28 czerwca 2018 roku w Hotelu „TATRY” *** Polana Zgorzelisko Polskie TATRY S.A. odbyło się uroczyste wręczenie Marek Tatrzańskich, najbardziej zasłużonym rękodzielnikom, usługodawcom i artykułom spożywczym w Powiecie Tatrzańskim.
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły
Jerzy Andrzej Laszczyk: Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego, Wiceprzewodniczący Kapituły
Helena Buńda: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury, Sekretarz Kapituły
Edward Chyc – Magdzin: Przedstawiciel Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem ,Członek Kapituły
Anna Firas: Przedstawiciel Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo - Turystycznego w Zakopanem ,Członek Kapituły
Andrzej Skupień: Przedstawiciel Gminy Bukowina Tatrzańska, Członek Kapituły
Małgorzata Karpiel - Bzdyk: Przedstawiciel Gminy Kościelisko, Członek Kapituły
Andrzej Buńda: Przedstawiciel Gminy Poronin ,Członek Kapituły
Agata Wojtowicz: Przedstawiciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w Zakopanem, Członek Kapituły
Liczba nominowanych: 26
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe
Marka Tatrzańska przyznana została za "Polywkę bryndzową” z podhalańskiej bryndzy z dodatkiem swojskich, lanych kluseczek i chrupiącym boczkiem.
„Krupowa Izba” mieści się w centralnej części Krupówek wnętrze przedstawia starą izbę góralską, w której można znaleźć wiejski bielony piec, kominek, wiekowe krzesła, które tworzą domową atmosferę. Kuchnia oparta jest na recepturach regionalnej kuchni podhalańskiej.
Kontakt:
ul. Krupówki 28a,
34-500 Zakopane
Tel.: 18 2013391
Certyfikat Marki Tatrzańskiej przyznany został za „Pstrąga górskiego przyrządzonego na sposób włoski”.
Sposób przygotowania: pstrąg górski przyrządzony na sposób włoski, marynowany w ziołowej, oliwie z oliwek i czosnku, dodany do tego rozmaryn i tymianek –nadają polskiej rybie włoskiego charakteru. Kluczowy jest jednak sposób pieczenia: wysoka temperatura i krótki czas pieczenia, zapewnia odpowiednia strukturę i wilgotność mięsa tak delikatnej ryby. Prostota tego dania, pozwala wydobyć naturalny smak świeżego pstrąga.
Kontakt:
ul. Sienkiewicza 10,
34-500 Zakopane
Tel.: 18 20 000 99
Marka Tatrzańska przyznana została Annie Nędzy-Kubiniec za tradycyjny haft podhalański.
Znana hafciarka z Kościeliska, specjalizuje się w podhalańskim hafcie tradycyjnym wykonywanym różnymi technikami: haftowaniem ubrań damskich sutaszem i koralikami, ale przede wszystkim kolorowymi nićmi. Zajmuje się również haftem na skórze oraz metodą akupituryi haftem artystycznym jedną nitką.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku
Tel.: 18 207 00 51
Certyfikat Marki Tatrzańskiej został wręczony za metaloplastykę artystyczną.
Bogdan Stachoń od 1982 roku wyrabia: spinki podhalańskie, kobiece rozetki, klamry do włosów, stylowe bransolety oraz stylową białą broń, w tym noże zbójnickie, niejednokrotnie oprawiane koralem, a także torby pasterskie. Wytwarza przedmioty z rogu, kości muszli, masy perłowej, srebra i koralu. Wykorzystuje symbolikę starych wzorów, fascynując się morzem, co powoduje, że w wielu spinkach pojawia sie motyw konika morskiego.
Marka Tatrzańska przyznana została za usługi stolarskie.
Wojciech Karpiel realizuje zamówienia standardowe oraz nietypowe, skomplikowane, co zmusza do stałego podnoszenia swoich umiejętności. Dużym zainteresowaniem cieszą się drzwi i okna góralskie z elementami stylizowanymi.
Kontakt:
Tel.:608185207
Certyfikat Marki Tatrzańskiej przyznany został firmie Meblarstwo Stolarstwo Artystyczne
Firma z długoletnim stażem, specjalizująca się w wykonywaniu niepowtarzalnych mebli góralskich z drewna litego głównie w stylu zakopiańskim, które wyróżnia ręczna obróbka drewna oraz samodzielnie wykonywana ornamentyka i rzeźbione zdobienia: figurami geometrycznymi lub motywami roślinnymi.
