W piątek 22 marca o godzinie 17:00 w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem na scenie Atelier Witkacy
odbyła się Uroczysta Gala Marki Tatrzańskiej 2023.
Kapituła Marki Tatrzańskiej obradowała w składzie:
Podczas obrad Kapituła rozpatrzyła łącznie 26 wniosków, a w tym:
Anna Sieczka pochodząca z Białego Dunajca młoda mama, utalentowana reprezentantka twórców ludowych młodego pokolenia. Pochodzi z góralskiej rodziny, gdzie zarówno mama jak babcia zajmowały się rękodziełem, wykonywaniem swetrów, skarpet, beretów z naturalnej wełny.
Anna Sieczka z wielka pasją zajmuje się doczepianiem frędzli tzw. strzępków do góralskich chust oraz szali.
Śledząc wzory podhalańskie – wyjątkowo bogate wzornictwo zdobi kobiece chusty i szale góralskie, których wykończeniem są ,,strzępki” czyli frędzle. W większości kultur na całym świeci kobiety noszą chusty i szale, ale tylko na Podhalu te frędzle strzępki są przyprawianie ręcznie – przez co góralskie chusty i szale są unikatowe. Jest to bardzo misterna praca, wymagająca wiedzy, ogromnej cierpliwości, spokoju, opanowania.
Anna Sieczka zajmuje się doczepianiem strzępek do chust i szali góralskich od ponad 10 lat. Sztuki doczepiana strzępek do chust góralskich nauczyła się na warsztatach, które zorganizowane były w Gminnej Bibliotece Publicznej w Białym Dunajcu w 2012 roku. Zajęcia prowadziła Maria Molek.
W roku 2023 jej szale i chusty góralskie brały udział w wystawie Młodych Twórców Podhalańskich podczas Sabałowych Bajań. W styczniu 2023 roku wzięła udział w nagraniu filmu dokumentującego jej pracę, który wykonany był przez Związek Podhalan w Polsce. Seria nagrań nosiła tytuł Kultywowanie i podtrzymywanie rodzimych tradycji przez młodych twórców ludowych na Podhalu.
KONTAKT
Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu
18 20 738 98
Piotr Majerczyk „Tyrlity” to mistrz i autorytet muzyczny na Podhalu. Jego instrumenty wykonane z niezwykłą
starannością, cieszą się uznaniem podhalańskich tradycyjnych muzyków i kolekcjonerów m.in. na Węgrzech, Litwie
Kanadzie i USA.
Artysta rozpoczął grę na dudach podhalańskich od 1988 roku pod okiem Tomasza Skupnia z Kuźnic . Przez wiele lat grywał w
zespole regionalnym im. Bartusia Obrochty w Zakopanem. Od 2014 zajmuje się ich budową na szeroką skale. Obecnie w swoim
dorobku budowniczego posiada 74 wybudowane przez siebie instrumenty. Egzemplarze dud znajdują się w największych
muzeach instrumentów ludowych w Polsce ( Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, Muzeum Tatrzańskim, Muzeum w
Połajewie).
W 2016 roku Piotr Majerczyk zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Budowniczych Instrumentów Ludowych w Szydłowcu,
a w 2022 wyróżnienie ( obydwie nagrody za dudy podhalańskie). W 2021 roku założył szkółkę dudziarską przy zespole dziecięcym
„Majeranki” .
W 2023 r. przez 9 miesięcy w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazywał tradycje muzyczne
uczniom w projekcie „Kultura ludowa i tradycyjna”, który miał na celu popularyzację muzyki ludowej regionu Podhala oraz
dokumentację i archiwizację zjawiska kultury ludowej – tradycji dudziarskiej.
Dudy podhalańskie to instrument nieco zapomniany, a niegdyś wiodący instrument na Podhalu, bardziej nawet popularny niż
skrzypce. W ubiegłych latach dudziarze pod kierunkiem Piotra Majerczyka uświetniali Festiwal Folkloru Ziem Górskich w
Zakopanem oraz „Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania ” w Bukowinie Tatrzańskiej .
Podczas wystaw „Dusza na dłoni” w Bukowinie Tatrzańskiej, Targów Instrumentów Ludowych św. Cecylii w Zakopanem w ramach
MFFZG, Poroniańskiego Lata, „Kształtowanie dźwięku” w Muzeum Tatrzańskim, Piotr Majerczyk prezentował bogatą kolekcję
swoich instrumentów. We wrześniu 2023 roku razem ze swoją rodziną Majerczyków zaprezentował grę na dudach podczas
Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbyły się w Willi Koliba w Zakopanem.
