W piątek 21 kwietnia o godzinie 18:00 w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem
odbyła się Uroczysta Gala wręczenia ,,Znaku Jakości Marka Tatrzańska"
Kapituła obradowała w składzie:
Kapituła rozpatrzyła łącznie 29 wniosków
Kategorie przyznania Znaku Marki Tatrzańskiej:
MIODULA TATRA MOUNTAIN – nalewka na miodzie z korzeniem litwora. Miodula to wyjątkowa kompozycja najlepszej jakości naturalnych składników. Jej główną nutę smakową stanowi miód wielokwiatowy oraz wyciąg z korzenia litwora.
Tradycja produkcji nalewki sięga lat 30-tych XX w. W samym sercu Tatr, gdzie znajduje się jedna z najbardziej urokliwych dolin Tatr Zachodnich – Dolina Małej Łąki- czynnych było kilkanaście szałasów mieszkalnych i bacówek. W latach 1936-39 nasi pradziadkowie Jan i Karolina Budz Kwatercorz prowadzili tam również schronisko górskie. Tam też zrodziła się potrzeba wytwarzania domowej nalewki z wykorzystaniem wysokogórskich roślin i miodu z własnej pasieki. Turyści odwiedzający dolinę mogli doświadczyć serdecznej gościnności naszych pradziadków i zasmakować tatrzańskiego specjału. Od kwietnia 1968 roku zaprzestano gospodarki pasterskiej w dolinie Małej Łąki.
Pomysł wyrobu nalewek zrodził się z potrzeby kultywowania rodzinnych tradycji. Przede wszystkim dbamy o zachowanie tradycyjnych receptur.
Firma posiada własną certyfikowaną uprawę ekologiczną ziół wykorzystywanych do nalewek na terenie gminy Poronin. Do produkcji używamy miodu pozyskiwanego od lokalnych producentów.
Wszystkie nasze nalewki są naturalne. Nie używamy konserwantów oraz sztucznych barwników. Produkty ubiegające się o Markę Tatrzańską są w ciągłej sprzedaży dostępne w szklanych karafkowych butelkach w wersji 500ml, 200ml,100ml. Opatrzone bardzo eleganckimi etykietami, na których wykorzystano stare zdjęcia z albumu rodzinnego . Nasza firma posiada 20 własnych franczyzowych punktów sprzedaży na terenie Podhala oraz dystrybucję na cały kraj.
KONTAKT:
ul.Tatrzańska 90
34-520 Poronin
FUNDACJA KSZTAŁCENIA, WYPOCZYNKU I REKREACJI W KRAKOWIE - SCHRONISKO GŁODÓWKA
Schronisko Głodówka znajduje się na Polanie Głodówka, na południowym stoku Cyrhli, skąd rozciąga się przepiękny widok na panoramę Tatr.
Schab gaździny to autorski produkt szefa kuchni – Schroniska Głodówka .W potrawie tej połączono mięso wieprzowe- schab, znany i lubiany w polskiej kuchni boczek, moskole i oscypek- czyli produkty kojarzące się
z górami. Wszystko okraszone jest pysznym sosem borowikowym na śmietanie z dodatkiem wina.
KONTAKT:
Schronisko Głodówka
Polana Głodówka
34-500 Bukowina Tatrzańska
Miód spadziowy z Polany Kiczora powstaje w samym sercu gór. Pasieka zlokalizowana jest na Polanie Kiczora Wyżnia, w samym sercu świerkowo-jodłowego boru, z dala od ludzkich domostw i szlaków, a w bezpośrednim sąsiedztwie polany przepływa czysty, górski potok,
z krystalicznie czystą wodą, spływającą prosto z górskich szczytów, w obszarze objętym ochroną Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W rejonie Polany Kiczora obowiązuje zakaz wjazdu, co wpływa na to, że miody z „Tatrzańskiej Pasieki” nie są zanieczyszczone przez spaliny.
Miody spadziowe są uznawane za jedne z najlepsze miodów ze względu na dużą zawartość składników odżywczych i zdrowotnych. Miód spadziowy nazywany jest też „miodem królewskim”, zawiera nawet dziewięciokrotnie więcej biopierwiastków niż inne miody nektarowe.
