu pozyskanego od lokalnych producentów oraz na bazie litworu – niezwykle rzadkiej rośliny, spotykanej w Tatrach.
Kontakt:
Ul. Tatrzańska 90,
34-520 Poronin
Tel.: 691 166 005
Otrzymał Markę Tatrzańską za wykonywanie ludowej galanterii skórzanej.
Jest to jeden z najwybitniejszych podhalańskich twórców ludowych zajmujących się wykonywaniem skórzanych elementów tradycyjnego stroju góralskiego. Wykonuje kierpce, opaski, torby i torebki. Każdy z jego wyrobów jest unikalny i wyjątkowy.
Kontakt:
ul. Miłośników Podhala 60,
34-425 Biały Dunajec
Tel.: 605 260 453
Marka Tatrzańska przyznana została za działania w zakresie regionalnej metaloplastyki.
Andrzej Bukowski pochodzi z Suchego, obecnie mieszka w Białym Dunajcu. Zaczął tworzyć w 2000 roku, zaczynając od rekonstrukcji spinek ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Spod jego ręki wychodzą spinki góralskie, sprzączki, zapięcia do pasów i kierpców, brosze, korony, guziki i klamry. W jego twórczości wszystkie przedmioty powstają z pasją. Dzięki takim osobom jak Pan Andrzej ocala sie od zapomnienia bardzo starą sztukę wyrobu spinek góralskich.
Kontakt:
Ul. Jana Pawła II 365,
34- 425 Biały Dunajec
Tel.: 509 502 722
Stanisław Mateja otrzymał Markę Tatrzańską za usługi krawieckie, ze specjalnością regionalną.
Urodził się 11 listopada 1938 roku w Kościelisku. Z wykształcenia jest krawcem. Wykonuje stroje regionalne dla zespołów ludowych z różnych regionów Polski, szyje także stroje teatralne, które uświetniają sztuki między innymi na deskach krakowskich teatrów. Można u niego zamówić garnitur jak u Armaniego. Przede wszystkim Stanisław Mateja szyje tradycyjne bluzki góralskie, kamizelki i baranice.
Kontakt:
Ul. Sywarne 47,
34-511 Kościelisko
Tel.: 517242647
Marka Tatrzańska przyznana została za wykonanie złóbcoków, tradycyjnego instrumentu.
Rzeźbiarz, którego pasją było lutnictwo. Złóbcoki wykonywane przez Andrzeja Stasika są znane nie tylko na Podhalu. Jeden z pięknych, wypieszczonych ręką mistrza, egzemplarzy złóbcoków zawędrował do Muzeum Muzycznego w Wilnie. W 2006 roku otrzymał dyplom w kategorii lutnictwo, a w 2014 roku tytuł „Zasłużony dla kultury góralskiej”- przyznany przez Kapitułę Zarządu Głównego Związku Podhalan.
Usługa gastronomiczna świadczona w zabytkowym budynku Willa „Nowa” wybudowanym w stylu zakopiańskim, który został odrestaurowany i zmodernizowany w „Villę Toscana”. Budynek, w którym obecnie mieści się restauracja „Villa Toscana” został wybudowany ok. 1910 roku i ma ponad 100 letnią historię. Był to budynek drewniany noszący znamiona stylu zakopiańskiego. Służył jako pensjonat i dotrwał w tej formie do wybuchu II wojny światowej. Dziś budynek wzorowany na wczesnym i tradycyjnym budownictwie górali podhalańskich, nosząc znamiona stylu witkiewiczowskiego idealnie wpisuje się w okoliczny pejzaż Tatr, nie zaburzając architektury miasta, współtworzy czarujący klimat Zakopanego.
Kontakt:
ul. Sienkiewicza 10,
34-500 Zakopane
Tel.: 18 2000099
Certyfikat Marki Tatrzańskiej przyznany został Zakładom Stolarskim Topór Usługi Stolarskie-Remontowo-Budowlane.
Firma została założona 1988 roku jako mały zakład usługowy. Z czasem rozpoczęła działalność na większą skalę. Specjalizuje się w budowie i remontach domów drewnianych , ale przede wszystkim jest producentem wysokiej jakości drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej.
Kontakt:
Witów 80b,
34-512 Witów
Tel.: 600 884 430
Tel:. 600 240 819
Marka Tatrzańska przyznana została za usługi w zakresie stolarstwa artystycznego.
Edward Staszel to stolarz z Dzianisza, w środowisku znany jest jako Pomidorek. Jego dziadek nauczył go jak podpatrywać przyrodę, by odzwierciedlać jej faktury na drewnianych powierzchniach. Po meble, które powstają w przydomowej manufakturze zatrudniającej prawie dwudziestu pracowników, ustawiają się w kolejce najbogatsi i cierpliwie czekają na niezwykłe prace Pana Edwarda.
Kontakt:
Dzianisz 23s,
34-514 Dzianisz
Tel.: 508207900
Gościniec Góralski Dwór w Kościelisku mieści się w tradycyjnym góralskim domu wybudowanym z kamienia i drewna. Z obiektu Goście mogą podziwiać zapierające dech w piersi panoramiczne widoki na góry. Restauracja w hotelu Góralski Dwór serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej. Gościniec jest miejscem, gdzie kręcono wiele filmów i programów telewizyjnych. W najbliższej okolicy obiektu znajdują się 2 wyciągi narciarskie- Salamandra oraz Szeligówka.
Kontakt:
ul. Salamandra 2,
34-511 Kościelisko
Tel.: 18 2070053
Stacja narciarska SKI SUCHE to trasy nadające się dla narciarzy i snowboardzistów, tych profesjonalnie jeżdżących jak i tych, którzy niedawno rozpoczęli swoją przygodę z zimowymi sportami. Ponadto taśma i mały wyciąg orczykowy dedykowany dla dzieci i początkujących narciarzy przyczyniły się do uzyskania wielu wyróżnień.
Kontakt:
Suche 103b,
34-420 Poronin
Tel.: 60055959