Piotr Majerczyk dokłada wszelkich starań, aby pasterska kultura muzyczna została przywrócona i kultywowanaprzez
młodepokolenia oraz aby dudy podhalańskie ponownie stały się popularnym instrumentem w tradycyjnej muzyce Podhala. Buduje
on samodzielnie te niezwykłe instrumenty, które jak mówi najlepiej brzmią w górach: „kiedy patrzysz na orły, smreki..., bo dudy,
to muzyka gór i lasów”. Piotr Majerczyk jest Członkiem STL w Lublinie jako budowniczy dud podhalańskich.
Pani Anna Małkuch pochodzi z Nowego Bystrego. Urodziła się 15 listopada 1947 roku. Jej mama zajmowała się haftem angielskim, Pani Anna podpatrywała, a kiedy mama szła doić krowy, ona sama próbowała po kryjomu coś wyhaftować i w ten sposób nauczyła się podstaw haftu. Kiedy Pani Anna miała 18 lat trafiła do szpitala z rozpoznaniem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, który jak później się okazało rozlał się i konieczna była pilna operacja ratująca życie. Po wyjściu ze szpitala Pani Anna musiała bardzo uważać i nie wolno było jej dźwigać, czy ciężko pracować w polu. Zaczęła więc haftować. Pierwsze rzeczy uszyła dla siebie, a następnie mama Pani Anny zaniosła jej produkty do sklepu Państwa Burtan do Zakopanego, gdzie zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem. Zapotrzebowanie było tak wielkie, że Pani Anna nie raz musiała szyć nocą, żeby się powyrabiać na czas.
Przez te wszystkie lata Pani Anna szyła m.in. do Cepelii, Redykołki i innych sklepów regionalnych na Podhalu, a oprócz tego wszyscy którzy ją znali, lub wiedzieli że szyje, zamawiali u niej rozmaite produkty.
Z rzeczy które wyhaftowała Pani Anna można wymienić m.in.:
rozmaite koszule, fartuchy, obrusy – w tym także do kościoła parafialnego w Nowem Bystrem w którym są po dziś dzień zakładane na najważniejsze uroczystości, serwetki, poszwy, poszewki, firany, zasłony, beciki do chrztu.
Mimo upływającego czasu Pani Anna po dziś dzień nadal tworzy piękne rękodzieło, a tradycję przekazała na kolejne pokolenie – swojej córce Janinie.
Artystka rzeźbiarka; Wykształcenie: Szkoła Podstawowa nr 6 w Zakopanem 1982; Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem 1987; Studium Kulturalno-Oświatowe w Kaliszu 1989; studia rzeźbiarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. A. Myjaka) 1989-1994. Dzięki jego poleceniu jeszcze w trakcie trwania studiów wyjechała na pierwsze Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie. Od tej pory uczestniczyła w ponad 50 sympozjach i plenerach. Jej wielkogabarytowe rzeźby z kamienia i drewna rozsiane są po całym świecie.
Uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek. Uczestniczka około 50 wystaw zbiorowych i indywidulanych w Polsce, Republice Czeskiej, Niemczech; wystawy indywidualne: Galeria Żak (Gdańsk) 1994, r Galeria Yam (Zakopane) 1995, Galeria Jatki (Nowy Targ) 2000, Gallery Stojakoski Organisation (Lentzke, Niemcy) 2000. Uczestniczka plenerów i międzynarodowych sympozjów rzeźbiarskich, m.in. w: Polsce, Austrii, Burkina Faso, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Portugalii, Włoszech, Węgrzech, Wielkiej Brytanii. Laureatka IV nagrody (Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Kamieniu w O Grove, Hiszpania) 1997 i I nagrody (Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Kamieniu w Ichon, Korea Południowa) 2000. O jej twórczości ukazały się liczne artykuły, m.in. w: ,,Dzienniku Bałtyckim", ,,Twoim Stylu", ,,Architekturze", ,,Tygodniku Podhalańskim", ,,Gazeta das Caldas" (Portugalia), ,,La Nuova" (Włochy), ,,Markische Allgemeine" (Niemcy), ,,Faro de Vigo" (Hiszpania), ,,The Ichon Journal Shinmun" (Korea południowa), ,,eichfelder Allgemeine" (Niemcy) ,,South Wales Argus" (Walia).