Moja pasiekę wyróżnia od innych to, że jest zlokalizowana w rejonie objętym ochroną, jak również występowaniem tam wielu gatunków roślin chronionych. Uzyskanie znaku „Marki Tatrzańskiej” pozwoli mi na promowanie prawdziwego miodu z terenu tatrzańskiego.
KONTAKT:
Jakub Jan Babiarz
tel. 609 805 333
Od najmłodszych lat udzielał się plastycznie, przygotowując w szkole pomoce dydaktyczne i dekoracje. Przez 20 lat był pedagogiem w Zespole Szkół Specjalnych w Dziecięcym Szpitalu Ortopedycznym w Zakopanem. Na pierwszej wystawie wiosną roku 1985 pokazał 12 ikon. W październiku tego samego roku zaprezentował 64 ikony pisane na drewnie. Jest samorodnym talentem, w rodzinie nie było tradycji artystycznych. Wykonywał płaskorzeźby, formy monumentalne , drewniane, Rzeźba Chrystusa Frasobliwego w stylu witkiewiczowskim jego autorstwa znajduje się w Kościele Ojców Paulinów Maria Hilfe w Passau w Niemczech. Jego realizacje można również oglądać w kaplicy w ośrodku Mariańskim na Morawach, w kaplicy kościoła francuskiego , na zamówienie księdza Stanisława Wojtyły. W roku 2001 zaczął malować na szkle, wypracowując swoją własną technikę, inspirowaną pracami gotyckimi, renesansowym, wcześniej pisanymi ikonami. Od 40 lat wystawia wraz ze swoją małżonką –Barbarą Baniecką- Dziadzio, również malarką na szkle. Współpracują z galeriami na całym świecie , m.in. w Santa Fe w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Szwecji. Wspólnie zrealizowali wystrój kaplic mariańskich m.in. na Cyrhli w Zakopanem.
Wciąż tworzy w unikalnej technice malarstwa farbami olejnymi na szkle. W swoich obrazach przedstawia wizerunki Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Aniołów, Chrystusa, Świątków. Jest jednym z niewielu w Zakopanem twórców ludowych jeszcze malujących na szkle. Dzięki Jego pracy sztuka ludowa , jaką jest malarstwo na szkle jest wciąż podtrzymywana i rozwijana w Zakopanem.
KONTAKT:
Gmina Miasto Zakopane
34-500 Zakopane
Tel. 18 20 20 400
Urodzona w rodzinie góralskiej. Jej Ojciec to znany i ceniony malarz na szkle – Władysław Walczak – Baniecki. Od najmłodszych lat zachęcał córkę do samodzielnego malowania, nauczył kłaść farby i dobierać kolory. Barbara Baniecka – Dziadzio maluje na szkle farbami olejnymi, w charakterystycznym dla siebie stylu. W latach swojej twórczości przechodziła różne okresy: kwiatowe i kolorystyczne. Maluje Madonny z Dzieciątkiem, Anioły, Świątki, kwiaty. Jest zafascynowana Bizancjum, dlatego Jej prace są bogato zdobione. Jest Członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1979 roku i Związku Podhalan. Jej prace znajdują się w muzeach etnograficznych, galeriach sztuki ludowej i w kolekcjach prywatnych, krajowych oraz zagranicznych – we Francji , Hiszpanii, Finlandii, Austrii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Afryce Południowej, u Księży Marianów w Lublinie, w kolekcji papieskiej w Watykanie, w Muzeum w Jeleniej Górze, w Muzeach Etnograficznych w Warszawie, Krakowie, w Muzeum w Toruniu, Węgrowcu, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w kolekcji Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór. Namalowana przez Nią ,, Droga Krzyżowa” znajduje się w prywatnej kaplicy w apartamentach papieskich Jana Pawła II w Licheniu.
KONTAKT:
Gmina Miasto Zakopane
34-500 Zakopane
Tel. 18 20 20 400
Malarstwo Pani Marii Gładczan to charakterystyczna wizytówka Podhala. Odkąd zaczęła pokazywać swoje prace w mediach społecznościowych zainteresowanie Jej twórczością ciągle rośnie. Tym sposobem wzornictwo podhalańskie jest rozpropagowane szeroko w kraju i poza nim.
