12 sierpnia podczas XII Europejskich Targów Produktów Regionalnych, w Restauracji Willa Toscana odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów znaku "Marka Tatrzańska" za rok 2020. Wydarzenie uświetnił zjawiskowy koncert Hanki Rybki.
Kapituła obradowała w składzie:
Edward Tybor – Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczący Kapituły.
Andrzej Skupień – Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego, Wiceprzewodniczący Kapituły.
Helena Buńda – Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Sekretarz Kapituły.
Maciej Krokowski – Radca Prawny Powiatu Tatrzańskiego, Członek Kapituły.
Bogumiła Kułach – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu, Członek Kapituły.
p.o. Maria Kuruc – zastępca Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, Członek Kapituły.
Anna Malacina-Karpiel – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie, Członek Kapituły.
Agnieszka Nowak-Gąsienica – Wiceburmistrz Miasta Zakopane, Członek Kapituły.
Jerzy Andrzej Laszczyk – Przedstawiciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, Członek Kapituły.
Liczba nominowanych: 13
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
I Artykuły spożywcze
II Produkty i wyroby rękodzielnicze
III Usługi gastronomiczne, handlowe, noclegowe i inne na terenie Powiatu Tatrzańskiego
Znak "Marki Tatrzańskiej 2020" przyznany został F.H.U. "U Bafii" Anita Bafia za „Miodulę Tatrzańską Różaną" czyli nalewkę na miodzie z płatkami róży jadalnej.
Miodula to wyjątkowa kompozycja najlepszej jakości naturalnych składników. Jej główną nutę smakową stanowi miód malinowy, uhonorowany certyfikatem jakości Marka Tatrzańska 2015 oraz ucierane płatki róży jadalnej (własna uprawa).
Tradycja produkcji nalewki sięga lat 30-tych XX w. w samym sercu Tatr, gdzie znajduje się jedna z najbardziej urokliwych dolin Tatr Zachodnich - Dolina Małej Łąki – czynnych było kilkanaście szałasów mieszkalnych i bacówek. W latach 1936-39 nasi pradziadkowie Jan i Karolina Budz Kwatercorz prowadzili tam również schronisko górskie. Tam też zrodziła się potrzeba wytwarzania domowej nalewki z wykorzystaniem wysokogórskich roślin i miodu z własnej pasieki. Turyści odwiedzający dolinę mogli doświadczyć gościnności naszych pradziadków i zasmakować tatrzańskiego specjału.
Pomysł wyrobu nalewek zrodził się z potrzeby kultywowania rodzinnych tradycji. Dlatego przede wszystkim dbamy o zachowanie tradycyjnych receptur. Firma posiada własną certyfikowaną uprawę ekologiczną ziół wykorzystywanych do nalewek na terenie Gminy Poronin. Do produkcji używamy miodu pozyskiwanego od lokalnych producentów. Wszystkie nasze nalewki są naturalne. Nie używamy konserwantów oraz sztucznych barwników. Produkty ubiegające się o Markę Tatrzańską są w ciągłej sprzedaży dostępne w szklanych karafkowych butelkach w wersji 500ml, 200ml, 100ml, opatrzone bardzo eleganckimi etykietami, na których wykorzystano stare zdjęcia z albumu rodzinnego. Nasza firma posiada 12 własnych punktów sprzedaży na terenie Podhala oraz dystrybucje na cały kraj.
KONTAKT :
Ul. Tatrzańska 90,
34-520 Poronin
Tel. 691 166 005
"Markę Tatrzańską 2020" przyznano F.H.U. "U Bafii" za Herbatę Tatrzańśką "Czerwone Wierchy", której technologiem jest Areta Bafia.
Herbata Tatrzańska-są to kompozycje ziołowo-owocowe do zaparzania w max 95°C. Susze wykorzystywane w mieszankach, w większości pochodzą z własnej certyfikowanej uprawy ekologicznej. Składniki herbat mają na celu promocję ziół i owoców występujących w naszym regionie.
W składzie Herbaty Tatrzańskiej "Czerwone Wierchy" znajdują się jeżyny, maliny, róża jadalna, litwor z dodatkiem czerwonej herbaty i cynamonu.