Zajmuje się również pracą pedagogiczną w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem. Od 2016 roku jest Dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem, zastępcą Dyrektora Zakopiańskiego Centrum Kultury. Jej najważniejsze autorskie projekty wystawiennicze to „ Góry – morze, morze- góry”, Artyści Zakopiańscy, 15x kobieta w Zakopanem, konkurs malarski „Moje Zakopane”. Ponadto włącza się we współorganizację jubileuszy miejskich i dużych wydarzeń plenerowych.
KONTAKT
Gmina Miasto Zakopane
18 20 20 400
"POLKI FOLKI" to nietypowy pokaz mody zrzeszający: projektantów wplatających elementy zaczerpnięte z tradycyjnych strojów danego regionu, rzemieślników zajmujących się rękodziełem, muzyków mocno zainspirowanych muzyką folk oraz fascynatów kultury i tradycji a to wszystko oparte na produktach ekologicznych. To wydarzenie pokazuje, że Polska moda ma swoje mocne korzenie w tradycji, a zmiksowana z wyobraźnią młodych projektantów ma swój nowoczesny, całkowicie inny wymiar i charakter. To nietypowe przedsięwzięcie cechuje oryginalność, wykonanie i sam scenariusz bogaty w występy artystów różnego formatu. Na wybiegu można zobaczyć zarówno archiwalne stroje tradycyjne, a także inspiracje i stylizacje dedykowane obecnej chwili. Program pokazu to ogromne show, które jest jedyne w swoim rodzaju. To pokaz, który obudzi w Was na nowo miłość do folkloru a to wszystko przygotowuje dla Was Aneta Larysa Knap
Polki Folki to najbardziej barwne modowe wydarzenia w Małopolsce odbijające się szerokim echem w kraju.
Event, który łączy pokolenia oraz artystów różnego formatu. Promuje folklor, tradycje oraz nowoczesność.
Niezwykłe i ogromne show performance odbywające się u podnóża Tatr. Pokaz, który przyciąga gości z całej polski i z zagranicy. Pokaz promuje nie tylko modę , wspiera także artystów, wokalistów, osoby utalentowane. Tak żywe wydarzenie jest najlepszą formą przedstawienia kolorowej tradycji. Wydarzenie konsekwentnie organizowane jest od 12 lat, stało się znaną marką i pięknie zapisuje się w historii Podhala oraz małopolski.
KONTAKT
502 222 868
Zofia Majerczyk Owczarek
Twórca ludowy hafciarka, malarka i poetka. Pra pra wnuczka Bartusia Obrochty, który pamiętał jeszcze dni w Tatrach przed Tytusem Chałubińskim i stał się muzyczną arką przymierza między dawnymi, a młodszymi czasy.
Długoletni kierownik zespołu regionalnego im. Bartusia Obrochty. W zespole przepracowała 43 lata (jako kierownik 22 lata). Od 1973 r. należy do Związku Podhalan, czynnie pracując w Zarządach: Ogniska Zakopane, Oddziału Tatrzańskiego jako członek Prezydium oraz (jako pierwsza kobieta w historii Zakopanego) została Prezesem Ogniska następnie Reaktywowanego Oddziału Zakopane Związku Podhalan. Dwie kadencje pracowała w Komisji Rewizyjnej zarządu Głównego zw. Podhalan
Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych została przyjęta w 1988 r. W STL dwie kadencje pracowała w zarządzie, jak również w zarządach oddziałów, trzy kadencje jako wiceprezes.
Swoje prace hafciarskie jak i malarskie zaprezentowała w około 70 wystawach i Polsce i zagranicą. Bierze czynny udział w targach produktu regionalnego w Zakopanem , na MFFZG w Zakopanem w targach twórców ludowych Kazimierzu nad Wisłą jak również przez dwa lata w targach we Francji.
W 1992 r. założyła i przez trzy lata prowadziła dziecięcy zespół regionalny „Zawaterniok” przy Szkole Podstawowej nr 5 w Zakopanem, w klasach specjalnych.
W latach 1996 do 1998 pracowała w Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Trans granicznej, w grupie roboczej ds. kultury, edukacji i wymiany młodzieży.
W 1998r zadebiutowała swoimi wierszami na „Święcie poezji ludowej „w Rabie Wyżnej. Pierwsze wiersze ukazały się w „Furcydle” w gazetce wydawanej z okazji święta poezji.
W grudniu 2000 roku Zarządzeniem Rektora Politechniki Krakowskiej otrzymała powołanie do Rady Artystycznej Galerii „Stara Polana” w Zakopanem. W tymże roku została wybrana wiceprezesem Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” Katownia Podhala.