KONTAKT:
mariagladczan@interia.pl
Anna Florek jest Absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Wybór tej szkoły był dla niej oczywisty, ponieważ wcześniej uczęszczał do niej jej brat, Łukasz. Jeszcze jako uczennica podstawówki uwielbiała patrzeć, jak odrabia swoje zadania domowe: szkicowanie postaci czy malowanie martwej natury. Kiedy nadszedł czas wyboru szkoły średniej, było dla niej naturalne, że pójdzie w ślady brata. Oprócz malarstwa jej drugą miłością jest taniec i śpiew. Od dziecka uczęszczała do zespołu góralskiego, gdzie rozwijała swoje zainteresowania związane z podhalańskim folklorem. To wszystko sprawiło, że z czasem udało się jej połączyć swoje pasje w jedną całość. Nasza kultura i region mają znaczny wpływ na to, czym się obecnie zajmuje. Projektuje wzory oraz maluje na góralskich gorsetach. Okazjonalnie zajmuje się też renowacją góralskich skrzyń posagowych. Maluje też obrazy na szkle o tematyce związanej z naszym regionem. Wszystkie te zajęcia są formą hobby, gdyż na co dzień Anna spełnia się w zawodzie nauczyciela wychowania przedszkolnego.
ANNA FLOREK POCHODZĄCA Z BIAŁEGO DUNAJCA RODOWITA GÓRALKA. WYBITNIE UTALENTOWANA REPEREZENTANTKA MŁODEGO POKOLENIA PODHALAŃSKICH TWÓRCÓW LUDOWYCH. ABSOLWETKA LICEUM SZTUK PLASTYCZNCH IM.ANTONIEGO KENARA. PROJEKTUJE PODHALAŃSKIE WZORY,KTÓRYMI OZDABIA GORSETY,SPÓDNICE, KATANY GÓRALSKIE JAK RÓWNIEŻ SPRZĘTA DOMOWEGO UŻYTKU,WYKONUJE OBRAZY MALOWANE NA SZKLE W WOLNYCH CHWILACH SZKICUJE. NA CO DZIEŃ JEST NAUCZYCIELKĄ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO GDZIE JUŻ OD NAJMŁODSZYCH LAT PRZEKAZUJE DZIECIOM SWOJE ZAMIŁOWANIE DO GÓRALSZCZYZNY.
KONTAKT:
Pani Joanna trzy lata temu założyła pracownię "ManusAtelier". Łączy ze sobą ludowy haft z haftem malarskim - w ten sposób wypracowuje sobie swój własny styl. Haftowanie strojów jest dla niej pracą, którą bardzo lubi, ale największym zamiłowaniem darzy haft techniką akupiktury. Jest to średniowieczna technika, która polega na haftowaniu delikatną, cienką nitką, ściegiem płaskim. Dzieła wymagają wielu godzin pracy, charakteryzują się dbałością o szczegóły - tutaj każdy element musi być wykonany bardzo precyzyjnie.
Dziś jej prace podziwiają wszyscy. Joanna Galica-Dorula otrzymała m.in. Główną Nagrodę w Ogólnopolskim Amatorskim Konkursie Haftu, organizowanym przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i firmę DMC. Jej dzieła docenione zostały także w Londynie. Tam Polka zdobyła III miejsce w prestiżowym, międzynarodowym konkursie hafciarstwa artystycznego „Hand&Lock Prize for Embroidery".
Doceniana twórczość prezentowana była na wielu wystawach krajowych i zagranicznych m. in. W Kościelisku, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Łodzi czy Anglii.
W pracach Joanny Galicy-Dolruli dominują tradycyjne góralskie wzory. Znakiem rozpoznawczym artystki jest cieniowanie, dzięki któremu przedstawiane motywy nabierają głębi i wyglądają jak żywe.
Joanna nieustanie rozwija swoją pasję. Może pochwalić się haftem na strojach regionalnych oraz innych przedmiotach. Podąża za aktualnymi trendami modowymi stąd pomysł na ozdabianie ubrań codziennych, butów, chust itd.