Kontakt:
Wojdyłówka 10,
34-511 Kościelisko
Tel.: 600 210 650
„Czarna Góra –Koziniec” Sp. z o.o.– obsługa kolei krzesełkowych oraz wyciągów narciarskich. Spółka została założona w 2005 roku i obecnie liczy 106 udziałowców. Stacja działa od 2008 roku i posiada czteroosobową krzesełkową koleją linową, dwa wyciągi orczykowe oraz dla najmłodszych wyciąg zaczepowy.
Kontakt:
ul. Nadwodnia 170,
34-532 Czarna Góra
Tel.: 605 050 184
Mercure Hotels posiada 288 pokoi, 3 restauracje, centrum rekreacji oraz centrum konferencyjne. Przez długie lata był to jedyny HOTEL, miejsce kultowe i symbol luksusu w Zakopanem. Zlokalizowany na Polanie Szymoszkowej na zboczu Gubałówki. W pobliżu znajduje się kąpielisko z wodą termalną, dwie linie kolei krzesełkowych i otwierany sezonowo wyciąg taśmowy dla dzieci. Wnętrza hotelu zostały odnowione i łączą nowoczesny desing z elementami góralskiego folkloru. Naturalne drewno ze zdobieniami, wykonanymi przez lokalnych rzemieślników wkomponowano w przestrzeń zarówno odnowionych pokoi jak Lobby Hotelu.
Kontakt:
ul. Szymaszkowa,
34-500 Zakopane
Tel.:18 2024000
Markę Tatrzańską otrzymał HOTEL ECO TATRY*** Anita i Wojciech Styrczula, pierwszy HOTEL, który oferując usługi hotelarskie i zajmuje się również działalnością społeczną promując Podhale. Inicjator tras biegowych, do których jedno z wejść znajduje się przy Hotelu. Właściciele wspierają inicjatywy sportowo-kulturalne, m.in. Biathlonowy Nordic Walking, Musik Trial Festiwal, cykl biegowy „Perły Małopolski”, inicjatywę „Geotermia dla Kościeliska” i wiele innych.
Kontakt:
ul. Strzelców Podhalańskich 6,
34-511 Kościelisko
Markę Tatrzańską otrzymał innowacyjny System Informacji Turystycznej INFOBOX Marcin Świerk -to nowoczesna technologia wykorzystana na rzecz promocji Podhala, czerpiąca ze wszystkiego co regionalne i służąca lokalnemu biznesowi, organizacjom, turystom oraz mieszkańcom. INFOBOX integruje się ze stroną WWW i pozwala Gościom obiektu zapoznać się z okolicznymi atrakcjami oraz znaleźć informacje dotyczące planowania pobytu, gdyż wpisy są podzielone na kilkanaście modułów tematycznych w przystępnej formie. Firma współpracuje ze wszystkimi instytucjami organizującymi imprezy i wydarzenia na Podhalu, zamieszczając ich informacje do największego kalendarium w regionie bezpłatnie.
Infogram jest wydawany co miesiąc w 10 tysiącach egzemplarzach wersji drukowanej, w ponad 350 punktach na terenie Zakopanego, na stronie infogram.pl oraz aplikacji dla Apple iOS i Google Android. Zawarte są w nim informacje o kulturze, wydarzeniach i historii Podhala. Co miesiąc czytelnicy otrzymują listę propozycji na spędzenie czasu w Zakopanem. Co aktualnie proponują kina? Jaki jest repertuar teatr? Wydawcy Infogramu przywiązuje uwagę do wysokiej jakości druku i składu oraz starannego przygotowania zawartości merytorycznej. Każdy numer jest tworzony poza schematem, z myślą o urozmaiceniu treści.
Kontakt:
Infogram Tymoteusz Mróz
ul. Krupówki 4,
Zakopane 34-500
Tel.: 663485242
info@infogram.pl
Jest to jedyna na Podhalu kawiarnia, w której produkowane i podawane są słodkie produkty na bazie ekologicznych produktów: miodu z ekologicznej pasieki Kószkaz Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, produktów lokalnych: oscypka, bryndzy, bundzu.
Kontakt:
Chyców Potok 14,
34- 500 Zakopane
Tel.:603794448
https://www.facebook.com/cafe.zielen
Firma Usługowo Budowlana SIKOŃ zajmuje się przede wszystkim wykończeniami wnętrz. Jednak w ofercie posiada również wszelkiego rodzaju inne roboty i usługi związane z dziedziną szeroko rozumianej branży budowlanej. Klientom oferuje fachową i specjalistyczną pomoc w zakresie: remontów, modernizacji i renowacji wnętrz, aranżacji i przebudowy pomieszczeń, adaptacji poddaszy, prac instalacyjnych, usuwania wszelkiego rodzaju usterek.
Kontakt:
Firma Usługowo-Budowlana "SIKON" Maciej Krzeptowski
ul. Nędzy Kubińca 191,
34-511 Kościelisko