W sierpniu, podczas X Europejskich Targów Produktów Regionalnych odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów Marki Tatrzańskiej 2018. Prestiżowe wyróżnienie otrzymały szczególne artykuły spożywcze, a także rękodzielnicy i usługodawcy, którzy swoją działalnością przyczynili się do poprawy wizerunku Powiatu Tatrzańskiego.
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego , Przewodniczący Kapituły
Andrzej Skupień: Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego, Wiceprzewodniczący Kapituły
Helena Buńda: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury, Sekretarz Kapituły
Maciej Krokowski: Radca Prawny Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Edward Chyc - Magdzin: Przedstawiciel Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem, Członek Kapituły
Zofia Górska: Przedstawiciel Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo- Turystycznego w Zakopanem, Członek Kapituły
Józefa Kolbrecka: Przedstawiciel Gminy Biały Dunajec, Członek Kapituły
Andrzej Pietrzyk: Wójt Gminy Biały Dunajec, Członek Kapituły
Małgorzata Karpiel - Bzdyk: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku, Członek Kapituły
Anna Malacina - Karpiel: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie, Członek Kapituły
Agnieszka Nowak - Gąsienica: Wiceburmistrz Miasta Zakopane, Członek Kapituły
Jerzy Andrzej Laszczyk: Przedstawiciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, Członek Kapituły
Liczba nominowanych: 17
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe
Marka Tatrzańska została przyznana za "Włoskie pierożki ravioli nadziewane podhalańską jagnięciną podane z borowikiem szlacheckim".
Danie obrazuje przywiązanie do tradycji i obyczajów regionu. Upowszechnia wiedzę o produkcie regionalnym jakim jest jagnięcina podhalańska.
Kontakt:
ul. Sienkiewicza 10,
34-500 Zakopane
Tel.: 18 20000 99
Marka Tatrzańska wręczona została za „Sichlańskie pierogi”.
Sichlańskie pierogi - produkt regionalny, wykonany z jagnięciny podhalańskiej. Wykonywany ręcznie, jest ekologiczny i naturalny bez żadnych konserwantów. Przepis na te wyjątkowe pierogi przekazywany był z pokolenia na pokolenie, a receptury ściśle pilnowano, aby pierogi zachowały swój puszysty charakter.
Kontakt:
ul. Sądelska 8B,
34-531 Murzasichle
Tel.: +48 18 20 84 147
Certyfikat Marki Tatrzańskiej przyznany został za artykuł spożywczy jaki jest Górska baranina.
Produkt pozyskiwany wyłącznie z owiec wypasanych na Podhalu. Odpowiednio przyrządzony zyskuje miękkość i soczystość. Mięso marynowane starą góralską metodą.
Kontakt:
ul. Jagiellońska 27,
34-500 Zakopane
Tel.: 530 012 028
Marka Tatrzańska przyznana została za Miodówkę Tatrzańską, nalewkę na miodzie.
Wyjątkowa kompozycja najlepszej jakości naturalnych składników pozyskiwanych na terenie Podhala. Jej główną nutę smakową stanowi miód malinowy.
Kontakt:
Ul. Tatrzańska 90,
34-520 Poronin
Tel.:691 166 005
Certyfikat Marki Tatrzańskiej przyznany został za wyrób skrzypiec.
Andrzej Bobak to lutnik, który do tworzenia instrumentów podchodzi z całym swoim zaangażowaniem. Kultywuje tradycje wyrabiania skrzypiec na Podhalu poświęcając każdemu swojemu tworowi maksymalną ilość uwagi. Posiada ogromną wiedzę na temat lutnictwa, a na skrzypcach, które zrobi grają nie tylko Podhalanie, ale też skrzypkowie z całego kraju.
Kontakt:
Tel.: 604 433 928
https://www.facebook.com/pages/category/Artist/Andrzej-Bobak-Grapny-1407556159460742/
Michał Różak to ogromny pasjonat sztuki jaką jest lutnictwo. Instrumenty wychodzące spod jego ręki cechuje precyzja i staranność. Tworzy instrumenty ufając, że dusza instrumentu łączy się z duszą człowieka. Własną pracownię lutniczą w Kościelisku prowadzi od roku 1944. Zajmuje się budową skrzypiec, wiolonczel oraz altówek, stale doskonali swoje umiejętności i nie boi się łączyć tradycji z nowatorskimi rozwiązaniami.
Kontakt:
Groń 30,
34-511 Kościelisko
Tel.: 663 468 933
Marka Tatrzańska przyznana została za rękodzieło i kowalstwo artystyczne.
Kowalstwo artystyczne i rękodzieło stanowi główny przedmiot działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana Marka. Wszystkie elementy powstające w jego kuźni są wykonane ręcznie. zgodnie z tradycyjnymi technikami.