7 października 2023r. W kawiarni „Kmicic” odbyło się prawykonanie kolędy do której tekst napisała Zofia Majerczyk Owczarek, natomiast muzykę napisał kompozytor Piotr Majchrzak a zaśpiewały Hania Rybka z córką, na pianinie zagrał sam kompozytor, a na puzonie zagrał Klemens Etynkowski wnuczek Zofii.
W 2021 r stypendystka MKiDN
2022 r Stypendystka ZaiKSu
Pani Zofia Majerczyk Owczarek posiada bogaty dorobek twórczy udokumentowany licznymi wystawami oraz udziałem w konkursach.
Tatrzański Park Edukacyjny- Park Odskocznia tworzy wartościową atrakcję turystyczną z wyraźnie widocznym aspektem edukacyjnym. Propaguje wiedzę z zakresu przyrody (fauny i flory) Podtatrza oraz kultury Podhala. Poza codzienną działalnością starają się rozpowszechniać wiedzę i świadomość poprzez udział w wielu różnych projektach edukacyjnych.
KONTAKT
797 378 887
Kawiarnia specjalizuje się w wypiekach pozbawionych cukru, glutenu i laktozy. Oferowane specjały bazują na świeżych i zdrowych produktach pozbawionych chemii, ulepszaczy i konserwantów. Wypieki pochodzące z Eco- Cafe Zieleń wyróżnia niepowtarzalny smak i ich niepodważalnie wysoka jakość. Wszystkie wyroby cukiernicze przygotowywane są własnoręcznie przez właścicielkę w ramach procesu produkcji o charakterze cukierniczej manufaktury, zwracającej szczególną uwagę na zasady zdrowego żywienia.
Kawiarnia pozostaje otwarta nieustannie na propozycje klientów odnośnie składu oferowanych produktów, starając się uwzględniać ich różnorakie podejścia i wybory żywieniowe. Wysoka jakość serwowanych w kawiarni produktów przełożyła się na przestrzeni kilku ostatnich lat na zdobycie wielu nagród i dyplomów w rozlicznych konkursach przez prowadzącą lokal właścicielkę (m.in. „Orły Gastronomii”, „Marka Tatrzańska”, „Osobowość Biznesu”).
W podstawowym menu kawiarni Eco-Cafe Zieleń znajdują się między innymi: torty, bezy z kremem, serniki, wytrawne tarty, muffiny, różnego rodzaju ciasta oraz brownie. Oferta ta wzbogacana jest w ciągu roku o rozmaite propozycje sezonowe. Latem pojawiają się ciasta z owocami oraz dietetyczne galaretki w formie tortów. Jesienią królują natomiast tatry na kruchym i delikatnym spodzie. W czasie Świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć tortu makowego, a w okresie Świąt Wielkanocnych tradycyjnych mazurków.
Domowa atmosfera panująca w kwiaciarni i niespotykana jak dotąd na Podhalu oferta doprowadziły do zbudowania grona stałych klientów. Dzięki mediom społecznościowym i pozytywnym opiniom rozchodzącym się za pośrednictwem „reklamy klienckiej” lokal odkrywają nie tylko mieszkańcy Zakopanego i najbliższych okolic, ale również turyści. Na magiczną atmosferę lokalu pracuje wystrój podkreślający domowy
i art-decowski charakter miejsca oraz położenie w prężnie rozwijającym się centrum ogrodniczym pełnym pięknych kwiatów i ożywczej zieleni.
Jedyna kawiarnia w Polsce, która oferuje produkty dla diabetyków.
KONTAKT
603 794 448
Jan Krzeptowski-Sabała- przewodnik tatrzański specjalizujący się w turystyce przyrodniczej, edukator związany z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, interpretator dziedzictwa, leśnik, autor i współautor książek o Tatrach, m.in. „Tatry Zachodnie” (Bezdroża, 2020), „Tatry i Podtatrze pełne wrażeń” (Bezdroża, 2022) i „Dzikie Tatry” (Bezdroża, 2023), influencer - prowadzi kanał „Tatrologia” na Instagramie i YouTube promując wiedzę o Tatrach i Podtatrzu. Udziela się w mediach (wywiady w radiu i telewizji, podcasty). W 2020 roku był ambasadorem kampanii „Małopolska - poznajmy się!” realizowanej przez Województwo Małopolska.