Tradycje wykorzystywania ziół w celach leczniczych i nie tylko, przekazywane były u nas z pokolenia na pokolenie. W górskich warunkach Podhala leczenie we własnym zakresie było niejednokrotnie koniecznością. Podstawowy zestaw leków roślinnych posiadała w chałupie każda gaździna, z których to robiła napary, syropy i nalewki. F.H.U. "U Bafii" wykorzystuje te tradycje w produkcji nie tylko nalewek ale i herbat ziołowych.
KONTAKT :
Technolog produktu: Areta Bafia
Ul. Tatrzańska 90,
34-520 Poronin
Tel. 691 166 005
Decyzją Kapituły znak "Marki Tatrzańskiej 2020" przyznany został Eco-Cafe Zieleń, Monice Jagłowskiej za "Domową Konfiturę z żurawiny bez dodatku cukru"
"Prowadzoną przeze mnie kawiarnię wyróżnia zdrowa, ekologiczna oferta, jest to jedyna w Zakopanem i okolicach kawiarnia, w której powstają ciasta bez glutenu, cukru i laktozy. Na potrzeby kawiarni smażę domowe konfitury bez dodatku cukru. Jedną z tychże konfitur jest konfitura z żurawiny.
Żurawina, której używam zbierana jest w okolicach Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Moja domowa konfitura doskonale podbija smak serwowanych w kawiarni ciast. Oprócz walorów smakowych posiada także właściwości zdrowotne.
Żurawina, która rośnie na podhalańskich torfowiskach jest idealnym produktem lokalnym. Przetworzona przeze mnie podnosi walory smakowe ciast oraz wpływa na ich estetykę. Moja żurawina serwowana jest także przez moich klientów z oscypkiem i jako dodatek do mięs. Domowa konfitura z żurawiny mojego autorstwa ma doskonałe predyspozycje do tego, aby stać się ikoną całego regionu, a także lokalnym wzorcem, łącząc tradycję z nowoczesnym, zdrowym trybem życia".
KONTAKT :
Eco-Cafe Zieleń, Monika Jagłowska
Chyców Potok 14
34-500 Zakopane
Tel: 603 794 448
https://www.facebook.com/cafe.zielen/?ref=page_internal
"Marka Tatrzańska 2020" przyznana została za wyrób torebek z polskiej wikliny z podhalańskimi dodatkami Katarzynie Gąsienicy - GĄSIENICOWEJ.
Katarzyna Gąsienica zajmuje się produkcją i dystrybucją rękodzieła z Podhala pod marką GĄSIENICOWA. Zależy jej na połączeniu regionalnego wzornictwa z nowoczesnymi akcentami, dzięki czemu dociera z naszym pięknym folklorem do co raz szerszego grona odbiorców. Katarzyna Gąsienica zajmuje się produkcją torebek z polskiej wikliny z dodatkami nawiązującymi do Podhala. Ponadto popularyzuje kultowe buty Zakopianki, skórzane rękawice, wełniane swetry i skarpetki, które wyszywa we własne wzory, kolory i zestawienia.
Jako firma Gąsienicowa współpracuje z szerokim gronem rękodzielników z Podhala, przez co przedstawia produkty wyselekcjonowanej i najlepszej jakości. Jej produkty możecie znaleźc w sklepach stacjonarnych takich jak Polscy Projektanci, Galeria Krupówki czy Lady Bag Nowy Targ.
KONTAKT :
34-500 Zakopane
E-mail sklep@gasienicowa.pl
Kapituła postanowiła przyznać "Markę Tatrzańską 2020" Janinie Skupień "Ładunkuli" za tradycyjny haft podhalański.
Regionalistka, wszechstronnie utalentowana twórczyni ludowa, hafciarka góralskich gorsetów. Wieloletni prezes Związku Podhalan Odział Gliczarów Górny, założycielka i instruktorka śpiewu oraz tańca dzieci i dorosłych w zespole góralskim „Wierchy” z Gliczarowa Górnego. Góralska poetka i recytatorka.
