W 2019 roku, na uroczystej gali wręczania certyfikatów Marki Tatrzańskiej obecny był sam Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, który podkreślał że konkurs na certyfikat Marki Tatrzańskiej ma ważne znaczenie dla Zakopanego i całego Podhala. Jest połączniem dwóch ważnych elementów: nowoczesności z tradycją. Podczas wydarzenia Prezydent RP wręczył też laureatom statuetki i dyplomy Marki Tatrzańskiej.
Skład Kapituły Marki Tatrzańskiej:
Edward Tybor: Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego , Przewodniczący Kapituły
Andrzej Skupień: Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego, Wiceprzewodniczący Kapituły
Helena Buńda: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury, Sekretarz Kapituły
Maciej Krokowski: Radca Prawny Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły
Zofia Górska: Przedstawiciel Tatrzańskiego Centrum Gospodarczo- Turystycznego w Zakopanem, Członek Kapituły
Andrzej Pietrzyk: Wójt Gminy Biały Dunajec, Członek Kapituły
Danuta Pyziak: o.p. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku, Członek Kapituły
Jerzy Andrzej Laszczyk: Przedstawiciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, Członek Kapituły
Liczba nominowanych: 11
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Wyroby rękodzielnicze
III Bazy gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz usługowe
Marka Tatrzańska przyznana została za "Tort bezowy dacquoise z kremem karmelowym", który wyróżnił się bardzo dobrą jakością i starannym wykonaniem.
Kawiarnia, w której komponowane i wytwarzane są produkty bezpośrednio na miejscu, według zasady zdrowego żywienia. Właścicielka w swoim menu stara się uwzględnić smaki i zapachy, których dostarczają lokalni producenci. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, większość ciast nie zawiera glutenu.
Kontakt:
Chyców Potok 14,
34- 500 Zakopane
Tel.:603794448
Certyfikat „Marka Tatrzańska” przyznany został za meblarstwo regionalne.
Góralskie zydle, stołki i stoły, szafy, skrzynie, meble kuchenne, ozdobne ramy do obrazów i luster, przydrożne i cmentarne kapliczki, krzyże i wizerunki świętych to tylko nieliczne przykłady wyjątkowej pracy Sztokfisza.
Kontakt:
ul. Kościuszki 19,
34-530 Bukowina Tatrzańska
Marka Tatrzańska została wręczona za wyjątkowy styl i technikę malarstwa na szkle o tematyce religijnej oraz regionalnej
Jest artystą malarzem na szkle, a zamiłowanie do malowania wzięło się jak sam mówi „z ukochania piękna”. Ksiądz Władysław przenosi na swoje obrazy piękno natury całego świata, piękno tatrzańskiej przyrody, strojów podhalańskich, barwność kolorów i kształtów góralskiej kultury. Inspirują go zwyczaje, tradycje ludowe.
Przyznano znak Marki Tatrzańskiej za rękodzielnictwo w dziedzinie tradycyjnej budarki, ciesielki. Wyjątkowe umiejętności w dziedzinie tradycyjnego budownictwa, kunszt wykonania oraz pasję, której wyrazem są obiekty rozsławiające Powiat Tatrzański w kraju i poza granicami.
Umiejętności i dbałość o szczegóły spowodowały, że Władysław Trzebunia przy współpracy z różnymi architektami został zatrudniony do budowy obiektów stylizowanych, opartych na tradycyjnym ciesielstwie, w których rozwiązania architektoniczne były ogromnym wyzwaniem i wymagały szczególnej wiedzy i talentu.
Marka Tatrzańska przyznana została za działalność kulturalną, promowanie tradycyjnego rękodzieła oraz ochronę dziedzictwa kulturowego.
„Czerwony Dwór” to jedna z najważniejszych willi w stylu zakopiańskim na Podhalu. W Galerii „Czerwony Dwór” odbywają się wystawy twórczości podhalańskich artystów, warsztaty twórczości ludowej między innymi w ramach programu „Popularyzacja zakopiańskiego Dziedzictwa Kulturowego”.
Kontakt:
ul. Kasprusie 27,
34-500 Zakopane
Tel.: 661 601 651
Marka Tatrzańska wręczona została za niszową działalność budownictwa tradycyjnego, jego restaurację i rekonstrukcję. Wiele obiektów wpisanych na listę zabytków dzięki firmie zyskało drugie życie, z zachowaniem wysokiej staranności wykonania, ze szczególnych uwzględnieniem tradycyjnej technologii oraz stylu podhalańskiego i witkiewiczowskiego. Na liście znajduje się również wiele obiektów sakralnych.
„Tatrzańska Firma Budowlana” z Małego Cichego jest jedną z większych firm specjalizujących się w restaurowaniu zabytkowych obiektów i zabudowie regionalnej, działającej na terenie województwa małopolskiego i nie tylko, gdyż realizacje różnych zamówień powstały na terenie całego kraju.
Kontakt:
Ul. Lichajówka 7,
34-531 Murzasichle
Tel.: 512 257 500
Marka Tatrzańska przyznana została za wysoką jakość świadczonych usług łączących tradycję z nowoczesnością, wielopokoleniowy charakter firmy (działającej ponad 80 lat) , której udziałowcami są mieszkańcy Zakopanego i Podhala. Społem Zakopane jest firmą specjalizującą się w handlu artykułami spożywczo – przemysłowymi. Na terenie Zakopanego i Podhala prowadzi 10 placówek handlowych.
Kontakt:
Społem Zakopane Spółka z o.o.
ul. Krupówki 41,
34-500 Zakopane
Tel.: 18 20 005 90