Osiągnięcia:
2012 r. - I miejsce w konkursie "Inspirujemy Kolorem" organizowanym przez DMC Przedsiębiorstwo Handlowe "SK" i Centralne Muzeum Włókiennictwa
2017 r. - uzyskanie tytułu Czeladnika w zawodzie hafciarka
2019 r. - uzyskanie tytuły Mistrza w zawodzie hafciarka
2019 r. - III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Haftu w Londynie. Konkurs organizowany przez Instytut Haftu "Hand&Lock"
KONTAKT:
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko
ul. Nędzy – Kubińca 136
34-511 Kościelisko
Tel. 18 20 700 51
Bąkowo Zohylina Wyźnio – restauracja regionalna. Charakterystyczne wnętrze, karta menu skomponowana z uwzględnieniem produktów regionalnych i tradycyjnych receptur.
Wyźnio Zohylina to kultowe miejsce na gastronomicznej mapie Zakopanego. Miejsce charakterystyczne, czerpiące z tradycji kulinarnych Podhala. Karta menu oparta na produktach regionalnych. Miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez miejscowych, ale było tłem do różnych programów telewizyjnych.
KONTAKT:
ul. Józefa Piłsudskiego 28a
34-500 Zakopane
Wojciech Kułach Wawrzyńcok to jeden z najwybitniejszych XIX-wiecznych rzeźbiarzy ludowych Podhala. Jego słynna piesza pielgrzymka do Rzymu zaowocowała umiłowaniem baroku, który można dostrzec w wielu pracach artysty, tak sakralnych, jak i przedmiotach codziennego użytku. Największym i najpiękniejszym dziełem Wawrzyńcoka są trzy ołtarze w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (Stary Kościółek) przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem. Podjął też próbę budowy skrzydeł do latania. Połączenie tych wielorakich talentów spowodowało, że zyskał przydomek „Leonarda da Vinci z Gliczarowa".
GMINA BIAŁY DUNAJEC ODRESTAUROWUJE ZABYTKOWE KAPLICZKI WOJCIECHA KUŁACHA WAWRZYŃCOKA SUKCESYWNIE OD WIELU LAT, PRZY FINANSOWYM WSPARCIU MAŁOPOLSKIEGO URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO BIORĄC UDZIAŁ W KONKURSIE ,,MAŁOPOLSKIE KAPLICZKI”, DO TEJ PORY UDAŁO SIĘ POD OKIEM KIEROWNIKA NOWOTARSKIEJ DELEGATURY WOJWÓDZKIEGO URZĘDU OCHRONY ZABYTKÓW W KRAKOWIE ODNOWIĆ SZEŚĆ ZABYTKOWYCH KAPLICZEK AUTORSTWA WOJCIECHA KUŁACHA WARZYŃCOKA
RENOWACJE WYKONAŁA KONSERWATOR DZIEŁ SZTUKI, ABSOLWENTKA ASP W WARSZAWIE, REGINA MROWCA-KENAR
WIELE ZABYTKOWYCH RZEŹB WOJCIECHA KUŁACHA WAWRZYŃCOKA ZNAJDUJE SIĘ WŚRÓD EKSPONATÓW MUZEUM TARZAŃSKIEGO, MUZEUM PODHALAŃSKIEGO I MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO W KRAKOWIE. PAMIĘĆ O WAWRZYŃCOKU PRZETRWAŁA TEŻ DZIĘKI PANI BARBARZE GAŁDYŚ, KTÓRA NAPISAŁA KSIĄŻKĘ „WOJCIECH KUŁACH WAWRZYŃCOK, ARTYSTA Z GIENIUSZEM W OCZACH”. JEDNOSTKA OŚWIATOWA PODLEGAJĄCA GMINIE BIAŁY DUNAJEC, SZKOŁA PODSTAWOWA W GLICZAROWIE DOLNYM, NOSI IMIĘ WOJCIECHA KUŁACHA WAWRZYŃCOKA. SZKOŁA WRAZ Z GMINNYM OŚRODKEIM KULTURY W BIAŁYM DUNAJCU ORGANIZUJE CO ROKU KONKURS PLASTYCZNY ,,WSZYSCY ŚWIĘCI WAWRZYŃCOKA”, KTÓREGO WERNISAŻE ODBYŁY SIĘ JUŻ W MUZEUM PODHALAŃSKIM, MUZEUM TATRZAŃSKIM, DOMU LUDWYM W BUKOWINIE I BIOŁEJ IZBIE ZWIĄZKU PODHALAN W ZAKOPANEM. W TYM ROKU TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA DO JUBILEUSZOWEGO XX KONKURSU, KTÓRY BĘDZIE NOSIŁ TYTUŁ: „WOJCIECH KUŁACH WAWRZYŃCOK I JEGO DUCHOWI SPADKOBIERCY”. W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GLICZAROWIE DOLNYM ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA Z RZEŹBY W DREWNIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, KTÓRE PROWADZI RZEŹBIARKA, KONSERWATOR DZIEŁ SZTUKI, REGINA MROWCA-KENAR.