Jan Krzeptowski Sabała to przedstawiciel młodszego pokolenia przewodnickiego, poprzez swoją szeroką działalność związaną nie tylko z tradycyjnym prezentowaniem walorów przyrodniczych Tatr i Podhala, a co za tym idzie terenu Powiatu Tatrzańskiego, ale również wykorzystując współczesne środki przekazu, jest idealnym kandydatem do przyznania nagrody Statuetki Marki Tatrzańskiej.Posiada ogrom wiedzy, którą potrafi w sposób komunikatywny przekazać starszym i młodszym, a jego ciekawe opowieści pozwalają odkryć świat tatrzańskiej przyrody i kultury w zupełnie inny sposób. Jego wszechstronna działalność
mająca na celu zachowanie przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa Podtatrza, dzięki zastosowaniu różnorakich metod dociera do wszystkich grup społecznych i jest świetnym przykładem promocji najważniejszych wartości naszego regionu.
KONTAKT
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko
18 20 70 051
Działalność Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Regle” to głównie działania podejmowane w celu rozwijania pasji sportowych poprzez organizację zajęć sportowych, rekreacyjnych, organizację treningów, udział w zawodach i rozgrywkach sportowych, organizację zgrupować i obozów, rajdów narciarskich i turystycznych.
Główne kierunki działalności to rozwijanie pasji i talentów sportowych dzieci i młodzieży, przyszłych uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego i olimpijskich tradycji gminy, regionu i Powiatu Tatrzańskiego. Młodzież skupiona wokół klubu nabywa umiejętności, kształtuje osobowość i pozytywne cechy charakteru w duchu sportowej zasady fair play. Klub daje możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu, uczestnictwa w zgrupowaniach, zawodach i wydarzeniach sportowych ale także zapewnia pomoc materialną potrzebującym członkom oraz możliwość skorzystania z międzynarodowej wymiany młodzieży. Młodzież z całego regionu ma możliwość rozwijania swoich talentów i pasji sportowych, podnoszenia umiejętności oraz zyskuje przygotowanie do kontynuowania kariery sportowej oraz podejmowania w przyszłości pracy w zawodach turystyczno-rekreacyjnych. Wychowankowie klubu dzięki sukcesom na skalę ogólnopolską i międzynarodową promują zarówno gminę, powiat jaki c cały region.
Uczniowski Klub Sportowy ,,Regle” od ponad 20 lat działa wychowując kolejne pokolenie zawodników. Młodzież skupiona wokół klubu ma możliwość rozwijania swoich sportowych pasji, aktywnego spędzania wolnego czasu, oraz uczestnictwa w zawodach i imprezach sportowych. Przez ponad dwie dekady działalności klub może się poszczycić dużymi osiągnięciami w postaci:
- lider w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Grupa Azoty
-w Województwie Małopolskim w ogólnej punktacji klub UKS Regle zajął 4 miejsce ( sezon 2022/23) wśród Klubów biorących udział w sportach zimowych w narciarstwie klasycznym
- 9 miejsce w ogólnej klasyfikacji klubów reprezentujących 16 województw, 378 powiatów, 1125 gmin
-klub jest liderem w punktacji sportu młodzieżowego w Powiecie Tatrzańskim
-w sezonie 2021/22 zawodnicy zdobywają 33 medale rangi mistrzostw krajowych w różnych kategoriach wiekowych, startują w 45 startach krajowych i zagranicznych, stają na podium ponad 100 razy
- wielu wychowanków klubu kontynuuje z sukcesami karierę sportową np.: Natalia Sidorowicz BKS Kadra Olimpijska w Biathlonie, Andrzej Nędza-Kubiniec kadra A w Biathlonie, Sebastian Bryja i Rober Bugara- członkowie kadry A PZN.
Klub jest również organizatorem zawodów o zasięgu ogólnopolskim : Pucharu Polski z Zawodach Nartorolkowych im. Stanisława Bukowskiego Ojca i Memoriału Bronisławy Staszel Polankowej oraz współorganizatorem Pucharu Kościelska czy Biegu Świstaka przy Tatrzańskim Festiwalu Biegowym
W ciągu ostatnich lat klub notuje ciągłą tendencję wzrostową, jeśli chodzi o liczbę zawodników i poziom sportowy. UKS Regle liczy sobie 86 zawodników, a 64 z nich posiada aktywną licencję PZN. W ostatnich latach klub zyskuje coraz więcej członków, także spoza gminy.
Wynajem dwóch energooszczędnych , bezemisyjnych domków, zasilanych w przeważającej części energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, położonych na działce zagospodarowanej w sposób zbliżony do naturalnego , z wykorzystaniem rodzimych gruntów roślin oraz bio -retencji wody.