Janina Skupień "Ładunkula", lat 67, mieszkająca w Gliczarowie Górnym, wychowana w góralskiej rodzinie, zachowującej szacunek do tradycji i kultywowania góralskiej gwary, śpiewu, tańca, ludowego stroju, zwyczajów i obrzędów Skalnego Podhala. Od najmłodszych lat w swoim rodzinnym domu mogła obserwować przy pracy swoją mamę śp. Helenę Gał Ładunkulę, która była bardzo cenioną hafciarką góralskich gorsetów. Pani Janina odziedziczyła po niej talent do hafciarstwa, podobnie jak jej mama jest jednak samoukiem. Sama rysuje, projektuje góralskie wzory oraz z wielką precyzją wyszywa przepiękne góralskie gorsety, zachowując ich tradycyjne ornamenty, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Pani Janina jest bardzo aktywna społecznie, działa od lat na rzecz lokalnej społeczności - była radną Gminy Biały Dunajec, obecnie działa również w radzie parafialnej kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w swojej rodzinnej miejscowości. Jest osobą przekazującą kolejnym pokoleniom wiedzę i wartości jakie wyniosła z rodzinnego góralskiego domu, a rękodzieło jest jednym z nich.
KONTAKT :
Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu
E-mail: gok@bialydunajec.com.pl
Znak "Marki Tatrzańskiej" przyznano Franciszkowi Rusnakowi za stolarstwo, meblarstwo, wyrób sań i kumoterek.
Franciszek Rusnak (ur. w roku 1957) jest niezwykle cenionym rzemieślnikiem, właścicielem zakładu stolarskiego, który ma siedzibę w Białym Dunajcu. Początek jego działalności miał miejsce w roku 1986. Wcześniej pan Franciszek ukończył zakopiańską szkołę zawodową, tytuł mistrzowski jako stolarz zdobył w roku 1978, później także w kategorii meblarstwo. Jego zamiłowanie do pracy w drewnie związane jest po części z tradycją rodzinną – jego Tata pracował w warsztacie swojego wujka, słynnego białodunajeckiego rzeźbiarza i stolarza Józefa Matygi Łukosa (przed druga wojną światową autora m.in. gabinetu w stylu góralskim i san dla prezydenta Ignacego Mościckiego).
W warsztacie pana Franciszka Rusnaka powstaje przede wszystkim stolarka wewnętrzna - drzwi, boazerie, meble, a także bogato zdobione drzwi zewnętrzne. W swojej działalności niezwykle świadomie nawiązuje do tradycyjnych podhalańskich wzorów i motywów („słońca” kołkowania itp). Ponadto spod jego dłuta wychodzą takie sprzęty jak sanie góralskie i „kumoterki”, a także wozy „włócki” „gnatki” i elementy wystroju miejsc kultu religijnego.
KONTAKT :
Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu
E-mail: gok@bialydunajec.com.pl
Certyfikat "Marki Tatrzańskiej 2020" przyznano Tadeuszowi Franosz za rzeźbiarstwo artystyczne w drewnie.
Pochodzący z Białego Dunajca Tadeusz Franosz, rocznik 1969, rzeźbi od najmłodszych lat; jest w dużej mierze samoukiem. Naturalną konsekwencją wcześnie okazanego talentu i łatwości w pracy z drewnem był wybór szkoły - słynnej zakopiańskiej ,,Budowlanki” (klasa stolarstwa regionalnego). Po ukończeniu szkoły i założeniu rodziny przeprowadził się na Gubałówkę, ale w rodzinnym domu w Białym Dunajcu pozostał warsztat, w którym pracuje do dzisiaj.
W jego twórczości można wyróżnić dwa podstawowe nurty. Pierwszy to tradycyjne płaskorzeźbione wzory podhalańskie, nawiązujące do dawnego zdobnictwa, zachowanego w żywym przekazie oraz w zbiorach muzealnych i pracach klasyków - Matlakowskiego, Barabasza czy Witkiewicza. W wielu domach w podtatrzańskich miejscowościach można podziwiać rzeźbione przez Tadeusza Franosza sosręby, meble, balustrady. Okiennice. Drugi nurt jego twórczości to rzeźba figuralna.
KONTAKT :
Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu
E-mail: gok@bialydunajec.com.pl
Kapituła postanowiła przyznać "Markę Tatrzańską 2020" za świadczone usługi Kwiaciarni "Maciejka".
Kwiaciarnia „Maciejka” została otwarta z miłości do kwiatów w 2000 roku przez Macieja Gąsienice-Sieczka. Każde zamówienie klientów traktuje w sposób indywidualny w oparciu o upodobania i oczekiwania kupujących, przy pełnym wykorzystaniu ich pomysłó i sugestii. Kwiaciarnia jest liderem branży, wyznacza kierunki, stawia na rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji, dzięki czemu może sprostować wymaganiom swoich klientów już od dwudziestu lat.