KONTAKT:
biblioteka@bialydunajec.com.pl
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem - jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych
w Polsce. Muzeum Tatrzańskie jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury Dziedzicwa Narodowego. W skład Muzeum wchodzi 13 filii- dziewięć z nich mieści się w Zakopanem: Gmach główny, Willa Koliba, Chałupa Gąsieniców, Sobczaków, Willa Oksza, Willa Koziańskich, Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Palace (w trakcie tworzenia), Muzeum Taternictwa i Narciarstwa; natomiast pozostałe; Muzeum Powstania Chochołowskiego, Dwór w Łopusznej, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze, Zagroda Sołtysów w Jurgowie.
Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się w roku 1888 w gronie przyjaciół Tytusa Chałubińskiego (1820-1889), którzy pragnęli uczcić jego zasługi, natomiast Muzeum zostało powołane do życia rok później. Jednym z zadań Towarzystwa było szukanie środków, sposobów urządzenia i rozwoju muzeum. Najstarsze zbiory, na które składały się kolekcje: botaniczna, geologiczna, zoologiczna oraz etnograficzna, zaczątek biblioteki, zgromadzone zostały drogą darów i kupna całych kolekcji z rąk prywatnych zbieraczy.
Do działań statutowych Muzeum Tatrzańskiego należy gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie, udostępnianie i upowszechnianie zbiorów, związanych z Tatrami oraz Podhalem. Zbiory obejmują m.in. okazy zoologiczne, botaniczne, geologiczne; wytwory kultury materialnej, duchowej i społecznej, sztukę ludową; malarstwo, rysunek, grafikę i rzeźbę oraz rękodzieło artystyczne i sztukę użytkową. Ponadto Muzeum Tatrzańskie prowadzi działalność naukową, edukacyjną i kulturalną. Głównymi działami merytorycznymi są: Dział Przyrodniczy, Dział Etnograficzny, Dział Sztuki, Dział Historyczny, Dział Inwenteryzacji, Dział Konserwacji, Dział Edukacji. Wśród realizowanych działań znajduje się też prowadzenie Bilbioteki oraz Archiwum. Muzeum Tatrzańskie podejmuje współpracę z innymi muzeami, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, placówkami oświatowymi na szczeblu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Zainicjowało m.in. utowrzenie szlaków tematycznych w Zakopanem: Szlaku Zamoyskiego, Szlaku Stylu Zakopiańskiego oraz Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków.
Muzeum należy do Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich- organizacji zrzeszającej muzea górskie całego świata.
KONTAKT:
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
ul. Krupówki 10
34-500 Zakopane
Ceramika z wykorzystaniem wzornictwa podhalańskiego. Stworzona kolekcja ręcznie zdobionej ceramiki, zastrzeżona i opatentowana. Tylko w jednym miejscu można ją kupić. Prawa do wzorów są niesprzedawalne.
Stworzenie i opatentowanie ceramiki bolesławieckiej z wykorzystaniem wzorów podhalańskich. Unikatowa kolekcja wywołała wielkie poruszenie i została bardzo dobrze przyjęta. Jest to produkt wyjątkowy i zasługujący na wyróżnienie.
KONTAKT:
Piękny sklep
ul. Witkiewicza 1
34-500 Zakopane
Małgorzata Tylka – Suleja
Organizacja pożytku publicznego, działająca w sferze kultury.