Pierwsze w Zakopanem i na Podhalu w pełni przyjazne dla środowiska, bezemisyjne obiekty noclegowe zbudowane w technologii energooszczędnej (drewniane), z wykorzystaniem elementów regionalnej architektury i stylistyki oraz technologii zapobiegającej marnotrawstwu energii.
KONTAKT
609 078 887
Zespół Góralski „Biołodunajcanie” powstał w 2004 roku na Podhalu, jest kontynuatorem tradycji zespołów w Białym Dunajcu, która sięga czasów przed II wojną światową. Zespół skupia dzieci, młodzież i dorosłych, którzy kultywują tradycje rodzimej ziemi, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zespół kontynuuje tradycje Białego Dunajca sięgając do czasów przed II wojna światową, kiedy to właśnie tutaj przy fabryce tektury działała pierwsza grupa. Czasy powojenne to słynny zespół Biały Dunajec działający pod okiem pani Zofii Solarzowej. W latach 70 kierowniczką zespołu im. Andrzeja Skupnia – Florka była pani Janina Sichelska. Pani Maria Porębska prowadziła zespół im. Zofii Gracy w Białym Dunajcu w latach 80. Założycielkami Zespołu Biołodunajcanie, który powstał w 2004 roku są Zofia Mieszczak oraz Iwona Kiwacka – Majerczyk ( obecnie instruktor zespołu - Prezes Związku Podhalan Odział Biały Dunajec) Kierowniczką zespołu jest Małgorzata Rachwał. Ostatnie lata to pasmo sukcesów i licznych nagród i wyróżnień dla Biołodunajcanow. Świadczy to o wysokim poziomie grupy i zaangażowaniu instruktorów w dbałość o zgodność z tradycją.
KONTAKT
Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu
18 20 73 898
Zespół im. "Klimka Bachledy" rozpoczął swoją działalność w 1952 r. w Zakopanem przy ZWW "Cepelia". Powstał z inicjatywy Mieczysława Cieciury, ówczesnego prezesa ZWW. W 1957r. po reaktywacji Związku Podhalan przeszedł pod jego skrzydła i tak pozostało do dziś. W latach 1960-1967 jego kierownikiem był Adam Pach. W roku 1969, już podczas II Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zespół wytańczył złotą ciupagę. Dwa lata później zespół otrzymał na tymże Festiwalu wyróżnienie za interesujący temat stanowiący osnowę przedstawienia oparty na zwyczajach związanych z życiem pasterskim. W roku 1973 zespół im. Klimka Bachledy zdobył złota ciupagę w kategorii II- zespołów artystycznie opracowanych. Zespół ma w dorobku jeszcze dwie złote ciupagi i 2 srebrne.
Wielokrotnie uczestniczył w „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej, biorąc udział zarówno jako zespół jak i jego indywidualni członkowie. Zdobył tam m.in. I nagrodę za tańce zbójnickie i trzecią nagrodę za kolędy i pastorałki. Zespół występował we Francji, Belgii, Hiszpanii, Austrii, Bułgarii, w Grecji, w ZSRR, na Węgrzech, w Niemczech, w Jugosławii a także w USA i w Kanadzie. Za granicą dawał koncerty lub uczestniczył w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając liczne nagrody.
Zespół od zawsze zrzeszał ludzi, którym kultura góralska; autentyczny śpiew, taniec, muzyka, gwara leżały głęboko na sercu. Od ponad pół wieku pielęgnuje tradycje, które w naszym regionie są ciągle żywe. „Klimki'' przygotowywali przedstawienia: na hali, zaloty, wesela, jasełka, grali sztuki napisane przez Juliana Reimschussela, w latach 60-tych i 90-tych opracowali jedyną na ówczesne czasy operę góralską pt. "Jadwisia spod regli". Podejmowali uczestników Zimowej Uniwersjady i przygotowali oprawę artystyczną. Brali udział w powitaniu Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu. Przygotowywali oprawę artystyczną Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi i Mistrzostw w Snowboardzie. Brali udział w spotkaniach historycznych przygotowywanych przez panią Barbarę Wachowicz oraz w nagraniach TV.
Kolejnymi kierownikami zespołu byli Józef Pitoń i Zofia Kubiniec Stanuch. Dzięki Niej w zespole działa również najmłodsze pokolenie - grupa dzieci występujących pod nazwą Małe Klimki.
KONTAKT
Gmina Miasto Zakopane
18 20 20 400