Pan Marek i jego współpracownik większość narzędzi wykonują sami. W kuźni znajdują się trzy kowadła, najstarsze ma około trzystu lat. Każdą pracę zaczynają od narysowania projektu na blasze. Inspiracje czerpią ze stylów regionalnych, w zależności od miejsca, dla którego tworzy.
Kontakt:
ul. Krzeptówki 146,
34-500 Zakopane
Tel.: 603 187 746
Certyfikat Marki Tatrzańskiej przyznany został za tradycyjny haft podhalański.
Haft towarzyszył Zofii Kin przez całe życie, jest jej pasją i pracą. Haftu uczyła się samodzielnie od podstaw. Jej prace cieszą się dużym uznaniem na Podhalu jak i poza nim. Rękodzielniczka brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej prace cechuje niebywały kunszt i dbałość o szczegóły, co powoduje, że są one wizytówką nie tylko Kościeliska, ale i całego regionu, a przede wszystkim promocją rodzimego rękodzieła w Polsce i na świecie.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku
Marka Tatrzańska przyznana została Firmie Produkcyjno- Handlowo- Usługowej „Burkaty” Roman Burkat.
Firma oferuje kompleksowe usługi hotelarsko- gastronomiczne, kierowane szczególnie do rodzin z dziećmi, a także grupom zorganizowanym w okresach ferii, świąt i wakacji. Firma może zapewnić również integracje dla grup, podczas których podkreślone zostają szczególne walory Podhala, jak na przykład kuchnia oraz muzyka podhalańska. Warto również dodać, że Pensjonat „Burkaty” jest od wielu lat wyróżniany w konkursach ogólnopolskich jako obiekt przyjazny rodzinie.
Kontakt:
Środkowa 252A,
34-405 Białka Tatrzańska
Restauracja Gazdowska Kuźnia położona jest w historycznym dla Zakopanego miejscu – w jednym z najstarszych budynków miasta. Wnętrze restauracji nawiązuje do bogatej tradycji góralskiej. Sama kuchnia oparta jest na regionalnych recepturach oraz kuchni staropolskiej. Lokal prowadzi również działania kulturowe biorąc co roku udział w Europejskich Targach Produktów Regionalnych, a także obchodach Roku Karola Szymanowskiego i wielu innych.
Kontakt:
ulica Krupówki 1,
34-500 Zakopane
Tel.: 18 2017201
Domy alpejskie w góralskim stylu w Tatrach. Budynki łączą najlepszą zakopiańską tradycję architektoniczną z luksusem i elegancją. W swojej ofercie posiadają szereg dodatkowych usług i atrakcji dla Gości Górskiej Osady. Były wielokrotnie nagradzane za swój niepowtarzalny design publikacjami na łamach luksusowych magazynów. Górska Osada powstała z pasji tworzenia miejsc pięknych, oryginalnych i wyjątkowych.
Kontakt:
Kośne Hamry 4C,
34-520 Poronin
Tel.: 888 100 160
Rodzinna firma prowadzona od pokoleń. Poza stylowymi i ekskluzywnymi pokojami w budynku znajduje się regionalna restauracja. Budynek zaopatrzony jest w urządzenia do wykorzystywania energii odnawialnej. Willa Pod Orłem zlokalizowana jest w cichej i spokojnej dzielnicy Kościeliska. Ośrodek znajduje się bezpośrednio przy szlaku z doliny Kościeliskiej na Gubałówkę .
Kontakt:
ul. Królewska 53, oś. Budzówka,
34-511 Kościelisko
Tel.: 18 20 70 158
Hotel położony jest w Tatrzańskim Parku Narodowym tuż przy szlaku wiodącym na Giewont z Kuźnic. Hotel będący prawdziwą oazą odpoczynku jest idealnym miejscem dla tych, którzy kochają góry, pragną ciszy i oczekują wypoczynku w doskonałych warunkach. Wszystkie pokoje mają wspaniałe widoki na okoliczne krajobrazy. Ofertę noclegową uzupełniają ponadto znakomite dania restauracji na Kalatówkach, interesujące spotkania z tatrzańskimi przewodnikami, ratownikami, autorami książek o tematyce podhalańskiej, a także wieczory z kapelą czy gawędziarzami.
Kontakt:
Kalatówki,
34-500 Zakopane
Tel.: 18 206-36-44
Firma działa na terenie całej polski, a w szczególności na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Zajmuje się kompleksową obsługą oświetlenia i nagłośnienia imprez artystycznych, sportowych i rozrywkowych. Posiada profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy od najlepszych producentów. Wszystkie wydarzenia, a także konferencje, które obsługuje firma przebiegają w pełni profesjonalnie dzięki nieskazitelnemu dźwiękowi oraz oryginalnym światłom.
Kontakt:
ul. Struga 16,
34-500 Zakopane
Tel.: 602 642 016