Gminny Ośrodek Kultury Regionalne Kościelisko to jednostka, która utworzona została na podstawie uchwały Rady Gminy Kościelisko z grudnia 2002 roku, swoją działalność prowadzi od 2003 roku.
Jej celem jest kultywowanie tradycji, promowanie kultury i upamiętnienie osób tworzących dorobek kulturowy. Ośrodek realizuje działania związane z twórczością ludową i podtrzymywaniem tradycji regionu poprzez współpracę z artystami oraz organizację wydarzeń kulturalnych. Dzięki tym działaniom nie jest zatracany rdzeń kultury rodzimej, co jest bardzo ważne w czasach, kiedy jest ona przez wiele osób z zewnątrz sprowadzana do poziomu swoistego rodzaju "cepeliady".
Do zadań GOKR Kościelisko należą między innymi: organizacja imprez kulturalnych na terenie gminy, promocja gminy, upowszechnianie kultury regionalnej. Ośrodek prowadzi działalność wystawienniczą promując zarówno lokalnych artystów jak i twórców z zewnątrz. Od 2022 roku działalność poszerzona została o Centrum Informacji Turystycznej.
W programie działania GOKR Kościelisko szczególny nacisk został położony na kulturę regionalną, co zawiera się już w samej nazwie.
Dla mieszkańców Gminy GOKR Kościelisko prowadzi następujące zajęcia:
KONTAKT:
Monika Stanisławska – Pitoń prowadzi własną pracownię artystyczną w miejscu zamieszkania, która przypomina założeniami firmę portretową prowadzoną przez Witkacego. Artystka z Kościeliska wykonuje na zamówienie portrety osób żyjących oraz nieżyjących legendarnych Podhalańczyków. Klienci często zamawiają osobiste portrety ślubne, komunijne, okolicznościowe lub portrety patronów różnych instytucji takich jak szkoła czy muzea. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się postacie tancerek góralskich i zbójników. Często dopełnieniem obrazów są drewniane ramy z rzeźbionymi motywami góralskimi. Całość daje imponujący efekt. Monika Stanisławska – Pitoń jest wszechstronną artystką, zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią, grafiką komputerową i tkaniną artystyczną. Mieszka na Podhalu od 1998 roku.
W 2016 roku otrzymała odznaczenie ,, Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Monika Stanisławska – Pitoń zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią i tkaniną artystyczną, swoje prace pokazuje na wystawach indywidualnych i grupowych.
KONTAKT:
ul. Pitoniówka 5
34-511 Kościelisko
Karcma Muzykancko istnieje od 2010r
Działalność gastronomiczna. Promowanie lokalnych produktów oraz półproduktów wpisanych na listę ministerialną z małopolski. Moskol, oscypek, gołka, redykołka, ser gazdowski, żentyca, bryndza podhalańska, bunc, mleko od krów rasy polskiej czerwonej (produkcja Kraftowych lodów), kapusta po góralsku, jagnięcina podhalańska.
Promowanie lokalnych oraz Polskich artystów muzyków, ale również artystów z wielu innych branż jak prace z drewna i żywicy Jerzego Sarkowicza (jedna z kilku prac w Polsce pana Sarkowicza takich rozmiarów, bar na wejściu), Adam Brzoza fotografia(sesja fotograficzna w Muzykanckiej dla National Geographic na temat mody góralskiej 18.01.2013, stała współpraca), Szymon Chyc Magdzin rysunek, Klimek Maliniok malarstwo na szkle, Joanna Galica-Dorula malarstwo na szkle, Stanisław i Władysław Majerczyk Farbiorz- rzeźbiarstwo, Piotr i Paweł Majek meblarstwo, Jerzy Gocał malarstwo na szkle, wystawa malarstwa Marii Gut, Teresa Bachleda-Kominek poezja. Wszystkie prace wymienionych artystów znajdują się w karcmie.
Nagrody i wyróżnienia
Wyróżnienia od 1 do 4 widelcy na gali Poland Best Restaurants 2013, 2014,2015, 2016, 2017, 2018, 2019,2021, 2022
KONTAKT:
biuro@muzykancko.pl