Kwiaciarnia współpracuje z Teatrem Witkacego w Zakopanem, przygotowując dekoracje do spektakli teatralnych jak również wykonując florystyczne aranżacje wnętrz teatralnych oraz inne zamówienia. Poza tym przygotowuje różne wyszukane formy kwiatowe między innymi na Europejskie Targi Produktów Regionalnych i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Kwiaciarnia realizuje również nietypowe zamówienia jak kapelusz, logo czy koła olimpijskie z kwiatów.
Należy równiez podkreślić, że Kwiaciarnia Maciejka to przede wszystkim ludzie: właściciel, który dba o dostawy zawsze świeżych kwiatów, wspaniałe kobiety, które tworzą z kwiatów prawdziwe dzieła sztuki. Kochają swoją pracę, co sprawia, że każda wiązanka, bukiet czy kompozycja są niepowtarzalne.
KONTAKT :
Ul. Kasprusie 6
34-500 Zakopane
Tel. 502 233 089
https://www.facebook.com/Kwiaciarnia-maciejka-169298336611148/
Marka Tatrzańska przyznana została za usługi przewodnickie, ratownictwo górskie, usługi muzyczne oraz prelekcje z gawędami.
Andrzej Frączysty to ratownik górski, przewodnik tatrzański; ur. 30 listopada 1950 roku w Kościelisku, syn Józefa i Bronisławy z domu Tylka. Jest osobą łączącą działalność zawodową z pasją i chęcią niesienia pomocy innym. Jako ratownik górski wziął udział w ponad 60-ciu akcjach ratowniczych. Przewodnictwo górskie to zajęcie, któremu poświęcił najwięcej czasu. Wycieczki prowadzone przez Andrzeja Frączystego to dla ich uczestników prawdziwa przygoda, podczas której ubrany po góralsku przewodnik w gwarze podhalańskiej ukazuje nie tylko piękno gór i naszych terenów, ale przygrywając na skrzypcach przybliża osobom z zewnątrz opowieści tatrzańskie i tradycje naszego regionu.
Wycieczki z Panem Andrzejem to prawdziwe lekcje żywej kultury góralskiej, turyści podczas wycieczek prowadzonych przez Pana Andrzeja obcują z kulturą regionu we wszystkich jego aspektach. Wrażenia widokowe potęgowane są podczas wycieczek przez dodatkowe bodźce, którymi są gawęda, gwara, muzyka, śpiew co jest wyjątkową metodą odkrywania uroków naszego regionu i przywołuje na myśl wycieczki prowadzone na początku przewodnictwa górskiego przez Jana Krzeptowskiego-Sabałę, czy Klimka Bachledę.
KONTAKT :
https://www.facebook.com/Przewodnik-Tatrza%C5%84ski-Andrzej-Fr%C4%85czysty-560158540764342/
Kapituła przyznała znak "Marki Tatrzańskiej 2020" za usługi świadczone przez markę Tatra Art.
Podhale to kuźnia wszelkich talentów artystycznych, mnóstwo absolwentów szkół takich jak Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna, uznane w Polsce Liceum Plastyczne im. Kenara czy TCKiS Jutrzenka, którego podopieczni zdobywają mnóstwo nagród w Polsce i poza jej granicami. Postanowiliśmy zaprosić ich do współpracy pod wspólną marką Tatra Art. Tym sposobem powstają koszulki, bluzy, akcesoria, nawiązujące do historii i tradycji Podhala, jednak nie folkowe, nie tradycyjne, a prezentujące nowe, świeże spojrzenie na tą tematykę.
Marka Tatra Art to w swoim założeniu projekt, który przede wszystkim ma na celu umożliwienie lokalnym podhalańskim twórcom zaprezentowanie swojej twórczości szerokiemu gronu odbiorców w Polsce i poza jej granicami. To również promocja regionu tatrzańskiego za pomocą produktów użytkowych.
KONTAKT :
Tel. + 48 789 340 860
E-mail: kontakt@polscyprojektanci.com
https://polscyprojektanci.com/
https://www.facebook.com/polscyprojektancibutik